BiznesAlert.pl http://biznesalert.pl Rynek Opinii Thu, 23 Nov 2017 13:07:41 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.7 Kowalik: Zgazowanie węgla to projekt strategiczny. Badamy możliwości http://biznesalert.pl/kowalik-zgazowanie-wegla-projekt-strategiczny-badamy-mozliwosci/ http://biznesalert.pl/kowalik-zgazowanie-wegla-projekt-strategiczny-badamy-mozliwosci/#respond Thu, 23 Nov 2017 13:00:47 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118373 Projekt zgazowania węgla w Bogdance nie umarł. To jeden ze strategicznych tematów – powiedział na konferencji wynikowej za trzeci kwartał br. prezes Enei Mirosław Kowalik. – Badamy, jak można zaimplementować technologię, zwłaszcza że mamy w Bogdance mamy zasoby węgla. Ostatnio dostaliśmy koncesje na polu Ostrów, te zasoby są długoterminowe – dodał. – Chcielibyśmy wykorzystać najbardziej korzystne technologie, […]

Artykuł Kowalik: Zgazowanie węgla to projekt strategiczny. Badamy możliwości pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Projekt zgazowania węgla w Bogdance nie umarł. To jeden ze strategicznych tematów – powiedział na konferencji wynikowej za trzeci kwartał br. prezes Enei Mirosław Kowalik. – Badamy, jak można zaimplementować technologię, zwłaszcza że mamy w Bogdance mamy zasoby węgla. Ostatnio dostaliśmy koncesje na polu Ostrów, te zasoby są długoterminowe – dodał.

– Chcielibyśmy wykorzystać najbardziej korzystne technologie, które dadzą nam możliwości rozwoju przy produkcji energii  – powiedział prezes Enei.

Według niego ewentualna decyzja o realizacji projektu, która będzie podjęta po analizach może nastąpić pod koniec 2018 roku „tak aby okres realizacji trwał ok. 4 lat i  aby bez ryzyka i bez pośpiechu zbudować coś, co będzie potrzebne przez 30-40 lat”.

Podczas podsumowania dwóch lat Ministerstwa Energii, szef resortu powiedział, że rozpoczęto prace nad budową w Bogdance elektrowni na zgazowanie węgla o mocy 500 MW. – Taki eksperyment jest prowadzony w Japonii. Chcemy być pierwsi w Europie  – powiedział w listopadzie Tchórzewski.

Tchórzewski zapowiedział, że Polska chce być „europejskim pionierem w technologii zgazowywania węgla”. Jak dodał, węgiel ma być zgazowany w obiegu zamkniętym, a gaz będzie służył do wytworzenia energii elektrycznej. Podkreślił, że jest to pilotaż i obecnie trudno jest wyliczyć efektywność projektu, ale „kiedyś trzeba rozpocząć”.

 

Artykuł Kowalik: Zgazowanie węgla to projekt strategiczny. Badamy możliwości pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/kowalik-zgazowanie-wegla-projekt-strategiczny-badamy-mozliwosci/feed/ 0
Nowy gracz na ukraińskim rynku gazowym http://biznesalert.pl/dufenergy-na-ukrainie-gaz/ http://biznesalert.pl/dufenergy-na-ukrainie-gaz/#respond Thu, 23 Nov 2017 12:45:28 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118369 Jak podała na swojej stronie ukraińska Krajowa Komisja do Spraw Regulacji w Sektorze Energetycznym i Użyteczności Publicznej (NKREKU), ukraiński oddział szwajcarskiej spółki DufEnergy Trading zwrócił się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na dostawy gazu na terytorium Ukrainy. Posiedzenie NKREKU dotyczące wydania koncesji dla firmy DufEnergy Ukraina zostało zaplanowane na 23 listopada. Dwa poprzednie zebrania Komisji zostały […]

Artykuł Nowy gracz na ukraińskim rynku gazowym pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Jak podała na swojej stronie ukraińska Krajowa Komisja do Spraw Regulacji w Sektorze Energetycznym i Użyteczności Publicznej (NKREKU), ukraiński oddział szwajcarskiej spółki DufEnergy Trading zwrócił się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na dostawy gazu na terytorium Ukrainy.

Posiedzenie NKREKU dotyczące wydania koncesji dla firmy DufEnergy Ukraina zostało zaplanowane na 23 listopada. Dwa poprzednie zebrania Komisji zostały odwołane ze względu na braku kworum. Zagrożone jest również najbliższe spotkanie.

