BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Sat, 21 Apr 2018 05:49:59 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 RAPORT: Energetyka nie zwalczy smogu sama http://biznesalert.pl/pkee-energetyka-smog/ http://biznesalert.pl/pkee-energetyka-smog/#respond Sat, 21 Apr 2018 05:30:21 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132133 Walka ze smogiem nie kończy się z sezonem grzewczym. Jest on widoczny w miastach także latem. Zanieczyszczenie powietrza może być jednakże i niewidoczne. W jego zwalczaniu może pomóc energetyka. Polski Komitet Energii Elektrycznej promuje taryfy antysmogowe, które mogą wspomóc tę walkę. RAPORT: Morawieckiego skok na smog Co nas truje? Smog powstaje w wyniku różnorodnej działalności […]

Artykuł RAPORT: Energetyka nie zwalczy smogu sama pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Walka ze smogiem nie kończy się z sezonem grzewczym. Jest on widoczny w miastach także latem. Zanieczyszczenie powietrza może być jednakże i niewidoczne. W jego zwalczaniu może pomóc energetyka. Polski Komitet Energii Elektrycznej promuje taryfy antysmogowe, które mogą wspomóc tę walkę.

RAPORT: Morawieckiego skok na smog

Co nas truje?

Smog powstaje w wyniku różnorodnej działalności człowieka: transport, ogrzewanie indywidualne, wydobycie w kopalniach i kamieniołomach, a także w energetyce. W tym ostatnim sektorze osiągnięto największą redukcję. W latach 1990-2015 emisja pyłów zmalała o 95 procent, dwutlenku siarki – o 77 procent, dwutlenku wodoru – o 60 procent, pyłów PM10 i PM2.5 – o ponad 70 procent. W tym samym czasie rosła emisja z transportu. Dobitnym przykładem jest Warszawa, która na skalę polską jest ewenementem. Największe zanieczyszczenie powietrza w tym mieście pochodzi właśnie z transportu, a nie ogrzewania. Energetyka ma od nich mniejszy udział.

Rzędowska: Czym nas truje smog?

Z raportu Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej dowiemy się, że zanieczyszczenie w energetyce bierze się głównie z elektrociepłowni. Pierwszy front walki to montowanie filtrów ograniczających emisję zanieczyszczeń. Drugi to zmiana paliwa na mniej emisyjne. Duży wpływ na działania w tym zakresie mają określone dyrektywy unijne (LCP/IED), które zmuszają przemysł do walki z emisją. – Ogrzewanie gazem, ciepłem sieciowym, elektrycznością oraz OZE – wylicza dr inż. Janusz Zyśk.

Energetyka może także pomóc w zwalczaniu smogu pochodzącego z gospodarstw domowych poprzez ofertę w postaci taryfy antysmogowej. Za to, że dane gospodarstwo zrezygnuje z ogrzewania paliwem niskiej jakości na rzecz elektrycznego, otrzyma niską stawkę za energię. Daje to pole do popisu technologiom ogrzewaczy akumulacyjnych, które pozwalają gromadzić prąd w okresie niskiej ceny i używać go do ogrzewania wtedy, kiedy jest to potrzebne. To istotne na przykład dla rozwoju elektromobilności, bo samochód elektryczny najwygodniej ładować nocą.

Tournée PKEE

PKEE rozpoczęło tournée po Polsce, w trakcie którego będzie promować taryfy antysmogowe. Są one nadal wyzwaniem dla części gospodarstw domowych, których nie stać na ogrzewanie w sposób inny, niż najtańszym paliwem. Chcemy zaangażować ekspertów, lokalne autorytety, a także przedstawicieli samorządów we wspólną debatę na temat tego, jak dbać o czyste powietrze. Będziemy zachęcać do korzystania z szerokiego wachlarza ofert przygotowanych przez sektor, podkreślając przy tym znaczenie ciepła systemowego pochodzącego z elektrociepłowni i ciepłowni oraz ogrzewania elektrycznego jako jednych z najlepszych rozwiązań proekologicznych – ocenił Tomasz Kosiński, dyrektor biura PKEE w Warszawie.

Polska energetyka promuje walkę ze smogiem. Raport PKEE (RELACJA)

Następna debata odbędzie się 23 maja w Jaworznie. Kolejne dwie odbędą się w następnych miastach. PKEE zrzeszająca największe spółki sektora elektroenergetycznego w Polsce chce w ten sposób udowodnić, że walka ze smogiem nie kończy się wraz z zakończeniem sezonu grzewczego. Wyzwaniem dla taryfy antysmogowej będą koszty. – Mamy nadzieję, że nowa taryfa antysmogowa zachęci Polaków do wymiany przestarzałych pieców na ogrzewanie elektryczne – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Problemy taryfy antysmogowej

