BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Profesjonalny portal o energetyce, infrastrukturze i bezpieczeństwie Sat, 24 Aug 2019 10:37:07 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 http://biznesalert.pl/wp-content/cache/thumbnails/2019/08/Logo-BA-SM-32x32.png BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl 32 32 RAPORT: Czego nauczył nas brytyjski blackout? http://biznesalert.pl/raport-wielka-brytania-blackout-energetyka/ http://biznesalert.pl/raport-wielka-brytania-blackout-energetyka/#respond Sat, 24 Aug 2019 05:31:56 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172375 9 sierpnia o godz. 16.52 w Wielkiej Brytanii doszło do częściowego blackoutu spowodowanego niemal jednoczesnym (w odstępie kilku sekund) odłączeniem od sieci elektrowni gazowej Little Barford i morskiej farmy wiatrowej Hornsea. Wszystko zaczęło się od uderzenia pioruna. Zasilanie udało się w miarę sprawnie przywrócić. Przerwa w dostawach energii to rzadkie zjawisko w znaczącej europejskiej gospodarce, jaką […]

Artykuł RAPORT: Czego nauczył nas brytyjski blackout? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
9 sierpnia o godz. 16.52 w Wielkiej Brytanii doszło do częściowego blackoutu spowodowanego niemal jednoczesnym (w odstępie kilku sekund) odłączeniem od sieci elektrowni gazowej Little Barford i morskiej farmy wiatrowej Hornsea. Wszystko zaczęło się od uderzenia pioruna. Zasilanie udało się w miarę sprawnie przywrócić. Przerwa w dostawach energii to rzadkie zjawisko w znaczącej europejskiej gospodarce, jaką bez wątpienia jest Wielka Brytania, to dobra okazja, by spróbować przeanalizować przyczyny i skutki takiego zdarzenia, oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość dla Wielkiej Brytanii, ale też dla Polski i transformacji energetycznej jako ogólnej idei.

Blackouty się zdarzają

Blackout nie jest na świecie niczym nowym – tylko w tym roku na łamach BiznesAlert.pl opisywaliśmy podobne wydarzenia w Wenezueli, RPA, Sudanie, Argentynie, Urugwaju, na nowojorskim Manhattanie, czy w Indonezji. Na początku wakacji istotne niebezpieczeństwo miało wystąpić również w Niemczech, ale udało się mu zapobiec. Niedawny brytyjski blackout był jednak pierwszym od dłuższego czasu tego typu wydarzeniem w Unii Europejskiej, co zrodziło kilka ważnych pytań.

Dr Joanna Maćkowiak-Pandera i dr Agnieszka Gawlikowska-Fyk z Forum Energii przypomniały w swoim materiale, że była to największa awaria brytyjskiego systemu energetycznego od 10 lat. National Grid podaje, że pierwsze w sekwencji zdarzeń było uderzenie pioruna w sieć na północ od Londynu. Są to sytuacje bardzo częste i normalnie nie stanowią większego zagrożenia. Tym razem jednak, kilka sekund później wystąpiły równoległe problemy techniczne w dwóch jednostkach wytwórczych – wiatrowej i gazowej. To one okazały się bezpośrednią przyczyną blackoutu.

Jak podaje National Grid, gdy doszło do awarii, poziom rezerw wynosił 1 GW. Jest on kalkulowany z uwzględnieniem scenariusza, w którym awarii ulega pojedyncza, duża jednostka. W przypadku Wielkiej Brytanii to albo elektrownia jądrowa Sizewell B (1,26 GW) albo interkonektor stałoprądowy Cross-Channel (1 GW). Mimo uruchomienia dostępnych rezerw, w tym aż 475 MW mocy magazynów bateryjnych, 350 MW redukcji zapotrzebowania i tylko 200 MW generacji, skala ubytków nie pozwoliła zaradzić problemom.

9 sierpnia w Wielkiej Brytanii 30 procent energii elektrycznej było produkowane w elektrowniach wiatrowych, 30 procent w gazowych, 20 procent w jądrowych, 10 procent importowano, a pozostałą ilość wyprodukowano w elektrowniach wodnych, biomasowych oraz z węgla. Taki miks staje się normą w Wielkiej Brytanii. Jest konsekwencją dynamicznego wzrostu mocy zainstalowanych źródeł odnawialnych i gwałtownego spadku udziału jednostek węglowych. W ostatniej dekadzie udział OZE wzrósł czterokrotnie i dziś wynosi ponad 20 GW odpowiadając za 25 procent mocy zainstalowanych. Morskie farmy wiatrowe mają już 8,5 GW.

Forum Energii: Wielka Brytania – blackout z transformacją energetyczną w tle

Wyjaśnienia

National Grid, brytyjski operator sieci przesyłowej zmuszony był późnym popołudniem ograniczyć dostawy energii elektrycznej do odbiorców. Po około półtorej godzinie, po 18:30 czasu lokalnego udało oponować sytuację. Brytyjki OSP w komunikacie wyjaśnił, że przyczyną problemów nie była sieć przesyłowa, a konieczność wyłączenia dostaw energii do części odbiorców wynikała z prawie jednoczesnej utrata dwóch dużych źródeł wytwarzania, jednego gazowego i jednej morskiej farmy wiatrowej, co miała miejsce o czasu miejscowego 16:54.

