BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Tue, 25 Sep 2018 07:15:45 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 WN: Król Węgiel zwycięży w 2018 r. Gaz wciąż za drogi http://biznesalert.pl/rynek-mocy-aukcje-wegiel-gaz/ http://biznesalert.pl/rynek-mocy-aukcje-wegiel-gaz/#respond Tue, 25 Sep 2018 07:15:45 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143895 W pierwszych aukcjach na rynku mocy wystartują głównie jednostki na węgiel. Większość projektów gazowych poczeka przyczajona na przyszłe lata – pisze Rafał Zasuń z portalu WysokieNapiecie.pl. Do 14 września wytwórcy prądu mieli czas aby zgłosić chęć udziału w aukcjach na rynku mocy. Do końca października Polskie Sieci Elektroenergetyczne będą sprawdzać czy spełniają określone warunki i […]

Artykuł WN: Król Węgiel zwycięży w 2018 r. Gaz wciąż za drogi pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W pierwszych aukcjach na rynku mocy wystartują głównie jednostki na węgiel. Większość projektów gazowych poczeka przyczajona na przyszłe lata – pisze Rafał Zasuń z portalu WysokieNapiecie.pl.

Do 14 września wytwórcy prądu mieli czas aby zgłosić chęć udziału w aukcjach na rynku mocy. Do końca października Polskie Sieci Elektroenergetyczne będą sprawdzać czy spełniają określone warunki i dopuszczą tych, którzy przejdą proces certyfikacji.  W tym roku odbędą się trzy aukcje, w listopadzie i grudniu.  Wiadomo, że wystartują wszystkie nowobudowane bloki węglowe, łącznie z nieszczęsną Ostrołęką, która również została zgłoszona do certyfikacji, choć jej budowa nie ma żadnego sensu. Wciąż nie znamy jednak odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: ile starych bloków węglowych weźmie udział w tegorocznych aukcjach oraz ile zgłosi się gazówek.

Ale wielką zagadką jest liczba nowych bloków gazowych, która wystartuje w pierwszej aukcji. Na pewno swoich szans spróbują budowany już przez PGNiG blok na Żeraniu oraz kończony już, mocno opóźniony blok w Stalowej Woli (Tauron i PGNiG). Prawdopodobnie zgłosi się także PAK ze swym projektem przerobienia na gaz dwóch bloków z zamkniętej elektrowni węglowej w Adamowie.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika za to, że raczej do pierwszej aukcji nie stanie blok gazowy Orlenu, który miał powstać obok istniejącej już świeżo wybudowanej elektrociepłowni w Płocku. Blok o mocy 500 MW był projektowany jako typowa jednostka szczytowa, czyli pracująca w szczycie zapotrzebowania, wtedy gdy ceny są najwyższe.

Według naszych źródeł nie wystartują także planowane  bloki w Grudziądzu (Energa), Dolnej Odrze (PGE) oraz Łagiszy (Tauron). To oznacza, że z blokami węglowymi zmierzą się tylko istniejące już elektrociepłownie  Orlenu we Włocławku i Płocku, a także będący w trakcie budowy blok na warszawskim Żeraniu. Do tego najpewniej dojdzie Stalowa Wola, której ślimaczącą się budowę uda się chyba skończyć do 2023 r.(wtedy ma nastąpić dostawa prądu  z jednostek uczestniczących w aukcji). Prawdopodobnie wystartuje też projekt jakiego jeszcze w Polsce nie było – dwa bloki z zamkniętej elektrowni węglowej Adamów, które prywatny ZE PAK chce przerobić na gaz.  To oczywiście wyjdzie dużo taniej niż budowa nowej jednostki na gaz. Przypomnijmy, że dwa mniejsze bloki chcą też postawić firmy chemiczne – Synthos w Oświęcimu (100 MW), a PCC Rokita w Brzegu (50 MW).

Czy bloki gazowe mają szanse wygrać aukcje z węglowymi?  Niespełna dwa lata temu sprawdziliśmy, jak w ówczesnych realiach rynkowych wyglądała kwestia parytetu węgiel/gaz. Do wyliczenia tego parytetu – czyli takiej ceny węgla z dostawą, która daje koszty wytworzenia energii elektrycznej z węgla na poziomie równym kosztom wytworzenia energii z gazu (z uwzględnieniem sprawności oraz kosztów emisji, utylizacji odpadów, itp.) – użyliśmy gotowego modelu, stworzonego przez Eugeniusza Mokrzyckiego i Zbigniewa Grudzińskiego z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Od tego czasu sporo się zmieniło, więc postanowiliśmy powtórzyć analizę, uaktualniając dane wejściowe.

Co się zmieniło? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Artykuł WN: Król Węgiel zwycięży w 2018 r. Gaz wciąż za drogi pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/rynek-mocy-aukcje-wegiel-gaz/feed/ 0
Tesla rozbudowuje fabrykę w Tilburgu http://biznesalert.pl/tesla-fabryka-tilburg/ http://biznesalert.pl/tesla-fabryka-tilburg/#respond Tue, 25 Sep 2018 06:30:54 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143885 Tesla rozwija skrzydła w Europie. Po fabrykach w Nevadzie i Buffalo w Stanach Zjednoczonych, otworzyła swoją europejską siedzibę w Amsterdamie, a teraz przy swojej trzeciej fabryce samochodów elektrycznych w holenderskim Tilburgu zbudowała nowy obiekt. Fabryka Tesli w Tilburgu otwarta w 2015 roku ma powierzchnię 78 tysięcy metrów kwadratowych, składa się tu i testuje Model S […]

Artykuł Tesla rozbudowuje fabrykę w Tilburgu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Tesla rozwija skrzydła w Europie. Po fabrykach w Nevadzie i Buffalo w Stanach Zjednoczonych, otworzyła swoją europejską siedzibę w Amsterdamie, a teraz przy swojej trzeciej fabryce samochodów elektrycznych w holenderskim Tilburgu zbudowała nowy obiekt.

Fabryka Tesli w Tilburgu otwarta w 2015 roku ma powierzchnię 78 tysięcy metrów kwadratowych, składa się tu i testuje Model S i Model X, które są przeznaczone na europejskie rynki, przede wszystkim dla Holandii, Belgii, Francji i Niemiec. Znajduje się tu tor testowy do sprawdzania jakości pojazdów, zanim te trafią do przyszłych właścicieli. W tym roku został też uruchomiony nowy, wielki układ paneli fotowoltaicznych.

