BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Wed, 22 May 2019 11:00:10 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 Wydobycie gazu spowodowało trzęsienie ziemi w Holandii http://biznesalert.pl/wydobycie-gazu-spowodowalo-trzesienie-ziemi-w-holandii/ http://biznesalert.pl/wydobycie-gazu-spowodowalo-trzesienie-ziemi-w-holandii/#respond Wed, 22 May 2019 11:00:10 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163981 Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,4 odnotowano w środę rano w okolicach miasta Groningen na północy Holandii w związku z prowadzonym w regionie wydobyciem gazu ziemnego. Dotychczas nie było doniesień o ofiarach. Jak poinformował państwowy instytut meteorologiczny, epicentrum wstrząsów znalazło się w pobliżu wsi Westerwijtwerd, 18 km na północny wschód od ok. 180-tysięcznego Groningen. Według instytutu […]

Artykuł Wydobycie gazu spowodowało trzęsienie ziemi w Holandii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,4 odnotowano w środę rano w okolicach miasta Groningen na północy Holandii w związku z prowadzonym w regionie wydobyciem gazu ziemnego. Dotychczas nie było doniesień o ofiarach.

Jak poinformował państwowy instytut meteorologiczny, epicentrum wstrząsów znalazło się w pobliżu wsi Westerwijtwerd, 18 km na północny wschód od ok. 180-tysięcznego Groningen.

Według instytutu był to jeden z najpotężniejszych wstrząsów udokumentowanych w Holandii. Agencja dpa przypomina, że po trzęsieniu ziemi o tej samej magnitudzie w styczniu 2018 roku rząd holenderski zarządził ograniczenie wydobycia w regionie, powołując się na względy bezpieczeństwa lokalnej ludności. Władze zapowiedziały, że do 2022 roku lub wcześniej wydobycie powinno zostać zmniejszone o połowę, a później być stopniowo obniżane do zera.

Podziemne złoże gazu ziemnego Groningen stanowi jedną z największych na świecie rezerw tego surowca, ale trzęsienia ziemi wywołane prowadzonym tam wydobyciem na przestrzeni lat uszkodziły tysiące domów w regionie, wywołując protesty mieszkańców.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Wydobycie gazu spowodowało trzęsienie ziemi w Holandii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/wydobycie-gazu-spowodowalo-trzesienie-ziemi-w-holandii/feed/ 0
Sobik: Czy polska energetyka jest gotowa na kolejne upalne lato? http://biznesalert.pl/sobik-energetyka-lato-kse/ http://biznesalert.pl/sobik-energetyka-lato-kse/#respond Wed, 22 May 2019 11:00:08 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163957 Bartosz Sobik ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, partnera merytorycznego BiznesAlert.pl, analizuje przygotowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na rekordowe zapotrzebowanie w lecie. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo nasze życie uzależnione jest od elektryczności. Przekonujemy się o tym dopiero, gdy jej zabraknie bądź wystąpią problemy z […]

Artykuł Sobik: Czy polska energetyka jest gotowa na kolejne upalne lato? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Bartosz Sobik ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, partnera merytorycznego BiznesAlert.pl, analizuje przygotowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na rekordowe zapotrzebowanie w lecie.

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo nasze życie uzależnione jest od elektryczności. Przekonujemy się o tym dopiero, gdy jej zabraknie bądź wystąpią problemy z jej dostawami. W przeciągu kilku ostatnich lat każdy okres letni przynosi kolejny rekord zapotrzebowania na energię elektryczną, co skłania do zadania pytania o stan Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w lecie. Równocześnie pojawiają się wspomnienia z sierpnia 2015 roku, który był nauczką dla polskiej energetyki. Czy na przestrzeni czterech lat od tamtych wydarzeń udało się wyciągnąć wnioski i czy jesteśmy gotowi na kolejne rekordowe lato?

Na początek warto zwrócić uwagę na raport Najwyższej Izby Kontroli z marca 2014 roku dotyczący funkcjonowania i bezpieczeństwa elektroenergetycznych sieci przesyłowych. Jeden z wniosków z tej kontroli NIK-u zasługuje na szczególną uwagę: „Niedostatek mocy dyspozycyjnej w elektrowniach krajowych w stosunku do zapotrzebowania może wystąpić od 2015 r. Szczególnie w okresach nasilonych remontów planowych jednostek wytwórczych oraz w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych, które powodują trudności z przesyłaniem energii elektrycznej oraz chłodzeniem jednostek wytwórczych w obiegach otwartych”. Z powyższego cytatu jasno wynika, że już w 2014 roku kontrolerzy NIK-u wykazali potencjalne zagrożenie i precyzyjnie opisali mechanizm jego powstawania. Niestety, pomimo tego, że raport został wydany przez organ administracji państwowej, jego wnioski nie zostały nigdzie uwzględnione. Niewyciągnięcie wniosków z raportu już nieco ponad rok później skutkowało wystąpieniem sytuacji opisanej przez NIK.

