BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Thu, 22 Feb 2018 16:21:28 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.9 Zmiany w radzie nadzorczej Unipetrolu http://biznesalert.pl/zmiany-unipetrol/ http://biznesalert.pl/zmiany-unipetrol/#respond Thu, 22 Feb 2018 16:15:29 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126946 Dotychczasowy członek rady nadzorczej Unipetrolu Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen, został wyznaczony na przewodniczącego rady czeskiej spółki. Do rady Unipetrolu powołani zostali: Wioletta Kandziak, Janusz Jakub Szurski i Robert Harasimiuk. Z kolei rada nadzorcza czeskiej spółki powołała do jej zarządu Tomasza Wiatraka, od 2017 r. przewodniczącego rady nadzorczej spółki Energa Informatyka i Technologie, który […]

Artykuł Zmiany w radzie nadzorczej Unipetrolu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Dotychczasowy członek rady nadzorczej Unipetrolu Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen, został wyznaczony na przewodniczącego rady czeskiej spółki. Do rady Unipetrolu powołani zostali: Wioletta Kandziak, Janusz Jakub Szurski i Robert Harasimiuk.

Z kolei rada nadzorcza czeskiej spółki powołała do jej zarządu Tomasza Wiatraka, od 2017 r. przewodniczącego rady nadzorczej spółki Energa Informatyka i Technologie, który w latach 2014-17 pracował w ARiMR, w tym jako zastępca dyrektora departamentu audytu wewnętrznego.

Informując o zmianach we władzach Unipetrolu, spółka ta podała m.in., że w przypadku Kandziak obejmie ona funkcję w radzie nadzorczej 7 marca, natomiast w przypadku Szurskiego stanie się to 8 marca, a 9 marca w przypadku Harasimiuka; wcześniej, bo 1 marca, stanowisko członka zarządu Unipetrolu z kolei obejmie Wiatrak.

Do 8 lutego przewodniczącym rady nadzorczej Unipetrolu był Wojciech Jasiński – od grudnia 2015 r. do 5 lutego 2018 r. prezes PKN Orlen, po którego odwołaniu stanowisko to objął Daniel Obajtek, wcześniej prezes spółki Energa. Jasiński sam zrezygnował z funkcji szefa Unipetrolu, którą objął w kwietniu 2016 r. Jego funkcja, zgodnie z regulacjami korporacyjnymi, jak podawała wcześniej czeska spółka, wygaśnie tam ostatecznie 8 marca.

Według Unipetrolu, z początkiem lutego z funkcji w tamtejszej radzie nadzorczej zrezygnowali także reprezentujący tam PKN Orlen: Grażyna Baka – z dniem 6 lutego oraz Rafał Pasieka – z dniem 7 lutego. Oboje to byli dyrektorzy w płockim koncernie, którzy zostali ostatnio odwołani ze swych stanowisk – Baka była dyrektorem kadr, a Pasieka dyrektorem marketingu. Oboje, Baka i Pasieka, zasiadali w radzie nadzorczej Unipetrolu od czerwca 2016 r. – ich funkcje wygasną tam odpowiednio 6 i 7 marca.

Wyznaczony teraz na szefa rady nadzorczej Unipetrolu Zbigniew Leszczyński zasiada w zarządzie PKN Orlen od lutego 2016 r. i obecnie odpowiada tam za segment sprzedaży, w tym handel hurtowy produktami rafineryjnymi i petrochemicznymi oraz sprzedaż detaliczną. Na członka rady nadzorczej Unipetrolu został powołany w kwietniu 2017 r.

Wioletta Kandziak to z kolei mianowana z początkiem lutego nowa dyrektor ds. kadr w PKN Orlen. Wcześniej pracowała w spółce Energa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), podobnie jak Janusz Jakub Szurski, aktualnie szef działu prawnego w płockim koncernie. Z ARiMR związany był także Robert Harasimiuk, od czerwca 2017 r. przewodniczący rady nadzorczej Energa Operator.

Informując o zmianach kadrowych we władzach Unipetrolu, spółka wyjaśniła, że od 1 marca jej zarząd będzie 6-osobowy, w składzie: Andrzej Modrzejewski – prezes, Mirosław Kastelik i Krzysztof Zdziarski – wiceprezesi oraz członkowie – Tomas Herink, Robert Małłek i Tomasz Wiatrak.

Unipetrol zaznaczył jednocześnie, iż od 9 marca rada nadzorcza będzie tam liczyła 9 osób, w składzie: Zbigniew Leszczyński – przewodniczący, Ivan Kocarnik i Krystian Pater – wiceprzewodniczący oraz członkowie – Zdenek Cerny, Jacek Kosuniak, Rafał Warpechowski, Wioletta Kandziak, Janusz Jakub Szurski i Robert Harasimiuk.

Od 2005 r. PKN Orlen posiada w Unipetrolu 62,99 proc. akcji. Obecnie płocki koncern finalizuje ogłoszone w grudniu 2017 r. wezwanie na sprzedaż akcji czeskiej spółki, którego celem jest osiągnięcie w jej kapitale zakładowym co najmniej 90 proc. udziałów.

Jak informował ostatnio PKN Orlen, liczba akcji Unipetrolu, które zgłoszono na ogłoszone w połowie grudnia 2017 r. przez płocki koncern wezwanie do ich sprzedaży to 31,05 proc. kapitału zakładowego czeskiej spółki. Zapisy w ofercie PKN Orlen, z ceną 380 CZK, za akcję, trwały od 28 grudnia 2017 r. do 30 stycznia 2018 r. Według płockiego koncernu, w momencie rozliczenia nabycia akcji zgłoszonych na wezwanie, jego udział w kapitale zakładowym Unipetrolu, jak i w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu czeskiej spółki, przekroczy 90 proc. Rozliczenie transakcji w ramach oferty planowane jest do 23 lutego 2018 r.