Teraz przy obiekcie w Tilburgu zostanie rozwinięty o połowę mniejszy projekt. Tesla nazywa go „większym magazynem”, który ma działać przy fabryce. Tesla szuka też miejsca dla nowej gigafabryki w Europie, odbywała też rozmowy w Holandii i w Niemczech w ramach poszukiwań lokalizacji dla nowej wielkiej fabryki. Firma ma takie plany od 2016 roku.

Tesla nie wyjawia więcej szczegółów o swoim nowym „większym magazynie”, możliwe, że będzie on wykorzystany do zwiększenia możliwości produkcyjnych przed uruchomieniem linii produkcyjnej Modelu 3, co ma mieć miejsce w przyszłym roku. Sposób rozplanowania nowego obiektu pozwala przypuszczać, że może być on używany jako centrum dystrybucji. Podobny obiekt powstał w lipcu w Kalifornii. Wtedy firma zapowiedziała, że w Europie powstanie jego odpowiednik.

electrek/Michał Perzyński

Artykuł Tesla rozbudowuje fabrykę w Tilburgu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/tesla-fabryka-tilburg/feed/ 0
Jakóbik: Współpraca Polski i Niemiec z zaciśniętymi zębami http://biznesalert.pl/polska-niemcy-elektromobilnosc-magazyny-energii-baterie-slask-luzyce/ http://biznesalert.pl/polska-niemcy-elektromobilnosc-magazyny-energii-baterie-slask-luzyce/#respond Tue, 25 Sep 2018 05:31:06 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143862 Polska i Niemcy powinny współpracować w energetyce. To szansa dla Śląska i Łużyc. Należy wyjąć poza jej nawias spory obu krajów, odpowiednio w sprawie sądownictwa oraz Nord Stream 2 – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Polska i Niemcy w sojuszu bateryjnym – poinformowali 5 września polska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emliewicz oraz niemiecki […]

Artykuł Jakóbik: Współpraca Polski i Niemiec z zaciśniętymi zębami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polska i Niemcy powinny współpracować w energetyce. To szansa dla Śląska i Łużyc. Należy wyjąć poza jej nawias spory obu krajów, odpowiednio w sprawie sądownictwa oraz Nord Stream 2 – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Polska i Niemcy w sojuszu bateryjnym

W 2019 roku ma odbyć się polsko-niemiecki szczyt w sprawie elektromobilności i przemysłu 4.0 – poinformowali 5 września polska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emliewicz oraz niemiecki minister energetyki Peter Altmeier.

– Cieszymy się z rosnącej wymiany handlowej między Polską a Niemcami. Niemcy są pierwszym polskim partnerem wymiany handlowej na wspólnym europejskim rynku. To najczęściej i najchętniej wybierany rynek eksportu polskich firm. Cieszymy się, że jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat to były inwestycje firm niemieckich. To tylko potwierdza, że klimat dla inwestorów zagranicznych w Polsce, otoczenie prawne, sprzyja temu, żeby do Polski przyjeżdżać i w Polsce prowadzić swoje inwestycje – powiedziała Emilewicz.

Transformacja Śląska i Łużyc

Polska chciałaby współpracować intensywniej z Niemcami w ramach inicjatywy European Battery Alliance, z której może wyrosnąć firma produkująca magazyny energii: baterie i akumulatory wielkości Airbusa z branży lotniczej. To istotna perspektywa dla Łużyc i Śląska, gdzie mogłoby powstać zagłębie magazynów energii i zostać wsparte unijnymi środkami na zagospodarowanie obszarów pogórniczych. To inicjatywa, która teoretycznie może zjednoczyć ministerstwo Jadwigi Emilewicz ze skonfliktowanym z nią ministerstwem energii. Wiceminister Grzegorz Tobiszowski przygotowuje plan reindustrializacji Śląska i wykorzystania terenów pogórniczych do tworzenia innowacyjnych miejsc pracy. Czemu nie z Niemcami? Polska ma istotny potencjał w tym zakresie. Polskie autobusy z Solarisa i Autosanu już podróżują po Niemczech. W sektorze bateryjnym możemy być istotnym partnerem Niemiec.

Altmeier zapowiedział, że łużyckie miejsca pracy w sektorze wydobycia węgla brunatnego mogą być zastąpione bateryjnymi. Plan tego rodzaju to jedno z zadań komisji węglowej, która nie może się porozumieć odnośnie terminu porzucenia węgla oraz planu zmian strukturalnych w regionach węglowych jak Łużyce. Nie tylko władza centralna liczy w tym zakresie na współpracę z Polską. Premier Saksonii zaapelował o nowa linię szybkiej kolei z Berlina do Cottbus i Wrocławia przez Łużyce. Ów region i Śląsk mogą się rozwijać gospodarczo we współpracy. Wyzwaniem będzie retoryka antywęglowa Niemiec w stosunku do Polski, lekceważąca problemy transformacji energetycznej, obecne także na terytorium niemieckim, o których pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

Perzyński: Wiarygodność Energiewende jest zagrożona przed COP24

Wznieść się ponad sądownictwo i Nord Stream 2

Wszystko zależy jednak od wiarygodności naszej współpracy. W 2019 roku zanosi się na powtórkę z Hannover Messe z 2017 roku, podczas którego premier Angela Merkel spotkała się z Beatą Szydło, by rozmawiać o współpracy w sektorze innowacyjnym. Od tego czasu w relacjach dwustronnych zmieniło się niewiele, poza intensyfikacją napięcia wywołaną sporem o reformę sądownictwa w Polsce i projekt gazociągu Nord Stream 2, w którym udział biorą niemieckie firmy. Nie wolno milczeć na temat problemów dla Unii Europejskiej, Ukrainy i wspólnej polityki energetycznej stwarzanych przez parasol ochronny Niemiec rozłożony nad tym projektem. Możliwe, że współpraca gospodarcza Polski i Niemiec będzie mogła się odbywać tylko wyjęciu poza nawias sporu o sądownictwo i Nord Stream 2.