Cofnijmy się do upalnego sierpnia 2015 roku, gdy bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Polsce zostało zagrożone. Ówczesna sytuacja doprowadziła do ogłoszenia najwyższego, 20 stopnia zasilania (oznaczającego redukcję poboru energii elektrycznej do poziomu niezbędnego minimum przez odbiorców o mocy umownej powyżej 300 kW), przypominając czasy PRL-u. Skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne panowały nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, jednak zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej wystąpiło wówczas jedynie w naszym kraju. Wśród przyczyn tej sytuacji należy wymienić nie tylko wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe, ale także niewłaściwą politykę remontową, awarie jednostek wytwórczych, problem przepływów kołowych czy stan infrastruktury przesyłowej. Krytycznym momentem była awaria ówcześnie największego bloku w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (Bełchatów, 858 MW). System elektroenergetyczny nie spełniał wówczas kryterium n-1, będącego podstawową zasadą bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych, według której system musi pracować w taki sposób, żeby awaria jednego elementu (linii przesyłowej, dużej stacji transformatorowej czy bloku elektrowni cieplnej) nie spowodowała wyłączeń kaskadowych
i w konsekwencji awarii całego systemu (blackoutu).

Dopiero w sierpniu 2015 roku większość ludzi usłyszała o takich pojęciach jak stopnie zasilania czy blackout i zdała sobie sprawę, że o dostawy energii trzeba się troszczyć. Co zrobiono na przestrzeni prawie czterech lat, aby nie dopuścić do powtórzenia się takiej sytuacji?

Wśród przeprowadzonych dotąd inwestycji należy wymienić m.in. budowę połączenia transgranicznego z Litwą „LitPol Link” o zdolności przesyłowej 500 MW, oddanie do użytku nowych inwestycji w źródła wytwórcze, takich jak np. największy blok w KSE (Kozienice, 1075 MW), budowa przesuwników fazowych na połączeniach transgranicznych z Niemcami w celu ograniczenia problemów przepływów kołowych (które w sierpniu 2015 roku praktycznie uniemożliwiły import energii) czy przeniesienie remontów planowanych z lata na okres wiosenno-jesienny. Niestety w dalszym ciągu brakuje inwestycji w sieci przesyłowe, które w dni upalne mogą być „wąskim gardłem” systemu elektroenergetycznego. Ponadto, po zdarzeniach z sierpnia 2015 roku, postulowano zwiększenie mocy zainstalowanej fotowoltaiki. Dzięki temu w relatywnie krótkim czasie istnieje możliwość dodania do systemu źródeł wytwórczych, które najwięcej energii produkują wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię rośnie. Choć fotowoltaika w Polsce dynamicznie się rozwija, wciąż jest jej zbyt mało by zaspokoić nadwyżkę zapotrzebowania na energię występującą przy wysokiej temperaturze. Przykładowo w Czechach lub w Niemczech fotowoltaika sprawdza się jako źródło szczytowe w lecie. Warto także zwrócić uwagę na konieczność zwiększenia mocy dostępnej w ramach usługi DSR (Demand Side Response), co pozwoli na zarządzanie popytem na energię w sytuacji pogorszenia bilansu mocy w KSE.

Szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w lecie na przestrzeni kilku lat ma wyraźną tendencję wzrostową, co przedstawiono na poniższym wykresie. Nic nie wskazuje na to, że ulegnie on odwróceniu, więc KSE musi być przygotowany na kolejne rekordy zapotrzebowania

Rys. 1. Zestawienie maksymalnego zapotrzebowania na moc w lecie w latach 2015-2018 [MW]
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych PSE S.A.

 

Poważne sytuacje związane z rekordowo wysokim zapotrzebowaniem na moc i trudną sytuacją strony podażowej miały miejsce nie tylko w sierpniu 2015 roku, ale także we wrześniu 2015 (przez pewien czas po raz kolejny nie było spełnione kryterium bezpieczeństwa n-1) czy w czerwcu 2016 r. (system elektroenergetyczny funkcjonował z niewielkim marginesem błędu). W zeszłym roku na przełomie lipca i sierpnia ponownie wystąpiły wyjątkowo niekorzystne warunki meteorologiczne, które do tego stopnia wpłynęły na funkcjonowanie KSE, że w kilku regionach środkowej Polski konieczne było ogłoszenie czasowego stanu zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. W tym samym czasie pobity został rekord zapotrzebowania na moc w okresie letnim. Tym razem się udało, bo uratował nas import energii. Czy w tym roku też będziemy mieć tyle szczęścia?