Ogłaszając wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji Unipetrolu, PKN Orlen zapowiadał, że oferta ta dojdzie do skutku pod warunkiem osiągnięcia co najmniej 90 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki. PKN Orlen podawał, że dojście do poziomu 90 proc. akcji Unipetrolu będzie kosztowało 3,05 mld zł, a do 100 proc. 4,2 mld zł.

Do grupy Unipetrol, której zysk netto za 12 miesięcy 2017 r. wyniósł prawie 8,7 mld CZK, należą m.in. rafinerie w Litvinowie i Kralupach – jedyne w Czechach, o łącznej zdolności przerobu ropy naftowej ok. 8,7 mln ton rocznie, a także największe czeskie zakłady chemiczne Chempark Zaluzi.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Zmiany w radzie nadzorczej Unipetrolu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/zmiany-unipetrol/feed/ 0
Platforma Obywatelska apeluje do rządu o rozmowy z inwestorem ws. Kopalni Krupiński http://biznesalert.pl/po-kopalnia-krupinski/ http://biznesalert.pl/po-kopalnia-krupinski/#respond Thu, 22 Feb 2018 16:00:14 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126944 Platforma Obywatelska skrytykowała w czwartek działania rządu w górnictwie węgla kamiennego, wskazując m.in., że prowadzą one do likwidacji miejsc pracy w tej branży. Posłowie PO zaapelowali o podjęcie rozmów z inwestorem, zainteresowanym przejęciem likwidowanej kopalni Krupiński. Stanowisko PO w sprawach górnictwa przedstawili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach posłowie tej partii Krzysztof Gadowski, Paweł Bańkowski […]

Artykuł Platforma Obywatelska apeluje do rządu o rozmowy z inwestorem ws. Kopalni Krupiński pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Platforma Obywatelska skrytykowała w czwartek działania rządu w górnictwie węgla kamiennego, wskazując m.in., że prowadzą one do likwidacji miejsc pracy w tej branży. Posłowie PO zaapelowali o podjęcie rozmów z inwestorem, zainteresowanym przejęciem likwidowanej kopalni Krupiński.

Stanowisko PO w sprawach górnictwa przedstawili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach posłowie tej partii Krzysztof Gadowski, Paweł Bańkowski i b. minister Skarbu Państwa w rządzie Ewy Kopacz, Andrzej Czerwiński. Biuro prasowe Ministerstwa Energii, do którego zwróciła się PAP, nie przedstawiło dotąd komentarza do wystąpienia posłów Platformy.

Pos. Gadowski zaapelował o podjęcie rozmów w sprawie likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu, o której przejęcie zabiega spółka pracownicza i współpracujący z nią potencjalny inwestor – brytyjska spółka Tamar Resources. Ogłosiła ona ostatnio wolę zakupu aktywów kopalni i wznowienia produkcji. Tamar zadeklarował zainwestowanie w Krupińskim 600 mln zł (z czego część to zwrot pomocy publicznej udzielonej przez państwo na likwidację kopalni) i utworzenie ponad 2 tys. miejsc pracy. Wcześniej związkowcy naciskali na Ministerstwo Energii, by podjęło rozmowy w tym zakresie.

„To jest karygodne, że ministerstwo (energii – PAP) nie pochyla się nad tego typu spółkami (…). Dziś apelujemy do pana premiera (Mateusza) Morawieckiego, żeby przejął tę inicjatywę w swoje ręce. Widzimy, że minister energii i jego pełnomocnik ds. górnictwa nie dają rady (…). Dziś (minister) nie potrafi ratować kopalni, o którą zaczynają się wszyscy bić; wszyscy widzą w tym interes, a minister odpowiedzialny za górnictwo nie daje rady i nie chce” – mówił pos. Gadowski, podkreślając, że reaktywacja kopalni przez inwestora oznaczałaby przypływ kapitału, miejsca pracy i wpływy podatkowe.

Przed tygodniem wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział PAP, że resort chce dowiedzieć się, na ile propozycja inwestora z Wielkiej Brytanii dla kopalni Krupiński jest realna. „Przygotowujemy się do spotkania ze stroną społeczną, bo chcemy się dowiedzieć, na ile propozycja ta jest realna” – mówił w miniony piątek wiceminister, zapowiadając, iż do spotkania w tej sprawie ma dojść w najbliższych tygodniach. „Omówimy to sobie i będziemy rozstrzygać. Propozycje tego typu bardzo szybko zyskują rozgłos. Ale my, ze strony Ministerstwa Energii, czasami nie do końca możemy tak od razu potwierdzić, jak poważne są to oferty” – podkreślał.

Od wielu miesięcy związkowcy starają się o reaktywację nierentownej kopalni Krupiński, przekazanej w marcu ub. roku przez Jastrzębską Spółkę Węglową do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Według niedawnego komunikatu firmy Tamar, inwestor i związki zawodowe chcą „przekształcić Krupińskiego w producenta węgla koksowego”. Deklarują, że kopalnia może rozpocząć pracę w ciągu 12 miesięcy od przejęcia przez inwestora, by po trzech latach produkować 2,4 mln ton węgla rocznie.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej posłowie PO odnieśli się także do niedawnych wypowiedzi wiceministra Tobiszowskiego o tym, iż realizacja w perspektywie 2030 r. elektrowni jądrowej będzie oznaczała przyszłe zapotrzebowanie na węgiel na niższym niż obecnie poziomie, zbliżone bardziej do tzw. niskiego scenariusza, zawartego w rządowym programie dla górnictwa.

23 stycznia br. rząd przyjął Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 r. Zawarta w programie prognoza polskiego zapotrzebowania na węgiel kamienny w 2030 r. zakłada w tzw. scenariuszu referencyjnym zużycie podobne do obecnego, rzędu 70-71 mln ton rocznie. W scenariuszu niskim roczne minimalne zapotrzebowanie oszacowano na 56,5 mln ton (w tym węgla energetycznego na 49,5 mln ton, przy utrzymaniu zużycia węgla koksowego na poziomie 13,0 mln ton), a w scenariuszu rozwojowym na 86,1 mln ton.