Jakóbik: Deutschlandversteher

COP24 to szansa

Aby uniknąć powtórki z wydarzenia w Hannoverze, potrzebne są konkretne rozwiązania na rzecz intensyfikacji współpracy energetycznej i elektromobilnej Polski oraz Niemiec. Wspaniałą okazją do prezentacji planów dla Łużyc i Śląska będzie szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. W jego trakcie mogą wypowiedzieć się nie tylko władze centralne, ale także przedstawiciele regionów, którzy są coraz aktywniejszymi uczestnikami dyskusji o polityce klimatycznej. Do grudnia jest mało czasu. Polska i Niemcy muszą przygotować konkrety. Biznes już tu jest. Przykładem może być inwestycja Daimlera i Engie w Polsce, które będą budować infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych. Polskie firmy mogłyby się do niej przyłączyć. Polska i Niemcy muszą współpracować, nawet z zaciśniętymi zębami.

Artykuł Jakóbik: Współpraca Polski i Niemiec z zaciśniętymi zębami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/polska-niemcy-elektromobilnosc-magazyny-energii-baterie-slask-luzyce/feed/ 0
Gilewicz: Ciepłownictwem w smog (ROZMOWA) http://biznesalert.pl/elektrocieplownie-cieplownictwo-smog/ http://biznesalert.pl/elektrocieplownie-cieplownictwo-smog/#respond Tue, 25 Sep 2018 05:30:39 +0000 http://biznesalert.pl/?p=142718 Sektor ciepłownictwa nastawiony jest na efektywne wytwarzanie energii. W elektrociepłowniach, z tego samego strumienia paliwa, oprócz ciepła wytwarza się również energię elektryczną. Dzięki kogeneracji, bo tak nazywa się ten proces, produkujemy tyle samo energii elektrycznej i ciepła, korzystając z mniejszej ilości paliwa, a to przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla – powiedział w rozmowie […]

Artykuł Gilewicz: Ciepłownictwem w smog (ROZMOWA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Sektor ciepłownictwa nastawiony jest na efektywne wytwarzanie energii. W elektrociepłowniach, z tego samego strumienia paliwa, oprócz ciepła wytwarza się również energię elektryczną. Dzięki kogeneracji, bo tak nazywa się ten proces, produkujemy tyle samo energii elektrycznej i ciepła, korzystając z mniejszej ilości paliwa, a to przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Grzegorz Gilewicz, Dyrektor PGE GiEK Oddział Elektrociepłownia Rzeszów.

W jaki sposób sektor ciepłownictwa może przyczynić się do ograniczenia występowania tzw. niskiej emisji, potocznie określanej „smogiem”?

Grzegorz Gilewicz: Sektor ciepłownictwa stawia na efektywne wytwarzanie energii. Dla porównania, wytworzenie tej samej ilości energii w oddzielnych jednostkach, czyli elektrowni kondensacyjnej i ciepłowni, wymaga zużycia o 40 proc. więcej paliwa. Również miejskie sieci ciepłownicze, które rozprowadzają ciepło od wytwórców do odbiorców są ciągle modernizowane. Obecnie stosowane rurociągi ciepłownicze dostarczają ciepło przy bardzo małych stratach w przesyle. Odbiorcy przyłączając się do miejskiej sieci ciepłowniczej i zaprzestając wytwarzania ciepła lokalnie, u siebie, w przestarzałych kotłowniach także wpływają na ograniczenie niskiej emisji. Oddziaływanie na środowisko indywidualnych źródeł ciepła, jeśli są ekologiczne, niskoemisyjne, jest stosunkowo niewielkie. Problem pojawia się przy spalaniu węgla niskiej jakości w przestarzałych kotłach czy piecach. Indywidualne źródła ciepła nie mają instalacji do oczyszczania spalin w przeciwieństwie do elektrociepłowni, które wyposażone są w specjalistyczne urządzenia, m.in. filtry workowe, elektrofiltry, instalacje do odsiarczania, czy odazotowania.

Czy największym problemem w Polsce jest jednak niska jakość paliwa i przestarzałe technologicznie piece, wykorzystywane jako źródła indywidualne? Jak temu zaradzić?

Aby wytworzyć energię elektryczną w Polsce w większości przypadków wykorzystywany jest węgiel, ale tak jak wspomniałem elektrownie konwencjonalne są wyposażone w instalacje do oczyszczania spalin. Dodatkowo, eksploatacja obiektów energetycznych jest normowana i podlega ciągłemu monitoringowi, w tym również kontroli parametrów jakościowych stosowanych paliw. Natomiast kontrola nad indywidualnymi źródłami spalania jest ograniczona. Przykładowy Kowalski, kierując się względami finansowymi, kupuje najtańsze paliwo, często muły węglowe, przez co przyczynia się do zwiększenia emisji. Główny problem to jednak brak odpowiedniej świadomości, ponieważ często w takich piecach spalane są również odpady komunalne, które nieodpowiednio przetworzone, zatruwają środowisko.

Wspomniał Pan o odpadach. Tu, podobnie jak w przypadku węgla, najważniejszy jest sposób przetwarzania. Profesjonalne instalacje wykorzystujące odpady komunalne jako paliwo są przyjazne środowisku, a przy okazji pozwalają uzyskać energię i ciepło dla mieszkańców miast.

To prawda, śmieci można spalać w sposób przyjazny dla środowiska. W Rzeszowie jesteśmy na etapie uruchamiania instalacji pozwalającej na termiczne przetwarzanie odpadów komunalnych, przy jednoczesnym odzysku zawartej w nich energii. Odpady, które dotychczas trafiały na wysypiska, będą służyły nam do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, które potem zostanie dostarczone do systemu elektroenergetycznego i ciepłowniczego. Dzięki temu, w sposób jeszcze bardziej efektywny, będziemy produkować energię, a przez to obniżać koszty jej wytworzenia. Nasza instalacja, pozwalająca na wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji, wyposażona jest w nowoczesne urządzenia do oczyszczania spalin spełniające rygorystyczne wymogi środowiskowe nakładane na tego typu instalacje. Będziemy też monitorować poziomy emisji oraz udostępniać je mieszkańcom na bieżąco na tablicy zainstalowanej przy bramie wjazdowej. Dane prezentowane będą w odniesieniu do dopuszczalnych norm.

