BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Sat, 20 Jul 2019 06:51:45 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.10 RAPORT: Nowa przewodnicząca KE chce okiełznać klimat http://biznesalert.pl/raport-von-der-leyen-komisja-europejska-klimat/ http://biznesalert.pl/raport-von-der-leyen-komisja-europejska-klimat/#respond Sat, 20 Jul 2019 05:31:03 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169135 Po przedłużających się, ciężkich negocjacjach została wybrana nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej – jest nią dotychczasowa minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen (której nazwisko nie wymawiamy „Lejen”, tylko „Lajen”). To pierwsza kobieta na tym stanowisku i pierwszy od 50 lat przedstawiciel Niemiec na czele władzy wykonawczej Unii Europejskiej. Jak została wybrana? Jakie reformy zapowiedziała? Jak […]

Artykuł RAPORT: Nowa przewodnicząca KE chce okiełznać klimat pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Po przedłużających się, ciężkich negocjacjach została wybrana nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej – jest nią dotychczasowa minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen (której nazwisko nie wymawiamy „Lejen”, tylko „Lajen”). To pierwsza kobieta na tym stanowisku i pierwszy od 50 lat przedstawiciel Niemiec na czele władzy wykonawczej Unii Europejskiej. Jak została wybrana? Jakie reformy zapowiedziała? Jak przyjęły je poszczególne środowiska w Parlamencie Europejskim? Chce okiełznać klimat czy elektorat? Był to główny temat mijającego tygodnia.

Poparcie polityczne

Mimo, że von der Leyen popiera realizację celu neutralności klimatycznej krajów Unii Europejskiej do 2050 roku, jej stanowisko jest zdaniem Partii Zielonych za mało ambitne. Von der Leyen potrzebowała do objęcia stanowiska szefowej Komisji poparcia absolutnej większości, czyli 376 głosów w 751-osobowym Parlamencie Europejskim. Zieloni byli wobec niej sceptyczni, chociaż Niemka deklarowała, że „ z całego serca popiera unijny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku”. Twierdzi też, że Wspólnota powinna czerpać korzyści z polityki przyjaznej środowisku.

Von der Leyen mogła liczyć na chadecką Europejską Partię Ludową (EPP), która ma 182 mandaty i liberałów, którzy mają ich 108. Kluczowe okazały się głosy Zielonych, którzy są sceptyczni wobec postawy von der Leyen względem polityki klimatycznej, a także Socjalistów i mniejszych ugrupowań, jak Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Ta ostatnia frakcja, do której należy polskie Prawo i Sprawiedliwość, jest również sceptyczna względem niemieckiej kandydatki. Manfred Weber (EPP, DE) potwierdził poparcie grupy dla Ursuli von der Leyen. „Opowiadamy się za Europą sprawiedliwą, nowoczesną i innowacyjną, bezpieczną, otwartą i ekologiczną. Razem zrealizujemy te zobowiązania”. Z zadowoleniem przyjął propozycje dotyczące prawa inicjatywy dla Parlamentu Europejskiego i ulepszenia procesu związanego z wiodącymi kandydatami, stwierdzając, że „umowy kuluarowe muszą odejść w przeszłość”.

Iratxe García (S&D, ES) skarżyła się, że „europejska demokracja rozwija się zbyt wolno” i podkreśliła, że Ursula von der Leyen musi dokładniej zdefiniować planowane działania w odpowiedzi na oczekiwania obywateli, a zwłaszcza młodzieży, zanim grupa S&D zdecyduje się ją poprzeć. García dodała, że wsparcie zrównoważonego wzrostu, bardziej zdecydowane działania na rzecz walki z ubóstwem oraz wiążąca strategia na rzecz równości płci są niezbędne. Dacian Cioloș (Renew Europe, RO) powiedział: „Nie możemy dłużej rozczarowywać milionów Europejczyków, którzy powiedzieli TAK Europie. Oczekują oni, że UE będzie bez wahania bronić praworządności”. Jego grupa jest gotowa udzielić poparcia w głosowaniu, mając jeden cel: odnowę Europy. „Ale przede wszystkim oczekujemy prawdziwego proeuropejskiego przywództwa. Europa nie jest administracją, ale polityczną ambicją”, powiedział.

Philippe Lamberts (Greens/EFA, BE) powiedział, że jego grupa nie jest gotowa do przekazania steru UE Ursuli von der Leyen w czasie, gdy „nasz wspólny dom płonie, klimat się pogarsza, występują coraz większe nierówności i regres w zakresie podstawowych wolności i praworządności”. Jednakże, jeśli zostanie ona wybrana, są gotowi udzielić wsparcia „w każdym przypadku, gdy propozycje będą w stanie sprostać wyzwaniom egzystencjalnym, przed którymi stoimy”. Jörg Meuthen (ID, DE) ogłosił, że jego grupa zagłosuje przeciwko kandydatce, stwierdzając, że nie nadaje się na to stanowisko nie posiadając przekonującej wizji Europy. Skrytykował ją za obiecywanie grupom zbyt wielu różnych, sprzecznych rzeczy w celu zapewnienia sobie wsparcia, np. w odniesieniu do rządów prawa lub migracji.

Raffaele Fitto (ECR, IT) zwrócił się do Ursuli von der Leyen o wyjaśnienie jej stanowiska w sprawie „mechanizmu rządów prawa, co do którego mamy sprzeczne opinie” dotyczące dotychczasowej polityki prowadzonej przez Komisję. O walkę ze zmianami klimatu, powiedział: „z zadowoleniem przyjmuje takie propozycje, jak fundusz przejściowy i bank na rzecz zrównoważonych inwestycji, ale omawiamy coraz ambitniejsze cele, nie mówiąc, jak je osiągnąć”. Martin Schirdewan (GUE/NGL, DE) powiedział, że jego grupa nie będzie głosować na Ursulę von der Leyen. Wyborcy oczekują, że na stanowisko przewodniczącego Komisji zostanie wybrana osoba, która była wśród wiodących kandydatów, a nie minister obrony, co jest sygnałem „dla dalszej militaryzacji i izolacji UE”. Wezwał do położenia kresu polityce oszczędnościowej oraz do inwestowania w zabezpieczenie społeczne, edukację, opiekę zdrowotną i walkę ze zmianami klimatu.

