BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Wed, 20 Jun 2018 08:56:15 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.6 Krzyżowanie z Nord Stream ani spór z Danią nie zaszkodzą Baltic Pipe http://biznesalert.pl/krzyzowanie-z-nord-stream-ani-spor-z-dania-nie-zaszkodza-baltic-pipe/ http://biznesalert.pl/krzyzowanie-z-nord-stream-ani-spor-z-dania-nie-zaszkodza-baltic-pipe/#respond Wed, 20 Jun 2018 08:56:15 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136605 Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnia, że Baltic Pipe nie będzie zagrożony przez konieczność krzyżowania się z rosyjskim gazociągiem Nord Stream. Ma to być kwestia czysto techniczna. – To normalne na morzach, że infrastruktura, która jest położona, czyli kable, gazociągi, ona na dnie się krzyżuje. To jest do rozstrzygnięcia pomiędzy właścicielami kabli […]

Artykuł Krzyżowanie z Nord Stream ani spór z Danią nie zaszkodzą Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnia, że Baltic Pipe nie będzie zagrożony przez konieczność krzyżowania się z rosyjskim gazociągiem Nord Stream. Ma to być kwestia czysto techniczna.

– To normalne na morzach, że infrastruktura, która jest położona, czyli kable, gazociągi, ona na dnie się krzyżuje. To jest do rozstrzygnięcia pomiędzy właścicielami kabli i gazociągów. Bierzemy pod uwagę, że gazociąg Nord Stream 1 jest czynny i będzie się z nim krzyżował Baltic Pipe. Nie jest jasne w którym miejscu będzie krzyżował się z Nord Stream 2, jeśli zostanie zbudowany – zapewnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

– Te skrzyżowania będą przedmiotem rozmów na poziomie czysto technicznym. Mamy precedensy takich skrzyżowań. Balticconnector to gazociąg między Finlandią a Estonią się krzyżuje z Nord Stream i jest porozumienie w tej sprawie – ocenił Naimski.

– Wybór trasy północnej, wariantu północnego, determinują tylko kwestie techniczne i środowiskowe. Na t ilość budowli do ominięcia, szczególnie farm wiatrowych, jest olbrzymia. Dużo łatwiej przeprowadzić gazociąg przez wody szwedzkie – powiedział pełnomocnik.

Zapytany o spór terytorialny Polska-Dania minister zapewnił, że nie wpłynie on na Baltic Pipe. – Rozmowy posuwają się bardzo dobrze. Oczekujemy ich konkluzji. Można zobaczyć, że duńskie urzędy wydały pozwolenia na badania bez żadnych problemów i one się zakończyły – zapewnił.

Wojciech Jakóbik

Artykuł Krzyżowanie z Nord Stream ani spór z Danią nie zaszkodzą Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/krzyzowanie-z-nord-stream-ani-spor-z-dania-nie-zaszkodza-baltic-pipe/feed/ 0
Stępień: Preferowana trasa Baltic Pipe jest najkorzystniejsza http://biznesalert.pl/stepien-preferowana-trasa-baltic-pipe-jest-najkorzystniejsza/ http://biznesalert.pl/stepien-preferowana-trasa-baltic-pipe-jest-najkorzystniejsza/#respond Wed, 20 Jun 2018 08:50:17 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136602 Gaz-System wybrał preferowaną trasę Baltic Pipe. Nadal w grze pozostają alternatywy. – Zgodnie z harmonogramem w czerwcu powinniśmy doszczegółowić i wybrać preferowaną trasę przebiegu – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. – Do tej pory badaliśmy trzy warianty i dalej je będziemy badać. Natomiast wykorzystaliśmy rekomendację profesjonalnej spółki wybranej do projektowania. Na ich podstawie została przyjęta […]

Artykuł Stępień: Preferowana trasa Baltic Pipe jest najkorzystniejsza pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Gaz-System wybrał preferowaną trasę Baltic Pipe. Nadal w grze pozostają alternatywy.