Gazeta Wyborcza alarmowała, że korzystanie z taryfy antysmogowej zamiast obniżyć, może podnieść opłaty za ogrzewanie. Będzie tak, jeżeli nie będzie ona wykorzystywana poprzez inteligentne zarządzanie zużyciem. Dlatego w parze z nią powinna iść modernizacja infrastruktury, termomodernizacja i inne rozwiązania antysmogowe. Z tego względu działania energetyki nie obędą się bez efektywnej realizacji programu Czyste Powietrze. Pełnomocnik rządu do spraw tego programu, Piotr Woźny, zapowiada przyspieszenie jego realizacji. Do 2027 roku ma dojść do oczyszczenia powietrza w Polsce. Wydatki mają sięgnąć 35 mld złotych. Taryfa antysmogowa, pod pewnymi warunkami, może być kolejnym wkładem na rzecz realizacji tych ambitnych zamierzeń.

Problematyka smogu została zawarta w najnowszym raporcie Instytutu Jagiellońskiego przygotowanym we współpracy z Fortum. Jednym z kluczowych elementów walki z tym zjawiskiem jest edukacja.

Powietrze jest niezbędne do życia bardziej niż woda i pokarm, a jednak – póki nie odczuwamy dolegliwości zdrowotnych – zupełnie go nie zauważamy. W ostatnim czasie zaczęliśmy je właśnie „zauważać”, a to za sprawą medialnych doniesień na temat smogu. W nowym raporcie  „Smog – czas na decydujące starcie” eksperci Instytutu Jagiellońskiego analizują, skąd biorą się zanieczyszczenia i jak z nimi walczyć.

 

 

 

Raport IJ: Ciepłownictwem w smog

Artykuł RAPORT: Energetyka nie zwalczy smogu sama pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pkee-energetyka-smog/feed/ 0
Rosja: USA skorzystały na porozumieniu naftowym http://biznesalert.pl/rosja-usa-porozumienie-naftowe/ http://biznesalert.pl/rosja-usa-porozumienie-naftowe/#respond Fri, 20 Apr 2018 15:00:27 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132128 Amerykańscy producenci ropy naftowej skorzystali na porozumieniu naftowym, dzięki któremu mogli zwiększyć wydobycie. W ten sposób w rozmowie z Bloombergiem rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak odniósł się do zarzutu, że prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o tym, że OPEC ,,sztucznie manipuluje cenami surowca”. – Wiemy, że w ciągu ostatniego półtora roku dzienne wydobycie ropy w […]

Artykuł Rosja: USA skorzystały na porozumieniu naftowym pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Amerykańscy producenci ropy naftowej skorzystali na porozumieniu naftowym, dzięki któremu mogli zwiększyć wydobycie. W ten sposób w rozmowie z Bloombergiem rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak odniósł się do zarzutu, że prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o tym, że OPEC ,,sztucznie manipuluje cenami surowca”.

– Wiemy, że w ciągu ostatniego półtora roku dzienne wydobycie ropy w USA wzrosło o 1,5 mln baryłek. Było to możliwe m.in. dzięki porozumieniu naftowemu – powiedział Nowak.

Przypomniał również, że spółki naftowe z Teksasu pozytywnie oceniły zawarte porozumienie i możliwość zwiększenia wolumenu wydobycia. Dodał, że byłby wdzięczny aby podczas Forum Gospodarczego w Petersburgu mógł porozmawiać z amerykańskim Sekretarzem Energii Rickiem Perry.

Rewolucja łupkowa

Przed krachem cen ropy w latach 2011-2015 rewolucja łupkowa pomagała Amerykanom zwiększyć dzienne wydobycie o ok. 1 mln baryłek.

Na znak tego, że niektóre największe spółki naftowe na świecie przygotowują się do postawienia na trwałe ożywienie sektora łupkowego świadczy chociażby decyzja Exxon Mobil o zakupie za 6,6 mld dolarów 250 tys. akrów w Zagłębiu Permskim w Teksasie. Odnosząc się do potencjały nowo nabytej koncesji nowy szef koncernu Darren Woods stwierdził stwierdził, że może on wygenerować atrakcyjne zyski podczas gdy ceny surowca pozostają na niskim poziomie. Ponadto może przynieść znaczący wzrost wydobycia surowca w USA.

OPEC: USA i Rosją zwiększą wydobycie

Jak wynika z ostatniej prognozy OPEC na 2018 rok wynika, że eksport ropy z USA wzrośnie o 30 tys. – do 15,83 mln baryłek dziennie. Wzrost wydobycia jest prognozowany także w Rosji. Według kartelu będzie ono wyższe o 20 tys. baryłek dziennie (11,02 mln baryłek). W pierwszym kwartale kartel spodziewa się, że ten wskaźnik wyniesie 11,5 mln baryłek dziennie. Natomiast w pozostałych kwartałach – 10,98 mln baryłek dziennie.