Jak mówił pos. Gadowski, realizacja niskiego scenariusza zapotrzebowania na węgiel oznacza m.in. ograniczenie inwestycji w energetyce i ciepłownictwie, rezygnację z modernizacji 200-megawatowych węglowych bloków energetycznych, których na Śląsku jest 18, oraz redukcję zdolności wydobywczych górnictwa.

„To się wiąże z tym, że wydobycie węgla ma spaść o 15 mln ton to roku 2030. Dla zobrazowania sytuacji powiem, że Polska Grupa Górnicza, wraz z przejętymi ostatnio kopalniami Katowickiego Holdingu Węglowego, ma wydobywać 31 mln ton na rok. Czyli połowa tego wydobycia jakby zniknie, co się oczywiście przekłada w dużej części na likwidację kopalń. Taki jest ten program” – skomentował pos. Gadowski.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Platforma Obywatelska apeluje do rządu o rozmowy z inwestorem ws. Kopalni Krupiński pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/po-kopalnia-krupinski/feed/ 0
Ministerstwo Środowiska: Konsekwentnie walczymy ze smogiem http://biznesalert.pl/ms-walka-smog/ http://biznesalert.pl/ms-walka-smog/#respond Thu, 22 Feb 2018 15:02:42 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126940 Polska konsekwentnie działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Wieloletnie zaniedbania w tym obszarze powodują jednak, że te działania wymagają czasu oraz współpracy na poziomie administracji rządowej, samorządów, a także zaangażowania obywateli. Ministerstwo Środowiska informuje, że na chwilę obecną Polsce nie grożą żadne kary finansowe z tytułu wyroku, który dziś zapadł. Polska nie jest odosobnionym krajem, […]

Artykuł Ministerstwo Środowiska: Konsekwentnie walczymy ze smogiem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polska konsekwentnie działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Wieloletnie zaniedbania w tym obszarze powodują jednak, że te działania wymagają czasu oraz współpracy na poziomie administracji rządowej, samorządów, a także zaangażowania obywateli.

Ministerstwo Środowiska informuje, że na chwilę obecną Polsce nie grożą żadne kary finansowe z tytułu wyroku, który dziś zapadł. Polska nie jest odosobnionym krajem, który ma trudności z osiągnięciem dopuszczalnego poziomu dla pyłu PM10. Obecnie problem ten dotyczy 20 państw członkowskich.

Działania resortu środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza

Na działania w obszarze poprawy jakości powietrza do roku 2020 resort środowiska przeznaczy w sumie ponad 10 mld zł.

Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiada przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opału w domowych, często przestarzałych piecach. Dlatego chcemy przeznaczać pieniądze m.in. na przyłączanie gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej oraz gazowej. To jedne z najskuteczniejszych sposobów na walkę ze smogiem.

Resort środowiska prowadzi także kampanie edukacyjne uświadamiające mieszkańców, jakie paliwa można wykorzystywać do celów grzewczych w gospodarstwach domowych, jak również sposoby ich spalania, by nie szkodzić środowisku, a także pokazujące im, gdzie mogą uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Ponadto, dzięki znowelizowanej przez Ministerstwo Środowiska ustawie -Prawo ochrony środowiska władze samorządu województwa mogą określać rodzaj i jakość paliw oraz pieców dopuszczonych do stosowania na danym obszarze. Na podstawie tych przepisów przyjęto uchwały „antysmogowe”, m.in. dla miasta Krakowa, oraz województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
Współpraca międzyresortowa

Poprawa jakości powietrza wymaga czasu i skoordynowanych działań na szczeblu rządu i samorządów. Ministerstwo Środowiska współpracuje ze wszystkim zainteresowanymi podmiotami w tym obszarze.

W ubiegłym roku, z inicjatywy Ministerstwa Środowiska, zostało przyjęte jedno z kluczowych rozporządzeń na rzecz poprawy jakości powietrza, tj. ws. wymagań jakościowych dla kotłów. Oznacza to, że od lipca 2018 r. w sprzedaży dostępne będą jedynie piece spełniające najwyższe wymagania emisyjne.

Na ukończeniu są także przepisy ws. norm jakościowych dla opału używanego przez mieszkańców. Wyeliminują one z rynku najbardziej szkodliwe paliwa.

Program „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” zakłada m.in. obniżenie stawek za pobór energii elektrycznej, co nastąpiło w 2017 r.

7 lutego 2018 r. opublikowana została ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowelizuje ona ustawę o podatku akcyzowym, gdzie zawarto propozycje instrumentów, które mają wesprzeć transport niskoemisyjny w Polsce. Są nimi m.in. instrumenty wsparcia o charakterze podatkowym, w tym zwolnienia z opłat publicznych.

W ramach programu rozwijana jest także sieć monitorowania jakości powietrza w Polsce. System ten został wzmocniony o modelowanie matematyczne rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza, które będzie wykonywane na poziomie krajowym.

Ponadto zakończył się pierwszy etap szkolenia ponad 300 pracowników socjalnych z Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, którzy nabywają umiejętności doradców energetycznych.

Pracujemy także nad zachętami dla transportu niskoemisyjnego, czy wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających tworzenie stref niskoemisyjnych w miastach. Biorąc pod uwagę fakt, że program „Czyste Powietrze” jest realizowany od kwietnia 2017 roku, uważamy, że znaczna część jego punktów została zrealizowana, a prace nad wdrożeniem pozostałych zagadnień są zaawansowane.

W działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce zaangażowanych jest wiele resortów: środowiska, przedsiębiorczości i technologii, infrastruktury, energii, spraw wewnętrznych i administracji, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz zdrowia.