Przedstawiając polityczne wytyczne Komisji Europejskiej na lata 2019-2024, poza postulatami ochrony standardów demokratycznych, praworządności, wzrostu gospodarczego, dalszej cyfryzacji i obrony „europejskiego stylu życia”, na pierwszym miejscu zaproponowała koncepcję „Zielonego Ładu dla Europy” (ang. „European Green Deal”) – w oczywisty sposób nawiązującego nazwą do amerykańskiego projektu Green New Deal – programu ambitnych zmian, które mają sprawić, że Unia Europejska będzie wiodła globalny prym w walce ze zmianami klimatu. – Przesłanie wyborców z Europy – i tych zbyt młodych, by głosować – jest głośne i jasne: chcą oni rzeczywistych działań na rzecz zmian klimatu i chcą, by Europa im przewodziła. Zainspirowała mnie pasja, przekonanie i energia milionów młodych ludzi, którzy sprawili, że usłyszeliśmy ich głos na ulicach i w naszych sercach. Stoją w obronie swojej przyszłości, więc naszym obowiązkiem jest zapewnienie im jej. Stanie się pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie jest największym wyzwaniem i szansą naszych czasów. Wymaga to podjęcia zdecydowanych działań już teraz – postulowała von der Leyen.

Proponowała ona też europejski pakt klimatyczny, łączący regiony, społeczności lokalne, społeczeństwo obywatelskie, przemysł i szkoły, które mają wspólnie opracować i zobowiązać się do złożenia szeregu zobowiązań do zmiany zachowania, od indywidualnego do największego międzynarodowego przedsiębiorstwa. – Będzie to kluczowa część sprawiedliwej transformacji dla wszystkich. Ci, którzy działają pierwsi i są najszybsi, również będą tymi, którzy wykorzystają możliwości wynikające z ekologicznej transformacji. Dlatego będziemy inwestować rekordowe kwoty w badania i innowacje, wykorzystując pełną elastyczność następnego budżetu Unii Europejskiej, aby skoncentrować się na obszarach o największym potencjale – postulowała. Zwraca ona jednak uwagę na kluczowe znaczenie sektora prywatnego: – Musimy wykorzystać inwestycje prywatne, umieszczając ekologiczne i zrównoważone finansowanie w centrum naszego łańcucha inwestycyjnego i systemu finansowego. Aby to osiągnąć, zamierzam przedstawić strategię na rzecz ekologicznego finansowania i plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy – podawała.

I tutaj pojawia się jeden z ciekawszych pomysłów Ursuli von der Leyen na transformację energetyczną – przekształcenie części Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Europejski Bank Klimatyczny: – Bank jest już największym multilateralnym źródłem finansowania na rzecz klimatu na całym świecie, z 25 procentami całkowitego finansowania przeznaczonym na inwestycje związane z walką o klimat. Chcę co najmniej podwoić tę liczbę do 2025 roku. Plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy będzie wspierać 1 bilion euro inwestycji w ciągu następnej dekady w każdym zakątku Unii Europejskiej – postulowała i od razu podkreśliła, że Unia Europejska musi być bardziej ambitna, jeśli chodzi o cele na 2030 rok: – Chcę zredukować emisje o co najmniej 50 procent do 2030 roku. UE będzie prowadzić międzynarodowe negocjacje w celu zwiększenia poziomu ambicji innych głównych emitentów do 2021 roku. Do tego dnia zobowiązuję się do przedstawienia kompleksowego planu zwiększenia celu Unii Europejskiej na 2030 roku do 55 procent w odpowiedzialny sposób. Plan ten będzie oparty na ocenach oddziaływania społecznego, gospodarczego i środowiskowego, które zapewnią równe warunki działania i pobudzą innowacje, konkurencyjność i miejsca pracy – proponowałą Ursula von der Leyen. Ponadto nowa szefowa Komisji Europejskiej za jeden z priorytetów stawia sobie poprawę stanu środowiska naturalnego w Europie – stopniowe odchodzenie od plastiku w produktach codziennego użytku, poprawę jakości powietrza w miastach, ochronę bioróżnorodności czy lepsze wykorzystanie surowców.

Na chwilę obecną Unia Europejska za cel stawia sobie redukcję emisji dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 roku względem 1990 roku, ale von der Leyen uważa, że powinien być on bardziej ambitny. – Emisje dwutlenku węgla muszą mieć cenę. Każda osoba i każdy sektor będzie musiał wnieść swój wkład – zaproponowała. W praktyce oznaczałoby to rozszerzenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 w celu objęcia nim sektora morskiego i zmniejszenia bezpłatnych uprawnień przydzielanych liniom lotniczym. Później to samo miałoby dotyczyć ruchu drogowego i budownictwa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada też nowy podatek graniczny od emisji dwutlenku węgla. – Powinno to być w pełni zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu. Rozpocznie się od kilku wybranych sektorów i będzie stopniowo rozszerzany. Dokonam również przeglądu dyrektywy w sprawie opodatkowania energii – zapewnia.