Artykuł Sobik: Czy polska energetyka jest gotowa na kolejne upalne lato? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/sobik-energetyka-lato-kse/feed/ 0
Dywersyfikacja Orlenu w chemii. Inwestycja Anwilu zmniejszy zależność od importu nawozów http://biznesalert.pl/orlen-anwil-inwestycja-obajtek/ http://biznesalert.pl/orlen-anwil-inwestycja-obajtek/#respond Wed, 22 May 2019 10:45:58 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163978 Anwil, spółka zależna PKN Orlen, rozpoczęła budowę trzeciej linii produkcji nawozów azotowych we Włocławku. Dzięki inwestycji wartej ok. 1,3 mld złotych zdolności produkcyjne zakładu wzrosną o 495 tys. ton do blisko 1,5 mln ton rocznie. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział kolejne inwestycje w tym mieście. – Nadszedł czas nowoczesną innowacyjną produkcję, który musimy wykorzystać. […]

Artykuł Dywersyfikacja Orlenu w chemii. Inwestycja Anwilu zmniejszy zależność od importu nawozów pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Anwil, spółka zależna PKN Orlen, rozpoczęła budowę trzeciej linii produkcji nawozów azotowych we Włocławku. Dzięki inwestycji wartej ok. 1,3 mld złotych zdolności produkcyjne zakładu wzrosną o 495 tys. ton do blisko 1,5 mln ton rocznie. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział kolejne inwestycje w tym mieście.

– Nadszedł czas nowoczesną innowacyjną produkcję, który musimy wykorzystać. Zaczynamy realizować szeroko zakrojony program inwestycji w petrochemii – stwierdził Obajtek.

– To skok w przyszłość. To, co teraz zaczynamy zostanie na kilkadziesiąt lat. To jest ogromny rozwój nie tylko dla Anwilu, ale i całego Włocławka. Wspólnie możemy więcej – mówiła Agnieszka Żyro, prezes Anwil.

Prezes Orlenu zdradził, że pierwsza tona saletry amonowej wyjechała z Włocławka w 1971 roku. – Od tego czasu nie było tak dużych inwestycji. Inwestycja we Włocławku przedłuża żywotności tej firmy. Bez niej produkcja nawozów tutaj nie miałaby szans. Zasilimy rynek nowoczesnymi nawozami. To sposób na dywersyfikację, ale tym razem w sektorze – powiedział prezes Obajtek.

Przypomniał, że obecnie Polska importuje nawozy. – W momencie otwarcia nowej inwestycji we Włocławku zrównoważymy import. Inwestycja we Włocławku to również gwarancja stabilnej ceny. Produkcja w kraju umożliwia kontrolowanie ceny, dlatego ważne jest abyśmy produkowali nawozy w Polsce – dodał.

Według prezesa Obajtka opisywana inwestycja to wkład PKN Orlen w bezpieczeństwo żywieniowe. Zaznaczył przy tym, że nie jest to największa ani ostatnia inwestycja koncernu we Włocławku. – Analizujemy dalsze inwestycje w tym regionie. Anwil jest naszą perełką. Musimy ją rozwijać – powiedział.

Piotr Stępiński

Artykuł Dywersyfikacja Orlenu w chemii. Inwestycja Anwilu zmniejszy zależność od importu nawozów pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/orlen-anwil-inwestycja-obajtek/feed/ 0
PSE mają wpływ. Trwa dyskusja o przyszłości polskiej elektroenergetyki http://biznesalert.pl/pse-dialog-interesariusze-strategia-energetyka/ http://biznesalert.pl/pse-dialog-interesariusze-strategia-energetyka/#respond Wed, 22 May 2019 10:15:49 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163974 Polskie Sieci Elektroenergetyczne zwołały IV Sesję dialogową z interesariuszami. Celem wydarzenia jest dialog z podmiotami związanymi z funkcjonowaniem systemu przesyłowego na temat działań praz planów PSE. Dyskusje i wnioski uczestników dialogu mają wesprzeć przygotowanie raportu na temat wpływu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który będzie jedną z przesłanek do tworzenia nowej strategii biznesowej. Dyrektor ds. komunikacji Ada […]

Artykuł PSE mają wpływ. Trwa dyskusja o przyszłości polskiej elektroenergetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polskie Sieci Elektroenergetyczne zwołały IV Sesję dialogową z interesariuszami. Celem wydarzenia jest dialog z podmiotami związanymi z funkcjonowaniem systemu przesyłowego na temat działań praz planów PSE.