Wszyscy pracujemy na rzecz skutecznej poprawy jakości powietrza w Polsce. Te działania przynoszą już pierwsze rezultaty. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwraca uwagę na trend polepszania się jakości powietrza w naszym kraju, zgodnie z wymaganiami prawa UE i krajowego.

Ministerstwo Środowiska

Artykuł Ministerstwo Środowiska: Konsekwentnie walczymy ze smogiem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ms-walka-smog/feed/ 0
Zmiany w zarządzie Anwilu http://biznesalert.pl/zmiany-zarzad-anwil/ http://biznesalert.pl/zmiany-zarzad-anwil/#respond Thu, 22 Feb 2018 15:00:09 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126942 Rada nadzorcza Anwilu z grupy PKN Orlen odwołała prezesa tej spółki Jacka Podgórskiego i do czasowego wykonywania czynności prezesa oddelegowała ze swego grona Dariusza Ciesielskiego. Rada odwołała też dwóch członków zarządu Anwilu. Jak podała spółka, odwołani członkowie zarządu to: Waldemar Gabruś, dyrektor finansowy oraz Mirosław Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży. Anwil poinformował, że od czwartku zarząd spółki […]

Artykuł Zmiany w zarządzie Anwilu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Rada nadzorcza Anwilu z grupy PKN Orlen odwołała prezesa tej spółki Jacka Podgórskiego i do czasowego wykonywania czynności prezesa oddelegowała ze swego grona Dariusza Ciesielskiego. Rada odwołała też dwóch członków zarządu Anwilu.

Jak podała spółka, odwołani członkowie zarządu to: Waldemar Gabruś, dyrektor finansowy oraz Mirosław Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży.

Anwil poinformował, że od czwartku zarząd spółki działa w składzie dwuosobowym: p.o. prezesa, Dariusz Ciesielski oraz członek zarządu, dyrektor operacyjny Jarosław Ptaszyński. Według spółki rada nadzorcza podjęła decyzje o zmianach w zarządzie na środowym posiedzeniu.

Anwil zaznaczył, że Dariusz Ciesielski, powołany do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki, to „doświadczony menadżer, od lat zarządzający handlem produktami petrochemicznymi w PKN Orlen”.

Ciesielski w 2012 r. objął stanowisko dyrektora wykonawczego ds. handlu produktami petrochemicznymi w PKN Orlen. W latach 2013-15 był członkiem zarządu Unipetrol RPA. W sierpniu 2014 r. został powołany na członka rady nadzorczej Anwilu.

W latach 1994-2005 Ciesielski pracował w Pepsi Cola General Bottlers Poland, pełniąc tam funkcje związane z obszarem sprzedaży. Z kolei w latach 2005-07 był dyrektorem sprzedaży w Royal Unibrew Polska, a od 2007 do 2012 r. był dyrektorem zarządzającym i członkiem zarządu Selena FM, odpowiadając tam za rozwój sprzedaży w Europie, Azji Środkowej, Turcji oraz na Bliskim Wschodzie.

Odwołany ze stanowiska prezesa Anwilu Jacek Podgórski pełnił tę funkcje od listopada 2014 r. W latach 1997-2004 był wiceprezesem ds. finansowych w Pekao Development oraz Pekao Leasing. Następnie pracował w Orlen Asfalt, spółce z grupy PKN Orlen. W latach 2007-14 był członkiem zarządu Basell Orlen Polyolefins, gdzie koordynował działy finansów, księgowości i IT.

Anwil z siedzibą we Włocławku to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Oprócz nawozów azotowych: saletry amonowej i saletrzaku, wytwarza również tworzywa sztuczne. Spółka jest jedynym producentem suspensyjnego polichlorku winylu w Polsce oraz ósmym w Europie. Polimer ten, wytwarzany tam pod nazwą Polanvil, wykorzystywany jest m.in. w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz izolacji i osłon kabli elektrycznych, a także w produkcji sprzętu medycznego.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Zmiany w zarządzie Anwilu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/zmiany-zarzad-anwil/feed/ 0
TGE ma nowego wiceprezesa http://biznesalert.pl/piotr-listwon-wiceprezes-tge/ http://biznesalert.pl/piotr-listwon-wiceprezes-tge/#respond Thu, 22 Feb 2018 14:45:32 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126937 W środę 21 lutego rada nadzorcza Towarowej Giełdy Energii powołała nowego wiceprezesa zarządu. Zmiana w składzie zarządu TGE wejdzie w życie pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Rada nadzorcza TGE powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu Piotra Listwonia,jednak decyzja ta wymaga jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Piotr Listwoń związany jest z Grupą Kapitałową Towarowej Giełdy […]

Artykuł TGE ma nowego wiceprezesa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
W środę 21 lutego rada nadzorcza Towarowej Giełdy Energii powołała nowego wiceprezesa zarządu. Zmiana w składzie zarządu TGE wejdzie w życie pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Rada nadzorcza TGE powołała na stanowisko wiceprezesa zarządu Piotra Listwonia,jednak decyzja ta wymaga jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Piotr Listwoń związany jest z Grupą Kapitałową Towarowej Giełdy Energii od 2008 r., początkowo jako pracownik Departamentu Notowań, następnie jako członek zespołu, którego zadaniem było uruchomienie działalności operacyjnej giełdowej izby rozrachunkowej oraz izby rozliczeniowej i rozrachunkowej. W latach 2010-2014 obejmował stanowisko zastępcy dyrektora Działu Rozliczeń i Rozrachunku w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych, a od 2014 r. jako dyrektor działu, gdzie kierował pracami m.in. nad wdrożeniem nowego modelu rozrachunku finansowego opartego o współpracę Izby z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. oraz największymi bankami w Polsce przy obsłudze płatności wynikających z rozliczonych transakcji. Od 2013 r. pełni w IRGiT funkcję Dyrektora Rozwoju Współpracy Międzynarodowej.