Bloomberg/Piotr Stępiński

Artykuł Rosja: USA skorzystały na porozumieniu naftowym pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/rosja-usa-porozumienie-naftowe/feed/ 0
Chiński Citic przejmie część udziałów CEFC w Europie http://biznesalert.pl/chinski-citic-przejmie-czesc-udzialow-cefc-w-europie/ http://biznesalert.pl/chinski-citic-przejmie-czesc-udzialow-cefc-w-europie/#respond Fri, 20 Apr 2018 14:45:25 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132129 Państwowa chińska firma Citic przejmie 49 proc. aktywów czeskiego oddziału CEFC – zadłużonego koncernu naftowego, którego założyciel, a zarazem doradca czeskiego prezydenta Milosza Zemana podejrzewany jest w Chinach o przestępstwa – podała w piątek Xinhua. Zgodnie z memorandum podpisanym w Pradze powołana zostanie spółka joint venture, która przejmie aktywa CEFC w Czechach. CEFC ma w […]

Artykuł Chiński Citic przejmie część udziałów CEFC w Europie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Państwowa chińska firma Citic przejmie 49 proc. aktywów czeskiego oddziału CEFC – zadłużonego koncernu naftowego, którego założyciel, a zarazem doradca czeskiego prezydenta Milosza Zemana podejrzewany jest w Chinach o przestępstwa – podała w piątek Xinhua.

Zgodnie z memorandum podpisanym w Pradze powołana zostanie spółka joint venture, która przejmie aktywa CEFC w Czechach. CEFC ma w tym kraju m.in. udziały w kontrolowanych przez państwo liniach lotniczych oraz pakiety większościowe w browarze Pivovary Lobkowicz i klubie piłkarskim Slavia Praga.

Citic będzie miał 49 proc., a CEFC 51 proc. udziałów w tej spółce – przekazała oficjalna chińska agencja prasowa. O umowie donosiła również państwowa agencja czeska CTK, a informację potwierdził rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek.

Przedstawiciele Citic, jednego z największych państwowych konglomeratów inwestycyjnych w Chinach, rozmawiali z Zemanem o „nowych projektach inwestycyjnych, jak również strategii Citic Group, aby ukończyć wszystkie trwające inwestycje rozpoczęte przez CEFC Europe w Czechach” – przekazała Xinhua.

Założyciel i prezes prywatnego koncernu naftowego CEFC Ye Jianming został w lutym zatrzymany w związku z podejrzeniami o złamanie prawa, a wkrótce potem zrezygnował z prezesury i miejsca w radzie nadzorczej spółki. Pozostaje natomiast doradcą gospodarczym prezydenta Zemana, mianowanym na tę funkcję w 2015 roku.

Zatrzymanie Ye wzbudziło obawy o kondycję finansową koncernu, który w ostatnich latach na szeroką skalę inwestował za granicą. Uwagę obserwatorów przykuwała szczególnie zawarta w ubiegłym roku umowa, w której CEFC zgodził się zapłacić ponad 9 mld USD za pakiet udziałów rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft. Transakcja nie została jeszcze sfinalizowana.

W styczniu czeski bank centralny udaremnił starania CEFC o zwiększenie jego udziałów w prywatnej czeskiej firmie J&T Finance Group, uzasadniając to brakiem dostatecznych informacji na temat źródeł finansowania umowy. Ye powiedział w ubiegłym roku dziennikarzom chińskiego magazynu gospodarczego „Caixin”, że suma nierozliczonych pożyczek CEFC przekracza 60 mld juanów (9,5 mld USD).

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Chiński Citic przejmie część udziałów CEFC w Europie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/chinski-citic-przejmie-czesc-udzialow-cefc-w-europie/feed/ 0
Fortum wyda ok. 7,5 mln na płocką sieć ciepłowniczą http://biznesalert.pl/fortum-wyda-ok-75-mln-na-plocka-siec-cieplownicza/ http://biznesalert.pl/fortum-wyda-ok-75-mln-na-plocka-siec-cieplownicza/#respond Fri, 20 Apr 2018 14:30:36 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132126 Ok. 7,5 mln zł zamierza przeznaczyć Fortum na tegoroczne inwestycje w Płocku (Mazowieckie). Spółka, która jest właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej, zainwestowała tam w 2017 r. 12 mln zł, w tym 8 mln zł w rozwój sieci, a 4 mln zł w jej modernizację. „Jednym z ważniejszych projektów Fortum w Płocku w 2017 r. była modernizacja […]

Artykuł Fortum wyda ok. 7,5 mln na płocką sieć ciepłowniczą pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Ok. 7,5 mln zł zamierza przeznaczyć Fortum na tegoroczne inwestycje w Płocku (Mazowieckie). Spółka, która jest właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej, zainwestowała tam w 2017 r. 12 mln zł, w tym 8 mln zł w rozwój sieci, a 4 mln zł w jej modernizację.

„Jednym z ważniejszych projektów Fortum w Płocku w 2017 r. była modernizacja sieci na terenie CNH pod budowę nowej hali” – powiedział Rafał Ciesielski, kierownik tamtejszej sieci ciepłowniczej spółki, cytowany w jej piątkowym komunikacie.