Spółka córka DufEnergy została utworzona na Ukrainie wiosną tego roku. Na jej stronie internetowej czytamy, że DufEnergy Ukraina jest wiodącą firmą handlującą energią, która prowadzi działalność w ponad 20 krajach, gdzie sprzedaje ponad energię o wolumenie 400 Twh. Spółka chwali się posiadaniem bogatego know-how w zakresie handlu gazem ziemnym i optymalizacji przepływu gazu poprzez inwestowanie w fizyczny transport i możliwości magazynowania. W listopadzie 2106 roku DufEnergy podpisał umowę o przesyłaniu i składowaniu gazu z operatorem ukraińskiego systemu transportowego, firmą Ukrtransgaz.

Założycielami DufEnergy Ukraine są DufEnergy Trading SA ze Szwajcarii oraz DufEnergy SA z Luksemburga. Dyrektorem przedstawicielstwa jest Zoja Hołowina.

Główną licencjonowaną działalnością DufEnergy Ukraine jest obrót gazem ziemnym. Ponadto ukraińska spółka produkuje i sprzedaje energię elektryczną, a także metale, rudy i chemikalia przemysłowe.

Artykuł Nowy gracz na ukraińskim rynku gazowym pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/dufenergy-na-ukrainie-gaz/feed/ 0
Nowy blok Elektrowni Kozienice zacznie działać w grudniu http://biznesalert.pl/nowy-blok-elektrowni-kozienice-zacznie-dzialac-grudniu/ http://biznesalert.pl/nowy-blok-elektrowni-kozienice-zacznie-dzialac-grudniu/#respond Thu, 23 Nov 2017 12:35:41 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118371 Nowy blok nr 11 Elektrowni Kozienice zostanie oddany do komercyjnej eksploatacji 19 grudnia tego roku, a sieci elektroenergetyczne będą gotowe rozprowadzić wytworzoną energię. – Blok został zsynchronizowany z siecią. 1 września rozpoczął się rozruch próbny. Planowy termin uruchomienia to 19 grudnia. Wtedy rozliczymy się z wykonawcą – powiedział prezes Enei. – 19 listopada rozpoczął się […]

Artykuł Nowy blok Elektrowni Kozienice zacznie działać w grudniu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Nowy blok nr 11 Elektrowni Kozienice zostanie oddany do komercyjnej eksploatacji 19 grudnia tego roku, a sieci elektroenergetyczne będą gotowe rozprowadzić wytworzoną energię.
– Blok został zsynchronizowany z siecią. 1 września rozpoczął się rozruch próbny. Planowy termin uruchomienia to 19 grudnia. Wtedy rozliczymy się z wykonawcą – powiedział prezes Enei. – 19 listopada rozpoczął się 720 godzinny test Ruchu Próbnego 1 075 MW – dodał Zbigniew Piętka, wiceprezes zarządu Enei.

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Polskie Sieci Elektroenergetyczne potwierdzają, że sieć będzie wtedy gotowa do odbioru energii z nowego bloku.

Artykuł Nowy blok Elektrowni Kozienice zacznie działać w grudniu pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/nowy-blok-elektrowni-kozienice-zacznie-dzialac-grudniu/feed/ 0
Władze okupowanego Krymu: Jesteśmy gotowi na zimę http://biznesalert.pl/wladze-okupowanego-krymu-jestesmy-gotowi-zime/ http://biznesalert.pl/wladze-okupowanego-krymu-jestesmy-gotowi-zime/#respond Thu, 23 Nov 2017 12:30:20 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118366 Republika Krymu będzie w stanie rozwiązać problem niedoborów energii do jesieni 2018 r. – ogłosił w środę  minister paliw i energii Republiki Krymu Wadim Belik. Po odłączeniu Krymu od systemu energetycznego Ukrainy, półwysep przeżywa poważne problemy z dostępem do energii. Według szacunków w sezonie jesienno-zimowym 2017-2018 w przypadku dużego obciążenia sieci, niedobór mocy na Krymie może […]

Artykuł Władze okupowanego Krymu: Jesteśmy gotowi na zimę pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Republika Krymu będzie w stanie rozwiązać problem niedoborów energii do jesieni 2018 r. – ogłosił w środę  minister paliw i energii Republiki Krymu Wadim Belik.