Nowa szefowa Komisji Europejskiej chce, by Unia Europejska była światowym liderem w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym i czystych technologii. Zapowiada też intensywne prace nad dekarbonizacją energochłonnych gałęzi przemysłu. Warte uwagi jest jednak to, że w jej propozycjach słychać echa porozumienia paryskiego, a także szczytu COP24 w Katowicach, ponieważ von der Leyen kładzie mocny nacisk na społeczny aspekt transformacji energetycznej: – W wielu częściach Unii Europejskiej lokalny producent, zakład lub fabryka jest centralnym ośrodkiem dla naszych społeczności. Dlatego uważam, że to, co jest dobre dla naszej planety, musi być dobre dla naszych obywateli, naszych regionów i naszej gospodarki. W tej transformacji musimy uznać i uszanować, że nie wszyscy zaczynamy z tego samego miejsca. Wszyscy dzielimy te same ambicje, ale niektórzy mogą potrzebować większego wsparcia niż inni, aby to osiągnąć – przekonuje. Brzmi to jak puszczenie oka do polskich władz, które wskazują na wysokie społeczne koszty takiego procesu – tym ważniejsza z punktu widzenia Warszawy jest ta deklaracja. Szczególnie, że zapowiedziane zostało wsparcie finansowe dla regionów najbardziej dotkniętych przez procesy dekarbonizacyjne – nosi on nazwę Just Transition Fund. – Tak to się robi w Europie: jesteśmy ambitni i nikogo nie zostawiamy samemu sobie – mówiła von der Leyen.

Ostatecznie jednak jej kandydatura została przyjęta większością 383 głosów, to wyraźnie mniej od poprzedniego szefa KE Jean-Claude’a Junckera, którego poparło 422 europosłów. Głosowanie było tajne, więc oficjalnie nie wiemy kto udzielił jej poparcia, ale znamy stanowiska głównych frakcji w Parlamencie – zaufanie wobec niej zadeklarowała chadecka Europejska Partia Ludowa, liberalna ALDE i socjaldemokratyczna S&D. Jednoznacznie odmówiły poparcia siły skrajne – lewicowe i prawicowe. Zieloni z kolei zapewnili, że udzielą poparcia konkretnym inicjatywom, które będą korzystne z ich punktu widzenia.

Klimat czy elektorat?

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii, powiedziała, iż w wystąpieniu Ursuli von der Leyen widać różnice wypowiedzi w ciągu ostatnich kilku dni. – Bardzo szybko zrozumiała, gdzie w polityce energetyczno–klimatycznej są najważniejsze akcenty, które warto podnosić. Propozycje w zakresie polityki klimatycznej były umiarkowane przed spotkaniami z przedstawicielami frakcji politycznych. Rozmowy te pokazały, że dyskusja na ten temat jest dalece bardziej zaawansowana, aniżeli  to co zaproponowała – zaznaczała ekspert. Dotyczy to propozycji 50 procentowej redukcji emisji CO2  na rok 2030. Obecnie ten pułap wynosi 40 procent. – Ustalone cele OZE i efektywności energetycznej pokazują, że w praktyce będzie to 45 procent. Parlament Europejski, jeszcze w poprzedniej kadencji, przyjął rezolucję mówiącą o redukcji emisji na poziomie 55 procentowym. Chcąc zyskać poparcie europarlamentarzystów, Niemka zaproponowała w swoim wystąpieniu właśnie tak ambitne podejście  – powiedziała Gawlikowska-Fyk.

Jej zdaniem niemiecka posłanka w ten sposób wsłuchuje się w głosy eurodeputowanych, ale także ich wyborców. Oczekiwania PE były ambitne, co znalazło swoje odzwierciedlenie w expose Ursuli von der Leyen, która zabiegała o głosy poparcia. –  Wydaje się, że nie wszystkie propozycje są jeszcze do końca przemyślane. Chodzi o te dotyczące przeobrażenia Europejskiego Banku Inwestycyjnego i reformy systemu handlu emisjami EU ETS. Należy jednak pamiętać, że co prawda to Komisja przygotowuje projekty legislacyjne, ale to Parlament Europejski, a w szczególności Rada UE współtworzą prawo i nierzadko znacząco modyfikują pierwotną propozycję Komisji. – Nowy „Zielony Ład dla Europy” jest, moim zdaniem, dopiero ideą, której kształt będzie zależał także od nowego komisarza ds. klimatu i jego roli w kolegium Komisarzy – powiedziała.

Plany Ursuli von der Leyen są ambitne i niezwykle trudne do zrealizowania. Warto zastanowić się na ile są grą o głosy. Poparcie Zielonych może się bardzo przydać nowej szefowej KE, więc być może dlatego von der Leyen skupiła się najbardziej na sprawach energetyki i klimatu. Dużo zależeć będzie od składu Komisji Europejskiej, a szczególnie od komisarzy, którzy będą się zajmować powyższymi kwestiami. Nie bez znaczenia będzie koniunktura gospodarcza na świecie – o wiele łatwiej jest stawiać i realizować ambitne cele, gdy prognozy wzrostu gospodarczego są optymistyczne, a w przyszłym roku może nas czekać znaczne spowolnienie. Plany zweryfikować też może kryzys w stosunkach międzynarodowych, na przykład związany z eskalacją działań Rosji na Ukrainie, albo ze sporem handlowym na linii Bruksela-Waszyngton. Nie bez znaczenia jest zaledwie niewielka ilość głosów, która zaważyła na przyjęciu kandydatury Ursuli von der Leyen na jej nowe stanowisko – wyraźnie widać, że liczy ona na wsparcie Zielonych, które może okazać się bezcenne w obliczu coraz większych podziałów politycznych w samej Unii.

Artykuł RAPORT: Nowa przewodnicząca KE chce okiełznać klimat pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/raport-von-der-leyen-komisja-europejska-klimat/feed/ 0
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-energetyka-27/ http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-energetyka-27/#respond Sat, 20 Jul 2019 05:30:43 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169096 Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (15-19.07.2019). 1. Jakóbik: Niemcy ukrywają prawdę o zielonym zwrocie Energiewende. Dlaczego? Niemiecki zwrot Energiewende się krztusi. Ratuje go czasem import energii z…Polski. Można uznać ten problem za chorobę wieku dziecięcego transformacji energetycznej, ale dlaczego Niemcy zamiatają go pod dywan? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 2. Wróbel: […]

Artykuł TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (15-19.07.2019).