Z wyjaśnień National Grid wynika, że po tym wydarzeniu inne źródła w sieci zareagowały prawidłowo zwiększając moc zgodnie, ale ze względu na skalę utraty mocy nie było to wystarczające. W efekcie OSP, aby uchronić system przed rozprzestrzenianiem się awarii zmuszony był do ograniczania zapotrzebowanie w całej Wielkiej Brytanii. Po incydencie National Grid zainicjował wewnętrzne dochodzenie we współpracy z regulatorem (Ofgem) oraz lokalnymi OSD, a także wytwórcami energii, mające na celu wyjaśnienie przyczyn przerwy w zasilaniu. Jednocześnie brytyjski rząd zlecił, aby sprawą zajął się działający w jego strukturach i odpowiedzialny z kwestie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, Komitet Wykonawczy ds. Zagrożeń Energetycznych, który ma przeanalizować incydent i jego przebieg.

https://biznesalert.pl/wielka-brytania-blackout-oze-mielczarski-sniegocki-energetyka/

– Myślę, że jeżeli OZE będą się rozwijały dalej w niekontrolowany sposób, to w przyszłym roku Europę czeka wielka awaria systemowa – skomentował na łamach dziennika Rzeczpospolita prof. Władysław Mielczarki. Sytuację tonował Aleksander Śniegocki z Wise Europa, który zwrócił uwagę, że europejscy operatorzy systemów elektroenergetycznych radzą sobie z nietypowymi sytuacjami, czego przykładem jest właśnie ostatnia awaria w Wielkiej Brytanii, gdzie nie doszło do ogólnego blackoutu, a miało miejsce kontrolowanym wyłączeniem części odbiorców, żeby uniknąć załamania się całego systemu.

Winne są OZE?

Według prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, winnym za zaistniały stan rzeczy jest niekontrolowany rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie, a takie sytuacje będą się w przyszłości powtarzać w całej Unii. – Powodowana politycznymi decyzjami dominacja niedyspozycyjnych, odnawialnych źródeł energii będzie coraz częściej powodowała awarie. Do tej pory mieliśmy w Europie dużo szczęścia. Chociaż niemiecki system elektroenergetyczny był kilka razy bliski załamania, to do dużej awarii doszło tylko 13 lat temu, w listopadzie 2006 r. W tym samym 200 6r. również w Polsce mieliśmy awarię w północno-wschodniej części systemu elektroenergetycznego. Myślę, że dynamiczny biznes opracuje wkrótce mieszczący się w plecaku „niezbędnik pasażera”. Powinien on zawierać odpowiednie ilości napojów i żywności oraz latarki. Zalecane byłyby górskie buty niezbędne do maszerowania wzdłuż torów kolejowych. Pożądane również byłoby ciepłe ubranie oraz śpiwór do ewentualnego nocowania na podłodze stacji kolejowej lub miejscu pracy. Zapasy żywności powinny wystarczyć na 2-3 dni, chociaż zalecane są większe ilości. No cóż, rewolucje zawsze wymagają poświęceń, ta energetyczna rewolucja również – pisał profesor Mielczarski.

Mielczarski: Blackout w Anglii. Energia bez gwarancji

Wniosek dla PEP2040

Dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej Karolina Baca-Pogorzelska stwierdziła na łamach naszego portalu, że gdyby nie dobre interkonektory umożliwiające import, to nasi zachodni sąsiedzi mieliby ten sam problem, co niedawno Brytyjczycy. Zresztą nas przy czerwcowym rekordzie zapotrzebowania na moc też uratował import, w tym między nowe, otwarte z początkiem tego roku połączenie właśnie z Niemcami.

Baca-Pogorzelska: Brytyjska lekcja energetyki

Wyciągając z tej historii wnioski dla Polski, Baca-Pogorzelska stwierdziła, że czekanie z uchwaleniem PEP2040, czyli Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku jest kompletnie nieuzasadnione: – Pisałam niedawno w DGP, że przed wyborami dokumentu, do którego zgłoszono 1800 uwag nie zobaczymy. Czemu? Po pierwsze trzeba by uciąć gdybanie o atomie i podjąć decyzję kierunkową mówiąc jasno budujemy (albo nie), a tego nikt w kampanii nie zaryzykuje. Po drugie trzeba by określić przyszłość węgla brunatnego, w tym odkrywki Złoczew, której przecież PGE budować nie chce, ale jak wiemy to oczko w głowie Antoniego Macierewicza. Po trzecie 17 sierpnia 2021 r. wchodzą w życie konkluzje BAT do dyrektywy o emisjach przemysłowych. Energetyka od lat dostosowuje się do nich kosztem wielomiliardowych inwestycji. Albo rezygnacji z nich (Adamów, ZE PAK). Nowe prawo wyłączy w Polsce ok. 3 GW mocy. Jednak w 2025 r. będzie aktualizowane, co najprawdopodobniej będzie oznaczało jeszcze większe zaciskanie pasa. Wyłączenia mogą grozić nawet 5-7 GW mocy węglowych. A przecież nie wiadomo, czy osławione 1000 MW w Ostrołęce tak naprawdę w końcu powstanie.