Piotr Listwoń jest absolwentem wydziału Zarządzania Strategicznego Wyższej Szkoły Zarządzania (POU/Oxford Brookes University), gdzie uzyskał także dyplom MBA. Posiada doświadczenie i wiedzę w zakresie obrotu, rozliczeń rynków terminowych towarowych, rynku instrumentów finansowych oraz rozliczeń transakcji z market coupling. Od 2011 r. reprezentuje IRGiT w stowarzyszeniu europejskich izb rozliczeniowych CCP – EACH.

CIRE.pl

Artykuł TGE ma nowego wiceprezesa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/piotr-listwon-wiceprezes-tge/feed/ 0
PGE Obrót przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami prądu i gazu http://biznesalert.pl/pge-obrot-sprzedawcy-prad-gaz/ http://biznesalert.pl/pge-obrot-sprzedawcy-prad-gaz/#respond Thu, 22 Feb 2018 14:30:03 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126935 PGE Obrót z Rzeszowa, zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii do odbiorców końcowych, ostrzega swoich klientów przed nieuczciwymi handlowcami. „Docierają do nas sygnały, że znowu pojawili się nieuczciwi handlowcy, którzy podszywają się pod markę PGE” – powiedział PAP rzecznik firmy Mariusz Majewski. Dodał, że w ostatnich dniach pracownicy PGE odbierają prośby o pomoc od […]

Artykuł PGE Obrót przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami prądu i gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
PGE Obrót z Rzeszowa, zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii do odbiorców końcowych, ostrzega swoich klientów przed nieuczciwymi handlowcami. „Docierają do nas sygnały, że znowu pojawili się nieuczciwi handlowcy, którzy podszywają się pod markę PGE” – powiedział PAP rzecznik firmy Mariusz Majewski. Dodał, że w ostatnich dniach pracownicy PGE odbierają prośby o pomoc od klientów, którzy podpisali niekorzystne dla nich umowy.

„Wiemy, że naszych klientów odwiedzają w domach handlowcy, którzy namawiają do podpisania nowej umowy na dostawę prądu i gazu. Proszą np. o ostatnie faktury i stwierdzają, że oferta, którą proponują, będzie tańsza i lepsza. Zdarza się, że dla uwiarygodnienia podają się za +pracowników zakładu energetycznego+, albo zapewniają, że +dystrybucja nadal będzie od PGE+. Nie precyzując już, że po podpisaniu proponowanych dokumentów, klient wybiera nowego, innego sprzedawcę energii elektrycznej” – zaznaczył Majewski.

Do firmy najwięcej takich sygnałów dociera od klientów z okolic Lublina, a także Tarnobrzega i Sandomierza. Rzecznik podkreślił, że pracownicy PGE nie odwiedzają klientów w domach, proponując nowe umowy albo jakiekolwiek zmiany w dokumentacji.

„Warto pamiętać, żeby nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom. Należy sprawdzić tożsamość handlowca, który nas odwiedza i to, jaką firmę reprezentuje. Dokładnie zapoznać się z dokumentami, które nam proponuje, skontrolować m.in. wysokość opłaty handlowej, kary za nieterminowe wpłaty oraz wszelkie dodatkowe koszty. Trzeba też sprawdzić, jakie są warunki rozwiązania umowy” – przypomina Majewski.

W przypadku podpisania umowy poza siedzibą firmy, czyli np. w domu, klient ma prawo do jej rozwiązana w ciągu 14 dni bez żadnych negatywnych skutków. Rzecznik PGE Obrót zaznaczył, że Grupa PGE opiera swoją działalność na transparentności oraz uczciwej konkurencji.

„Zawsze dokładnie informujemy klientów o swoich produktach i usługach. Spółka ma certyfikat Kodeksu Dobrych Praktyk w ramach Towarzystwa Obrotu Energią. Co roku w ramach TOE włączamy się ogólnopolską kampanię informacyjną +Sprawdź kto sprzedaje Ci energię+ mającą na celu ostrzeganie przed nieuczciwymi praktykami na rynku sprzedaży prądu i gazu” – powiedział Majewski.

PGE Obrót prowadzi też własne akcje informacyjne ostrzegające klientów oraz informujące, jak nie dać się oszukać. PGE Obrót wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE, największej grupy energetycznej i ciepłowniczej w Polsce i jednej z największych firm energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka obsługuje ponad 5 mln klientów.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł PGE Obrót przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami prądu i gazu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/pge-obrot-sprzedawcy-prad-gaz/feed/ 0
Austria skarży węgierski atom http://biznesalert.pl/austria-elektrownia-paksu-wegry/ http://biznesalert.pl/austria-elektrownia-paksu-wegry/#respond Thu, 22 Feb 2018 14:00:10 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126929 Austria zaskarżyła do Sądu UE decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na pomoc publiczną Węgier dla rozbudowy elektrowni atomowej w Paksu – poinformowała w czwartek minister środowiska Elisabeth Koestinger. „Dla energii atomowej nie powinno być w Europie miejsca. Od tego stanowiska nie odejdziemy nawet na centymetr” – napisała minister w oświadczeniu. Plany zaskarżenia decyzji Koestinger zapowiadała już […]

Artykuł Austria skarży węgierski atom pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Austria zaskarżyła do Sądu UE decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na pomoc publiczną Węgier dla rozbudowy elektrowni atomowej w Paksu – poinformowała w czwartek minister środowiska Elisabeth Koestinger. „Dla energii atomowej nie powinno być w Europie miejsca. Od tego stanowiska nie odejdziemy nawet na centymetr” – napisała minister w oświadczeniu.

Plany zaskarżenia decyzji Koestinger zapowiadała już pod koniec stycznia. Według austriackiego ministerstwa pomoc publiczna jest dozwolona tylko wtedy, gdy chodzi o interes wspólny UE, co w przypadku budowy reaktorów atomowych jest wątpliwe. Austria uważa również, że Węgry mogłyby pokryć swoje potrzeby energetyczne z innych źródeł.