Według CNH Industrial Polska budowana nowa hala produkcyjna w Płocku (Mazowieckie), gdzie produkowanych będzie m.in. 10 modeli kombajnów zbożowych serii TC, 11 modeli kombajnów serii CX i 24 modele pras rolujących, ma być gotowa w sierpniu – pierwszy kombajn ma wyjechać z nowego obiektu w listopadzie.

Ciesielski poinformował, że w 2017 r. Fortum podpisało nowe umowy przyłączeniowe do płockiej sieci ciepłowniczej z 37 klientami na łączną moc przekraczającą 6 MW. „W 2017 r. firma zainwestowała w Płocku 12 mln zł. Na tę kwotę złożyły się m.in. inwestycje w rozwój sieci o wartości blisko 8 mln zł oraz prace modernizacyjne za ponad 4 mln zł” – podała spółka.

Fortum wyliczyło, że od października 2017 r. do marca tego roku dostarczyła płocczanom blisko 1,4 mln GJ ciepła, o 4 proc. więcej niż średnia za poprzednie cztery sezony i niemal dokładnie tyle, ile rok wcześniej, „mimo że tegoroczna zima była nieco chłodniejsza niż poprzednia”. Wynik ten, według spółki, może być efektem „bardziej świadomego korzystania z ciepła przez mieszkańców”, a także z konsekwentnie prowadzonej optymalizacji pracy sieci ciepłowniczej.
Fortum podkreśliło, że w 2017 r., podłączono w Płocku do sieci ciepłowniczej 51 obiektów o mocy 5,8 MW – każdy z podłączonych obiektów korzystał wcześniej z własnych źródeł ciepła, jak np. małe kotłownie czy indywidualne piece. „Inwestycje w rozwój infrastruktury ciepłowniczej stają się mocnym atutem Płocka w walce z tzw. +niską emisją+” – oceniła spółka.

Zapowiadając, iż w tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą w Płocku ok. 7,5 mln zł, Fortum poinformowało, że „na tę kwotę złożą się wydatki na modernizację infrastruktury w wysokości 3,9 mln zł oraz inwestycje w nowe podłączenia warte 3,6 mln zł”.

Spółka podała jednocześnie, że w ramach zakończonego w tym roku płockiego projektu inteligentnych sieci ciepłowniczych podłączono ok. 2400 węzłów do nowoczesnego systemu monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, co pozwala na monitorowanie ich pracy, a także instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami. „Łączny koszt realizacji projektu w Płocku wyniósł ok. 3,8 mln zł” – zaznaczyło Fortum.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Fortum wyda ok. 7,5 mln na płocką sieć ciepłowniczą pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/fortum-wyda-ok-75-mln-na-plocka-siec-cieplownicza/feed/ 0
HSBC nie będzie finansował elektrowni węglowych http://biznesalert.pl/hsbc-nie-bedzie-finansowal-elektrowni-weglowych/ http://biznesalert.pl/hsbc-nie-bedzie-finansowal-elektrowni-weglowych/#respond Fri, 20 Apr 2018 14:15:20 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132124 Jak czytamy w serwisie pb.pl który powołuje się na agencję Reuters, HSBC zapowiedział, że nie będzie już finansował elektrowni węglowych, eksploatacji piasków roponośnych, ani odwiertów arktycznych. Jak czytamy w serwisie, HSBC zamierza zrobić wyjątek dla elektrowni węglowych w Bangladeszu, Indonezji i Wietnamie, ze względu na fakt, że spora liczba liczba ludzi w tych państwach nie […]

Artykuł HSBC nie będzie finansował elektrowni węglowych pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jak czytamy w serwisie pb.pl który powołuje się na agencję Reuters, HSBC zapowiedział, że nie będzie już finansował elektrowni węglowych, eksploatacji piasków roponośnych, ani odwiertów arktycznych.

Jak czytamy w serwisie, HSBC zamierza zrobić wyjątek dla elektrowni węglowych w Bangladeszu, Indonezji i Wietnamie, ze względu na fakt, że spora liczba liczba ludzi w tych państwach nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Puls Biznesu

Artykuł HSBC nie będzie finansował elektrowni węglowych pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/hsbc-nie-bedzie-finansowal-elektrowni-weglowych/feed/ 0
Coraz drożej na stacjach, w tle niepewność na Bliskim Wschodzie http://biznesalert.pl/coraz-drozej-na-stacjach-w-tle-niepewnosc-na-bliskim-wschodzie/ http://biznesalert.pl/coraz-drozej-na-stacjach-w-tle-niepewnosc-na-bliskim-wschodzie/#respond Fri, 20 Apr 2018 13:45:19 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132122 Diesel najdroższy od połowy 2015 r., ceny innych paliw też wyraźnie rosną – to efekt drogiej ropy, której ceny wywindowała sytuacja na Bliskim Wschodzie. Widmo 5 zł za litr paliwa na stacjach staje się coraz bardziej realne – przestrzegają analitycy. W mijającym tygodniu najmocniej, bo aż o 6 groszy, wzrosła cena oleju napędowego. Aktualnie wynosi […]

Artykuł Coraz drożej na stacjach, w tle niepewność na Bliskim Wschodzie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Diesel najdroższy od połowy 2015 r., ceny innych paliw też wyraźnie rosną – to efekt drogiej ropy, której ceny wywindowała sytuacja na Bliskim Wschodzie. Widmo 5 zł za litr paliwa na stacjach staje się coraz bardziej realne – przestrzegają analitycy.