Połączenie gaz-OZE nie zawsze jest niezawodne

Z kolei redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik pisał, że problem na Wyspach może być dowodem na to, że duet gaz-OZE nie zawsze działa niezawodnie: – Być może to odwrót od węgla sprawił, że Brytyjczykom zabrakło mocy rezerwowych. Inny potencjalny powód to niewystarczający rozwój sieci przesyłowej niepozwalający łatwo przekierować mocy tam, gdzie jest ona potrzebna. Problem ten powinien być argumentem do dyskusji o tym, czy plan ambitnego rozwoju tandemu gaz-OZE będzie bezpieczny bez budowy dodatkowych mocy stabilizujących system. Jeśli nie węglowych, to jądrowych. Tymczasem trwa dyskusja o blokach jądrowych w Hinkley Point (opóźniony), Sizewell, Suffolk, Bradwell (wszystkie trzy planowane), Oldbury, Wylfa Newydd (oba zamrożone) i Moorside (odwołany). W lipcu 2019 roku premier Boris Johnson wyraził jednak poparcie dla energetyki jądrowej, a rząd postanowił opracować nowy model finansowania – pisał Jakóbik.

Jakóbik: Blackout w Wielkiej Brytanii, czyli bez atomu ani rusz?

– Przypadek brytyjski pokazuje, że nawet najbardziej zliberalizowany i rozwinięty rynek, jak w Wielkiej Brytanii, przestaje dawać bezpieczeństwo energetyczne, gdy zabraknie mu mocy. Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku ma być odpowiedzią na analogiczne wyzwania. Zakłada rozwój trio atom-gaz- OZE ze spadającą rolą węgla. Przypadek Wielkiej Brytanii dowodzi, że atom warto zbudować. Jednakże ten sam przykład pokazuje, jak trudno to zrobić. Skoro Polska potrzebuje atomu, to czas na model finansowy gwarantujący realizację takiego projektu. Dyskusja na ten temat dotąd nie przyniosła rozstrzygnięć – podsumował.

To nie OZE są przyczyną problemów?

Z drugiej strony dr Maćkowiak-Pandera i dr Gawlikowska-Fyk uważają, że wbrew na gorąco formułowanym opiniom, to nie zmienny charakter produkcji OZE był przyczyną blackoutu: – Jak podkreśla National Grid warunki pogodowe i generacja były zgodne z prognozami, a problemy w elektrowniach miały charakter techniczny. Jednak integracja i bilansowanie zmiennych źródeł wymaga poradzenia sobie z nowymi wyzwaniami: zmiennością dobową i sezonową, potrzebą poprawy prognozowania, czy inercją w systemie.

Brytyjskie doświadczenia dowodzą, że wzrost penetracji źródeł odnawialnych jest wyzwaniem dla systemu elektroenergetycznego. Nie oznacza to jednak, że OZE są przyczyną wszystkich problemów. Wiele krajów już teraz radzi sobie z tym wyzwaniem, a szereg innych, w tym Polska, prędzej czy później, będzie musiało stawić mu czoła. Jeśli „uzbroimy” nasz system w mechanizm elastycznych rezerw i wprowadzimy zmiany w funkcjonowaniu rynku energii jest szansa, że uchronimy się przed niepożądanymi zdarzeniami.

Artykuł RAPORT: Czego nauczył nas brytyjski blackout? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/raport-wielka-brytania-blackout-energetyka/feed/ 0
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-energetyka-32/ http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-energetyka-32/#respond Sat, 24 Aug 2019 05:30:04 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172334 Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (19-23.08.2019). 1. Baca-Pogorzelska: Czarne chmury znad Australii. Czy Polsce zagrożą miliardowe kary? Niepokojące wieści płyną z Londynu. Prairie Mining straciła cierpliwość i po żółtej kartce na początku roku w sprawie arbitrażu przeciwko Polsce szykuje pozew na wrzesień. Ma już fundusz hedgingowy, a reprezentować ją będzie doświadczona kancelaria Lalive – pisze […]

Artykuł TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (19-23.08.2019).

1. Baca-Pogorzelska: Czarne chmury znad Australii. Czy Polsce zagrożą miliardowe kary?

Niepokojące wieści płyną z Londynu. Prairie Mining straciła cierpliwość i po żółtej kartce na początku roku w sprawie arbitrażu przeciwko Polsce szykuje pozew na wrzesień. Ma już fundusz hedgingowy, a reprezentować ją będzie doświadczona kancelaria Lalive – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.

2. Jakóbik: Rozmowy o kontrakcie jamalskim przed gorącą zimą

Rosyjskie media zarzucają Polsce, że szantażuje Moskwę „niezależnością gazową” i tworzy Behemota do kontroli Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak tej zimy to Rosja może zaszantażować Ukrainę i również Polacy muszą być gotowi na ewentualność nowego kryzysu gazowego w czasie rozmów o kontrakcie jamalskim – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Stępiński: Czy Trump kupi Grenlandię?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozważa odkupienie Grenlandii od Danii. Miałby być zainteresowany znajdującymi się tam złożami minerałów i surowców energetycznych. Tak przynajmniej sugerują amerykańskie media. Duńska wyspa mogłaby jednak posłużyć Amerykanom do włączenia się w walki nad kontrolę nad Arktyką. Mógłby to być krok wyprzedzający wobec planów Chin i Rosji. Wiele wskazuje na to, że zakup Grenlandii jest tak samo mało realny jak odkupienie obwodu kaliningradzkiego od Rosji przez Polskę – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Kubów: Transformacja energetyczna po polsku (ROZMOWA)

Transformacja energetyki w kierunku nisko lub bezemisyjnej musi być przeprowadzana  przy kosztach akceptowalnych przez społeczeństwo. Należy bowiem pamiętać, że transformacja energetyki stanowi dla obywateli dodatkowy koszt, a jej przyspieszenie może oznaczać zwiększenie i tak ogromnych nakładów finansowych. Dlatego przeprowadzenie koniecznych i ogromnych zmian odbywa się w perspektywie długoterminowej, a nie z dnia na dzień – mówi wiceminister Krzysztof Kubów, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