Po odłączeniu Krymu od systemu energetycznego Ukrainy, półwysep przeżywa poważne problemy z dostępem do energii. Według szacunków w sezonie jesienno-zimowym 2017-2018 w przypadku dużego obciążenia sieci, niedobór mocy na Krymie może osiągnąć wartość do 120 MW. We wcześniejszych wypowiedziach szef Republiki Krymu Siergiej Aksionow oszacował wolumen prognozowanego niedoboru energii elektrycznej w przedziale od 200 do 300 MW. W przypadku ewentualnego wystąpienia w regionie deficytu energetycznego, uruchomione zostaną generatory.

Ponadto, aby rozwiązać problem niedoboru prądu i ciepła władze Krymu przygotowują cztery przenośne elektrownie gazowe o łącznej mocy 88 MW. Dla regionu opracowano również harmonogramy tymczasowych przerw w dostawie energii, ale według Ministerstwa Paliw i Energetyki Krymu jak dotąd w nie było powodów do wprowadzenia ich w życie.

Gaz dla Krymu

Od grudnia 2016 roku na Krym tłoczony jest gaz rurociągiem Kraj Krasnodarski – Krym, którego długość wynosi 358,7 km. Jego trasa biegnie między innymi nad jeziorem Tuzla i przez Cieśninę Kerczeńską. Dodatkowo wybudowano również boczną nitkę do Symferopola. Jej długość wynosi 27,3 km. Dzięki temu połączeniu zapewniono nieprzerwane dostawy gazu zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i dla przemysłu oraz elektrowni. W bieżącym roku Czernomorneftegaz zgromadził w podziemnych magazynach ponad 1,6 miliona m sześc. gazu. Również Krymenergo i Krymgazset są w pełni przygotowani na zimę.

Na wrzesień 2017 roku pierwotnie zaplanowano oddanie do użytku dwóch bloków energetycznego w Symferopolu i Sewastopolu o mocy cieplnej 235 MW każdy. Jednak daty uruchomienia siłowni zostały przesunięte z powodu problemów z dostawami turbin. Po złamaniu umowy i nielegalnej dostawie turbin Siemensa na Krym państwa UE nałożyły na Rosję dodatkowe sankcje. Na czarnej liście znaleźli się rosyjski wiceminister energetyki Andriej Czerezow i szef jednego z departamentów tego resortu, a także szef firmy energetycznej Technopromeksport, która zawarła umowę z Siemensem. Tych Rosjan obowiązuje zakaz wjazdu na teren UE, a ich majątki znajdujące się w granicach Unii zostały zamrożone.

Samowystarczalny Krym

Według najnowszych założeń pierwsza elektrownia zostanie wprowadzona do użytku 19 maja, a druga 18 czerwca 2018 roku. Minister Wadim Belik jest pewien, że w następnym sezonie jesienno-zimowym Krym będzie samowystarczalny energetycznie.

Ponadto trwa rewitalizacja elektrociepłowni Sakskaja, która ma zostać oddana do użytku w 2018 roku. Dzięki niej półwysep zyska kolejne 90 MW mocy. Według ministra Wadima Belika, Krym jest w pełni przygotowany do przejścia sezonu jesień – zima 2017-2018.

Rosja od początku wspiera rozmaite przedsięwzięcia infrastrukturalne miejscowych władz, które w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat doprowadzą do sytuacji, w której zniknie problem deficytu energii elektrycznej na Półwyspie Krymskim.

Problemy z integracją

Warto również odnotować, że od czasu nielegalnej aneksji Kreml prowadzi aktywną politykę na rzecz integracji zagarniętych od Ukraińców terenów. Moskwa zdążyła wcielić Krym oraz Sewastopol do Południowego Okręgu Federalnego. Równolegle chce również uniezależnić półwysep od macierzy pod względem energetycznym, m.in. poprzez budowę mostu elektroenergetycznego z kontynentalną częścią Rosji.

Dwie pierwsze jego nitki zostały oddane do eksploatacji w grudniu 2015 roku. Trzecia nitka o mocy 200 MW została uruchomiona 14 kwietnia 2016 roku. Z kolei czwartą nitkę, również o mocy 200 MW, uruchomiono 11 maja 2016 roku.