W mijającym tygodniu najmocniej, bo aż o 6 groszy, wzrosła cena oleju napędowego. Aktualnie wynosi ona 4,67 zł/l. Niewiele mniej, bo o 5 groszy, podrożał litr benzyny bezołowiowej Pb95. Tankując to paliwo płacimy średnio 4,76 zł/l. Ze zwyżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który potaniał o 1 grosz i jego cena to obecnie 2,03 zł za litr.

„Od dawna tankownie benzyny i diesla nie było tak drogie. Więcej za litr 95-tki ostatnio płaciliśmy na początku marca ubiegłego roku, a diesel jest najdroższy od lipca 2015 r.” – napisali w piątek analitycy e-petrol.

W perspektywie długiego weekendu – ostatni tydzień kwietnia nie przyniesie poprawy i kierowcy muszą szykować się na to, że przy dystrybutorze zapłacą jeszcze więcej. „Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,73-4,84 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,66-4,76 za/l i 2,00-2,07 za/l dla autogazu” – przewidują.

Eksperci BM Reflex napisali w piątek, że ceny detaliczne paliw na polskich stacjach w nadchodzącym tygodniu będą wyższe od 3 do 5 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego. Podkreślili, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni baryłka ropy naftowej WTI i Brent podrożała o ponad 10 proc.

Analitycy e- petrol zwracają uwagę, że tak drogiej ropy Brent nie było od listopada 2014 roku. To globalna reakcja na wejście w syryjski konflikt krajów Zachodu, a także wiszące w powietrzu zagrożenie sankcjami wobec irańskiego eksportu ropy naftowej.

„Atmosfera zwyżkowa nie poddawała się nawet faktom, takim jak wzrost ilości wiertni do 815 sztuk w USA. W mijającym tygodniu informacje dotyczące zapasów w Stanach Zjednoczonych nie okazały się specjalnym zaskoczeniem. Spadek rezerw surowca wyniósł 1,1 mln baryłek – był nieco mniejszy niż się spodziewano i bliski wynikowi American Petroleum Institute” – zauważyli eksperci e- petrol.

Jeśli chodzi o najnowsze statystyki dotyczące globalnego zapotrzebowania na ropę naftową w 2018 roku, ogłosił je Goldman Sachs, który sugeruje, że surowiec w pierwszym kwartale tego roku notował będzie najsilniejszy wzrost od końcówki 2010 na poziomie 2,55 miliona baryłek dziennie. Dzisiejsze informacje od Baker Hughes dadzą ciekawy pogląd na rynkową aktywność Stanów Zjednoczonych, które notują rekord wydobycia, jakiego nie obserwowano od połowy 2016 r., wynoszący 10,54 mln baryłek. To jednak – w ich opinii – nie przełoży się na obniżki cen, które obarczone są „premią ryzyka” związaną z militarnymi zawirowaniami na Bliskim Wschodzie.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Coraz drożej na stacjach, w tle niepewność na Bliskim Wschodzie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/coraz-drozej-na-stacjach-w-tle-niepewnosc-na-bliskim-wschodzie/feed/ 0
Niemcy zbudują własny terminal LNG http://biznesalert.pl/niemcy-terminal-lng-2/ http://biznesalert.pl/niemcy-terminal-lng-2/#respond Fri, 20 Apr 2018 13:00:26 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132119 Niemiecki rząd chce dodać nowy importowy terminal LNG do swojej infrastruktury gazowej. Na jego lokalizację wybrano miejscowość Brunsbuttel, przy ujściu Łaby do Morza Północnego w landzie Szlezwik-Holsztyn. Plany nabierają coraz konkretniejszych kształtów. Terminal w Brunsbuttel ma mieć pojemność 5 miliardów metrów sześc., a procedura open season trwa do końca kwietnia. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zostać […]

Artykuł Niemcy zbudują własny terminal LNG pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Niemiecki rząd chce dodać nowy importowy terminal LNG do swojej infrastruktury gazowej. Na jego lokalizację wybrano miejscowość Brunsbuttel, przy ujściu Łaby do Morza Północnego w landzie Szlezwik-Holsztyn. Plany nabierają coraz konkretniejszych kształtów.