5. Strupczewski: OZE przynosi straty finansowe w Niemczech

Według oficjalnych ocen rządowych, udział odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech wynosi 40 procent, a do 2035 roku ma dojść do 65 procent. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że w odniesieniu do całkowitego bilansu energii dostarczanej ze źródeł mechanicznych, termicznych, chemicznych i fizycznych wkład OZE wynosi od 3 do 4 procent. Za tę odrobinę energii niemieccy odbiorcy prądu zapłacili już subwencje wynoszące 250 miliardów euro. Bez subwencji budowa wiatraków byłaby nieopłacalna. W świetle twierdzeń aktywistów OZE o rzekomej opłacalności wiatru i słońca warto zapoznać się z kilkoma faktami – pisze prof. Andrzej Strupczewski z NCBJ.

 

Artykuł TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-energetyka-32/feed/ 0
Psychologia blokuje udział JSW w programie Geo-Metan http://biznesalert.pl/psychologia-blokuje-udzial-jsw-w-programie-geo-metan/ http://biznesalert.pl/psychologia-blokuje-udzial-jsw-w-programie-geo-metan/#respond Fri, 23 Aug 2019 14:15:51 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172360 Jastrzębska Spółka Węglowa nie wyklucza zacieśnienia współpracy w ramach programu Geo-Metan, ale na razie obawia się o bezpieczeństwo złoża. – Jeżeli chodzi o program Geo-Metan to chcę powiedzieć, że takie prace chcemy zintensyfikować. Myślę, że niezależnie od PGNiG, we wrześniu będziemy chcieli podjąć pierwsze próby, które przybliżą nam ten temat. Dla nas jest to istotna […]

Artykuł Psychologia blokuje udział JSW w programie Geo-Metan pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jastrzębska Spółka Węglowa nie wyklucza zacieśnienia współpracy w ramach programu Geo-Metan, ale na razie obawia się o bezpieczeństwo złoża.

– Jeżeli chodzi o program Geo-Metan to chcę powiedzieć, że takie prace chcemy zintensyfikować. Myślę, że niezależnie od PGNiG, we wrześniu będziemy chcieli podjąć pierwsze próby, które przybliżą nam ten temat. Dla nas jest to istotna sprawa  – stwierdził prezes JSW Włodzimierz Hereźniak odpowiadając na pytanie BiznesAlert.pl

Zaznaczył, że jastrzębska spółka chce zainteresować PGNiG również innymi obszarami. – Jest za wcześnie, aby o tym mówić. Być może więcej na następnej konferencji będziemy mogli powiedzieć więcej. Pod względem górniczym jest to skomplikowana sprawa. Do tego dochodzi psychologia. Górnicy generalnie boją się naruszenia złoża. Musimy do tego podejść, ale myślę, że jest to istotny element. Prawdopodobnie będzie zwiększał bezpieczeństwo górników. Pomijam w tym momencie aspekty finansowe – dodał.

W styczniu 2018 roku przedstawiciele PGNiG, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Tauronu podpisali list intencyjny w sprawie programu Geo-Metan. Celem programu jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Dzięki współpracy wspomnianych podmiotów możliwe ma być przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

Pod koniec lipca prezes PGNiG Piotr Woźniak zachęcał JSW do współpracy w ramach programu Geo-Metan. Liczył w tym kontekście na nowy zarząd, ponieważ według niego poprzedni postawił zaporowe warunki dla współpracy. W ramach programu Geo-Metan, PGNiG nawiązało współpracę z Polską Grupą Górniczą. Prace mają być prowadzone na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice. Wkrótce ma dojść do podpisania kolejnej umowy na prowadzenie prac w Kopalni Murcki Staszic. Takich umów nie udało się podpisać z Jastrzębską Spółką Węglową.

Piotr Stępiński

Artykuł Psychologia blokuje udział JSW w programie Geo-Metan pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/psychologia-blokuje-udzial-jsw-w-programie-geo-metan/feed/ 0
Prezes niemieckiej Federalnej Agencji Sieci ostrzega przed trudnościami Energiewende http://biznesalert.pl/homann-bundesnetzagentur-niemcy-rozbudowa-sieci-energiewende-energetyka/ http://biznesalert.pl/homann-bundesnetzagentur-niemcy-rozbudowa-sieci-energiewende-energetyka/#respond Fri, 23 Aug 2019 14:00:25 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172398 Niemcy odchodzą od węgla i atomu na rzecz odnawialnych źródeł energii, by znacznie zmniejszyć emisyjność gospodarki. By się to udało, konieczna będzie rozbudowa wielkich linii energetycznych, które będą prowadzić energię z morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i Północnym do południowych landów, gdzie skoncentrowana jest większość przemysłu. Prezes Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur – red.) Jochen Homann […]

Artykuł Prezes niemieckiej Federalnej Agencji Sieci ostrzega przed trudnościami Energiewende pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Niemcy odchodzą od węgla i atomu na rzecz odnawialnych źródeł energii, by znacznie zmniejszyć emisyjność gospodarki. By się to udało, konieczna będzie rozbudowa wielkich linii energetycznych, które będą prowadzić energię z morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i Północnym do południowych landów, gdzie skoncentrowana jest większość przemysłu. Prezes Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur – red.) Jochen Homann przekonuje jednak na łamach Die Zeit, że wcale nie będzie to łatwe.