1. Jakóbik: Niemcy ukrywają prawdę o zielonym zwrocie Energiewende. Dlaczego?

Niemiecki zwrot Energiewende się krztusi. Ratuje go czasem import energii z…Polski. Można uznać ten problem za chorobę wieku dziecięcego transformacji energetycznej, ale dlaczego Niemcy zamiatają go pod dywan? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Wróbel: Czy Polska powinna zrezygnować całkowicie z gazu z Rosji?

Przez wiele lat izolowany i bazujący głównie na imporcie oraz tranzycie surowca z kierunku wschodniego, rynek gazu ziemnego w Polsce w ostatnich latach przeszedł szereg gruntownych zmian. Budowa, a obecnie rozbudowa gazoportu, inwestycje w połączenia transgraniczne oraz formalizowanie kolejnych faz w projekcie Baltic Pipe sprawiają, że w rozważaniach i dyskusjach coraz częściej pojawiają się pytania czy i kiedy Polska zrezygnuje z dostaw gazu z Rosji – pisze Jacek Wróbel ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Szkoły Głównej Handlowej będącego partnerem merytorycznym BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Czy na atom w Polsce jest faktycznie za późno?

Dwie największe partie polityczne w Polsce utraciły konsensus wokół kluczowego projektu energetycznego. Czy na atom jest faktycznie za późno? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Stępiński: Czas na Okrągły Stół Węglowy

Politycy coraz głośniej nawołują do odejścia od węgla, licytując się, kto szybciej wyprowadzi go z energetyki. Dyskusja na ten temat kończy się jednak na deklaracjach i ogólnych planach, które nie rozwiązują problemu. Nadszedł czas na poważną debatę i okrągły stół węglowy – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Błażowski: Polska dysponuje zalążkiem przemysłu jądrowego. Musimy go rozwijać (ROZMOWA)

Nie jest prawdą, że w Polsce nie ma zalążka technologii jądrowej. Mamy reaktor Maria, produkujący izotopy dla medycyny. Polacy pracują za granicą zarówno przy budowach elektrowni jądrowych, jak i w tamtejszych dozorach jądrowych – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Adam Błażowski, inżynier branży efektywności energetycznej.

Artykuł TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/top-tygodnia-biznesalert-pl-zobacz-najpopularniejsze-teksty-mijajacego-tygodnia-energetyka-27/feed/ 0
Podpisano umowę na budowę połączenia gazowego ze Słowacją http://biznesalert.pl/podpisano-umowe-na-budowe-polaczenia-gazowego-ze-slowacja/ http://biznesalert.pl/podpisano-umowe-na-budowe-polaczenia-gazowego-ze-slowacja/#respond Fri, 19 Jul 2019 16:45:40 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169259 Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisał umowę na realizację inwestycji budowy gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, czyli gazociąg Strachocina – Granica RP. Inwestycje budowy gazociągu Strachocina – Granica RP zrealizuje konsorcjum Budimeksu (lider, 94,46 proc. udziału w konsorcjum) oraz Mostostalu Kraków. Wartość umowy wynosi […]

Artykuł Podpisano umowę na budowę połączenia gazowego ze Słowacją pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisał umowę na realizację inwestycji budowy gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, czyli gazociąg Strachocina – Granica RP.

Inwestycje budowy gazociągu Strachocina – Granica RP zrealizuje konsorcjum Budimeksu (lider, 94,46 proc. udziału w konsorcjum) oraz Mostostalu Kraków. Wartość umowy wynosi prawie 521,5 mln zł, jednak zgodnie z zapisami w umowie Gaz-System na podstawie swojej jednostronnej decyzji może obniżyć wartość kontraktu maksymalnie do wartości ok. 347,6 mln zł, a ostateczna wartość kontraktu ma zostać określona przez zamawiającego najpóźniej do końca br.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 31 miesięcy od dnia zawarcia umowy. W ramach inwestycji powstanie ok. 59 km gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 1000 mm i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa. Trasa gazociągu przebiegać będzie w województwie podkarpackim przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. Połączenie pomiędzy Polską a Słowacją ma stanowić istotny element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe.

Po stronie słowackiej powstanie gazociąg o długości 106 km. We wrześniu ubiegłego roku W miejscowości Veľké Kapušany odbyła się ceremonia oficjalnego rozpoczęcia budowy gazociągu. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r. Roczna przepustowość gazociągu w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m sześc., a w kierunku Słowacji: 4,7 mld m sześc.

CIRE.pl/Gaz – System

Artykuł Podpisano umowę na budowę połączenia gazowego ze Słowacją pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/podpisano-umowe-na-budowe-polaczenia-gazowego-ze-slowacja/feed/ 0
Minister Energii podpisał rozporządzenie o cenach energii http://biznesalert.pl/ceny-energii-rozporzadzenie-zamrozenie-cen-energia-elektryczna-ceny-energetyka/ http://biznesalert.pl/ceny-energii-rozporzadzenie-zamrozenie-cen-energia-elektryczna-ceny-energetyka/#respond Fri, 19 Jul 2019 16:00:29 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169255 Minister Energii 19 lipca 2019 r. podpisał rozporządzenie w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen […]

Artykuł Minister Energii podpisał rozporządzenie o cenach energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Minister Energii 19 lipca 2019 r. podpisał rozporządzenie w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych (cen odniesienia).

– Dzięki działaniom rządu już ok. 90% odbiorców końcowych nie płaci obecnie wyższej ceny za energię elektryczną, niż płaciło w 2018 r. W ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie podpisanego przez Ministra Energii rozporządzenia przedsiębiorstwa obrotu dostosują umowy pozostałym ok. 10% odbiorców, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. – zapewnia Ministerstwo Energii.