Rozmawiał Piotr Stępiński

Artykuł Gilewicz: Ciepłownictwem w smog (ROZMOWA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/elektrocieplownie-cieplownictwo-smog/feed/ 0
Energiewende może podnieść rachunki o 20 procent http://biznesalert.pl/energiewende-niemcy-koszt-odejscie-od-wegiel-20-procent-rachunki/ http://biznesalert.pl/energiewende-niemcy-koszt-odejscie-od-wegiel-20-procent-rachunki/#respond Tue, 25 Sep 2018 05:15:05 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143870 Agencja Bloomberg podaje, że odejście od węgla w Niemczech obciąży podatników 35 mld euro na transformację regionów pogórniczych w latach 2013-2028. Wynika to z raportu ministerstwa gospodarki z zeszłego tygodnia. Ustalenia te trafiły do komisji węglowej, która planuje politykę odejścia od węgla brunatnego i kamiennego, które odpowiadają obecnie za odpowiednio 24,3 i 14,8 procent wytwarzania […]

Artykuł Energiewende może podnieść rachunki o 20 procent pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Agencja Bloomberg podaje, że odejście od węgla w Niemczech obciąży podatników 35 mld euro na transformację regionów pogórniczych w latach 2013-2028. Wynika to z raportu ministerstwa gospodarki z zeszłego tygodnia.

Ustalenia te trafiły do komisji węglowej, która planuje politykę odejścia od węgla brunatnego i kamiennego, które odpowiadają obecnie za odpowiednio 24,3 i 14,8 procent wytwarzania energii netto w Niemczech. Niemcy wydały już 500 mld euro na wygaszenie najbardziej szkodliwych elektrowni węglowych. Zostało ich jeszcze 120 o łącznej mocy 46,7 GW i odpowiadają za 23 procent energii wytwarzanej u zachodniego sąsiada Polski.

Komisja węglowa ma przedstawić wnioski z prac do końca października. Bloomberg ustalił, że jeden z wniosków stanowi, że koszty transformacji regionów pogórniczych zostały niedoszacowane. Zamknięcie wspomnianych elektrowni węglowych do 2040 roku mogłoby podnieść rachunki za energię elektryczną o 20 procent – wynika z sierpniowego raportu Frontier Economics przytoczonego przez agencję. Przeciwko terminowi odejścia od węgla opowiadają się spółki RWE i LEAG posiadające aktywa węglowe w regionach górniczych. Za deklaracją w tej sprawie optują ekolodzy oraz zwolennicy Odnawialnych Źródeł Energii.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Perzyński: Wiarygodność Energiewende jest zagrożona przed COP24

Artykuł Energiewende może podnieść rachunki o 20 procent pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/energiewende-niemcy-koszt-odejscie-od-wegiel-20-procent-rachunki/feed/ 0
Nord Stream 2 zamiast czołgów. Dyskusja na CEPA Forum (RELACJA) http://biznesalert.pl/nord-stream-2-cepa-forum/ http://biznesalert.pl/nord-stream-2-cepa-forum/#respond Tue, 25 Sep 2018 05:15:03 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143850 Bezpieczeństwo energetyczne Europy i zasady wolnego rynku w cieniu Nord Stream 2 – to temat podjęty przez uczestników panelu o polityce energetycznej podczas konferencji CEPA Forum zorganizowanej przez think tank Center for European Policy Analysis. Sandra Oudkirk, zastępca sekretarza stanu do spraw dyplomacji energetycznej USA, przedstawiła amerykańską perspektywę bezpieczeństwa energetycznego. Wskazała, że jest to element bezpieczeństwa […]

Artykuł Nord Stream 2 zamiast czołgów. Dyskusja na CEPA Forum (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Bezpieczeństwo energetyczne Europy i zasady wolnego rynku w cieniu Nord Stream 2 – to temat podjęty przez uczestników panelu o polityce energetycznej podczas konferencji CEPA Forum zorganizowanej przez think tank Center for European Policy Analysis.

Sandra Oudkirk, zastępca sekretarza stanu do spraw dyplomacji energetycznej USA, przedstawiła amerykańską perspektywę bezpieczeństwa energetycznego. Wskazała, że jest to element bezpieczeństwa narodowego, dotyczącego innowacji, technologii oraz  szeroko rozumianego środowiska biznesu. – Jesteśmy w sytuacji, w której następują gwałtowne zmiany, takie jak rosnący udział LNG na rynkach gazu, który czyni regionalne rynki bardziej globalnymi. Zmiany te dotyczą także rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii, efektowności energetycznej, które stają się jednocześnie coraz bardziej konkurencyjnymi. Chodzi wreszcie także o finansowanie innowacji, co pozwala, że stają się one coraz bardziej realne, podobnie jak koszty samej produkcji – powiedziała Oudkirk.

Zależność od jednego dostawcy

Jej zdaniem w Europie można zauważyć rosnącą konkurencję w sektorze gazu ziemnego. Wciąż jednak są kraje zależne od jednego dostawcy gazu, głównie Rosji. – Dostawy gazu z Rosji poprzez rosyjskie gazociągi stanowią 35 proc. rocznego zapotrzebowania Europy. Wydawałoby się, że nie są to straszne ilości. Jednak kilkanaście krajów w Europie opiera się co najmniej w 75 proc. na gazie z Rosji, a niektóre z nich zależą od tego gazu w 100 proc. i to w kontekście niezależności tworzy niepewność – wyjaśniła zastępca sekretarza stanu USA.

Mówiąc o spornym projekcie gazociągu Nord Stream 2 podkreśliła, że USA są mu przeciwne. – Krytyka wobec Nord Stream 2 zakorzeniona jest w przekonaniu, że będzie on budować niepewność w sektorze energetycznym dla przyszłych pokoleń. – Co można zrobić w sprawie Nord Stream 2? Należy wspierać projekty realizowane w UE w ramach dalszych wysiłków na rzecz dywersyfikacji i realizacji wspólnych celów energetycznych, takich jak Baltic Pipe, połączenie gazowe Polska – Litwa, połączenie gazowe Grecji z Bułgarią, łącznik gazowy na Półwyspie Iberyjskim, czy terminal LNG na wyspie Krk – wymieniła.

Zacytowała także wspólne oświadczenie prezydentów USA i Polski z ubiegłego tygodnia, którzy skrytykowali ten projekt. – Będziemy nadal prowadzić i koordynować  wysyłki, w celu przeciwdziałania projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2 – cytowała. Wskazała, że projekt ten zacementuje obecną zależność od jednego dostawcy na 30 lat, a więc tyle, ile ma wynosić „jego żywotność”.  Powinniśmy ustanowić wspólną definicję bezpieczeństwa energetycznego. Z perspektywy USA oznacza to możliwość wyboru i zakupu energii po godziwej cenie – wskazała.