„Rozbudowa sieci nie będzie łatwa”

– Operatorzy sieci elektroenergetycznych są monopolistami, którzy zarabiają na przesyle. Podlegają oni ścisłej kontroli Federalnej Agencji Sieci i mogą budować nowe linie tylko wtedy, gdy politycy i administracja uznają je za konieczne. Dlatego inżynierowie i naukowcy z Bundesnetzagentur regularnie przeglądają plany ekspansji firmy w skomplikowanych obliczeniach modelowych. Umieszczamy wyniki w Internecie i każdy ma możliwość ich skomentowania. W przeszłości otrzymaliśmy ponad 30 tysięcy oświadczeń, z którymi mieliśmy do czynienia. Wreszcie, Bundestag i Bundesrat głosują nad naszą rekomendacją. Nie ma wyższego poziomu legitymacji zawodowej i demokratycznej – pisze Homann.

Prezes Bundesnetzagentur pokusił się o stwierdzenie, że potencjał energetyki słonecznej jest przeceniany: – Oczywiście promocja zdecentralizowanych systemów słonecznych na dachach budynków jest ważną częścią transformacji energetycznej. Gospodarstwa domowe odpowiadają za mniej niż jedną czwartą niemieckiego zużycia energii elektrycznej. I nawet jeśli moc z fotowoltaiki podwoi się, co planujemy, że stanie się do 2030 roku, pokryje ona tylko około jednej szóstej prognozowanego zapotrzebowania na energię elektryczną – przekonuje.

– Ważne jest dla nas, aby budowane były tylko linie, które będą potrzebne nawet po odejściu od węgla. Pozostawi to jednak nierozwiązany podstawowy problem, mianowicie brak obiektów produkcyjnych, szczególnie na południu, podczas gdy prognozowane wytwarzanie wiatru na północy wynoszące nieco poniżej 160 terawatogodzin bardzo wyraźnie przekracza lokalne zużycie poniżej 100 terawatogodzin – pisze Jochen Homann.

– Istnieje potrzeba ograniczenia rozbudowy sieci poprzez kontrolowanie i dławienie ilości energii elektrycznej za pomocą różnych taryf w różnych momentach. Nie przewidujemy, aby zachowania ludzi w ciągu najbliższych kilku lat mogły być ukierunkowane na elastyczny popyt. Gospodarstwa domowe i firmy będą korzystać z niskich cen energii elektrycznej, pod warunkiem, że będzie dostarczana duża ilość energii z wiatru. Ekspansja sieci będzie jednak nadal wzrastać, ponieważ dodatkowe zużycie nastąpiłoby w momentach, w których sieć energetyczna jest już obciążona – tłumaczy prezes Bundesnetzagentur

Die Zeit/Michał Perzyński

Fedorska: Kto zapłaci za problemy Energiewende?

Artykuł Prezes niemieckiej Federalnej Agencji Sieci ostrzega przed trudnościami Energiewende pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/homann-bundesnetzagentur-niemcy-rozbudowa-sieci-energiewende-energetyka/feed/ 0
🎧 Spięcie BiznesAlert.pl: Energetyka idzie na wybory http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-energetyka-wybory-roszkowski-jakobik/ http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-energetyka-wybory-roszkowski-jakobik/#respond Fri, 23 Aug 2019 13:00:17 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172394 Trwają wakacje, ale już za tydzień, wraz z początkiem Forum Ekonomicznego w Krynicy rozpocznie się gorąca kampania wyborcza, a jednym z jej tematów będzie energetyka. Redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik i prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski rozmawiają o jej możliwym przebiegu. Opozycja mocno krytykuje politykę energetyczną rządu i wzrost cen energii, do głównego nurtu debaty politycznej wchodzi […]

Artykuł 🎧 Spięcie BiznesAlert.pl: Energetyka idzie na wybory pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Trwają wakacje, ale już za tydzień, wraz z początkiem Forum Ekonomicznego w Krynicy rozpocznie się gorąca kampania wyborcza, a jednym z jej tematów będzie energetyka. Redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik i prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski rozmawiają o jej możliwym przebiegu.

Opozycja mocno krytykuje politykę energetyczną rządu i wzrost cen energii, do głównego nurtu debaty politycznej wchodzi temat ochrony środowiska. Nie bez znaczenia będzie też rynek gazu, między innymi brak europejskiej solidarności wobec rosyjskich projektów, jak Nord Stream 2.

Niedługo zaczyna się też Forum Ekonomiczne w Krynicy – jednym z tematów będą sposoby na obniżenie cen energii, na przykład inwestycje w źródła emisyjne czy otwarcie się na import. Jakie inne pomysły zaproponują politycy i eksperci?