Artykuł Władze okupowanego Krymu: Jesteśmy gotowi na zimę pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/wladze-okupowanego-krymu-jestesmy-gotowi-zime/feed/ 0
Prof. Jesień: Trójmorze, energetyka i przyszłość UE http://biznesalert.pl/prof-jesien-trojmorze-energetyka-przyszlosc-ue/ http://biznesalert.pl/prof-jesien-trojmorze-energetyka-przyszlosc-ue/#respond Thu, 23 Nov 2017 12:00:35 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118353 Energetyka przechodzi obecnie rewolucyjne zmiany. Nowe technologie i projekty polityczne mogą całkowicie zmienić sytuację w tym obszarze. Wyzwania i możliwości energetyki opisuje prof. Leszek Jesień, przewodniczący rady dyrektorów organizacji Central European Energy Partners, która zrzesza firmy z tej branży. Europejski sektor energii czekają poważne wyzwania, które są przede wszystkim skutkiem szybko narastającej zasadniczej zmiany paradygmatu wytwarzania, […]

Artykuł Prof. Jesień: Trójmorze, energetyka i przyszłość UE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Energetyka przechodzi obecnie rewolucyjne zmiany. Nowe technologie i projekty polityczne mogą całkowicie zmienić sytuację w tym obszarze. Wyzwania i możliwości energetyki opisuje prof. Leszek Jesień, przewodniczący rady dyrektorów organizacji Central European Energy Partners, która zrzesza firmy z tej branży.

Europejski sektor energii czekają poważne wyzwania, które są przede wszystkim skutkiem szybko narastającej zasadniczej zmiany paradygmatu wytwarzania, ale też wykorzystania energii elektrycznej. Dotychczas podzielone, rynki krajów unijnych stają się coraz lepiej połączone i zintegrowane. Transformacja sektora w kierunku bardziej zdecentralizowanego wytwarzania z rosnącym udziałem źródeł odnawialnych i pojawiającą się możliwością magazynowania energii elektrycznej na szerszą skalę, stwarza wprawdzie wyzwania, ale też otwiera nowe możliwości. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o potencjale samochodów elektrycznych, które nie tylko zmienią krajobraz naszych miast, ale też – zakładam – upowszechnią indywidualny transport oraz zmienią sposób konsumpcji energii elektrycznej.

Czas dominacji paliw kopalnych jeszcze jest daleki od zakończenia, ale powinniśmy przygotować się na zmniejszenie skali ich wykorzystania. Będzie to miało wpływ na istniejącą infrastrukturę, nowe projekty i ich finansowanie, a także na dotychczasowy model biznesowy spółek.

Kluczową kwestią pozostanie próba pogodzenia wewnętrznych sprzeczności polityki energetycznej UE, których niestety nie brakuje. Przykładowo, jednym z priorytetów jest tworzenie zliberalizowanego rynku energii, z drugiej zaś strony rozwój energetyki odnawialnej, co wciąż wymaga znacznych subsydiów, a których rozmaitość i odmienność intensywności prowadzi do zakłóceń funkcjonowania całości rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Owocuje to paradoksem niskich cen energii elektrycznej na rynku hurtowym i wysokich cen końcowych dla konsumenta. Zaburzenia poziomu cen hurtowych prowadzą zaś do nieprawidłowej alokacji środków inwestycyjnych, a wysokie ceny detaliczne są trudne do zrozumienia dla odbiorców. Innym przykładem może być sprzeczność pomiędzy funkcjonowaniem systemu handlu emisjami (ETS), a rozwojem źródeł odnawialnych czy efektywności energetycznej – im więcej postępu w tych obszarach, tym cena uprawnień będzie niższa, co niekiedy kusi, by administracyjnie cenę windować, a to z kolei zaprzecza pierwotnym założeniom ETS, iż to rynek właśnie – pod wpływem kosztu jaki stanowić dlań ma cena uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – dokona najbardziej efektywnego wyboru samodzielnie, a nie administracyjnie. Takie przykłady można mnożyć.

Projekt Unii Energetycznej

Unia Energetyczna, będąca jednym z 10 priorytetów obecnej Komisji Europejskiej, to ważny i potrzebny projekt. Opierając się na pięciu priorytetach: bezpieczeństwo dostaw, integracja rynków, rozwój efektywności energetycznej, badania naukowe, innowacje i konkurencyjność oraz dekarbonizacja, ma za zadanie wprowadzić więcej spójności i przejrzystości w dziedzinie polityki energetycznej UE. Do tej pory był to w głównej mierze projekt polityczny, ale powoli przybiera również postać prawną – od 1 listopada 2017 weszło w życie nowe rozporządzenie ws. bezpieczeństwa dostaw gazu, będące częścią pakietu gazowego. Jeśli w 2018 roku zostanie uchwalone rozporządzenie o zarządzaniu Unią Energetyczną, usankcjonuje ono mechanizm jej funkcjonowania w europejskim prawodawstwie. Rozporządzenie wprowadza rozbudowany system współpracy i konsultacji pomiędzy państwami członkowskimi a Komisją, opierający się na Zintegrowanych Narodowych Planach Energii i Klimatu. Wiele przepisów tego aktu prawnego jest kontrowersyjnych i wkracza w kompetencje państw, jednak jego ogólnym celem jest wprowadzenie większej spójności w rozwoju narodowych polityk energetycznych.