LNG ma uzasadnienie ekonomiczne

Uczestniczący w panelu minister energetyki Litwy, Žygimantas Vaičiūnas, podał wymierny przykład, w jaki sposób dywersyfikacja działa na rzecz rozwoju konkurencyjnego rynku gazu. Przytoczył dane, z których wynika, że tuż po otwarciu pływającego terminalu na Litwie, dzięki zróżnicowaniu dostaw, importowa cena gazu spadła o 50 proc. – Bez LNG ceny byłyby o 10-20 proc. wyższe niż obecnie. Jest to więc ekonomiczne uzasadnienie dla LNG. Uzależnienie od jednego dostawy jest szkodliwe dla gospodarki. Pływający terminal pozwolił na spadek cen i stabilniejsze dostawy– podkreślił.

Dodał jednak, że Rosjanie starają się przeciwdziałać takiemu rozwojowi wypadków. – Wyzwaniem jest fakt, że Rosja z powodzeniem konkuruje o dostawy gazu do Europy – dodał. Przypomniał przy tym, że amerykańskie LNG docierające do Europy stanowi obecnie tylko 7 proc. całego eksportu tego surowca z USA.  – Dostawy LNG z USA do Europy znikają. Musimy poszukiwać rozwiązań na przyszłość, aby tego surowca docierało więcej do UE, a to możliwe jest dzięki elastyczności, którą dają terminale LNG – wskazał.

Gazociągi zamiast czołgów

Głos w dyskusji zabrał również Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W kontekście rosyjskich projektów energetycznych przypomniał doktrynę wiceministra spraw zagranicznych Związku Sowieckiego, Falina-Kwicińskiego. – Mówiła ona, że w miejsce wycofywanej struktury wojskowej ZSRR z krajów bloku komunistycznego jak czołgi, rolę gwaranta wpływów politycznych i gospodarczych Moskwy mają wejść podmioty dostarczające surowce, ropę i gaz – przypomniał Piotr Naimski.

Podkreślił on, że w przypadku Nord Stream 2 nie chodzi o gaz sam w sobie, ale o narzędzie polityczne, jakim jest ten projekt  – Strategia z poprzednich lat jest przez Rosję kontynuowana. Nord Stream 2 może posłużyć Rosji do przeniknięcia w europejskie struktury, a jego głównym celem jest Europa Środkowo – Wschodnia.

Wskazał, że gazociąg ten będzie dostarczał rocznie 55 mld m sześc. m.in. do Czech, Austrii i na Bałkany. – Dostawy gazu z Nord Stream 2 nasycą rynek i utrzymają zależność od gazu z Rosji. Kraje regionu stracą jednocześnie możliwość dywersyfikacji przez następne 30 lat  – przestrzegł Naimski. Wymienił także potrzebne jego zdaniem działania ofensywne odstraszające Rosję. – Powinniśmy myśleć o naszych własnych ofensywnych projektach, jak Baltic Pipe czy innych połączeniach z sąsiadami – powiedział.

Wskazał, że należy także zachować solidarność między państwami europejskimi. – Finalizacja Nord Stream 2 doprowadzi do utraty zaufania w Europie, ponieważ będzie to katastrofa dla państw, które nie dominują w UE. Rosja stosuje przemyślaną politykę ukierunkowaną na uzależnienie energetyczne państw b. bloku komunistycznego. Aby temu zapobiec, należy podejmować działania ofensywne – podkreślił. Na zakończenie wystąpienia podkreślił, że Europa powinna wykorzystać „bezpieczne źródła”, jak LNG, gaz z Morza Śródziemnego, Norwegii czy USA do realizacji strategii europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Nord Stream 2 stoi w sprzeczności z sankcjami przeciw Rosji

Dominik Tolksdorf, dyrektor programowy odpowiedzialny za politykę zagraniczną i bezpieczeństwa w Heinrich Boell Foundation North America podkreślił, że projekt Nord Stream 2 niesienie ze sobą wysokie koszty polityczne w Niemczech i dzieli je.- Rząd Niemiec nie doceniał politycznej siły oddziaływania Nord Stream 2, a firmy zaangażowane w jego realizację chcą teraz poparcia politycznego od rządu w Berlinie – wskazał Dominik Tolksdorf.

Podkreślił, że zwiększanie dostaw gazu do Niemiec i Europy stoi w sprzeczności z celami pakietu zimowego, które Niemcy chcą zrealizować w przyszłości. – Budowa Nord Stream 2 stoi w sprzeczności z tymi celami– podkreślił gość konferencji. Wskazał też na argumenty geopolityczne przeciw temu projektowi, jak konieczność utrzymania solidarności z Ukrainą. – Nord Stream 2 podkopuje wiarygodność sankcji przeciwko Rosji – podsumował Dominik Tolksdorf.

Artykuł Nord Stream 2 zamiast czołgów. Dyskusja na CEPA Forum (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/nord-stream-2-cepa-forum/feed/ 0
Duńczycy zapraszają chętnych do Baltic Pipe http://biznesalert.pl/dania-baltic-pipe-energinetdk/ http://biznesalert.pl/dania-baltic-pipe-energinetdk/#respond Tue, 25 Sep 2018 05:00:08 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143867 Energinet.dk zaprosił potencjalnych dostawców zainteresowanych gazociągiem Baltic Pipe na spotkanie informacyjne. Odbędzie się ono w siedzibie operatora duńskich gazociągów 14 listopada. – Zapraszając potencjalnych dostawców na tę dyskusję, chcemy uczynić rynek świadomym możliwości, jakie stwarza projekt Baltic Pipe. Na spotkaniu przedstawimy założenia projektu i będziemy otwarci na dyskusję z tymi dostawcami – powiedział Soren Juul […]

Artykuł Duńczycy zapraszają chętnych do Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Energinet.dk zaprosił potencjalnych dostawców zainteresowanych gazociągiem Baltic Pipe na spotkanie informacyjne. Odbędzie się ono w siedzibie operatora duńskich gazociągów 14 listopada.