Problemy Komisji z Węgrami

W marcu 2017 roku KE dała zielone światło na pomoc publiczną dla projektu. Węgierski rząd zamierza udzielić dotacji inwestycyjnych na budowę w Paksu dwóch nowych reaktorów dla zastąpienia czterech starszych, które eksploatowane są od lat 80. XX wieku. Łączne koszty tego projektu mają wynieść 12,5 mld euro, z czego 10 mld sfinansowane zostanie z udzielonego przez Rosję kredytu.

Wcześniej KE wszczęła przeciwko Węgrom postępowanie w sprawie naruszenia przepisów unijnych poprzez zawarcie z rosyjską państwową firmą Rosatom umowy o rozbudowie Paksu bez uprzedniego przetargu, ale pod koniec 2016 roku postępowanie to zawieszono.

Elektrownia w Paksu

Elektrownia w Paksu nad Dunajem zlokalizowana jest ok. 100 km na południe od Budapesztu i pokrywa obecnie 50 procent krajowego zapotrzebowania na energię. Po modernizacji siłownia ma pokrywać 86 proc. węgierskiego zapotrzebowania na prąd. W Austrii jedyna elektrownia atomowa w miejscowości Zwentendorf na zachód od Wiednia mimo ukończenia nie została nigdy uruchomiona, o czym zadecydowało przeprowadzone w 1978 roku ogólnopaństwowe referendum.

Według opublikowanego we wtorek sondażu badającego postawy wobec sytuacji kryzysowych instytutu Spectra w Linzu, wypadku w elektrowni atomowej boi się aż 80 proc. Austriaków. Drugim największym źródłem strachu jest kilkudniowy brak prądu (75 proc.). Jednocześnie katastrofy naturalne tj. powodzie, burze czy lawiny błotne uważane są za bardziej prawdopodobne.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Austria skarży węgierski atom pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/austria-elektrownia-paksu-wegry/feed/ 0
Resort środowiska ma nową wiceminister http://biznesalert.pl/ministerstwo-srodowiska-malgorzata-golinska/ http://biznesalert.pl/ministerstwo-srodowiska-malgorzata-golinska/#respond Thu, 22 Feb 2018 13:30:03 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126926 Premier Mateusz Morawiecki powołał Małgorzatę Joannę Golińską na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Nominację wręczył Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Małgorzata Golińska urodziła się w 1980 roku w Szczecinku. Jest absolwentką Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu (specjalizacja Gospodarka leśna). Ukończyła także studia podyplomowe „Integracja europejska-agrobiznes i obszary wiejskie” na tej samej uczelni. Od początku […]

Artykuł Resort środowiska ma nową wiceminister pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Premier Mateusz Morawiecki powołał Małgorzatę Joannę Golińską na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Nominację wręczył Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Małgorzata Golińska urodziła się w 1980 roku w Szczecinku. Jest absolwentką Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu (specjalizacja Gospodarka leśna). Ukończyła także studia podyplomowe „Integracja europejska-agrobiznes i obszary wiejskie” na tej samej uczelni.

Od początku związana z Nadleśnictwem Szczecinek (RDLP Szczecinek), gdzie pracowała jako podleśniczy, pełniła obowiązki leśniczego szkółkarza oraz odpowiadała za sprawy związane z nasiennictwem leśnym. W 2011 roku została powołana na stanowisko leśniczego.

W latach 2010-2015 była radną Rady Miasta Szczecinek, pracowała w Komisji Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego oraz w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Samorządności.

Od 2015 roku poseł na Sejm RP. Pracowała w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, w tym podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Była członkiem sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w tym podkomisji stałej ds. finansów samorządowych oraz ds. ustroju samorządu terytorialnego oraz Komisji Obrony Narodowej.

Jest członkiem Rady Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz delegatem Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej.

Ministerstwo Środowiska

Artykuł Resort środowiska ma nową wiceminister pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/ministerstwo-srodowiska-malgorzata-golinska/feed/ 0
Szyszko: Nie przypuszczam, żeby na Polskę nałożono kary za smog http://biznesalert.pl/szyszko-smog-polska-kara/ http://biznesalert.pl/szyszko-smog-polska-kara/#respond Thu, 22 Feb 2018 13:00:12 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126924 Nie przypuszczam, żeby na Polskę nałożono jakiekolwiek kary – powiedział w czwartek w Toruniu były minister środowiska Jan Szyszko odnosząc się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. złamania przez Polskę przepisów dotyczących jakości powietrza. „Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że normy jakości powietrza są w Polsce przekraczane – w wielu miejscach. Nasz kraj zrobił ogromny postęp […]

Artykuł Szyszko: Nie przypuszczam, żeby na Polskę nałożono kary za smog pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Nie przypuszczam, żeby na Polskę nałożono jakiekolwiek kary – powiedział w czwartek w Toruniu były minister środowiska Jan Szyszko odnosząc się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. złamania przez Polskę przepisów dotyczących jakości powietrza.

„Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że normy jakości powietrza są w Polsce przekraczane – w wielu miejscach. Nasz kraj zrobił ogromny postęp w zakresie pyłów PM2,5 oraz PM10. W tej chwili pracujemy nad tym bardzo intensywnie, żeby powietrze było dobrej jakości. Nie przypuszczam, żeby na Polskę nałożone jakiekolwiek kary. Postęp w tym zakresie jest po prostu w UE zauważany” – wskazał Szyszko. Dodał, że prawie wszystkie państwa UE mają z tym problemy.