– Zgodnie z harmonogramem w czerwcu powinniśmy doszczegółowić i wybrać preferowaną trasę przebiegu – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. – Do tej pory badaliśmy trzy warianty i dalej je będziemy badać. Natomiast wykorzystaliśmy rekomendację profesjonalnej spółki wybranej do projektowania. Na ich podstawie została przyjęta rekomendacja. Wybrana trasa biegnie przez wody terytorialne i trasę ekonomiczną duńską, strefę szwedzką, przez Polskę i ląduje w okolicach Niechorza.

– Ten wariant okazał się najbardziej przyjazny ze względu na kompensaty środowiskowe, ze względów technicznych i ekonomicznych – dodał.

– Trwają bardzo zaawansowane negocjacje na temat umowy o budowie gazociągu – powiedział Stępień. Jego zdaniem będzie to ostateczna decyzja inwestycyjna i po niej żadna ze spółek (Gaz-System i Energinet.dk) nie będzie mogła się wycofać. Decyzja jest planowana na koniec 2018 roku.

Wojciech Jakóbik

Artykuł Stępień: Preferowana trasa Baltic Pipe jest najkorzystniejsza pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/stepien-preferowana-trasa-baltic-pipe-jest-najkorzystniejsza/feed/ 0
Naimski: To dobry dzień dla Baltic Pipe http://biznesalert.pl/naimski-to-dobry-dzien-dla-baltic-pipe/ http://biznesalert.pl/naimski-to-dobry-dzien-dla-baltic-pipe/#respond Wed, 20 Jun 2018 08:44:20 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136599 Gaz-System wybrał preferowany szlak gazociągu Baltic Pipe. Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówili o niej pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i prezes Gaz-Systemu. – To ważny dzień dla projektu Baltic Pipe, który połączy gazociągiem Polskę ze złożami na norweskim szelfie pod Morzem Bałtyckim. W dniu wczorajszym inwestor, czyli operator gazociągów przesyłowych […]

Artykuł Naimski: To dobry dzień dla Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Gaz-System wybrał preferowany szlak gazociągu Baltic Pipe. Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówili o niej pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i prezes Gaz-Systemu.

– To ważny dzień dla projektu Baltic Pipe, który połączy gazociągiem Polskę ze złożami na norweskim szelfie pod Morzem Bałtyckim. W dniu wczorajszym inwestor, czyli operator gazociągów przesyłowych Gaz-System przyjął jako preferowaną trasę dla gazociągu. To ważny moment, bo od tego dnia będą prowadzone dalsze, bardzo konkretne, prace projektowe i techniczne związane z precyzyjnym wyznaczaniem trasy – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– To nie szereg inwestycji, w tym gazociągi podmorskie na Morzu Północnym, a także gazociągi w Polsce i w Danii – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. – Projekt jest podzielony mniej więcej po połowie. Połowę zakresu realizuje moja spółka, a połowę spółka partnerska po stronie duńskiej.

Wojciech Jakóbik

Artykuł Naimski: To dobry dzień dla Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/naimski-to-dobry-dzien-dla-baltic-pipe/feed/ 0
Jest preferowana trasa Baltic Pipe http://biznesalert.pl/jest-preferowana-trasa-baltic-pipe/ http://biznesalert.pl/jest-preferowana-trasa-baltic-pipe/#respond Wed, 20 Jun 2018 08:30:07 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136597 W oparciu o rekomendację wykonawcy projektu gazociągu Baltic Pipe została wybrana preferowana trasa gazociągu Baltic Pipe. Ma on dostarczać do 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Surowiec będzie pochodził z Norwegii i docierał do Polski przez Danię. Budowa ma się zakończyć w 2022 roku. Do wyboru są dwa warianty szlaku Baltic Pipe: przez wyłączną […]

Artykuł Jest preferowana trasa Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W oparciu o rekomendację wykonawcy projektu gazociągu Baltic Pipe została wybrana preferowana trasa gazociągu Baltic Pipe. Ma on dostarczać do 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Surowiec będzie pochodził z Norwegii i docierał do Polski przez Danię. Budowa ma się zakończyć w 2022 roku.