– Zapraszając potencjalnych dostawców na tę dyskusję, chcemy uczynić rynek świadomym możliwości, jakie stwarza projekt Baltic Pipe. Na spotkaniu przedstawimy założenia projektu i będziemy otwarci na dyskusję z tymi dostawcami – powiedział Soren Juul Larsen, menadżer projektu w Energinecie.

Operator informuje, że w razie pozytywnej decyzji inwestycyjnej o budowie Baltic Pipe, większość kontraktów ma zostać zawartych między 2019 a 2021 rokiem. 8 z 10 mld m sześc. rocznie zarezerwowało w procedurze open season polskie PGNiG.

Energinet.dk/Wojciech Jakóbik

Tchórzewski: Polska będzie placem budowy OZE. Baltic Pipe pomoże

Artykuł Duńczycy zapraszają chętnych do Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/dania-baltic-pipe-energinetdk/feed/ 0
Konończuk: Ukraina może zrezygnować z importu gazu http://biznesalert.pl/ukraina-gaz-import-osw/ http://biznesalert.pl/ukraina-gaz-import-osw/#respond Tue, 25 Sep 2018 04:15:49 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143856 Ukraina ma wystarczające zasoby gazu, by uniezależnić się od importu. Byłoby to korzystne nie tylko dla samej Ukrainy, ale i krajów naszego regionu – pisze analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk. Opóźnienie Choć władze w Kijowie podejmują działania, by zwiększyć krajowe wydobycie gazu tak, by w 2020 r. kraj był niezależny od importu, to są […]

Artykuł Konończuk: Ukraina może zrezygnować z importu gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Ukraina ma wystarczające zasoby gazu, by uniezależnić się od importu. Byłoby to korzystne nie tylko dla samej Ukrainy, ale i krajów naszego regionu – pisze analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Opóźnienie

Choć władze w Kijowie podejmują działania, by zwiększyć krajowe wydobycie gazu tak, by w 2020 r. kraj był niezależny od importu, to są one niewystarczające i spóźnione. Największym zagrożeniem dla realizacji tego celu jest ukraińska polityka – wskazał w poniedziałkowym komentarzu analityk Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, Wojciech Konończuk.

„Przez długie lata sektor gazowy był jednym z najważniejszych źródeł renty korupcyjnej i proces jego oczyszczania i profesjonalizacji jest niezwykle trudny i czasochłonny. Jeśli warunki polityczne pozwolą, to z technologicznego punktu widzenia wzrost produkcji jest tylko kwestią czasu. Konsekwencje będą niezwykle pozytywne dla państwa i gospodarki Ukrainy, ale również dla sytuacji gazowej w tej części Europy” – napisał.

Ukraina zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem potwierdzonych zasobów gazu ziemnego (1,1 bln m sześc.); ustępuje miejsca jedynie Rosji (35 bln sześc.) i Norwegii (1,8 bln m sześc.). Wyprzedza za to Holandię (700 mld m sześc.) i Wielką Brytanię (200 mld m sześc.).

„Przy tym w ciągu ostatnich dziesięciu lat wielkość ukraińskich złóż gazowych, oceniana zgodnie z międzynarodową metodologią, wzrosła o ponad jedną trzecią” – napisał Konończuk.

W czasach sowieckich Ukraińska SRR była dużym producentem gazu; w połowie lat 70. tamtejsze wydobycie wzrosło do maksymalnego poziomu 68 mld m sześc. rocznie (w tym ok. 12 mld m sześc. wydobywano na zachodniej Ukrainie), co stanowiło czwartą część gazu produkowanego w ZSRR. W kolejnych latach produkcja zaczęła jednak szybko spadać – do poziomu 42 mld sześc. w połowie lat 80. i 28 mld m sześc. w 1990 roku. Było to spowodowane z jednej strony sczerpywaniem się złóż, niskich nakładów inwestycyjnych, braku technologii, z drugiej – wzrostu wydobycia na Syberii Zachodniej, gdzie złoża były większe, łatwiej dostępne i tańsze w eksploatacji.

W 2017 roku wydobycie z ukraińskich złóż wyniosło 20,5 mld m sześc. gazu.

„Dla porównania, mająca ponad pięciokrotnie mniejsze złoża, Wielka Brytania wydobywa rocznie ponad dwa razy więcej gazu (41,9 mld m. sześc,), Holandia o ponad 80 proc. więcej (36,6 mld m sześc.), zaś Norwegia, której zasoby są o 2/3 większe niż ukraińskie, produkuje aż sześciokrotnie więcej (123,2 mld m sześc.). Poziom produkcji w stosunku do wielkości złóż wygląda następująco: Wielka Brytania wydobywa rocznie ok. 17 proc. swoich zasobów, Norwegia 6,5 proc., Holandia 5 proc., zaś Ukraina 2 proc. Pokazuje to, jak wielki potencjał tkwi w ukraińskim sektorze produkcji gazu. Przy tym Norwegia i Wielka Brytania całość swojego gazu wydobywają ze złóż podmorskich, Holandia połowę, natomiast znaczna większość złóż ukraińskich położona jest na lądzie, co zmniejsza koszty wydobycia” – podał Konończuk.

Ukraińcy widzą problem – szczególnie w kontekście wojny z Rosją i uzależnienia od importu rosyjskiego surowca – Kijów podejmuje działania zmierzające do wzrostu wydobycia krajowego. „Dzięki udanej dywersyfikacji importu gazu Ukraina od listopada 2015 roku nie kupuje surowca od Gazpromu, choć jeszcze kilka lat temu import z Rosji wynosił 35-40 mld m sześc. rocznie. Jednak dostawy gazu z kierunku zachodniego mają w założeniu być jedynie etapem do pełnej niezależności gazowej” – zauważył analityk.

Zmiany

Od kilku miesięcy w ukraińskim sektorze wydobycia gazu zachodzą zmiany, by poprawić warunki jego działalności, co ma – w założeniu władz w Kijowie – doprowadzić do znaczącego wzrostu produkcji.

„Wśród najważniejszych wprowadzonych reform jest obniżka stawek podatkowych i deregulacja przepisów. Zmiany te wynikają z przyjętej w 2016 roku rządowej koncepcji rozwoju sektora gazowego Ukrainy, która zakłada, że już w 2020 roku wydobycie zwiększy się z obecnych 20 mld m sześc. do 27,6 mld m sześc. W połączeniu z poprawą efektywności energetycznej miałoby to umożliwić Ukrainie osiągnięcie samowystarczalności gazowej, zaś w perspektywie kolejnych kilku lat zdobycie pozycji eksportera gazu. Ze względu na tradycyjne uzależnienie Ukrainy od importu i wagę polityczną kwestii gazowych realizacja tego scenariusza miałaby znaczenie strategiczne oraz wpłynęłaby na sytuację energetyczną w całym regionie” – dodał.