Podstawowe różnice w podejściu do tego projektu wynikają z innych uwarunkowań wewnętrznych, które są wynikiem różniących się krajobrazów energetycznych czy wizji rozwoju polityki energetycznej poszczególnych państw. Dla przykładu, państwa Europy Środkowej za priorytet uważają kwestie bezpieczeństwo dostaw energii, dla Skandynawów priorytetem jest dekarbonizacja, dla mniejszych krajów ważna z kolei jest lepsza integracja rynków, umożliwiająca swobodny handel. To przekłada się na różne strategie negocjacyjne i odmienną wrażliwość w postrzeganiu priorytetów. Podstawowym wyzwaniem UE pozostaje sposób pogodzenia tych różnych podejść, zachowania właściwej równowagi pomiędzy państwami i nie podejmowania działań, które mogą powodować zagrożenia.

Niestety, wciąż niektóre kraje nie biorą pod uwagę interesów innych i egoistycznie podejmują decyzje godzące w bezpieczeństwo energetyczne sąsiadów. Takim przykładem jest budowa gazociągu Nord Stream. Jest to projekt jawnie łamiący zasady Unii Energetycznej dotyczące dywersyfikacji dostaw i zmniejszania zależności od zewnętrznych dostawców, jednak cieszący sie poparciem politycznym w Niemczech.

Podejście państw do energetyki

Polityka energetyczna to kompetencja dzielona UE. Taki stan prawny już sam w sobie zakłada, że istnieje przestrzeń na indywidualne podejście państw członkowskich. Jednocześnie, nie wolno zapominać, że art. 194 zawiera akapit potwierdzający, że państwa członkowskie mają prawo do określania warunków wykorzystania swych zasobów energetycznych, określania proporcji między różnymi źródłami energii i ogólnej struktury zaopatrzenia w energię.

Niestety w ostatnich latach byliśmy świadkami niejednokrotnego naginania prawa państw członkowskich do określania swojego miksu energetycznego np. poprzez dyskryminacje wykorzystania określonych paliw kopalnych (np. węgiel vs gaz). Takie projekty przepisów znajdują się chociażby w idei wprowadzenia standardów emisyjności, uzależniających zgodę na rynki mocy w elektroenergetyce.

Polityka energetyczna UE powinna pozostać neutralna technologicznie. Jest to jeden z warunków jej właściwego rozwoju, ponieważ zakłada swobodne użycie środków, aby osiągnąć zakładane cele z wykorzystaniem potencjału decyzji rynkowych i innowacyjności przedsiębiorstw. Brak neutralności technologicznej to błąd, ponieważ już dziś i administracyjnie określa, jakie technologie będą lepsze w przyszłości. Dokonywanie takiego wyboru należy do natury gry rynkowej i swobodnych poszukiwań naukowych i technologicznych, a nie do sfery polityki i regulacji.

Współpraca regionalna

Europa Środkowa jest na tyle skuteczna w UE, na ile istnieje poczucie wspólnoty interesów. Uważam, że region boryka się z podobnymi problemami i stoją przed nim podobne wyzwania, choć czasami są one różnie artykułowane w różnych krajach. Europa Środkowo-Wschodnia pod względem rozwoju infrastruktury energetycznej wciąż jest zorientowana na kierunku Wschód-Zachód, natomiast połączenia wzdłuż osi Północ-Południe są słabo rozwinięte. Jest to szczególnie widoczne w zakresie infrastruktury przesyłowej gazu i ropy naftowej. Wszystkie kraje regionu są zbyt uzależnione od rosyjskich dostaw gazu i ropy, posiadając przy tym niewielkie zasoby krajowe. Z punktu widzenia elektroenergetyki, kraje bałtyckie wciąż stanowią w istocie fizyczną część dawnego systemu sowieckiego.

Pogłębienie współpracy w dziedzinie energii ma duży potencjał i może nastąpić w obszarach takich jak tworzenie regionalnego rynku gazu, rozwój połączeń międzysystemowych na osi północ-południe, elektro-mobilność, innowacyjność, kontrola techniczna transgranicznych przepływów elektryczności (loop flows), czy polityka klimatyczna.