Do wyboru są dwa warianty szlaku Baltic Pipe: przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji i Niemiec. Preferowana trasa zakomunikowana przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i prezesa operatora Gaz-System to szlak przez strefę szwedzką. To zgodnie z jego założeniami mają być teraz prowadzone prace projektowe i je będą oceniać organy odpowiedzialne za przyznanie zgód na budowę. Oznacza to, że decyzję o zgodzie na budowę przez strefę ekonomiczną będą wydawać Szwedzi, a nie Niemcy.

Będzie się im przyglądać Komisja Europejska, która uznała Baltic Pipe za Projekt Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej. Przyznała ponad 30 mln euro na prace projektowe. Ta z pozoru nieznacząca suma jest jednak potwierdzeniem zaangażowania administracji europejskiej, który zwiększa wiarygodność projektu w oczach partnerów zachodnioeuropejskich.

Do rozstrzygnięcia pozostaje spór terytorialny z Danią, którym zajmuje się ministerstwo spraw zagranicznych. Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej nie wpłynie on na los projektu Baltic Pipe.

Wojciech Jakóbik

Artykuł Jest preferowana trasa Baltic Pipe pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/jest-preferowana-trasa-baltic-pipe/feed/ 0
Czy elektromobilność będzie sprawiedliwa? http://biznesalert.pl/elektromobilnosc-sprawiedliwosc/ http://biznesalert.pl/elektromobilnosc-sprawiedliwosc/#respond Wed, 20 Jun 2018 08:00:57 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136585 Otwarte standardy ładowania i systemy płatności – tak powinna wyglądać idealna sieć ładowania. Czy faktycznie użytkownicy będą mogli korzystać z inteligentnych, czystych i sprawiedliwych rozwiązań, które powstają z myślą o kierowcach a nie tylko dobru firm działających na rynku? Czy tworzyć się będą monopole i partnerstwa mające na celu zdyskredytowanie konkurencji? Aby tak się nie […]

Artykuł Czy elektromobilność będzie sprawiedliwa? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Otwarte standardy ładowania i systemy płatności – tak powinna wyglądać idealna sieć ładowania. Czy faktycznie użytkownicy będą mogli korzystać z inteligentnych, czystych i sprawiedliwych rozwiązań, które powstają z myślą o kierowcach a nie tylko dobru firm działających na rynku? Czy tworzyć się będą monopole i partnerstwa mające na celu zdyskredytowanie konkurencji? Aby tak się nie stało w USA powstało nowe porozumienie.

Porozumienie dla branży

Opisywanie najlepszych praktyk oraz działania na rzecz całej branży mają miejsce w niemal każdym kraju, w którym elektromobilność rozwija się. Praca z otwartymi standardami daje dostęp do infrastruktury zarówno małym jak i dużym graczom. Dlatego właśnie grupa głównych producentów samochodów, podmiotów publicznych, firm technologicznych, organizacji działających na rzecz środowiska podpisała porozumienie nazwane Transportation Electrification Accord (Porozumienie Elektryfikacji Transportu).

W trosce o przemysł

Znajdujący się nadal we wczesnym etapie rozwoju rynek pojazdów elektrycznych potrzebuje działań mających na celu otwartość. Między innymi takie postulaty przedstawiono w trakcie międzynarodowej konferencji Roadmap, która odbyła w się w czerwcu 2018 w Oregonie. Konferencja ta to jedno z ważniejszych wydarzeń w branżowych w USA.
TEA zrzesza obecnie międzynarodowe firmy: BYD, EEI, enervee, EVbox, GM, Greenlots, Honda, National Grid, Proterra, Siemens, Zero Motorcycles, około 30 organizacji działających na terenie USA oraz kilkadziesiąt podmiotów działających lokalnie. Ma ona wspierać przede wszystkim podmioty działające na terenie USA.