Konsultacje rozporządzenia odbyły się dwukrotnie: w marcu br. oraz lipcu br. W ramach przeprowadzonych w lipcu br. konsultacji zgłoszono łącznie 364 uwag, z czego uwzględniono 114 uwag. Dodatkowo miały miejsce spotkania z przedstawicielami samorządu terytorialnego, w rezultacie których uwzględniono ich główne postulaty. Szczegóły znajdują się w raporcie z konsultacji, udostępnionym na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W rozporządzeniu dostosowane zostały terminy poszczególnych działań w taki sposób, aby zmiana dotychczas niezmienionych umów zbiegła się w czasie z możliwością ubiegania się o wypłaty z funduszu.

-W wyniku działania ustawy z 28 grudnia 2018 r., tzw. ustawy o cenach prądu, w budżetach gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw pozostanie ok. 8 mld zł które, w przypadku braku działań rządu, zostałyby skierowane na podwyżki cen energii elektrycznej. Jest to efekt działania kompleksowego, polegającego na obniżeniu podatków (akcyzy z 20 zł/MWh na 5 zł/MWh), obniżeniu opłaty przejściowej o 95% oraz nałożenia obowiązku stabilizacji poziomu cen energii na spółki obrotu. Na koncie funduszu, który będzie wypłacał rekompensaty spółkom obrotu oraz przedsiębiorcom w ramach mocy de minimis zgromadzono już ponad 2,7 mld zł. Kwota ta będzie nadal rosła, wraz z przeprowadzeniem kolejnych aukcji na sprzedaż uprawnień do emisji CO2 – przypomina resort energii.

– Jednocześnie przypominamy, że odbiorcy końcowi będący: mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami, szpitalami, jednostkami sektora finansów publicznych do 27 lipca 2019 r. mogą składać oświadczenia do przedsiębiorstw obrotu. Złożenie tego oświadczenia warunkuje objęcie działaniem osłonowym w II półroczu 2019 r – podaje w komunikacie Ministerstwo.

Odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu 2019 r. Ponadto średnie i duże przedsiębiorstwa w drugim półroczu 2019 r. będą mogły składać wnioski o pomoc de minimis do Funduszu Wypłat Różnicy Ceny. Podmioty te pierwsze wnioski będą mogły złożyć po upływie trzeciego kwartału 2019 r.

Ministerstwo Energii 

Artykuł Minister Energii podpisał rozporządzenie o cenach energii pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ceny-energii-rozporzadzenie-zamrozenie-cen-energia-elektryczna-ceny-energetyka/feed/ 0
Poprawa: Ropociągi omijające Cieśninę Ormuz to presja polityczna na Iran http://biznesalert.pl/ciesnina-ormuz-ropa-iran-ropociagi-energetyka/ http://biznesalert.pl/ciesnina-ormuz-ropa-iran-ropociagi-energetyka/#respond Fri, 19 Jul 2019 14:00:16 +0000 http://biznesalert.pl/?p=168785 Jak pisze agencja Platts, ropociągi naftowe, a nie presja militarna wobec Iranu, mogą rozwiązać problemy dotyczące przesyłu ropy przez Cieśninę Ormuz. – Technicznie jest to możliwe. Biorąc jednak pod uwagę niestabilność polityczną regionu, budowa tak skomplikowanej i kosztochłonnej infrastruktury jest trudna do wyobrażenia. – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, Paweł Poprawa, ekspert ds. rynku […]

Artykuł Poprawa: Ropociągi omijające Cieśninę Ormuz to presja polityczna na Iran pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jak pisze agencja Platts, ropociągi naftowe, a nie presja militarna wobec Iranu, mogą rozwiązać problemy dotyczące przesyłu ropy przez Cieśninę Ormuz. – Technicznie jest to możliwe. Biorąc jednak pod uwagę niestabilność polityczną regionu, budowa tak skomplikowanej i kosztochłonnej infrastruktury jest trudna do wyobrażenia. – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, Paweł Poprawa, ekspert ds. rynku energii z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Rozmieszczenie większej ilości okrętów wojennych w celu ochrony tankowców płynących przez Cieśninę Ormuz przed irańskimi atakami, to krótkoterminowe rozwiązanie historycznego problemu. Nie rozwiąże to problemu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Zatoce Perskiej.

– Zamiast floty okrętów wojennych Wielkiej Brytanii, należy otworzyć nowe szlaki eksportowe, takie jak rurociągi i kanały, aby zapewnić długoterminowe, pokojowe alternatywy eksportu ropy, które w końcu zmniejszą zależność świata od szerokiego na 21 mil kanału patrolowanego przez Iran – podaje agencja Platts.

Portal BiznesAlert.pl zapytał eksperta o realność takiego rozwiązania. – Technicznie jest to możliwe. Problem pojawia się od biznesowej strony projektu. Jeśli spojrzymy na mapę i sytuację w regionie, jedyną techniczną możliwość widzimy na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Nie ma sensu budować takich połączeń nad Morzem Czerwonym, ponieważ przy wyjściu na otwarte Morze Śródziemne jawi się kolejna przeszkoda w postaci Kanału Sueskiego. Są tam takie państwa, jak Erytrea i Dżibuti, które także nie są stabilne – podkreśla Poprawa.

Rozmówca podkreśla, że zostaje więc tylko Wybrzeże Oceanu Indyjskiego. – Krajem, do którego mogłyby dobiegać ropociągi jest Jemen, ale tam trwa wojna domowa. Kraj skonfliktowany jest z największym w regionie eksporterem ropy naftowej, Arabią Saudyjską. Oman mógłby być tym rozwiązaniem. Arabia Saudyjska nie ma bezpośredniego dostępu do Oceanu Indyjskiego, a oddziela go Jemen i Oman. Droga do Omanu prowadzi przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, obok Cieśniny Ormuz do Zatoki Omańskiej. Wydaje się, że to droga najbardziej optymalna pod względem bezpieczeństwa i opłacalności ekonomicznej. Jedyną opcją jest zbudowanie sieci ropociągu od Kuwejtu, wzdłuż wybrzeży Arabii Saudyjskiej, Kataru i Emiratów Arabskich – powiedział Poprawa. Dodał, że jeśli ten projekt nie angażowałby Omanu to rurociąg wychodziłby tuż za Cieśniną Ormuz, ale wciąż blisko Iranu. Jego zdaniem byłaby to bardzo duża inwestycja, ale eksporterzy nie byliby całkowicie wolni od ryzyka blokady ze strony Iranu. Jego zdaniem, przełomem byłby Oman i zbudowanie tam portu przeładunkowego nad Oceanem Indyjskim. Tu jednak na przeszkodzie staje fakt że wybrzeże  Omanu oddzielają od Arabii Saudyjskiej wysokie góry i rozległe tereny pustynne.