Dyskusje i wnioski uczestników dialogu mają wesprzeć przygotowanie raportu na temat wpływu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który będzie jedną z przesłanek do tworzenia nowej strategii biznesowej.

Dyrektor ds. komunikacji Ada Konczalska wskazała, że prawie trzy czwarte uczestników dialogu bierze w nim udział po raz kolejny. Dyskusję moderują niezależni przedstawiciele Deloitte w celu zapewnienia najwyższych standardów.

– PSE to nie tylko jedna ze spółek sektora przemysłowego. Ma wpływ nie tylko na sektor elektroenergetyczny, ale także możliwości rozwoju i prowadzenia innych sektorów gospodarki – powiedziała Konczalska. – Wpływ może być pozytywny i negatywny. Staramy się o tym pamiętać w naszych działaniach.

PSE wytworzyły wartość dla gospodarki Polski w wysokości 6,81 mld zł. Pozwoliły utrzymać 15,63 tys. miejsc pracy i zapłaciły 1,31 mld zł podatków i składek. – Znaleźliśmy się w pierwszej dwudziestce największych przedsiębiorstw w rankingu Wprost – dodała przedstawicielka PSE.

Jej zdaniem cała energetyka stoi przed wyzwaniem zmian. – Tylko zmiana jest obecnie czymś pewnym – oceniła Konczalska. PSE ma zapewnić bezpieczną transformację, która będzie miała korzystny wpływ na gospodarkę. Chodzi między innymi o rozwój odnawialnych źródeł, które rodzi wyzwania przy bilansowaniu dostaw energii w systemie.

Z tego względu PSE planuje istotne inwestycje w latach 2018-2027: budowę 2700 km nowych sieci, modernizację 1700 km istniejących, budowę siedmiu stacji elektroenergetycznych, modernizację 48 kolejnych stacji, systematyczne zwiększanie udziału linii 400 kV. Łączne nakłady inwestycyjne są planowane na 12,8 mld zł. – To i tak będzie za mało – przyznają przedstawiciele PSE. Rozbudowa sieci i magazynów energii w celu dostosowania się do rozwoju OZE przyniesie kolejne wydatki.

PSE wspomniały także o Harmony Link, czyli połączeniu podmorskim między Polską a Litwą pozwalającym zsynchronizować sieci przesyłowe państw bałtyckich z Europą kontynentalną. – Sama technologia HDVC jest wyzwaniem. To najwyższe standardy na świecie zmniejszające ingerencję w środowisko. Dbamy nie tylko o bezpieczeństwo dostaw, ale staramy się minimalizować wpływ negatywny na środowisko czy społeczeństwo – zapewniła Konczalska.

Operator polskiej sieci elektroenergetycznej chce także uzyskać wpływ na regulacje. Ma 70 przedstawicieli w organizacji zrzeszającej operatorów europejskich ENTSO-E, dziesięciu w TSCNET, po jednym w NATO i CEEP.

Powstał także CERT PSE, który ma zabezpieczyć system elektroenergetyczny przed atakami, jak te na Ukrainie czy Wenezueli. PSE korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań, biorą udział w ćwiczeniach, jak pierwsze w Europie POLEX 2018 czy Cybersecurity Conference for Energy Sector 2019. Współpracują z Departamentem Energii oraz Federalnym Biurem Śledczym (FBI).

Wojciech Jakóbik

Artykuł PSE mają wpływ. Trwa dyskusja o przyszłości polskiej elektroenergetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pse-dialog-interesariusze-strategia-energetyka/feed/ 0
Polska sprzedała na aukcji uprawnienia do emisji CO2 po cenie 25,40 euro/EUA http://biznesalert.pl/polska-sprzedala-na-aukcji-uprawnienia-do-emisji-co2-po-cenie-2540-euro-eua/ http://biznesalert.pl/polska-sprzedala-na-aukcji-uprawnienia-do-emisji-co2-po-cenie-2540-euro-eua/#respond Wed, 22 May 2019 08:45:56 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163963 Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 4.428.500 uprawnień do emisji CO2 po cenie 25,40 euro/EUA – poinformowała EEX na swojej stronie internetowej. Na poprzedniej aukcji, 8 maja Polska sprzedawała uprawnienia po cenie 25,82 euro/EUA, a 24 kwietnia po 27,02 zł/EUA. Na początku grudnia 2018 r. Polska poinformowała Komisję Europejską, że chce sprzedać na […]

Artykuł Polska sprzedała na aukcji uprawnienia do emisji CO2 po cenie 25,40 euro/EUA pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 4.428.500 uprawnień do emisji CO2 po cenie 25,40 euro/EUA – poinformowała EEX na swojej stronie internetowej.