Bez lobbowania

Na stronie organizacji zawarte są zasady i kontekst jakiego dotyczą. Porozumienie określa szczegółowo, w jaki sposób może postępować elektryfikacja transportu, „aby przynosiła korzyści wszystkim klientom, podmiotom użyteczności publicznej i użytkownikom wszystkich form transportu, wspierając jednocześnie rozwój czystszej sieci i stymulując innowacje i konkurencję dla firm z USA”. Jak można przeczytać na stronie organizacja nie chce zajmować się lobbowaniem. Porozumienie jest zbiorem zasad mających na celu zainspirowanie i kontynuowanie dialogu wokół zelektryfikowanego transportu, a organizacje, firmy i osoby prywatne, które zostały zaproszone do podpisania go zobowiązują się do przestrzegania wyznaczonych celów oraz wykorzystania ich aby edukować wspierać sprawiedliwe i efektywnie działające podmioty działające w branży.

Polskie stowarzyszenia

W Polsce działań na rzecz upowszechniania dobrych praktyk w obszarze elektromobilności podjęły się Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, na której czele stoi były minister środowiska Marcin Korolec; Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności pod wodzą Sylwii Koch – Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, którego prezesem jest Maciej Maur związany wcześniej z branżą LNG i CNG. PSPA jest jako jedyna polska organizacja branżowa zrzeszona w AVERE Europejskim Stowarzyszeniu dla Elektromobilności.

The EV Accord/Agata Rzędowska

Artykuł Czy elektromobilność będzie sprawiedliwa? pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/elektromobilnosc-sprawiedliwosc/feed/ 0
Japonia uruchomiła kolejny reaktory jądrowy http://biznesalert.pl/japonia-atom-reaktory/ http://biznesalert.pl/japonia-atom-reaktory/#respond Wed, 20 Jun 2018 08:00:07 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136595 Zgodnie z oświadczeniem operatora Kyushu Electric Power Company 19 czerwca włączono do sieci blok jądrowy nr 4 w EJ Genkai w prefekturze Saga w południowo-zachodniej części Japonii na wyspie Kyushu. 16 czerwca w elektrownia jądrowa Genkai rozpoczęto ponowny rozruch reaktora PWR o mocy 1127-MWe w bloku nr 4, który pozostawał wyłączony od grudnia 2011 r. […]

Artykuł Japonia uruchomiła kolejny reaktory jądrowy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Zgodnie z oświadczeniem operatora Kyushu Electric Power Company 19 czerwca włączono do sieci blok jądrowy nr 4 w EJ Genkai w prefekturze Saga w południowo-zachodniej części Japonii na wyspie Kyushu.

16 czerwca w elektrownia jądrowa Genkai rozpoczęto ponowny rozruch reaktora PWR o mocy 1127-MWe w bloku nr 4, który pozostawał wyłączony od grudnia 2011 r. Jego włączenie do sieci nastąpiło 19 czerwca i jest to dziewiąty energetyczny blok jądrowym w jednej z pięciu elektrowni, które zostały ponownie uruchomione według nowych standardów regulacyjnych wprowadzonych po awarii w Fukushimie z roku 2011.

Bliźniaczy blok Genkai-3 wznowił pracę w marcu 2018 r. Wszystkie 48 reaktorów jądrowych w Japonii zostało wyłączonych w rezultacie awarii w Fukushimie w celu ich oceny, modernizacji i wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Dotychczas w Japonii ponownie uruchomiono dziewięć bloków jądrowych: Ohi-3, Ohi-4, Genkai-3, Genkai-4, Sendai-1, Sendai-2, Ikata-3, Takahama-3 i Takahama-4.

Kyushu Electric Power Co., Inc/CIRE.PL

Artykuł Japonia uruchomiła kolejny reaktory jądrowy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/japonia-atom-reaktory/feed/ 0
Skłodowska: Jest projekt planu dla morskich elektrowni wiatrowych http://biznesalert.pl/sklodowska-offshore-plan/ http://biznesalert.pl/sklodowska-offshore-plan/#respond Wed, 20 Jun 2018 07:45:22 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136592 Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku chce budować wielu inwestorów. Czy znajdzie się dla nich miejsce? O tym przesądzi między innymi plan zagospodarowania obszarów morskich, który został właśnie udostępniony do konsultacji. Wskazano w nim też dwa miejsca potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej – pisze Magdalena Skłodowska, ekspert portalu WysokieNapiecie.pl „Plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego […]