Paweł Poprawa podkreśla jednak, że biorąc pod uwagę logistykę oraz to ile krajów należałoby zaangażować, a także budowa nie tylko ropociągów, ale i samych portów eksporterów, to wydaje się, że prawdopodobieństwo powodzenia jest niskie. Trzeba też pamiętać że taki rurociąg byłby niezwykle łatwym celem dla ataków terrorystycznych – Bardziej realny wciąż wydaje się scenariusz kontynuowania rozmów pokojowych z Iranem, aniżeli budowa tak skomplikowanej logistycznie i kosztowo infrastruktury. Przez Cieśninę Ormuz przepływa rocznie ok. 30 procent światowego handlu ropą. To pokazuje, jak potężne musiałyby być te rurociągi. „Wydaje mi się, że jest to bardziej argument polityczny w rozmowach z Iranem, aby pokazać Teheranowi, że jest inne rozwiązanie” – powiedział ekspert.

Jego zdaniem, jeśli chcemy ominąć problemy związane z przesyłem ropy przez Cieśninę Ormuz, to tak jak wspomniałem, rozwiązaniem może być budowa sieci potężnych ropociągów przesyłowych także do Europy, która również jest dużym konsumentem surowca. – Tu pojawia się jednak tożsamy problem, taki jak w przypadku ropociągów na południe Półwyspu Arabskiego. Ropociągi na północy przebiegałyby przez niestabilne tereny Iraku, lub Syrii i Izraela. W tym ostatnim przypadku oznaczałoby to uzależnienie się państw arabskich od Izraela, jako portu eksportowego. Biorąc pod uwagę niestabilność polityczną regionu, budowa tak skomplikowanej i kosztochłonnej infrastruktury jest trudna do wyobrażenia. Takie inwestycje wymagają jednak partnerów przewidywalnych. Wysiłki będą skupione na negocjacjach z Iranem lub rozwiązaniu siłowemu wobec Iranu. Ten argument będzie służył jako presja polityczna, wywierana na Iranie – zakończył.

Artykuł Poprawa: Ropociągi omijające Cieśninę Ormuz to presja polityczna na Iran pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ciesnina-ormuz-ropa-iran-ropociagi-energetyka/feed/ 0
Litwa w KE chce teki komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic http://biznesalert.pl/litwa-w-ke-chce-teki-komisarza-ds-energii-gospodarki-lub-ochrony-granic/ http://biznesalert.pl/litwa-w-ke-chce-teki-komisarza-ds-energii-gospodarki-lub-ochrony-granic/#respond Fri, 19 Jul 2019 13:45:09 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169234 Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych – przekazał w piątek premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem. „Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje” – […]

Artykuł Litwa w KE chce teki komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych – przekazał w piątek premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

„Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje” – cytuje Skvernelisa komunikat prasowy rządu. Zaznacza się w nim, że dla Litwy „priorytetowymi dziedzinami pozostają dziedziny związane z gospodarką i energetyką” i że „konieczny jest przełom w sprawie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”.

Premier wskazał, że Litwa „poprze ambitny plan przejścia Europy do neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r.”. „Powinniśmy jednak obronić konkurencyjność swego przemysłu, uwzględnić możliwości oraz różnice ekonomiczne i społeczne państw Unii Europejskiej” – zaznaczył.

Według niego priorytetem Litwy jest synchronizacja do 2025 r. sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich, które obecnie są połączone pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją z Europą Zachodnią przez Polskę.
Skvernelis podkreślił też, że elektrowania atomowa na Białorusi, powstająca ok. 50 km od litewskiej stolicy, „jest wyznawaniem dla całej Unii Europejskiej”. „Celowe jest przygotowanie szerszego planu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w państwach sąsiadujących z Unią” – zaznaczył w komunikacie.

Tematy projektów energetycznych zdominowały również piątkowe spotkanie Szefczovicza z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent zaproponował m.in. powołanie w Unii Europejskiej koordynatora ds. synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Zapowiedział, że tę kwestię zamierza omówić z nowym prezydentem Łotwy. Spotkanie obu prezydentów, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa, zaplanowane jest w najbliższy wtorek.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Litwa w KE chce teki komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/litwa-w-ke-chce-teki-komisarza-ds-energii-gospodarki-lub-ochrony-granic/feed/ 0
Spięcie BiznesAlert.pl: Brudna ropa na Litwie http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-pl-brudna-ropa-na-litwie/ http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-pl-brudna-ropa-na-litwie/#respond Fri, 19 Jul 2019 13:30:50 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169220 Polski system logistyczny ropy naftowej od końca kwietnia do początku czerwca przez 46 dni zmagał się z problemem braku dostaw ropy naftowej do Polski z kierunku rosyjskiego poprzez ropociąg Przyjaźń. Mimo tej wyjątkowej sytuacji, polski system zdał test związany z zanieczyszczonym surowcem. Swoje strategiczne znaczenie potwierdził Naftoport, należący do grupy PERN, który w tym czasie […]

Artykuł Spięcie BiznesAlert.pl: Brudna ropa na Litwie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polski system logistyczny ropy naftowej od końca kwietnia do początku czerwca przez 46 dni zmagał się z problemem braku dostaw ropy naftowej do Polski z kierunku rosyjskiego poprzez ropociąg Przyjaźń. Mimo tej wyjątkowej sytuacji, polski system zdał test związany z zanieczyszczonym surowcem.