Trójmorze i zmiany w energetyce

Inicjatywa Trójmorza w sektorze energii wypływa właśnie z poszukiwania synergii obejmującej kraje naszego regionu. Widzimy interesująco podobne wyzwania. W sektorze energii elektrycznej, trudności w zaopatrzeniu mieszkańców Bułgarii i Serbii zimą 2017 warto zestawić z wyzwaniami rynku energii elektrycznej Polski lata 2015. Rozwój LNG w Polsce, nad Bałtykiem, powoduje, że tym bardziej rozsądne jest rozwijanie LNG nad Adriatykiem, np. w Chorwacji. Bezpieczeństwa gazowego nie sposób rozumieć w oderwaniu od regionalnej struktury sieci gazociągów i połączeń między nimi.

Dla realizacji ambitnych projektów infrastrukturalnych kluczowe znaczenie ma wsparcie polityczne, które ułatwia rozwiązanie technicznych i logistycznych trudności, sprzyja mobilizacji środków finansowych oraz wspiera współpracę biznesu. Inicjatywa Trójmorza to pole współpracy pomiędzy podobnie myślącymi o energii ludźmi z regionu, którzy powinni obecnie realizować konkretne sektorowe inicjatywy.

CEEP zamierza odgrywać w tej inicjatywie znaczącą rolę. Chcielibyśmy stanowić platformę współpracy energetycznej, która będzie kompleksowo wspierać rozwój sektora energetycznego w regionie Trójmorza. Platforma mogłaby stać się cennym instrumentem dialogu i dyskusji na temat strategicznego kierunku polityki energetycznej, łącząc firmy i interesariuszy z danego regionu, oraz dając im wsparcie w relacjach z Brukselą. W ten sposób chcemy pomagać w nawiązywania kontaktów oraz wzajemnym rozumieniu strategii i działań przedsiębiorstw. Ułatwiałoby to wdrażanie projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz rozwijanie infrastruktury (korytarz Północ-Południe, LNG). Byłaby zarazem wsparciem w określeniu potencjalnych zagrożeń (przepływy kołowe) i wyzwań (polityka klimatyczna), i poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań.

Rola CEEP

Aktywność CEEP można podzielić na trzy główne obszary. Pierwszy to działalność analityczna. W tym zakresie zamierzamy prezentować raporty i opracowania analityczne, wskazujące na wspólne problemy krajów regionu tj. dywersyfikacja dostaw gazu, rozwój LNG, problemy z wystarczalnością mocy.

Drugi to organizacja wydarzeń, dotyczących zagadnień istotnych z punktu widzenia regionu. Naszym flagowym projektem jest Środkowoeuropejski Dzień Energii (Central European Day of Energy) organizowany przy współpracy z Komisją Europejską, którego druga już edycja odbędzie się 11 grudnia 2017 w Brukseli. Daje on szanse przedsiębiorstwom energetycznym z Europy Środkowej na przedstawienie swojego stanowiska bezpośrednio unijnym decydentom. W ubiegłym roku tematem wydarzenia było bezpieczeństwo dostaw; w obecnym – innowacyjność i transformacja energetyczna. Podobnym wydarzeniem jest szczyt energetyczny CEEP, podczas którego dyskutujemy na temat wyzwań sektora z wiceprzewodniczącym KE ds. Unii Energetycznej. Spotkanie to odbywa się w państwie z naszego regionu sprawującym prezydencję w Radzie UE, w tym roku miało miejsce w Tallinnie. Dodatkowo na bieżąco organizujemy konferencje problemowe, dotyczące m.in. wpływu Nord Stream 2 na Europę Środkową, czy tzw. przepływów kołowych (loop flows) elektryczności w regionie.

Trzeci obszar naszej aktywności to bezpośrednie spotkania z urzędnikami Komisji Europejskiej, posłami do Parlamentu Europejskiego i ich współpracownikami, podczas których prezentujemy regionalny punkt widzenia i staramy się przekonywać do przyjęcia rozwiązań optymalnych dla naszych członków.

Działalność CEEP wypływa z głębokiego przekonania o potrzebie większej obecności w Brukseli firm z regionu i z Polski oraz konieczności bardziej aktywnego zabiegania o interesy. Działalność stowarzyszenia to dodatkowy kanał przekazu obaw i problemów energetycznych regionu europejskim decydentom. Jednocześnie, nasze działania wspierają wzajemne zrozumienie i przyczyniają się do lepszej integracji sektora w regionie.