Jednak – w jego ocenie – dotychczasowe reformy nie wystarczają, by doprowadzić do przełomu w ukraińskim sektorze wydobycia gazu.

„Niezbędne jest m.in. dogłębne zreformowanie systemu wydawania koncesji wydobywczych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat 90 proc. z nich przekazano poza konkursami w trakcie nietransparentnej i korupcjogennej procedury. Wiele z nich trafiło do firm oligarchicznych powiązanych z politykami. W ciągu ostatnich dwóch lat w ogóle nie wydawano nowych licencji wydobywczych. W sytuacji, gdy rząd uznaje znaczące zwiększenie wydobycia krajowego za strategiczny priorytet, jest to niezrozumiałe. Niezbędna jest również reforma Państwowej Służby Geologii i Zasobów Naturalnych (Derżheonadra), która odpowiada za wydawanie licencji wydobywczych oraz zapewnienie dostępu do informacji geologicznych” – wskazał Konończuk.

Tym bardziej, że na początku 2019 roku planowana jest pierwsza międzynarodowa aukcja 50 nowych koncesji wydobywczych.

„Stwarza to szansę na rozpoczęcie działalności na Ukrainie przez międzynarodowe firmy energetyczne, których obecnie w ukraińskim sektorze właściwie nie ma. Bez tego trudno jest liczyć na napływ kapitału i technologii niezbędnych szczególnie dla „ożywienia” starych złóż oraz w przypadku wierceń na wielkich głębokościach (65 proc. ukraińskich złóż gazu znajduje się na głębokości powyżej 3 km)” – dodał.

Ekspert wskazał też na to, jak wiele problemów tworzą władze centralne i regionalne wobec największej firmy wydobywczej Ukrainy – UHW. W połowie sierpnia sąd zablokował rachunki bankowe firmy ze względu na pozew spółki Karpatyhaz, która wcześniej była beneficjentem niekorzystnych dla UHW umów o rozdziale produkcji (stało się to pomimo pozytywnego dla państwowego przedsiębiorstwa werdyktu szwedzkiego sądu arbitrażowego. Derżheonadra kilkukrotnie nie przedłużała terminu UHW licencji wydobywczych, co prowadziło do wstrzymania na nich wydobycia. Połtawska i charkowska rady obwodowe od dwóch lat nie wydają największej ukraińskiej firmie gazowej nowych koncesji, mimo że jednocześnie 14 nowych licencji uzyskały firmy bez żadnego doświadczenia” – dodał.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Konończuk: Ukraina może zrezygnować z importu gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ukraina-gaz-import-osw/feed/ 0
Awaryjny sprzedawca gazu na wypadek problemów z dostawami http://biznesalert.pl/awaryjny-sprzedawca-gazu-na-wypadek-problemow-z-dostawami/ http://biznesalert.pl/awaryjny-sprzedawca-gazu-na-wypadek-problemow-z-dostawami/#respond Tue, 25 Sep 2018 04:03:47 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143854 We wtorek wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego, przewidująca wprowadzenie instytucji awaryjnego sprzedawcy gazu ziemnego. Nowe rozporządzenie Jak podkreśliło ME, celem zmiany jest zapewnienie odbiorcy końcowemu gazu w sytuacji, gdy wybrany przez niego sprzedawca przestanie dostarczać mu to paliwo. Zgodnie z nową regulacją, podpisaną przez ministra Krzysztofa […]

Artykuł Awaryjny sprzedawca gazu na wypadek problemów z dostawami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
We wtorek wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego, przewidująca wprowadzenie instytucji awaryjnego sprzedawcy gazu ziemnego.

Nowe rozporządzenie

Jak podkreśliło ME, celem zmiany jest zapewnienie odbiorcy końcowemu gazu w sytuacji, gdy wybrany przez niego sprzedawca przestanie dostarczać mu to paliwo. Zgodnie z nową regulacją, podpisaną przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego 20 września br., do czasu zawarcia umowy z nowo wybranym sprzedawcą, obowiązki te będą automatycznie realizowane przez sprzedawcę awaryjnego, bez konieczności podejmowania przez odbiorcę dodatkowych czynności. Zgodnie z rozporządzeniem, sprzedawcą awaryjnym dla odbiorców końcowych gazu, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa lub sieci przesyłowej Gaz-Systemu stało się PGNiG Obrót Detaliczny.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że w imieniu odbiorcy umowę ze sprzedawcą awaryjnym zawrze operator systemu dystrybucyjnego. O fakcie zawarcia umowy odbiorca zostanie poinformowany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w terminie 30 dni. W przypadku, gdy odbiorca sam wcześniej podpisze umowę, powinien w ciągu dwóch dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia poinformować operatora, że posiada już umowę z innym sprzedawcą. Jednocześnie odbiorca zachowuje prawo do zmiany sprzedawcy, tj. w dowolnym momencie może wypowiedzieć sprzedawcy awaryjnemu umowę i wybrać innego dostawcę.

Sprzedawca awaryjny będzie rozliczał się z gospodarstwami domowymi zgodnie z cenami wynikającymi z taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Klienci biznesowi rozliczani będą według obowiązującego cennika PGNiG Obrót Detaliczny.

Groźba przerw dostaw na rynku

Jak podkreśliło Ministerstwo Energii, na uzupełnienie rozporządzenia gazowego o niezbędne uregulowania dotyczące sprzedaży awaryjnej zdecydowano się ze względu na „niepokojące informacje o pogarszającej się sytuacji finansowej niektórych prywatnych przedsiębiorstw energetycznych i realnym zagrożeniu zaprzestania dostarczania przez nie gazu ziemnego do gospodarstw domowych”. Ministerstwo ocenia, że dzięki zmianie odbiorcy gazu ziemnego mogą pobierać go z sieci, nawet jeśli ich dotychczasowy sprzedawca zaprzestanie wykonywania umowy.