Na poprzedniej aukcji, 8 maja Polska sprzedawała uprawnienia po cenie 25,82 euro/EUA, a 24 kwietnia po 27,02 zł/EUA.

Na początku grudnia 2018 r. Polska poinformowała Komisję Europejską, że chce sprzedać na aukcjach w 2019 roku 55,8 mln uprawnień do emisji CO2 z wolumenu darmowych uprawnień przyznanych w ramach derogacji, a które nie zostały wykorzystane w latach 2013-17.

KE podała, że w latach 2013-17 Polska nie przydzieliła ok. 113 mln darmowych uprawnień do emisji CO2 przewidzianych derogacją.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Polska sprzedała na aukcji uprawnienia do emisji CO2 po cenie 25,40 euro/EUA pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/polska-sprzedala-na-aukcji-uprawnienia-do-emisji-co2-po-cenie-2540-euro-eua/feed/ 0
Bruksela może wesprzeć budowę morskich farm wiatrowych w Polsce http://biznesalert.pl/komisja-europejska-morskie-farmy-wiatrowe-polska-wsparcie-oze-energetyka/ http://biznesalert.pl/komisja-europejska-morskie-farmy-wiatrowe-polska-wsparcie-oze-energetyka/#respond Wed, 22 May 2019 08:45:40 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163944 -W nowych ramach finansowych KE zaproponowała różne alokacje środków, ale czekamy na nowy Parlament. Mamy nowy instrument – Connecting Europe Facility – będzie on służył też źródłom odnawialnym, które chcielibyśmy bardziej wspierać. Silnym kandydatem na korzystanie z niego jest Morze Bałtyckie. Potencjał jest tu doskonały, a współpraca regionalna może obniżyć koszty -powiedziała podczas Bałtyckiego Forum […]

Artykuł Bruksela może wesprzeć budowę morskich farm wiatrowych w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
-W nowych ramach finansowych KE zaproponowała różne alokacje środków, ale czekamy na nowy Parlament. Mamy nowy instrument – Connecting Europe Facility – będzie on służył też źródłom odnawialnym, które chcielibyśmy bardziej wspierać. Silnym kandydatem na korzystanie z niego jest Morze Bałtyckie. Potencjał jest tu doskonały, a współpraca regionalna może obniżyć koszty -powiedziała podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej Anne-Maria Ide z Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej.

-W ciągu ostatnich lat dla morskich farm wiatrowych wydarzyło się wiele dobrego. W tej chwili naszym celem jest osiągnięcie gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku. Komisja Europejska opracowała w tym celu strategię. Jeśli chcemy osiągnąć ten cel, musimy przyspieszyć nasze działania, by zostać liderem w dziedzinie energetyki odnawialnej. To ogromne wyzwanie, ale również szansa. Będzie w tym zakresie dużo inwestycji, które przyspieszą wzrost gospodarczy i polepszą stan środowiska – podkreśliła Anne-Maria Ide.

Jej zdaniem rola offshore w strategii energetycznej Unii Europejskiej do 2050 roku jest ogromna. – Do 2030 roku 32 procent energii elektrycznej ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Poszczególne kraje członkowskie muszą się przyłożyć do tego celu. Komisja Europejska ocenia te plany, w czerwcu zostaną wydane rekomendacje. Nowe plany zakładają kolektywną odpowiedzialność państw członkowskich, i dużo zależy od współpracy regionalnej – zaznaczyła.

Powiedział, że w tej sprawie toczyło się wiele skutecznych postępowań dotyczących morskich farm wiatrowych, a moc z nich wzrosła. – Rozwój postępuje w różnym tempie – szybko postępuje on na Morzu Północnym, wolniej na Bałtyku, ale ta sytuacja się zmienia – potencjał tu jest duży ze względu na płytkie wody i mocne wiatry. Do 2030 roku mogłoby dojść do znacznego wzrostu mocy. Skala ambicji jest mniejsza niż możliwości. Kilka lat temu morska energetyka wiatrowa korzystała z subsydiów, ale to też się zmieniło. Zaistniała możliwość zaistnienia synergii z innymi podmiotami, dzięki czemu wzrośnie ich rentowność – powiedział gość konferencji.

Podkreśliła, że współpraca regionalna jest niezbędna, by realizować takie projekty w sposób konkurencyjny cenowo. – Jeśli chodzi o przygotowanie krajowych planów, konieczna jest koordynacja, by określić możliwości współpracy na tym szczeblu, to zadanie dla państw członkowskich. Wsparcie dla takich projektów przybiera różne formy, jest wsparcie dla projektów transgranicznych. Komisja Europejska zamierza przyjąć podrzędny akt prawny, który pozwoliłby to regulować. W nowych ramach finansowych KE zaproponowała różne alokacje środków, ale czekamy na nowy Parlament. Mamy nowy instrument – Connecting Europe Facility – będzie on służył też źródłom odnawialnym, które chcielibyśmy bardziej wspierać. Silnym kandydatem na korzystanie z niego jest Morze Bałtyckie. Potencjał jest tu doskonały, a współpraca regionalna może obniżyć koszty.