Swoje strategiczne znaczenie potwierdził Naftoport, należący do grupy PERN, który w tym czasie pracował na maksymalnych obrotach. Firma odebrała z morza dwukrotnie więcej ropy naftowej niż zwykle. W sumie w pierwszym półroczu 2019 roku spółka przyjęła 8,3 mln ton ropy naftowej, czyli blisko 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który pod względem wielkości przeładunków był dotąd rekordowy w historii Naftoportu. O problemach i wyzwaniach z jakimi zmagał się PERN opowiada redaktor portalu BiznesAlert.pl Bartłomiej Sawicki.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu:

Artykuł Spięcie BiznesAlert.pl: Brudna ropa na Litwie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/spiecie-biznesalert-pl-brudna-ropa-na-litwie/feed/ 0
Emilewicz: Rekompensaty dla firm energochłonnych są konieczne, by utrzymać miejsca pracy http://biznesalert.pl/emilewicz-rekompensaty-firmy-energochlonne/ http://biznesalert.pl/emilewicz-rekompensaty-firmy-energochlonne/#respond Fri, 19 Jul 2019 13:30:39 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169166 Ustawa o rekompensatach z tytułu wysokich cen energii dla firm energochłonnych jest konieczna m.in., by utrzymać miejsca pracy w mniejszych miastach; tam najczęściej znajdują się duże firmy z tych sektorów, główni pracodawcy w regionie – uważa szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. W piątek Sejm uchwalił ustawę o rekompensatach z tytułu wysokich cen energii dla firm energochłonnych. […]

Artykuł Emilewicz: Rekompensaty dla firm energochłonnych są konieczne, by utrzymać miejsca pracy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Ustawa o rekompensatach z tytułu wysokich cen energii dla firm energochłonnych jest konieczna m.in., by utrzymać miejsca pracy w mniejszych miastach; tam najczęściej znajdują się duże firmy z tych sektorów, główni pracodawcy w regionie – uważa szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

W piątek Sejm uchwalił ustawę o rekompensatach z tytułu wysokich cen energii dla firm energochłonnych. Pierwsze rekompensaty – za 2019 r. – mają zostać wypłacone w 2020 r. „Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych, takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza, będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. Rekompensaty pomogą naszemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą” – wskazuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w piątkowym komunikacie. Według resortu pozwoli to utrzymać ok. 1,3 mln miejsc pracy w samych przedsiębiorstwach energochłonnych oraz u ich kooperantów.

„Wprowadzenie w Polsce systemowego rozwiązania na rzecz wsparcia sektorów energochłonnych jest konieczne m.in. po to, by utrzymać miejsca pracy w mniejszych miastach. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa z tych sektorów, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie. Jedno miejsce pracy w przemyśle energochłonnym tworzy nawet 5-7 miejsc pracy w całym ekosystemie, będąc często trzonem lokalnej gospodarki” – podkreśla, cytowana w komunikacie, minister Emilewicz. Duże firmy energochłonne odprowadzają też istotne podatki na rzecz miast, w których są zlokalizowane – dodaje.

Ustawa o systemie rekompensat dla przemysłów energochłonnych to, jak przypomniana resort, jeden z elementów, opracowanego w MPiT i przyjętego w maju 2018 r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów kompleksowego pakietu dla mniejszych ośrodków przemysłowych. Podkreśla, że pakiet jest reakcją na to, że energochłonne sektory przemysłu „są dziś obciążane coraz wyższymi opłatami oraz kosztami regulacyjnymi. Obniża to ich konkurencyjność, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić do fali dezinwestycji, a nawet całkowitego zaniku szeregu energochłonnych branż przemysłowych w Polsce”. To z kolei mogłoby wywołać bardzo negatywny wpływ na kilkadziesiąt ośrodków miejskich średniej wielkości, których lokalna gospodarka oraz rynek pracy są bardzo zależne od obecności flagowych przedsiębiorstw – zaznacza MPiT.

Pakiet na rzecz mniejszych ośrodków przemysłowych – obok rekompensat na pokrycie kosztów uprawnień do emisji CO2 dla sektorów energochłonnych – obejmuje wprowadzone już obniżenie akcyzy na prąd, radykalne obniżenie opłaty przejściowej i ulgę w opłacie kogeneracyjnej. Ministerstwo prowadzi też proces notyfikacji w KE pierwszej w UE ulgi w opłacie mocowej – czytamy.

W wyniku zmniejszenia kosztów wykorzystania energii przedsiębiorstwa powinny poprawić swoją rentowność, zwiększyć inwestycje lub zapobiec dezinwestycji – ocenia MPiT. „W ten sposób chcemy wesprzeć rozwój bardziej zrównoważony terytorialnie. Zachować aktywność gospodarczą w mniejszych miastach i przeciwdziałać przenoszeniu się przemysłu do krajów o niższych standardach środowiskowych” – mówi Emilewicz. Dodaje, że pozwoli to utrzymać na lokalnym rynku miejsca pracy nie tylko w przedsiębiorstwach przemysłowych, ale również związanych z obsługą tych firm i potrzeb ich pracowników.