CEEP stanowi ofertę współpracy kierowaną do wszystkich interesariuszy sektora energetycznego regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Dostrzegamy synergie pomiędzy wytwórcami, dystrybutorami, przesyłem i konsumentami energii. Myślę, że w regionie potrzebujemy więcej równoprawnego rynku energetycznego. Współpraca i rynek to dobre pola dla rozkwitu regionalnej energii.

Profesor Leszek Jesień jest przewodniczącym Rady Dyrektorów CEEP od września 2017 r. Pełni funkcję Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej i Strategii PSE, odpowiadając za relacje międzyoperatorskie, strategię i innowacje. Jest profesorem stosunków międzynarodowych i zrównoważonego rozwoju w Collegium Civitas. Współautor wielu publikacji dot. sektora energii m.in. New Electricity and New Cars. Wcześniej był doradcą ds. europejskich i energetyki trzech polskich premierów oraz ministra gospodarki i środowiska.

Central Europe Energy Partners (CEEP) jest stowarzyszniem przedsiębiorstw energetycznych i energochłonnych z Europy Środkowej z siedzibą w Bruskeli. Podstawowym zadaniem jest promowanie zrównoważonej transformacji energetycznej zgodnej z zasadą neutralności technologicznej oraz wzmocnienie współpracy regionalnej i bezpieczeństwa energetycznego regionu w ramach unijnej polityki energetycznej i klimatycznej.

CEEP reprezentuje 13 przedsiębiorstw i organizacji zajmujących się energią z czterech krajów Europy Środkowej, zatrudniających ponad 100.000 pracowników, których całkowity roczny przychód przekracza 20 mld EUR.

Jest to jedyne stowarzyszenie firm z sektora energii w regionie na poziomie UE.

Artykuł Prof. Jesień: Trójmorze, energetyka i przyszłość UE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/prof-jesien-trojmorze-energetyka-przyszlosc-ue/feed/ 0
Polska będzie rozmawiać z Japonią o „czystym węglu” http://biznesalert.pl/polska-bedzie-rozmawiac-japonia-o-czystym-weglu/ http://biznesalert.pl/polska-bedzie-rozmawiac-japonia-o-czystym-weglu/#respond Thu, 23 Nov 2017 11:30:18 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118357 Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Handlu i Przemysłu Japonii (METI) oraz Japońskim Centrum Energetyki Węglowej (Japan Coal Energy Center – JCOAL) organizuje w grudniu trzecie już Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla (3rd Japan – Poland Clean Coal Seminar). Celem spotkania jest przedstawienie głównych założeń polityk energetycznych obu państw oraz omówienie inicjatyw podejmowanych w zakresie promowania […]

Artykuł Polska będzie rozmawiać z Japonią o „czystym węglu” pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Handlu i Przemysłu Japonii (METI) oraz Japońskim Centrum Energetyki Węglowej (Japan Coal Energy Center – JCOAL) organizuje w grudniu trzecie już Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla (3rd Japan – Poland Clean Coal Seminar).

Celem spotkania jest przedstawienie głównych założeń polityk energetycznych obu państw oraz omówienie inicjatyw podejmowanych w zakresie promowania czystych technologii węglowych (CTW). „Będzie to również okazja do stworzenia przestrzeni dla rozwijania polsko-japońskiej współpracy naukowo-badawczej, wdrożeniowej i inwestycyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem sfery biznesowej” – czytamy w zapowiedzi na stronie Ministerstwa Energii.

Tematyka spotkania

Podczas seminarium zostaną poruszone tematy takie jak strategie energetyczne Polski i Japonii, potrzeby inwestycyjne w polskim sektorze energetycznym, perspektywy rozwoju współpracy badawczej i biznesowej w zakresie rozwoju CTW (w tym technologii wysokowydajnej i niskoemisyjnej tzw. HELE), perspektywy rozwoju technologii wspomagających ochronę środowiska (redukcja pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu), a także rozwoju technologii pomiarowych środowiska.

Goście konferencji

W konferencji udział wezmą ze strony japońskiej – przedstawiciele instytucji i agencji rządowych oraz najważniejszych firm japońskich, ze strony polskiej – przedstawiciel kierownictwa Ministerstwa Energii, przedstawiciele podmiotów polskiego sektora energetycznego oraz instytucji wspierających rozwój sektora energetycznego, w tym badawczo – rozwojowych (m.in.: NCBR, ENEA S.A., AGH, IEn).