„Wszyscy odbiorcy, którzy zostali poszkodowani przez firmy niewywiązujące się z umów na dostawy gazu ziemnego mogą spać spokojnie. Nie ma ryzyka odcięcia dostaw gazu. Co najważniejsze, przepisy są bardzo przyjazne dla klientów, którzy znaleźli się w takiej sytuacji” – powiedział PAP prezes PGNiG OD Henryk Mucha.

Jak dodał, umowa z dostawcą awaryjnym zawarta zostanie bez konieczności jej podpisywania przez klienta. „Nie ma konieczności odwiedzania Biur Obsługi Klienta, kontaktowania się z nami poprzez infolinię jak również pozostałe kanały komunikacji. Przepisy regulują tę kwestię w ten sposób, że PGNiG gwarantuje bezpieczne dostawy dla wszystkich klientów przyłączonych do sieci PSG lub Gaz-Systemu” – podkreślił Mucha. „Wszyscy nasi nowi klienci nabywają te same prawa co pozostali nasi odbiorcy, a więc obowiązują ich te same taryfy, cenniki i oferty promocyjne” – zaznaczył.

„PGNiG to wiarygodny i solidny partner oferujący zarówno gaz ziemny, jak również energię elektryczną. Z naszych usług korzysta blisko 7 mln klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych, hurtowych odbiorców” – dodał prezes.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Awaryjny sprzedawca gazu na wypadek problemów z dostawami pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/awaryjny-sprzedawca-gazu-na-wypadek-problemow-z-dostawami/feed/ 0
Ministerstwo Energii wprowadza instytucję awaryjnego sprzedawcy gazu http://biznesalert.pl/awaryjny-sprzedawca-gazu-nowelizacja-rozporzadzenia/ http://biznesalert.pl/awaryjny-sprzedawca-gazu-nowelizacja-rozporzadzenia/#respond Mon, 24 Sep 2018 16:00:47 +0000 http://biznesalert.pl/?p=143848 We wtorek wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego, przewidująca wprowadzenie instytucji awaryjnego sprzedawcy gazu ziemnego. Cele zmian  Jak podkreśliło ME, celem zmiany jest zapewnienie odbiorcy końcowemu gazu w sytuacji, gdy wybrany przez niego sprzedawca przestanie dostarczać mu to paliwo. Zgodnie z nową regulacją, podpisaną przez ministra Krzysztofa […]

Artykuł Ministerstwo Energii wprowadza instytucję awaryjnego sprzedawcy gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
We wtorek wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego, przewidująca wprowadzenie instytucji awaryjnego sprzedawcy gazu ziemnego.

Cele zmian 

Jak podkreśliło ME, celem zmiany jest zapewnienie odbiorcy końcowemu gazu w sytuacji, gdy wybrany przez niego sprzedawca przestanie dostarczać mu to paliwo. Zgodnie z nową regulacją, podpisaną przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego 20 września br., do czasu zawarcia umowy z nowo wybranym sprzedawcą, obowiązki te będą automatycznie realizowane przez sprzedawcę awaryjnego, bez konieczności podejmowania przez odbiorcę dodatkowych czynności. Zgodnie z rozporządzeniem, sprzedawcą awaryjnym dla odbiorców końcowych gazu, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa lub sieci przesyłowej Gaz-Systemu stało się PGNiG Obrót Detaliczny.

Sprzedawca awaryjny 

Nowe rozporządzenie przewiduje, że w imieniu odbiorcy umowę ze sprzedawcą awaryjnym zawrze operator systemu dystrybucyjnego. O fakcie zawarcia umowy odbiorca zostanie poinformowany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w terminie 30 dni. W przypadku, gdy odbiorca sam wcześniej podpisze umowę, powinien w ciągu dwóch dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia poinformować operatora, że posiada już umowę z innym sprzedawcą. Jednocześnie odbiorca zachowuje prawo do zmiany sprzedawcy, tj. w dowolnym momencie może wypowiedzieć sprzedawcy awaryjnemu umowę i wybrać innego dostawcę.

Sprzedawca awaryjny będzie rozliczał się z gospodarstwami domowymi zgodnie z cenami wynikającymi z taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Klienci biznesowi rozliczani będą według obowiązującego cennika PGNiG Obrót Detaliczny.

Jak podkreśliło Ministerstwo Energii, na uzupełnienie rozporządzenia gazowego o niezbędne uregulowania dotyczące sprzedaży awaryjnej zdecydowano się ze względu na „niepokojące informacje o pogarszającej się sytuacji finansowej niektórych prywatnych przedsiębiorstw energetycznych i realnym zagrożeniu zaprzestania dostarczania przez nie gazu ziemnego do gospodarstw domowych”. Ministerstwo ocenia, że dzięki zmianie odbiorcy gazu ziemnego mogą pobierać go z sieci, nawet jeśli ich dotychczasowy sprzedawca zaprzestanie wykonywania umowy.

„Wszyscy odbiorcy, którzy zostali poszkodowani przez firmy niewywiązujące się z umów na dostawy gazu ziemnego mogą spać spokojnie. Nie ma ryzyka odcięcia dostaw gazu. Co najważniejsze, przepisy są bardzo przyjazne dla klientów, którzy znaleźli się w takiej sytuacji” – powiedział PAP prezes PGNiG OD Henryk Mucha.

Jak dodał, umowa z dostawcą awaryjnym zawarta zostanie bez konieczności jej podpisywania przez klienta. „Nie ma konieczności odwiedzania Biur Obsługi Klienta, kontaktowania się z nami poprzez infolinię jak również pozostałe kanały komunikacji. Przepisy regulują tę kwestię w ten sposób, że PGNiG gwarantuje bezpieczne dostawy dla wszystkich klientów przyłączonych do sieci PSG lub Gaz-Systemu” – podkreślił Mucha. „Wszyscy nasi nowi klienci nabywają te same prawa co pozostali nasi odbiorcy, a więc obowiązują ich te same taryfy, cenniki i oferty promocyjne” – zaznaczył.

„PGNiG to wiarygodny i solidny partner oferujący zarówno gaz ziemny, jak również energię elektryczną. Z naszych usług korzysta blisko 7 mln klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych, hurtowych odbiorców” – dodał prezes.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Ministerstwo Energii wprowadza instytucję awaryjnego sprzedawcy gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/awaryjny-sprzedawca-gazu-nowelizacja-rozporzadzenia/feed/ 0