„Polska inwestuje w tym zakresie bardzo dużo i mam nadzieję, że problem tzw. smogu przestanie w naszym kraju w ciągu dwóch lat istnieć. Nie ulega wątpliwości, że smog to problem lokalny, samorządów. Trzeba im pomóc tworząc pewne ramy prawne. One są robione poprzez rozporządzenie odnośnie jakości paliwa, jak również odnośnie technologii spalania w piecach. Z drugiej strony Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako instytucja, która współdziała z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, przeznacza, o ile mnie pamięć nie myli, na to ok. 10 mld zł. To są konkretne sumy, które mają trafić do samorządu, a on ma dbać o to, żeby je dobrze wykorzystać” – powiedział Szyszko.

Zwrócił uwagę, że Polska postawiła w ostatnich latach na nowe technologie spalania oraz dbałość o to, żeby były dobre paliwa. „To są dwa podstawowe warunki ku temu, żeby osiągnąć dobre powietrze w naszym kraju. Jeżeli chodzi o wysoką emisję, to Polska jest liderem w UE, a w niskiej emisji, czyli tej lokalnej, mamy dużo do zrobienia” – wyjaśnił b. minister.

Zaznaczył, że jeżeli chodzi o duże zakłady, to jakość pozostałości po spalaniu jest na najwyższych poziomie. „Tu mamy wielkie osiągnięcia” – zakończył.

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł w czwartek, że Polska złamała prawo UE, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Chodzi o dyrektywę UE z 2008 r., która określa wartości dopuszczalne zanieczyszczeń i progi alarmowe dla ochrony zdrowia. Jej cel to zmuszenie państw członkowskich do utrzymywania takiej jakości powietrza, by nie zagrażało ono zdrowiu ludzi. Komisja pozywając Polskę alarmowała, że zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
„Sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego” – podkreślił Trybunał.

Komisja Europejska skierowała do niego sprawę, bo uznała, że polskie władze nie przestrzegają dobowych i rocznych wartości dopuszczalnych dla stężenia PM10 w szeregu stref i aglomeracji i nie dokonały prawidłowej transpozycji przepisów dyrektywy w sprawie jakości powietrza. Regulacje te mówią, że w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych programy ochrony powietrza mają określać takie działania, aby okres przekroczeń był jak najkrótszy.

Trybunał opierając się o przedstawione przez Polskę dane stwierdził, że od 2007 do 2015 r. włącznie, dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w naszym kraju. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były również roczne dopuszczalne wartości. „Stwierdzone w ten sposób przekroczenie należy uznać za trwałe” – zaznaczyli sędziowie.

Trybunał stwierdził również, że w żadnym z programów ochrony powietrza przyjętych przez Polskę na szczeblu krajowym czy regionalnym nie wspomniano wyraźnie, że programy te powinny umożliwiać ograniczenie przekroczeń wartości dopuszczalnych w możliwie najkrótszym terminie, co jest wymagane.

„W tym stanie rzeczy i wobec uwzględnienia trzech pierwszych zarzutów Trybunał uznał, że transpozycja dyrektywy do prawa polskiego nie jest w stanie zapewnić rzeczywiście pełnego zastosowania tej dyrektywy” – podsumowuje orzeczenie.

Po tym jak Trybunał stwierdził uchybienie, Polska powinna jak najszybciej dostosować się do wyroku. Jeżeli Komisja uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do niego, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Szyszko: Nie przypuszczam, żeby na Polskę nałożono kary za smog pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/szyszko-smog-polska-kara/feed/ 0
Miasta powinny adaptować się do zmian klimatu. „Potrzeba wsparcia państwa i społeczeństwa” http://biznesalert.pl/klimat-miasta-zmiany/ http://biznesalert.pl/klimat-miasta-zmiany/#respond Thu, 22 Feb 2018 12:45:52 +0000 http://biznesalert.pl/?p=126921 „Wczujmy się w klimat – adaptacja w mieście” pod takim hasłem odbyła się debata ekspercka zorganizowana w ramach projektu Ministerstwa Środowiska ‘’Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. W spotkaniu, które odbyło się 21 lutego w Łodzi, wziął udział Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Dyskusja koncentrowała […]

Artykuł Miasta powinny adaptować się do zmian klimatu. „Potrzeba wsparcia państwa i społeczeństwa” pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
„Wczujmy się w klimat – adaptacja w mieście” pod takim hasłem odbyła się debata ekspercka zorganizowana w ramach projektu Ministerstwa Środowiska ‘’Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. W spotkaniu, które odbyło się 21 lutego w Łodzi, wziął udział Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Dyskusja koncentrowała się na roli samorządów, przedsiębiorców i społeczeństwa w kreowaniu miasta przygotowanego na konsekwencje zmian klimatu, a także na rozwiązaniach, dzięki którym miasta mogą lepiej przystosować się do zagrożeń klimatycznych występujących obecnie i spodziewanych w przyszłości.

Projekt ten jest niezwykle istotny dla ośrodków miejskich ze względu na konieczność poprawy bezpieczeństwa i jakości życia ich mieszkańców. Dzięki niemu miasta będą w mniejszym stopniu narażone na wpływ zmian klimatycznych – powiedział wiceminister Paweł Sałek.

Eksperci podkreślali, że adaptacja służy poprawie jakości życia w mieście, której coraz ważniejszym elementem jest stan środowiska. Działania adaptacyjne, podejmowane w miastach wymagają z jednej strony silnego wsparcia organizacyjnego i prawnego na poziomie krajowym, z drugiej zaś świadomego społeczeństwa i jednostek odpowiedzialnych za ich wdrażanie na poziomie lokalnym.

Spotykamy się w Łodzi, bo właśnie tutaj powstały jedne z pierwszych projektów służących gospodarowaniu wodami opadowymi w oparciu o naturalne funkcje ekosystemów. Adaptacja do zmian klimatu oparta na wykorzystaniu zasobów, które dają nam ekosystemy w łagodzeniu skutków zmian klimatu decyduje o jakości życia w mieście – powiedział dr inż. Krystian Szczepański Dyrektor IOŚ-PIB

Struktura przestrzenna miast oraz intensywność ich zabudowy jest przyczyną występowania wielu specyficznych zagrożeń miejskich związanych ze zmianami klimatu oraz powoduje wzmocnienie negatywnych skutków zjawisk klimatycznych. Z tego względu działania adaptacyjne w miastach powinny dotyczyć zarówno rozwiązań z zakresu gospodarki przestrzennej jak i ochrony mieszkańców miast przed negatywnymi skutkami zagrożeń takich jak miejska wyspa ciepła, utrzymywanie się temperatur ekstremalnych lub powodzi miejskich.