Michał Perzyński

Artykuł Bruksela może wesprzeć budowę morskich farm wiatrowych w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/komisja-europejska-morskie-farmy-wiatrowe-polska-wsparcie-oze-energetyka/feed/ 0
Naimski: Offshore pomoże obniżyć emisyjność polskiej energetyki http://biznesalert.pl/naimski-offshore-pomoze-obnizyc-emisyjnosc-polskiej-energetyki/ http://biznesalert.pl/naimski-offshore-pomoze-obnizyc-emisyjnosc-polskiej-energetyki/#respond Wed, 22 May 2019 08:30:31 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163956 Michał Wierzchowski, zastępca dyrektora w biurze pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury eneregetycznej, przeczytał list Piotra Naimskiego Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Piotr Naimski podkreślił rolę Bałtyku jako integratora współpracy energetycznej na Bałtyku.  -Znaczenie Bałtyku dla współpracy energetycznej w tym regionie wzrosło w ostatnich latach. Polska rozbudowuje terminal LNG w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe, pływający […]

Artykuł Naimski: Offshore pomoże obniżyć emisyjność polskiej energetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Michał Wierzchowski, zastępca dyrektora w biurze pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury eneregetycznej, przeczytał list Piotra Naimskiego Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Piotr Naimski podkreślił rolę Bałtyku jako integratora współpracy energetycznej na Bałtyku. 

-Znaczenie Bałtyku dla współpracy energetycznej w tym regionie wzrosło w ostatnich latach. Polska rozbudowuje terminal LNG w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe, pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej czy połączenie energetyczne z Litwą – Harmony Link – i kabel podmorski. Jednym z takich projektów są też morskie farmy wiatrowe, w które zaangażowane są kolejne państwa w basenie Morza Bałtyckiego. Projekty te wpływają na dobre stosunki polityczne i gospodarcze pomiędzy partnerami – napisał w liście Piotr Naimski.

Jak podkreślił, morskie farmy wiatrowe stanowią istotny element rządowej Polityki Energetycznej Polski do roku 2040. -Pomogą one obniżyć emisyjność sektora energetycznego, by wypełnić cele klimatyczne, a ponadto zaspokoją one rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce. Będzie to stabilne źródło, które przyczyni się do zwiększania naszego bezpieczeństwa energetycznego. Projekty związane z gazem, takie jak Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu oraz stworzenie jednostki pływającej nieopodal Gdańska będą czynnikiem stabilizującym morskie wiatraki w polskim systemie energetycznym – podkreślił.

Artykuł Naimski: Offshore pomoże obniżyć emisyjność polskiej energetyki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/naimski-offshore-pomoze-obnizyc-emisyjnosc-polskiej-energetyki/feed/ 0
Rosja: Trwają rozmowy o wznowieniu dostaw ropy przez Przyjaźń do Polski http://biznesalert.pl/rosja-rozmowy-polska-wznowienie-dostaw-ropy-energetyka/ http://biznesalert.pl/rosja-rozmowy-polska-wznowienie-dostaw-ropy-energetyka/#respond Wed, 22 May 2019 08:15:09 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163941 Kontynuowane są rozmowy ze stroną polską o wznowieniu tranzytu ropy naftowej o odpowiedniej jakości w kierunku Polski – poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo energetyki Rosji. Czystą ropę powinny w ciągu tygodnia otrzymać Słowacja i Węgry. Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków […]

Artykuł Rosja: Trwają rozmowy o wznowieniu dostaw ropy przez Przyjaźń do Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>

Kontynuowane są rozmowy ze stroną polską o wznowieniu tranzytu ropy naftowej o odpowiedniej jakości w kierunku Polski – poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo energetyki Rosji. Czystą ropę powinny w ciągu tygodnia otrzymać Słowacja i Węgry.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Tranzyt ropy wstrzymał m.in. polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu „Przyjaźń” na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi.

„Odpowiedniej jakości ropa obecnie płynie w kierunku granicy Węgier i Słowacji. Oczekuje się, że w ciągu tygodnia trafiać będzie stopniowo do właściwych stacji pomiaru” – czytamy w komunikacie.

Dodano, że rozmowy ze stroną polską o wznowieniu tłoczenia ropy są kontynuowane.