Artykuł Skłodowska: Jest projekt planu dla morskich elektrowni wiatrowych pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku chce budować wielu inwestorów. Czy znajdzie się dla nich miejsce? O tym przesądzi między innymi plan zagospodarowania obszarów morskich, który został właśnie udostępniony do konsultacji. Wskazano w nim też dwa miejsca potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej – pisze Magdalena Skłodowska, ekspert portalu WysokieNapiecie.pl

„Plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej w skali 1:200 000”  udostępnił Morski Urząd w Gdyni. Przygotowania i prace nad projektem trwały kilka lat. Dokument zdecyduje między innymi o tym, gdzie w najbliższej dekadzie powstają morskie farmy wiatrowe (MEW). Co przewiduje?

Sztuczne wyspy i przyłącza

Plan decyduje między innymi o obszarach transportu, infrastrukturze technicznej przeznaczonej do rozwoju energetyki, poszukiwaniu złóż kopalin oraz potrzebach obronności i bezpieczeństwa państwa. Dla energetyki jest ważny, ponieważ wskazuje optymalne miejsca do rozwoju  morskiej energetyki wiatrowej (z uwzględnieniem wydanych już pozwoleń) oraz rezerwuje przestrzeń na infrastrukturę przyłączeniową. Tym samym  zabezpieczy możliwości podłączenia farm wiatrowych do krajowej sieci energetycznej i do ewentualnej szyny bałtyckiej.

„Wznoszenie morskich elektrowni wiatrowych jest dopuszczone wyłącznie w akwenach o funkcji podstawowej pozyskiwania energii odnawialnej” – stanowi projekt rozporządzania. To akweny w projekcie planu o numerach POM.43E, 44E, 45E, 46E (kolor szary)  Stanowią one obszar Ławicy Słupskiej.

Plan wskazuje dla rozwoju energii odnawialnej akweny o numerach POM 60E (Ławica Środkowa) i obszar 14.E (Ławica Odrzana). Według założeń Kołobrzeg, Darłowo, Ustka i Władysławowo mogą stać się portami bazowymi dla usług związanych z budową i eksploatacją elektrowni na morzu.  Gdzie powstanie elektrownia jądrowa i czy energetyka nie przeszkodzi rybakom? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Artykuł Skłodowska: Jest projekt planu dla morskich elektrowni wiatrowych pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/sklodowska-offshore-plan/feed/ 0
Aktywiści chcą 240 mln zł na wymianę kopciuchów http://biznesalert.pl/aktywisci-chca-240-mln-zl-na-wymiane-kopciuchow/ http://biznesalert.pl/aktywisci-chca-240-mln-zl-na-wymiane-kopciuchow/#respond Wed, 20 Jun 2018 07:15:15 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136587 Aktywiści Warszawy Bez Smogu, wchodzącej w skład Polskiego Alarmu Smogowego, złożą 20 czerwca, o godz. 12.00, petycję do Prezydent M.st. Warszawy domagając się zmiany programu dopłat do wymiany „kopciuchów” w stolicy. Według szacunków UM Warszawa w stolicy funkcjonuje ok. 15 tysięcy pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, czyli tzw. kopciuchów. Zdaniem inicjatywy Warszawy Bez Smogu, wchodzącej […]

Artykuł Aktywiści chcą 240 mln zł na wymianę kopciuchów pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Aktywiści Warszawy Bez Smogu, wchodzącej w skład Polskiego Alarmu Smogowego, złożą 20 czerwca, o godz. 12.00, petycję do Prezydent M.st. Warszawy domagając się zmiany programu dopłat do wymiany „kopciuchów” w stolicy.

Według szacunków UM Warszawa w stolicy funkcjonuje ok. 15 tysięcy pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, czyli tzw. kopciuchów. Zdaniem inicjatywy Warszawy Bez Smogu, wchodzącej w skład Polskiego Alarmu Smogowego, istniejący obecnie program dopłat do wymiany jest nieskuteczny i wymaga gruntownej zmiany.