W gospodarowaniu przestrzenią istnieje potrzeba zmiany rozumienia konstytucyjnego prawa własności, tak aby dobro wspólne miało pierwszeństwo przed partykularnym interesem właścicieli gruntów. Istnieje potrzeba narzędzi w skali makro, które pozwolą ograniczyć proces rozprzestrzeniania się zabudowy oraz potrzeba promowania wysokointensywnego budownictwa z zielonymi mikrorozwiązaniami – powiedział prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich

We wszystkich miastach biorących udział w projekcie Ministerstwa Środowiska występują w mniejszej lub większej skali problemy spowodowane przez opady, które obecnie są coraz częstsze i bardziej intensywne. Jednocześnie w skali kraju występuje problem suszy. Do tej pory wody opadowe i roztopowe postrzegane były tylko jako problem, powodujący podtopienia i dezorganizację transportu w mieście. Zmiana sposobu myślenia w kierunku uznania tych wód za zasób niezwykle cenny dla miasta i wymagający odpowiedniego zagospodarowania jest konieczna. Kluczowe w dyskusji były odpowiedzi na pytania w jakim stopniu miasta są przygotowane na zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych i roztopowych oraz jak powszechne są technologie umożliwiające retencjonowanie wód opadowych i ich dalsze wykorzystanie, a także jak upowszechnić nowe rozwiązania.

Badania pokazują, że w percepcji młodych ludzi pierwszym kryterium wyboru miejsca zamieszkania jest jakość życia. Jeśli samorząd nie będzie podejmował działań adaptacyjnych podnoszących jakość życia, mieszkańcy wyprowadzą się z miasta – dodaje prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN i UNESCO w Łodzi

Przyroda, czyli kapitał naturalny, jest naszym największym sojusznikiem w przystosowaniu się do zmian klimatu. Błękitno-zielona infrastruktura w miastach, bazuje zarówno na kapitale naturalnym jak i nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych. Świadome projektowanie miejskich terenów zieleni i odpowiedzialne decyzje dotyczące ich kształtowania, może ten kapitał wzmocnić. Z jednej strony miasta napotykają na wiele barier, z drugiej jednak coraz częściej wykorzystują nowoczesne narzędzia aby sprawnie zarządzać zielenią. Wydaje się, że również lokalne społeczności stają się coraz bardziej aktywne, wpierają i inicjują w ramach budżetów obywatelskich budowę obiektów o charakterze ogrodów społecznych czy parków kieszonkowych. Skuteczność systemu przyrodniczego miasta w adaptacji do zmian klimatu jest niezaprzeczalna.

Adaptacja do zmian klimatu w obszarach wysoko zurbanizowanych, o dużej intensywności zabudowy ukierunkowana jest na wzmocnienie potencjału miasta w zakresie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, jak również na usprawnienia organizacyjne, podniesienie jakości rozwiązań planistycznych, a także na ochronę zdrowia mieszkańców i kształtowanie właściwych postaw społecznych.

Informacja o projekcie

Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to projekt Ministerstwa Środowiska, którego głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu każdego z 44 polskich miast partnerskich i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale coraz bardziej stają się także istotnym problemem lokalnym. Ze względu na swoją skalę jest to jedyna inicjatywa w Europie, w której ministerstwo wspiera lokalne władze i administrację, koordynując i wspólnie wypracowując rozwiązania przystosowawcze do skutków zmian klimatu dla tak dużej liczby jednostek lokalnych.

Miejskie Plany Adaptacji (MPA) powstaną do końca 2018 r. Ich wdrożenie poprawi bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.

Cały proces przygotowania Miejskich Planów Adaptacji (MPA) jest realizowany we współpracy z władzami miast oraz przy udziale i zaangażowaniu organizacji reprezentujących mieszkańców. Eksperci Konsorcjum od roku współpracują z miastami. Zgromadzono dane i przeprowadzono specjalistyczne analizy, które pozwoliły na wyznaczenie dla każdego z miast czterech obszarów lub sektorów wrażliwych na skutki ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak: deszcze nawalne, powodzie, fale upałów i mrozów, itp. Określone zostało również ryzyko wynikające z występowania tych zjawisk dla wybranych sektorów lub obszarów. W dalszych pracach dla tych sektorów lub obszarów przygotowane zostaną pakiety działań adaptacyjnych (inwestycyjnych, technicznych, organizacyjnych, edukacyjnych), które można będzie zastosować w formie opcji adaptacyjnych dla określonych zagrożeń.
Lokalne samorządy otrzymają: identyfikację najpoważniejszych zagrożeń związanych ze zmianami klimatu oraz najbardziej wrażliwych sektorów i obszarów miasta, a także pakiet wyselekcjonowanych działań zwiększających odporność miasta na zagrożenia związane ze zmianami klimatu wraz z oceną ich efektywności. Dodatkową wartością jest aktywizacja i zaangażowanie mieszkańców w opracowaniu MPA, co w przyszłości przełoży się na aktywny udział społeczeństwa w procesie ich wdrażania i dalszego kształtowania polityki adaptacyjnej miasta.

Wykonawcy projektu to wiodące podmioty działające w sektorze ochrony środowiska. Konsorcjum składa się z: Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (lider), Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis. Inicjatywa jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

Artykuł Miasta powinny adaptować się do zmian klimatu. „Potrzeba wsparcia państwa i społeczeństwa” pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/klimat-miasta-zmiany/feed/ 0