O tym, że ropa naftowa standardowej jakości jest już dostarczana na Słowację i Węgry, informował we wtorek wieczorem wicepremier Rosji Dmitrij Kozak. Oświadczył, że „z polskimi kolegami nie udało się ostatecznie porozumieć w sprawie sposobu i warunków opróżnienia rurociągu” Przyjaźń z nieodpowiedniej jakości surowca.

Premier RP Mateusz Morawiecki informował we wtorek, że „odbywają się obecnie bardzo trudne, bardzo twarde negocjacje z Rosją, z firmami rosyjskimi”. Ocenił, że dostawcy rosyjscy popełnili bardzo duże błędy biznesowo-operacyjne i muszą za to odpowiedzieć finansowo.

Polskie Ministerstwo Energii podało, że minister Krzysztof Tchórzewski wystąpił do szefa rosyjskiego resortu energetyki Aleksandra Nowaka o pilne działania w sprawie jak najszybszego przywrócenia drożności systemu i dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń.

Jak podał białoruski koncern Biełnaftachim, we wtorek wieczorem zniesiono ograniczenia na eksport paliw, wprowadzone w związku ze zmniejszeniem produkcji rafinerii. Według agencji Interfax-Zapad chodzi o eksport produktów naftowych do Polski, krajów bałtyckich i na Ukrainę.

24 kwietnia br. PERN, aby ochronić polski system przesyłowy i instalacje rafineryjne, wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej rosyjskiej ropy dostarczanej klientom PERN z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie. Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

Tranzyt ropy wstrzymała także ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

W efekcie władze rosyjskie wstrzymały przesyłanie ropy płynącej rurociągiem „Przyjaźń” do Europy Wschodniej i Niemiec z uwagi na jej zanieczyszczenie, co spowodowało na globalnych rynkach wzrost cen.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział 19 maja, że dostawy ropy naftowej do Polski przez rurociąg „Przyjaźń” zostaną wznowione w poniedziałek, 20 maja.

Polska Agencja Prasowa 

Artykuł Rosja: Trwają rozmowy o wznowieniu dostaw ropy przez Przyjaźń do Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/rosja-rozmowy-polska-wznowienie-dostaw-ropy-energetyka/feed/ 0
Saudi Aramco dołącza do PGNiG w gronie kupców LNG z USA http://biznesalert.pl/saudi-aramco-pgnig-port-arthur-lng-umowa-import-energetyka-gaz/ http://biznesalert.pl/saudi-aramco-pgnig-port-arthur-lng-umowa-import-energetyka-gaz/#respond Wed, 22 May 2019 07:15:47 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163927 Wall Street Journal donosi, że Saudi Aramco zakupi LNG od amerykańskiej Sempry LNG. Źródłem dostaw ma być terminal Port Arthur LNG, który czeka na ostateczną decyzję inwestycyjną. Nie wiadomo jeszcze czy Aramco wejdzie w akcjonariat gazoportu, ale kolejny klient na LNG po polskim PGNiG zwiększa szansę na podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez Semprę LNG. Dostawy […]

Artykuł Saudi Aramco dołącza do PGNiG w gronie kupców LNG z USA pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Wall Street Journal donosi, że Saudi Aramco zakupi LNG od amerykańskiej Sempry LNG. Źródłem dostaw ma być terminal Port Arthur LNG, który czeka na ostateczną decyzję inwestycyjną.

Nie wiadomo jeszcze czy Aramco wejdzie w akcjonariat gazoportu, ale kolejny klient na LNG po polskim PGNiG zwiększa szansę na podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej przez Semprę LNG.

Dostawy na mocy umowy PGNiG-Sempra LNG z grudnia 2018 roku mają ruszyć w 2023 roku, kiedy powstanie terminal Port Arthur LNG i opiewać na prawie 2 mln ton rocznie, czyli około 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji.

Port Arthur LNG ma osiągnąć przepustowość 13,5 mln ton LNG rocznie. Projekt wciąż czeka na ostateczną decyzję inwestycyjną. Sempra LNG to spółka-córka Sempra Energy. Buduje już termianl Cameron LNG w Luizjanie. Zbudowała także terminal importowy Energia Costa Azul w Meksyku.

WSJ/Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Po co PGNiG kolejna umowa na LNG z USA?