Zgodnie z danymi za 2016 r., na które powołuje się resort, firmy energochłonne tworzą w Polsce 404 tys. miejsc pracy, a firmy z nimi kooperujące – 686 tys. „Łącznie sektor energochłonny wspiera zatem miejsca pracy dla ok. 1,3 mln osób (ok. 8,3 proc. pracujących w Polsce ogółem)” – czytamy. Sektor energochłonny wypracowuje ok. 11 proc. PKB (polski przemysł ogółem ma 23-proc. udział w tworzeniu PKB); zarazem branże energochłonne konsumują ok. 20 proc. energii wytwarzanej w naszym kraju – wskazuje MPiT.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Emilewicz: Rekompensaty dla firm energochłonnych są konieczne, by utrzymać miejsca pracy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/emilewicz-rekompensaty-firmy-energochlonne/feed/ 0
Kolejne zwycięstwo Naftogazu w sporze z Gazpromem http://biznesalert.pl/kolejne-zwyciestwo-naftogazu-w-sporze-z-gazpromem/ http://biznesalert.pl/kolejne-zwyciestwo-naftogazu-w-sporze-z-gazpromem/#respond Fri, 19 Jul 2019 13:30:05 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169164 Sąd Apelacyjny w Amsterdamie oddalił skargę Gazpromu dotyczącą podważenia jurysdykcji holenderskiego sądu w sporze rosyjskiego koncernu z Naftogazem. Ukraińska spółka poinformowała, że decyzja w tej sprawie została podjęta 8 lipca. Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Luksemburgu również orzekł na korzyść Naftogaz. Odrzucił skargę Gazpromu na zamrożenie jego aktywów na terytorium tego kraju. To efekt […]

Artykuł Kolejne zwycięstwo Naftogazu w sporze z Gazpromem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Sąd Apelacyjny w Amsterdamie oddalił skargę Gazpromu dotyczącą podważenia jurysdykcji holenderskiego sądu w sporze rosyjskiego koncernu z Naftogazem.

Ukraińska spółka poinformowała, że decyzja w tej sprawie została podjęta 8 lipca. Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Luksemburgu również orzekł na korzyść Naftogaz. Odrzucił skargę Gazpromu na zamrożenie jego aktywów na terytorium tego kraju. To efekt egzekwowania przez Ukraińców decyzji trybunału arbitrażowego w Sztokholmie.

Zgodnie z nią Gazprom powinien zapłacić Naftogazowi 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie otrzymać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostało policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015. W ramach egzekucji pozostałej zasądzonej kwoty, Naftogazowi udało się zająć należące do rosyjskiego koncernu aktywa w Holandii. Wcześniej zostały zamrożone szwajcarskie aktywa Gazpromu w spółkach Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG. Na początku lipca, Izba Gospodarcza Sądu Najwyższego Anglii i Walii zobowiązała Gazprom do przelania na konto Naftogazu 145 mln dolarów, gdy otrzyma dywidendę od spółki Nord Stream 1.

Naftogaz/Piotr Stępiński

Artykuł Kolejne zwycięstwo Naftogazu w sporze z Gazpromem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/kolejne-zwyciestwo-naftogazu-w-sporze-z-gazpromem/feed/ 0
Iran chce kontroli w zamian za zniesienie sankcji. Czy Trump na to przystanie? http://biznesalert.pl/iran-sankcje-usa-trump-ropa-energetyka/ http://biznesalert.pl/iran-sankcje-usa-trump-ropa-energetyka/#respond Fri, 19 Jul 2019 13:00:48 +0000 http://biznesalert.pl/?p=169151 Iran zaproponował umowę ze Stanami Zjednoczonymi, na mocy której formalnie i na stałe zaakceptuje wzmocnione kontrole swojego programu nuklearnego, w zamian za trwałe zniesienie sankcji USA. Ofertę złożył irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif podczas wizyty w Nowym Jorku. Jednak administracja Trumpa, która obecnie domaga się od Iranu szerokiego zakresu ustępstw, w tym zaprzestania […]

Artykuł Iran chce kontroli w zamian za zniesienie sankcji. Czy Trump na to przystanie? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Iran zaproponował umowę ze Stanami Zjednoczonymi, na mocy której formalnie i na stałe zaakceptuje wzmocnione kontrole swojego programu nuklearnego, w zamian za trwałe zniesienie sankcji USA. Ofertę złożył irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif podczas wizyty w Nowym Jorku. Jednak administracja Trumpa, która obecnie domaga się od Iranu szerokiego zakresu ustępstw, w tym zaprzestania wzbogacania uranu i wsparcia dla pełnomocników i sojuszników w regionie, twierdzi, że jest to mało prawdopodobne. Zarif podkreślił jednak, że jego oferta była „znaczącym ustępstwem”.

– Istnieją inne istotne ruchy, które można wykonać – powiedział Mohammad Javad Zarif dziennikarzom podczas irańskiej misji w ONZ w Nowym Jorku w czwartek. Iran stoi w obliczu stale zacieśniającego się amerykańskiego embarga na ropę i surowych sankcji od maja ubiegłego roku, kiedy Donald Trump wycofał USA z wielostronnej umowy nuklearnej z Iranem znanej jako Wspólny Kompleksowy Program Działań (JCPOA). Embargo wywołało impas w Zatoce Perskiej, który dramatycznie nasilił się w ostatnich miesiącach: w czwartek Trump powiedział, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się na kilometr od statku.

– Dron został natychmiast zniszczony. Jest to najnowszy z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom pływającym na wodach międzynarodowych. Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony naszego personelu, obiektów i interesów – powiedział wtedy Trump. Wcześniej władze Iranu oświadczyły, że zajęty został statek będący czyjąś inną własnością, który był podejrzany o wykorzystywanie go do przemytu ropy z Iranu.

Zarif określił zajęcie jako rutynową sprawę policji morskiej. – To nie jest tankowiec. To mały statek przewożący milion litrów, a nie milion baryłek ropy. Robimy to co drugi dzień. To są ludzie, którzy przemycają nasze paliwo – powiedział. Pochwalił on Trumpa za „roztropność” za odwołanie ataków rakietowych w zeszłym miesiącu w odwecie za zestrzelenie amerykańskiego bezzałogowego drona i powiedział, że dał mu pewność, że postęp dyplomatyczny jest możliwy.

The Guardian/Michał Perzyński

Artykuł Iran chce kontroli w zamian za zniesienie sankcji. Czy Trump na to przystanie? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/iran-sankcje-usa-trump-ropa-energetyka/feed/ 0