Zapraszamy do wysłuchania podcastu:

Artykuł 🎧 Spięcie BiznesAlert.pl: Energetyka idzie na wybory pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-energetyka-wybory-roszkowski-jakobik/feed/ 0
JSW liczy na co najmniej 35 mln złotych rekompensaty za ceny energii http://biznesalert.pl/jsw-rekompensaty-wzrost-cen-wiceprezes-zarazinski-energetyka/ http://biznesalert.pl/jsw-rekompensaty-wzrost-cen-wiceprezes-zarazinski-energetyka/#respond Fri, 23 Aug 2019 12:45:58 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172359 Jastrzębska Spółka Węglowa liczy na co najmniej 35 mln złotych rekompensaty za rosnące ceny energii. Spółka nie uwzględniła tego jednak w zestawieniu za pierwsze półrocze 2019 roku. – Z naszych wstępnych wyliczeń wynika, że możemy otrzymać 35 mln złotych rekompensaty za ceny energii, ale ze względu na ostrożność nie ujęliśmy ich w wynikach za pierwsze […]

Artykuł JSW liczy na co najmniej 35 mln złotych rekompensaty za ceny energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jastrzębska Spółka Węglowa liczy na co najmniej 35 mln złotych rekompensaty za rosnące ceny energii. Spółka nie uwzględniła tego jednak w zestawieniu za pierwsze półrocze 2019 roku.

– Z naszych wstępnych wyliczeń wynika, że możemy otrzymać 35 mln złotych rekompensaty za ceny energii, ale ze względu na ostrożność nie ujęliśmy ich w wynikach za pierwsze półrocze 2019 roku – stwierdził Radosław Zaraziński, wiceprezes ds. ekonomicznych.

Dopytywany przez BiznesAlert.pl, kiedy będzie można spodziewać się uwzględnienia rekompensaty w wynikach finansowych spółki, stwierdził, że będzie to w trzecim albo najpóźniej w czwartym kwartale tego roku.

W pierwszym półroczu JSW wydało na zakup energii 216,3 mln złotych. To o 25,1 mln złotych więcej, niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Według spółki to efekt większego zużycia energii przez JSW oraz rosnących cen energii. JSW zużywa rocznie ok. 1,5 TWh. W pierwszym półroczu 2019 roku spółka odnotowała istotny wzrost cen energii elektrycznej. Jednostkowa cena zakupu energii elektrycznej wyniosła 291,10 zł/MWh. Dla porównania, w analogicznym okresie w ubiegłym roku wzrost wyniósł 211,54 zł/MWh.

Piotr Stępiński

DGP: Prokuratura i CBA weszły do JSW

Artykuł JSW liczy na co najmniej 35 mln złotych rekompensaty za ceny energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/jsw-rekompensaty-wzrost-cen-wiceprezes-zarazinski-energetyka/feed/ 0
JSW: Za wcześnie, aby mówić o przejęciu aktywów Prairie Mining http://biznesalert.pl/jsw-przejecie-prairie-mining-energetyka/ http://biznesalert.pl/jsw-przejecie-prairie-mining-energetyka/#respond Fri, 23 Aug 2019 12:45:09 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172361 Jastrzębska Spółka Węglowa analizuje możliwość nabycia aktywów australijskiej spółki Prairie Mining, ale jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach. – To duże złoża, ponad 300 mln ton węgla. Wytyczne ze strony ministerstwa są jasne. Muszą być zapewnione interesy spółki i właściciela. Będziemy się temu przyglądali. Za wcześnie, aby się na ten temat wypowiadać – stwierdził […]

Artykuł JSW: Za wcześnie, aby mówić o przejęciu aktywów Prairie Mining pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jastrzębska Spółka Węglowa analizuje możliwość nabycia aktywów australijskiej spółki Prairie Mining, ale jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach.

– To duże złoża, ponad 300 mln ton węgla. Wytyczne ze strony ministerstwa są jasne. Muszą być zapewnione interesy spółki i właściciela. Będziemy się temu przyglądali. Za wcześnie, aby się na ten temat wypowiadać – stwierdził Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

Pod koniec marca 2018 roku jastrzębska spółka ogłosiła zawarcie z Prairie Mining umowy o możliwości nawiązania współpracy przy projektach węglowych australijskiego koncernu w Polsce. Zgodnie z założeniami, Prairie miało udostępnić informacje o projekcie wydobycia węgla koksowego w koncesji Dębieńsko-1 oraz informacje o projekcie Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Pod koniec lutego 2019 roku strony wydłużyły termin obowiązywania zawartej w marcu ubiegłego roku umowy o poufności o kolejne sześć miesięcy, do 28 września 2019 roku. Z kolei na początku tygodnia wiceminister energii Adam Gawęda stwierdził, że ewentualne przejęcie przez Jastrzębską Spółkę Węglową koncesji i aktywów spółki Prairie Mining wymaga opracowania takiej „mapy drogowej” w tym zakresie, która zapewni ochronę interesów JSW i Skarbu Państwa. Do tej pory nie udało się zakończyć rozmów w sprawie transakcji.

Piotr Stępiński

Gawęda: potrzebna „mapa drogowa” wejścia JSW w koncesje i aktywa Prairie Mining

Artykuł JSW: Za wcześnie, aby mówić o przejęciu aktywów Prairie Mining pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/jsw-przejecie-prairie-mining-energetyka/feed/ 0
PGE EC testuje procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego http://biznesalert.pl/pge-ec-straz-pozarna-krakow-bezpieczenstwo-zarzadzanie-kryzysowe/ http://biznesalert.pl/pge-ec-straz-pozarna-krakow-bezpieczenstwo-zarzadzanie-kryzysowe/#respond Fri, 23 Aug 2019 11:45:56 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172363 W dniach 21-23 sierpnia 2019 roku na terenie krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła odbywają się ćwiczenia, których współorganizatorami są Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Ćwiczenia PGE EC i Straży Pożarnej Ewakuacja osoby poszkodowanej z komina Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), wyciek wody amoniakalnej z króćca […]

Artykuł PGE EC testuje procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W dniach 21-23 sierpnia 2019 roku na terenie krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła odbywają się ćwiczenia, których współorganizatorami są Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Ćwiczenia PGE EC i Straży Pożarnej

Ewakuacja osoby poszkodowanej z komina Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS), wyciek wody amoniakalnej z króćca spustowego zbiornika magazynowego wody amoniakalnej oraz pożar zbiornika oleju lekkiego – to epizody, które są przedmiotem ćwiczeń praktycznych przeprowadzanych przez PGE Energia Ciepła i jednostki Państwowej Straży Pożarnej na terenie krakowskiej elektrociepłowni.