Artykuł Saudi Aramco dołącza do PGNiG w gronie kupców LNG z USA pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/saudi-aramco-pgnig-port-arthur-lng-umowa-import-energetyka-gaz/feed/ 0
Tauron z siecią ponad 150 własnych stacji ładowania http://biznesalert.pl/tauron-150-stacje-ladowania-energetyka-elektromobilnosc/ http://biznesalert.pl/tauron-150-stacje-ladowania-energetyka-elektromobilnosc/#respond Wed, 22 May 2019 07:15:16 +0000 http://biznesalert.pl/?p=163930 Projekt TAURONA pod nazwą OPERATOR II zakłada posiadanie sieci ponad 150 własnych stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce oraz kompletny system do zarządzania elektromobilnością. Poza budową własnej dedykowanej sieci stacji ładowania, TAURON przygotowuje również kompleksową ofertę dla klientów, od projektu i budowy stacji po zarządzanie infrastrukturą wraz z systemami płatniczymi. – Branża energetyczna jest w fazie […]

Artykuł Tauron z siecią ponad 150 własnych stacji ładowania pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Projekt TAURONA pod nazwą OPERATOR II zakłada posiadanie sieci ponad 150 własnych stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce oraz kompletny system do zarządzania elektromobilnością. Poza budową własnej dedykowanej sieci stacji ładowania, TAURON przygotowuje również kompleksową ofertę dla klientów, od projektu i budowy stacji po zarządzanie infrastrukturą wraz z systemami płatniczymi.

– Branża energetyczna jest w fazie intensywnych zmian. Jednym z kluczowych procesów jest wykorzystanie energii elektrycznej do zasilania transportu. W TAURONIE korzystamy z usług specjalistów, którzy pracują nad tym, by sprostać zmieniającym się potrzebom klientów. – tak zaangażowanie firmy w projekty rozwojowe podsumowuje Filip Grzegorczyk, prezes TAURON Polska Energia.

Po tak skutecznej realizacji projektów pilotażowych, wypracowaniu najlepszych praktyk oraz bardzo dobrym przyjęciu efektów przez klientów, naturalnym działaniem była decyzja Grupy TAURON o zwiększeniu zaangażowania w budowę infrastruktury elektromobilności. Tak powstał projekt OPERATOR II.

– Uruchomiony przez nas program OPERATOR II to kolejny  krok Grupy TAURON, po IoT, ku budowie miast przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, których integralną część stanowi elektomobilność, są naszą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców tak, aby przestrzeń miejska była bezpieczna, komfortowa i przyjazna dla środowiska. – podsumowuje Michał Koszałka, prezes Magenta Grupa TAURON.

Celem projektu, którego realizacja zaplanowana jest do końca 2020 roku, jest budowa 97 stacji ładowania prądem zmiennym (AC) oraz 21 stacji ładowania prądem stałym (DC). Oznacza to, że po zakończeniu projektu OPERATOR II, TAURON będzie dysponował siecią ponad 150 własnych stacji ładowania. Powyższe pozwoli na swobodne przemieszczanie się pojazdami elektrycznymi po całym terenie TAURON. Dodatkowo, w trzecim kwartale 2019 roku TAURON rozpocznie świadczenie odpłatnych usług ładowania. W budowanej ofercie z obszaru elektromobilności pojawi się między innymi sprzedaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych, świadczenie usług SaaS (Software as a Service) dla posiadaczy własnych stacji ładowania, a także kompleksowe rozwiązania związanie z obszaru e-mobility.

TAURON już dziś realizuje kompleksowe projekty dla klientów komercyjnych w zakresie budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych w formie Generalnego Wykonawstwa. Całościowy zakres prac obejmuje czynności od wykonania wizji lokalnej, audytu, projektu przyłącza, poprzez jego wykonanie, instalację, uruchomienie stacji ładowania, integrację w systemie software, aż po wszystkie niezbędne odbiory oraz serwis i utrzymanie stacji.

Projekt OPERATOR II skierowany jest również do posiadaczy istniejących już stacji ładowania, gdzie TAURON zaoferuje wypełnienie obowiązków ustawowych w zakresie Operatora Stacji oraz Dostawcy Usług Ładowania, a także zepwni serwis infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. W ramach projektu, jeszcze w 2019 roku, Magenta Grupa TAURON udostępni aplikację mobilną – eMap od TAURONA – obsługującą i świadczącą płatne usługi ładowania na stacjach TAURON.

W ramach pierwszego projektu OPERATOR, Magenta Grupa TAURON, we współpracy z ING Bankiem Śląskim, wybudowała 27 stacji ładowania pojazdów elektrycznych i uruchomiła usługę carsharingu na terenie Katowic. Teraz działania obejmą cały teren działalności Grupy. Rozwój  usługi carsharingu oraz  rozbudowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych jest możliwa dzięki współpracy partnerskiej Magenta Grupa TAURON  z ING Bankiem Śląskim oraz KGHM Polska Miedź.

Tauron 

Artykuł Tauron z siecią ponad 150 własnych stacji ładowania pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/tauron-150-stacje-ladowania-energetyka-elektromobilnosc/feed/ 0