Terminal w Brunsbuttel ma mieć pojemność 5 miliardów metrów sześc., a procedura open season trwa do końca kwietnia. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta w 2019. Projekt ma zacząć działać do końca 2022 roku, kiedy Niemcy mają odejść od energetyki jądrowej.

Plan budowy terminalu LNG był jednym z zaskoczeń w nowej rządowej umowie koalicyjnej. Połączenie go z krajowym systemem gazociągów zostało uwzględnione w planie rozbudowy sieci Bundesnetzagentur.

Niemcy konsultują plan rozwoju sieci aby przyjąć gaz z Nord Stream 2

Niemcy są największym rynkiem gazu w Unii Europejskiej, ale plany budowy terminalu LNG były odsuwane w czasie z powodu niepewności co do przyszłego zapotrzebowania na gaz. Wart 400 milionów euro terminal stanowiłby alternatywę dla dostaw gazu z Rosji i Norwegii do Niemiec.

Platts/Michał Perzyński

Artykuł Niemcy zbudują własny terminal LNG pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/niemcy-terminal-lng-2/feed/ 0
Polska gazowym Eldorado? Po Przemyślu PGNiG zbada kolejne złoża [WIDEO] http://biznesalert.pl/gaz-w-przemyslu-poszukiwanie-zloz-pgnig/ http://biznesalert.pl/gaz-w-przemyslu-poszukiwanie-zloz-pgnig/#respond Fri, 20 Apr 2018 13:00:17 +0000 http://biznesalert.pl/?p=131734 Nowe złoża gazu odkryte w rejonie Przemyśla dają szansę na zwiększenie krajowego wydobycia błękitnego paliwa. Ale PGNiG nie zasypia gruszek w popiele i zamierza prowadzić badania także w innych częściach kraju. O planach spółki powiedział nam jej wiceprezes Maciej Woźniak. –Wydawało się, że złoże Przemyśl jest na wyczerpaniu. Postanowiliśmy sprawdzić je przy użyciu naszych najnowszych […]

Artykuł Polska gazowym Eldorado? Po Przemyślu PGNiG zbada kolejne złoża [WIDEO] pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Nowe złoża gazu odkryte w rejonie Przemyśla dają szansę na zwiększenie krajowego wydobycia błękitnego paliwa. Ale PGNiG nie zasypia gruszek w popiele i zamierza prowadzić badania także w innych częściach kraju. O planach spółki powiedział nam jej wiceprezes Maciej Woźniak.

–Wydawało się, że złoże Przemyśl jest na wyczerpaniu. Postanowiliśmy sprawdzić je przy użyciu naszych najnowszych technologii – powiedział.

Złoża gazu w Przemyślu

Jak dodał, spółka przeprowadziła wiele badań geologicznych, przy których wykorzystano m.in. doświadczenia PGNiG z działalności w Norwegii.

– I jest efekt. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że w tym złożu jest 20 mld m sześc. gazu więcej, niż do tej pory przewidywaliśmy – powiedział.

Woźniak: PGNiG rewitalizuje złoże Przemyśl. Potencjalnie 20 mld m sześc. dla Polski

Według niego zasoby błękitnego paliwa w rejonie Przemyśla są na tyle duże, że wydobycie będzie można prowadzić nawet przez kilkadziesiąt lat.

Woźniak zapowiedział, że po doświadczeniach z Przemyśla PGNiG zamierza przeprowadzić nowe badania także w innych rejonach Polski. – Ponieważ gaz własnej produkcji jest zawsze najtańszy to nie zamierzamy tego zmarnować – podkreśla.

Wojciech Jakóbik: Panie Prezesie PGNiG zwiększa wydobycie po to, aby tak naprawdę je utrzymać, 5-6 mld m3 rocznie, to jest to, co w Polsce możemy wydobywać. Jaka jest perspektywa, że tutaj na Podkarpaciu, znajdziemy jeszcze więcej gazu?

Maciej Woźniak: Bardzo duża. Zeszły rok to pokazał, kiedy sięgnęliśmy po złoża odkryte i z których produkcja gazu rozpoczęła się jeszcze w latach 60. Na tamtych warunkach, przy tamtej technice, przy tamtym rachunku ekonomicznym, wydawało się, że właśnie, to słynne złoże Przemyśl, jest już na wyczerpaniu. Uważaliśmy do niedawna, że ma ono około 70 mld m3 gazu w sobie, a wyczerpaliśmy już ponad 60, ale postanowiliśmy sprawdzić zużycie najnowszych naszych technologii i doświadczeń jakie mamy po obecności w Norwegii. Ten 2016 i połowa 2017 roku, to były bardzo intensywne badania geofizyczne. Mnóstwo ludzi w terenie powtarzających jakby te analizy tych złóż i efekt jest. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że w tym złożu, złożu Przemyśl, jest 20 miliardów metrów sześciennych gazu więcej niż do tej pory przewidywaliśmy. W związku z tym produkcja z niego będzie trwała przez kolejne kilkanaście, kilkadziesiąt lat i zamierzamy to powtórzyć. W związku z tym na większości starych złóż, tych właśnie sprzed 50 lat, tu w okolicy, na Podkarpaciu, w przyszłości może również będziemy powtarzać te badania w złożach w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, bo okazuje się, że technika poszła na tyle do przodu, że pozwala nam na jeszcze większą produkcję, na dokładniejsze analizy tego co pod ziemią. Gaz własnej produkcji jest zawsze najtańszy i zawsze najkorzystniejszy, więc nie zamierzamy tego zmarnować.