– Zgodnie z wymogami Uchwały Antysmogowej dla woj. mazowieckiego do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie kotły nie spełniające wymogów uchwały. Oznacza to, że w nadchodzących latach w Warszawie należy wymienić ok. 270 kotłów miesięcznie. Opracowany przez UM Warszawy program dopłat do wymiany kotłów sprawił, że w całym roku 2017 wymieniono zaledwie 262 kotły. Wymiana kotłów w takim tempie zajmie prawie 60 lat – mówi Monika Daniluk, aktywistka WBS i dodaje, że Warszawa potrzebuje czystego powietrza teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości.

– Uważamy, że tak zamożne miasto jak Warszawa stać na utworzenie dużo ambitniejszego programu wymiany kopciuchów niż obecnie – mówi Piotr Siergiej z WBS. Porównanie liczy wymian kotłów z roku 2017: Kraków – 6185, Wrocław – 1812, a nawet podwarszawski Otwock – 190 pokazuje, że wynik Warszawy, największego i najbogatszego miasta w kraju, jest bardzo kiepski. Więcej kotłów niż w Warszawie wymieniono choćby w Katowicach, Łodzi, Poznaniu czy Rybniku. Nawet mała, podkrakowska gmina Zabierzów wymieniła tylko dwukrotnie mniej kotłów niż dwumilionowa Warszawa. Potrzebna jest fundamentalna zmiana podejścia, i temu właśnie służy nasza petycja.

Aktywiści Warszawy Bez Smogu wnioskują m.in. o zwiększenie w budżecie środków na wymianę kotłów na paliwa stałe do 240 mln zł na najbliższe 5 lat, bezgotówkowe rozliczanie obywateli, wyższe progi dofinansowania i szeroką pomoc miasta w wypełnianiu wniosków.

Bez przyspieszenia procesu wymiany kotłów nie uda się w szybkim tempie poprawić jakości powietrza w stolicy podczas sezonu grzewczego – dodaje Piotr Siergiej.

Polski Alarm Smogowy

Artykuł Aktywiści chcą 240 mln zł na wymianę kopciuchów pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/aktywisci-chca-240-mln-zl-na-wymiane-kopciuchow/feed/ 0
ARE: W kwietniu spadła produkcja i zużycie energii w Polsce http://biznesalert.pl/are-produkcja-zuzycie-energia-polska/ http://biznesalert.pl/are-produkcja-zuzycie-energia-polska/#respond Wed, 20 Jun 2018 07:00:19 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136576 W kwietniu 2018 r. produkcje energii elektrycznej w Polsce była mniejsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku o blisko 4 proc., a jej zużycie mniejsze o ok. 1 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w kwietniu 2018 r. zmniejszyła się o 4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w kwietniu […]

Artykuł ARE: W kwietniu spadła produkcja i zużycie energii w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W kwietniu 2018 r. produkcje energii elektrycznej w Polsce była mniejsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku o blisko 4 proc., a jej zużycie mniejsze o ok. 1 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w kwietniu 2018 r. zmniejszyła się o 4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w kwietniu br. było dodatnie i wyniosło 724 GWh. – wynika z publikacji Agencji Rynku Energii.

Produkcja energii elektrycznej

Jak wynika z danych ARE w kwietniu 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 12,85 TWh, co stanowiło spadek o ok. 4 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano 13,4 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w marcu w kwietniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 16 proc.

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w kwietniu 2018 r. wynosiła 5,8 TWh, co oznacza spadek o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono 3,8 TWh, czyli o 4 proc. mniej niż w kwietniu 2017 r. Z OZE wyprodukowano trochę ponad 2 TWh (dynamika 95 proc. r/r). Kwiecień 2018 to również większa produkcja energii elektrycznej z gazu. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika była na poziomie 930 GWh, co oznacza wzrost o 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017.

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w marcu 2018 bardzo wyraźnie wzrosła produkcja w źródłach odnawialnych (o 260 GWh, tj. o 14 proc.). Produkcja energii elektrycznej z pozostałych nośników energii zmniejszyła się (m/m).