„Przeprowadzanie ćwiczeń dydaktyczno-praktycznych na żywym organizmie krakowskiej elektrociepłowni jest niezwykle istotne z punktu bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców, a przede wszystkim pracowników zakładu. Ważne jest to, że ćwiczenia są zintegrowane z wszystkimi jednostkami odpowiedzialnymi za to bezpieczeństwo. Celem zaplanowanych działań sprawdzenie możliwości prowadzenia działań gaśniczych, wysokościowych i ratownictwa chemiczno-ekologicznego z użyciem pojazdów, a także analiza wykonanych ćwiczeń służąca doskonaleniu pracy sztabu całej akcji” – powiedział st. bryg. Andrzej Nowak, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie Ćwiczenia sprawdzają poprawność reagowania w sytuacji zagrożenia pracowników spółki i zewnętrznych służb ratowniczych oraz pozwalają doskonalić wewnętrzne procedury związane z reagowaniem w sytuacji kryzysowej.

„Regularne ćwiczenia i przeglądy trybów postępowania w sytuacjach kryzysowych, pozwalają na praktyczne przetestowanie obowiązujących w spółce procedur bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego, nabyte w trakcie ćwiczeń nawyki i umiejętności, umożliwiają naszym pracownikom szybkie rozpoznanie sytuacji oraz wdrożenie odpowiednich działań minimalizujących skutki zdarzenia. Uczestnictwo służb zewnętrznych w tego typu ćwiczeniach to możliwość poznania topografii naszego zakładu oraz występujących w nim zagrożeń, jak również podstawa budowania dobrej współpracy, dzięki której możemy działać szybciej, sprawniej i efektywniej w każdej nieprzewidzianej sytuacji” – powiedział Krzysztof Parys, Dyrektor Techniczny PGE Energia Ciepła S.A. Oddział nr 1 w Krakowie Tego typu akcje realizowane są przez spółkę cyklicznie i stanowią ważny element budowania kultury bezpieczeństwa w PGE Energia Ciepła.

PGE

Artykuł PGE EC testuje procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pge-ec-straz-pozarna-krakow-bezpieczenstwo-zarzadzanie-kryzysowe/feed/ 0
URE: W pierwszym półroczu w Polsce przybyło ponad 226 MW mocy z OZE http://biznesalert.pl/ure-polska-udzial-oze-2019-energetyka/ http://biznesalert.pl/ure-polska-udzial-oze-2019-energetyka/#respond Fri, 23 Aug 2019 11:30:56 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172358 W pierwszym półroczu 2019 roku moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o ponad 226 MW, wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, obejmujących koncesjonowane źródła oraz mikroinstalacje wnioskujące o wydanie świadectw pochodzenia. Na koniec czerwca 2019 roku łączna moc odnawialnych źródeł energii, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej lub wpis do rejestru wytwórców energii w małej […]

Artykuł URE: W pierwszym półroczu w Polsce przybyło ponad 226 MW mocy z OZE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W pierwszym półroczu 2019 roku moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o ponad 226 MW, wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, obejmujących koncesjonowane źródła oraz mikroinstalacje wnioskujące o wydanie świadectw pochodzenia.

Na koniec czerwca 2019 roku łączna moc odnawialnych źródeł energii, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej lub wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji, albo wpis do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz mikroinstalacji, wnioskujących o wydanie świadectw pochodzenia wyniosła prawie 8,82 GW i wzrosła od początku roku ok. 226,5 MW (2,6 proc.).

Moc instalacji OZE

Rodzaj instalacji OZE gru.18
[MW]
cze.19
[MW]
Zmiana
[MW]
Zmiana
[%]
Instalacje biogazowe 237,618 239,009 1,391 0,6%
Instalacje na biomasę 1 362,870 1 467,962 105,092 7,7%
Instalacje słoneczne 146,995 259,256 112,261 76,4%
Elektrownie wiatrowe 5 864,443 5 881,158 16,715 0,3%
Elektrownie wodne 981,504 972,512 -8,992 -0,9%
Łącznie 8 593,430 8 819,897 226,467 2,6%

Największy wzrost odnotowano w grupie elektrowni słonecznych, których moc według danych URE wzrosła o ok. 112,3 MW do poziomu 259,3 MW. Przybyło też sporo mocy w instalacjach biomasowych – 105,1 MW. W elektrownie wiatrowych, które dominują w strukturze mocy w odnawialnych źródłach energii w pierwszym półroczu przybyło tylko 16,7 MW i ich moc na koniec czerwca 2019 r. wyniosła 5,864 GW.

URE zastrzega jednak, że zmiany mocy zainstalowanych w roku 2017 – 2019, mogą wynikać nie tylko z faktycznie zrealizowanych inwestycji, czy z wyłączenia instalacji, ale również z aktualizacji decyzji koncesyjnych w związku z interpretacją pojęcia mocy zainstalowanej elektrycznej.