WJ: A jaka jest perspektywa, że Polska nie tylko utrzyma poziom wydobycia, ale zwiększy je?

MW: Trudno to precyzyjnie stwierdzić na tym etapie. Raczej widziałbym możliwości zwiększenia produkcji poprzez stosowanie zupełnie nowych technologii. W nowych pokładach mamy taki pomysł, który już zaczęliśmy realizować z powodzeniem, to znaczy odmetanawianie pokładów węgla tych w przyszłych urobkowych terenów górniczych, które obecnie są jeszcze nie eksploatowane. My zastosowaliśmy w zeszłym roku również w takim testowym projekcie Gilowice tę metodykę w pokładach węgla, tę metodykę łupkową i z odwiertu testowego, jak się na początku nam wydawało, przekształciliśmy odwiert w produkcyjny, bo produkcja jest na bardzo dobrym poziomie, to jest z resztą bardzo czysty metan 98-99%, więc bardzo cenne dla nas paliwo. Jeżeli powtórzymy, a wszystko na to wskazuje, tego typu odwierty w kolejnych pokładach węgla, to z tego możemy się spodziewać nawet kolejnego miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, a to bardzo dużo, bo to 25% naszej rocznej produkcji, tutaj, w Polsce.
BiznesAlert.pl

Artykuł Polska gazowym Eldorado? Po Przemyślu PGNiG zbada kolejne złoża [WIDEO] pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/gaz-w-przemyslu-poszukiwanie-zloz-pgnig/feed/ 0
JSW wykorzysta niemiecką naukę do wdrażania innowacji w górnictwie http://biznesalert.pl/jsw-wykorzysta-niemiecka-nauke-do-wdrazania-innowacji-w-gornictwie/ http://biznesalert.pl/jsw-wykorzysta-niemiecka-nauke-do-wdrazania-innowacji-w-gornictwie/#respond Fri, 20 Apr 2018 12:30:51 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132112 Jastrzębska Spółka Węglowa oraz JSW Innowacje podpisały 19 kwietnia w Katowicach porozumienie o współpracy z renomowanymi niemieckimi instytutami naukowo – badawczymi w zakresie zaawansowanych materiałów i procesów węglowych oraz wykorzystania technik typu Smart Coal Mine 4.0 w procesie wydobycia węgla. Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap działań jastrzębskiej spółki mających na celu […]

Artykuł JSW wykorzysta niemiecką naukę do wdrażania innowacji w górnictwie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jastrzębska Spółka Węglowa oraz JSW Innowacje podpisały 19 kwietnia w Katowicach porozumienie o współpracy z renomowanymi niemieckimi instytutami naukowo – badawczymi w zakresie zaawansowanych materiałów i procesów węglowych oraz wykorzystania technik typu Smart Coal Mine 4.0 w procesie wydobycia węgla.

Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap działań jastrzębskiej spółki mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w Grupie JSW.

JSW wspólnie z sygnatariuszami porozumienia – Zakładem Lekkich Struktur i Technologii Polimerowej Politechniki Chemnitz, Centrum Badawczym STEX Instytutu Fraunhofera, Instytutem Inżynierii Procesów Energetycznych i Chemicznych oraz Jednostką Biznesową Procesów Konwersji Chemicznej przy Instytucie Fraunhofera planują wypracować nowoczesne, innowacyjne technologie do komercyjnego wykorzystania w polskim sektorze wydobywczym.

Najważniejsze pola wspólnych działań obejmować będą prace związane m.in. ze smart Coal mine 4.0 (m.in. egzoszkielet dla górników, autarkiczne systemy pojazdów z alternatywnym napędem i systemem identyfikacji dla górnictwa), zaawansowanymi materiałami węglowymi opartymi na smole węglowej, separacją oraz wytwarzaniem wodoru z kopalnianych i odnawialnych źródeł na potrzeby e-transportu czy energii. Partnerzy zamierzają również pracować nad rozwojem technologii służącej zwiększeniu bezpieczeństwa pracy górników w ekstremalnych warunkach (tzw. moduły bezpieczeństwa i systemy wykrywania ludzi oparte na nowych systemach kamer, systemy czujników do monitorowania funkcji życiowych) oraz zastosowaniem lekkich konstrukcji w górnictwie np. nowych lekkich systemów kotew wykonanych z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym. Wymienione zagadnienia zostaną podjęte przez partnerów w ramach krajowych, dwustronnych i międzynarodowych projektów przemysłowych oraz projektów wspólnych.