Produkcja energii elektrycznej z OZE

Produkcja energii elektrycznej z OZE w kwietniu 2018 r. wyniosła blisko 2,1 TWh, wobec 2,2 TWh rok wcześniej, co stanowiło spadek o 4 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku oraz wzrost o 14 proc. w porównaniu z marcem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej wzrósł z ok. 12 proc. w marcu 2018 r. do 16 proc. w kwietniu 2018 r. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru, najmniej natomiast z fotowoltaiki. Z kolei ta druga charakteryzowała się największą spośród OZE dynamiką w produkcji energii elektrycznej. W kwietniu produkcja energii elektrycznej w źródłach fotowoltaicznych praktycznie się podwoiła w porównaniu z marcem. Wzrost produkcji w fotowoltaice to efekt systematycznego wzrostu mocy zainstalowanej w tym źródle. Na koniec kwietnia w fotowoltaice zainstalowane było 326 MW.

Krajowy bilans energii elektrycznej

W kwietniu 2018 r., w ramach wymiany handlowej Polska wyeksportowała 407 GWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1 131 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, istotnie spadł eksport energii elektrycznej (dynamika 47,2 proc.), a import spadł nieznacznie (dynamika 99,8 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w kwietniu br. było dodatnie i wyniosło 724 GWh. Import energii elektrycznej w kwietniu 2018 r., w porównaniu z marcem 2018 r. spadł nieznacznie o 1 proc. Zdecydowanie większa zmiana porównująca oba miesiące nastąpiła w eksporcie (dynamika 66 proc.), w efekcie saldo wymiany wzrosła z 528 GWh w marcu do 724 GWh w kwietniu.

W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii „Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej”.

Źródło: CIRE.PL

CIRE.PL

Artykuł ARE: W kwietniu spadła produkcja i zużycie energii w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/are-produkcja-zuzycie-energia-polska/feed/ 0
Francja sprywatyzuje partnera Nord Stream 2 http://biznesalert.pl/francja-enegie-nord-stream-2/ http://biznesalert.pl/francja-enegie-nord-stream-2/#respond Wed, 20 Jun 2018 06:45:15 +0000 http://biznesalert.pl/?p=136574 Prezydent Francji Emmanuel Macron podjął decyzję o prywatyzacji Engie – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Gazeta przypomina, że Engie powstało z fuzji firm Gaz de France i Suez. Po drugiej wojnie światowej z inicjatywy generała de Gaulle’a połączono niemal wszystkie prywatne firmy gazownicze w jeden państwowy konglomerat. – Sytuacja, w której państwo jest zarówno regulatorem rynku, jak […]

Artykuł Francja sprywatyzuje partnera Nord Stream 2 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Prezydent Francji Emmanuel Macron podjął decyzję o prywatyzacji Engie – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Gazeta przypomina, że Engie powstało z fuzji firm Gaz de France i Suez. Po drugiej wojnie światowej z inicjatywy generała de Gaulle’a połączono niemal wszystkie prywatne firmy gazownicze w jeden państwowy konglomerat.

– Sytuacja, w której państwo jest zarówno regulatorem rynku, jak udziałowcem w ważnych przedsiębiorstwach, prowadzi do konfliktu interesów i niegospodarności. To wstrzymuje poprawę konkurencyjności francuskiej gospodarki – powiedziała cytowana przez „Rzeczpospolitą” Agnes Bénassy-Quéré, była dyrektor Rady Gospodarczej przy premierze Francji.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że Engie postrzegany jest przez Francuzów jako integralna część państwa dobrobytu dostarczającego gaz wszystkim mieszkańcom V Republiki niezależnie od miejsca ich zamieszkania. To, że Gaz de France nigdy nie zostanie sprywatyzowane konsekwentnie twierdził jeszcze prezydent Nicolas Sarkozy.

Rzeczpospolita/CIRE.PL

Artykuł Francja sprywatyzuje partnera Nord Stream 2 pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/francja-enegie-nord-stream-2/feed/ 0