font_preload
PL / EN
Innowacje 17 marca, 2017 godz. 13:00   
REDAKCJA

Falecka: Pieniądze z ARP dla przedsiębiorców (ROZMOWA)

do wywiadu

Z Dyrektor Biura Usług Finansowych Agencji Rozwoju Przemysłu – Anetą Falecką rozmawiamy o tym, w jaki sposób inwestorzy mogą skorzystać z pomocy finansowej Agencji.

BiznesAlert.pl: ARP dysponuje pożyczkami na restrukturyzację, jak wygląda efektywność takiego procesu?

Aneta Falecka: Usługi finansowe to jeden z ważniejszych obszarów działalności ARP. Oferowane przez nas pożyczki od początku kierowane były do firm, które z różnych przyczyn znalazły się w finansowych kłopotach. Z reguły takie przedsiębiorstwa są pozostawione same sobie, bo dla banku udzielenie wsparcia często jest po prostu zbyt ryzykowne. W takich sytuacjach można skorzystać z oferty ARP. Udzielanie pożyczek to dla nas przede wszystkim działalność biznesowa, ale nie zapominamy przy tym o innych aspektach, jak wsparcie przedsiębiorstw przemysłowych, o kluczowym znaczeniu dla regionów słabiej uprzemysłowionych i tych z dużym bezrobociem strukturalnym. Ten poza-biznesowy element jest dla nas równie ważny. Oprócz finansowania przedsiębiorstw w kłopotach staramy się dotrzeć także do firm w dobrej kondycji, które chcą się rozwijać i mają ku temu perspektywy, a brakuje im środków.

Co ARP może zaoferować takiemu przedsiębiorcy?

Przez ostatnie 6 lat ARP na pożyczki przeznaczyła 3,4 mld zł. Obecnie znacznie więcej pożyczek udzielanych jest na zasadach komercyjnych, niż jako pomoc publiczna. Doświadczenie ARP w rozwoju polskich przedsiębiorstw jest unikalne i doceniane przez rynek. Wśród pożyczkobiorców są firmy państwowe i prywatne, w tym spółki giełdowe. Pożyczki udzielane przez ARP wahają się od kilku do kilkudziesięciu mln zł, w zależności od finansowanego przedsięwzięcia. Najwyższa wyniosła 150 mln zł.

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, by móc ubiegać się o finansowanie ze środków ARP?

Jeszcze do niedawna ARP kierowało swoją ofertę finansową do dużych przedsiębiorstw. Patrząc jednak na zapotrzebowanie rynku poszerzyliśmy ją również o średnie przedsiębiorstwa. Nie ograniczamy się do konkretnych sektorów przemysłu. Wśród dotychczasowych pożyczkobiorców ARP można znaleźć firmy z różnych branż – od przemysłu lekkiego do ciężkiego, poprzez spożywczy, chemiczny czy motoryzacyjny. Nie zamykamy się na żaden sektor, jednak najbardziej interesują nas przedsiębiorstwa przemysłowe, produkcyjne. ARP udziela także pożyczek firmom, działającym w branżach, które z rożnym powodów często mają ograniczone możliwości uzyskania finansowania bankowego. Udzielamy kredytów na: projekty innowacyjne, inwestycje, przedsięwzięcia restrukturyzacyjne oraz wsparcie płynności finansowej przedsiębiorstw czy finansowanie zamówień. Finansujemy nie tylko działające firmy, ale równie nowe przedsięwzięcia biznesowe, np. sfinansowaliśmy spółkę PCC MCAA Sp. z o.o., która budowała innowacyjną instalację do produkcji kwasu monochlorooctowego. Projekt realizowany był przez ARP S.A. i Alior Bank S.A., Grupę Kapitałową PCC z udziałem dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Powiedzmy, że przychodzi do Was przedsiębiorca, który spełnia warunki, pożyczkobiorcy. Jak wygląda taki proces i z jakimi kosztami się wiąże?

System opłat jest prosty bez dodatkowych prowizji doliczanych do oprocentowania. Koszt finansowania to jednorazowa opłata prowizji od udzielenia pożyczki oraz oprocentowanie liczone jako WIBOR + marża. ARP finansuje kapitał obrotowy na okres dłuższy (do 3 lat), dzięki temu firmy nie muszą co roku występować o przedłużenie finansowania. Tym samym krótkoterminowe osłabienie sytuacji firmy lub nawet branży nie powoduje ryzyka nieprzedłużenia finansowania. Okres finansowania, harmonogram spłaty kapitału, także okres karencji ustalane są indywidualnie. W przypadku finansowania inwestycji okres pożyczkowy to zazwyczaj do 7 lat, natomiast karencja w spłacie kredytu w tym przypadku obejmuje okres od uruchomienia planowanej inwestycji. W ARP nie pobieramy również opłat za rozpatrzenie wniosku.

Dlaczego na miejscu przedsiębiorcy miałabym wybrać Waszą ofertę, a nie finansowanie bankowe?

Nasza oferta jest uzupełnieniem, a dla niektórych firm alternatywą oferty bankowej i stanowi coraz istotniejszy element rynku finansowego. Jej zalety wynikają m.in. z faktu, że nie ogranicza nas prawo bankowe, co pozwala nam angażować się w branże, przedsięwzięcia, które mogą być uznawane przez banki za zbyt ryzykowne, czy też pomagać firmom przeżywającym przejściowe trudności finansowe. Ponadto stawiamy na indywidualne i elastyczne podejście do klienta.  Nasi klienci od samego początku rozmawiają z analitykiem odpowiedzialnym za projekt, który doradza w zakresie strukturyzowania transakcji. Stosujemy proste i przejrzyste zasady udzielania pożyczek i jesteśmy również gotowi współpracować z funduszami kapitałowymi i bankami.

Może jakieś przykłady?

Takim przykładem jest Rema S.A., Spółka, która rozwija się wykorzystując finansowanie ARP. Zaletą pożyczki z ARP była możliwość dopasowania odpowiedniego instrumentu finansowego do potrzeb przedsiębiorcy. Dziś ta Spółka jest liderem w produkcji pilarek formatowych i jednym z czołowych krajowych producentów profesjonalnych pilarek dla przemysłu stolarskiego. Innymi prężnie rozwijającymi się firmami, które skorzystały z finansowania ARP są np. Ursus S.A., Duon Dystrybucja S.A, Mirbud S.A. czy Pronar Sp. z o.o., gdzie ARP S.A. uczestniczyła w finansowaniu inwestycji w budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz kapitału obrotowego. Obecnie Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób, inwestuje w nowe hale produkcyjne i jest wiodącym producentem maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowe.

Przykładami skutecznie przeprowadzonych procesów restrukturyzacji z wykorzystaniem pożyczki z ARP S.A. jest również MZCH Organika S.A., która specjalizuje się w produkcji pianki poliuretanowej wykorzystywanej przede wszystkim w przemyśle meblarskim, PZL-Sędziszów S.A. – producent filtrów samochodowych, czy Classen-Pol S.A. – jeden z czterech największych w Polsce producentów drzwi wewnętrznych i ościeżnic.