– Współpraca sygnatariuszy umożliwi realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych, których nadrzędnym celem jest wdrażanie w spółce nowoczesnych technologii zwiększających efektywność produkcji węgla i koksu z jednoczesnym ograniczaniem jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW S.A. – Cele programu wpisują się w przyjętą w ubiegłym roku strategię JSW na lata 2018-2030, która ma na celu budowę pozycji spółki jako europejskiego lidera rynku odpornego na przejściowe wahania koniunkturalne. Jesteśmy jedną z największych polskich grup kapitałowych, która funkcjonuje dzięki wydobyciu i przetwarzaniu węgla, ale stale musimy się rozwijać, wykorzystując światowe osiągnięcia techniki, by najefektywniej wykorzystywać nasze złoża i jak najmniej oddziaływać na środowisko naturalne. Jestem przekonany, że współpraca z renomowanymi niemieckimi partnerami przyczyni się do wdrożenia wartościowych innowacyjnych rozwiązań, które wpłyną na optymalny rozwój jastrzębskiej spółki.

JSW

Artykuł JSW wykorzysta niemiecką naukę do wdrażania innowacji w górnictwie pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/jsw-wykorzysta-niemiecka-nauke-do-wdrazania-innowacji-w-gornictwie/feed/ 0
PKEE: Rynek mocy to nie pomoc dla węgla. Walka o jego dostęp trwa http://biznesalert.pl/pkee-rynek-mocy-wegiel/ http://biznesalert.pl/pkee-rynek-mocy-wegiel/#respond Fri, 20 Apr 2018 12:00:45 +0000 http://biznesalert.pl/?p=132102 Rynek mocy to nie pomoc publiczna dedykowana węglowi. Dowodem jest ostatnia decyzja Komisji Europejskiej – twierdzi przedstawiciel PKEE. Znamy decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rynku mocy. Będzie miał ograniczenie ceny, dopuści różne technologie. Nie ma zapisu, który uniemożliwiłby wprowadzić inne regulacje, których obawia się Polska. Chodzi szczególnie o limit wsparcia dla rynku mocy dla jednostek […]

Artykuł PKEE: Rynek mocy to nie pomoc dla węgla. Walka o jego dostęp trwa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Rynek mocy to nie pomoc publiczna dedykowana węglowi. Dowodem jest ostatnia decyzja Komisji Europejskiej – twierdzi przedstawiciel PKEE.

Znamy decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rynku mocy. Będzie miał ograniczenie ceny, dopuści różne technologie. Nie ma zapisu, który uniemożliwiłby wprowadzić inne regulacje, których obawia się Polska. Chodzi szczególnie o limit wsparcia dla rynku mocy dla jednostek emitujących poniżej 550g CO2/kWh. Może on wykluczyć z mechanizmu energetykę węglową napędzającą polski przemysł.

– Nie sądzę, aby decyzja Komisji Europejskiej wymagała zmian w ustawie. Przecież Komisja widziała ten dokument i był on z Brukselą konsultowany– wskazuje Maciej Burny z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

– Decyzja jest dobra z punktu widzenia negocjacji pakietu zimowego między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską. W dokumencie Komisja zauważa, że rynek mocy będzie neutralny technologicznie, otwarty na moce odnawialne. Uwzględnia zielony pomost dla mocy emitujących poniżej 450g CO2/kWh. To dodatkowa zachęta dla nowych mocy gazowych, aby startowały po kontrakty siedemnastoletnie, dwa lata dłuższe– ocenił rozmówca BiznesAlert.pl. – Kiedy spotykaliśmy się z kluczowymi europosłami, oni żyli w stereotypie mocno nagłaśnianym przez organizacje pozarządowe i osoby trzecie nieżyczliwe rynkowi mocy, że rynek mocy jest subsydium dla węgla. Stąd częściowo wzięło się niekorzystne stanowisko Parlamentu w sprawie rozporządzenia rynkowego.

– Mechanizm jest czysty z punktu widzenia przepisów o pomocy publicznej. Nie można go zatem traktować jako sposób na subsydiowanie węgla – ocenił Burny.

– Problemem jest fakt, że decyzja Komisji nie wyklucza stosowania przepisów pakietu zimowego, których obawia się Polska, czyli limitu 550g. Decyzja w żaden sposób nie eliminuje tych zagrożeń. Jednak nie jest to dla nas zaskoczenie. Tuż po decyzji z 7 lutego Komisja przedstawiła informację prasową, w której był już paragraf niewykluczający takiego limitu. To nadal sprawa otwarta i dla Polski nic się tutaj nie zmienia – ocenił przedstawiciel PKEE.

PKEE

Artykuł PKEE: Rynek mocy to nie pomoc dla węgla. Walka o jego dostęp trwa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pkee-rynek-mocy-wegiel/feed/ 0