Urząd Regulacji Energetyki opublikował również dane odnośnie ilość energii elektrycznej wytworzonej z OZE (potwierdzonej wydanymi świadectwami pochodzenia). Dane te wskazują, że w pierwszym półroczu wyprodukowano w źródłach OZE prawie 6,81 TWh energii elektrycznej, dla której Prezes URE wydał świadectwami pochodzenia. Jednocześnie jak podaje URE trawa rozpatrywanie wniosków o wydanie świadectw pochodzenia dla prawie 1,535 TWh energii z OZE. Dla porównania w ubiegłym roku wolumen energii elektrycznej wytworzonej z OZE, potwierdzonej świadectwami pochodzenia wyniósł 19,352 TWh.

Ilość energii elektrycznej wytworzonej z OZE, potwierdzonej wydanymi świadectwami pochodzenia

Rodzaj instalacji OZE cze.18
[MWh]
gru.18
[MWh]
cze.19
[MWh]
Instalacje biogazowe 337 105,56 1 010 542,00 268 530,94
Instalacje na biomasę 619 662,10 4 057 522,72 407 308,36
Instalacje słoneczne 16 055,05 94 547,88 14 125,87
Elektrownie wiatrowe 4 967 183,58 12 790 976,73 5 759 558,37
Elektrownie wodne 256 179,95 565 258,71 194 500,65
Instalacje wykorzystujące technologię
współspalania
157 766,19 833 080,18 165 876,55
Łącznie 6 353 952,43 19 351 928,20 6 809 900,75
Postanowienia o odmowie wydania świadectwa pochodzenia 2 214,62 3 988,18 0,00
Wnioski „w toku” na dzień 30.06.2019 r. 1 190 688,83 124 489,73 1 534 654,61
URE podkreśla, że mając na uwadze ustawowe uregulowania dotyczące okresów wytwarzania, terminów składania wniosków o wydanie świadectwa pochodzenia oraz terminów ich przekazania do Prezesa URE, podane wielkości liczbowe wzrosną. Według URE sytuacja na rynku OZE może zostać oceniona na podstawie wydanych świadectw pochodzenia dopiero po opublikowaniu pełnych danych za dany rok kalendarzowy, co uwzględniając obowiązujące regulacje prawne, może nastąpić nie wcześniej niż po zakończeniu pierwszego kwartału 2020 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć dane za pierwsze półrocze 2018 roku, które Urząd opublikowała w październiku ubiegłego roku. Wówczas wolumen energii elektrycznej wytworzonej z OZE, potwierdzonej świadectwami pochodzenia wyniósł 6,354 TWh, a na rozpatrzenie oczekiwały wnioski o przyznanie świadectw pochodzenia nad 1,191 TWh energii elektrycznej z OZE.

Artykuł URE: W pierwszym półroczu w Polsce przybyło ponad 226 MW mocy z OZE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ure-polska-udzial-oze-2019-energetyka/feed/ 0
Eurostat: Spada wydobycie i zużycie węgla kamiennego w UE http://biznesalert.pl/eurostat-wydobycie-zuzycie-wegla-kamiennego-ue-energetyka/ http://biznesalert.pl/eurostat-wydobycie-zuzycie-wegla-kamiennego-ue-energetyka/#respond Fri, 23 Aug 2019 11:00:56 +0000 http://biznesalert.pl/?p=172355 Eurostat opublikował we wtorek najnowsze dane na temat produkcji oraz zużycia węgla kamiennego w krajach Unii Europejskiej. Dane Eurostatu Z najnowszych danych dotyczących zużycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej (UE) wynika, że wyniosło ono w 2018 roku 226 mln ton, co oznacza spadek o 4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego W 2018 r. życie […]

Artykuł Eurostat: Spada wydobycie i zużycie węgla kamiennego w UE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Eurostat opublikował we wtorek najnowsze dane na temat produkcji oraz zużycia węgla kamiennego w krajach Unii Europejskiej.

Dane Eurostatu

Z najnowszych danych dotyczących zużycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej (UE) wynika, że wyniosło ono w 2018 roku 226 mln ton, co oznacza spadek o 4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego

W 2018 r. życie węgla kamiennego w UE było o 54 proc. niższe w 1990 r. kiedy to było na poziomie 497 mln ton. W latach 90-tych zużycie tego paliwa systematycznie spadało, a następnie ustabilizowało się na poziomie około 360 – 380 milionów ton przez prawie dekadę. Po gwałtownym spadku i krótkim ożywieniu w latach 2008-2012 konsumpcja nadal spada.

Produkcja węgla kamiennego w UE również spada z roku na rok. W 2018 r. wyniosła 74 mln ton, co było wynikiem gorszym o 6 proc. w porównaniu do poziomu z 2017 r. i o 80 proc. w odniesieniu do 1990 roku kiedy to wydobycie było na poziomie 368 mln ton.nW 2018 r. pięć państw członkowskich wydobywało węgiel kamienny: Polska (63,4 mln ton), Czechy (4,5), Niemcy (2,8), Wielka Brytania (2,6) i Hiszpania (0,5).

CIRE.pl

Eurostat: Wiatr, fotowoltaika i biomasa przegoniły węgiel w UE (INFOGRAFIKA)

Artykuł Eurostat: Spada wydobycie i zużycie węgla kamiennego w UE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/eurostat-wydobycie-zuzycie-wegla-kamiennego-ue-energetyka/feed/ 0