Seminarium odbędzie się 19 grudnia br. (wtorek) w hotelu Novotel w Warszawie. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (w konferencji może wziąć udział około 100 osób).

Japonia stawia na „czysty węgiel”

Podczas ubiegłorocznej konferencji Yota Ono, zastępca Komisarza ds. Międzynarodowych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu powiedział, że węgiel w strategii w nadchodzącej dekadzie jest istotnym surowcem energetycznym, odpowiedzialnym za ok. 26 proc. miksu energetycznego. To także istotne źródło energii dla gospodarek krajów azjatyckich – powiedział wówczas gość konferencji. Dodał także, że w krajach europejskich wytwarzanie energii z węgla jest przedmiotem krytyki, ale to nie zmienia polityki Japonii i Tokio zamierza ją kontynuować w obecnym kształcie.

Obecnie Japonia posiada 41 GW zainstalowanych mocy węglowych. Funkcjonuje tam ponad 60 takich elektrowni węglowych, których łączna moc wynosi 41 gigawatów. Firmy japońskie są zainteresowane zaangażowaniem na polskim rynku. Są już zaangażowane m.in. w budowę nowych bloków węglowych w Kozienicach i w Turowie.

Ministerstwo Energii/BiznesAlert.pl

Japonia przeciwko eliminacji węgla i za jego czystym spalaniem

Ministerstwo Energii/BiznesAlert.pl

Artykuł Polska będzie rozmawiać z Japonią o „czystym węglu” pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/polska-bedzie-rozmawiac-japonia-o-czystym-weglu/feed/ 0
Sałek: Reforma polityki klimatycznej uwzględnia część postulatów Polski http://biznesalert.pl/salek-reforma-polityki-klimatycznej-uwzglednia-czesc-postulatow-polski/ http://biznesalert.pl/salek-reforma-polityki-klimatycznej-uwzglednia-czesc-postulatow-polski/#respond Thu, 23 Nov 2017 11:15:06 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118359 Polska nie zagłosowała przeciwko nowej dyrektywie ETS, bo pewne polskie postulaty udało się w niej zawrzeć – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. W środowym głosowaniu przedstawiciel Polski wstrzymał się od głosu. Nowa dyrektywa ETS (europejski system handlu emisjami gazów cieplarnianych) została przyjęta w głosowaniu przez przedstawicieli państw członkowskich UE, tekst musi […]

Artykuł Sałek: Reforma polityki klimatycznej uwzględnia część postulatów Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polska nie zagłosowała przeciwko nowej dyrektywie ETS, bo pewne polskie postulaty udało się w niej zawrzeć – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. W środowym głosowaniu przedstawiciel Polski wstrzymał się od głosu.

Nowa dyrektywa ETS (europejski system handlu emisjami gazów cieplarnianych) została przyjęta w głosowaniu przez przedstawicieli państw członkowskich UE, tekst musi jeszcze uzyskać poparcie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. „Tekst jest dla nas niezadowalający, dlatego się wstrzymaliśmy” – powiedział Sałek. Wstrzymały się także Węgry, przeciwko była Chorwacja.

Polska wstrzymała się od głosu

Jak podkreślił pełnomocnik, „nie głosowaliśmy przeciw, bo nieco postulatów Polski udało się w tekście zawrzeć”. Sałek wskazał przede wszystkim usunięcie z tekstu limitu 450 kg CO2/MWh. We wcześniejszych wersjach projektu instalacje o wyższej emisji jednostkowej nie mogłyby korzystać z darmowych uprawnień do emisji. W praktyce zapis ten eliminował wszystkie źródła węglowe i część gazowych. „Nie ma tego limitu. Udało się to usunąć, co stawia w innej perspektywie cały +pakiet zimowy+” – podkreślił.

„Pakiet zimowy” to zaproponowany przez KE szereg regulacji, modelujących kształt przyszłego, wspólnego rynku energii. Na razie jest on na etapie negocjacji, szereg państw Unii, w tym i Polska, ma do tej propozycji liczne zastrzeżenia.

Przyjęto reformę systemu handlu emisjami. „Polska wstrzymała się od głosu”

Fundusz Modernizacyjny będzie większy

Paweł Sałek dodał, że – zgodnie z tym, na czym Polsce zależało – udało się powiększyć fundusz modernizacyjny i tak sformułować zapisy, że będzie z niego mogła korzystać również energetyka węglowa. Fundusz modernizacyjny będzie finansowany z aukcji 2 proc. wszystkich uprawnień do emisji. „Mamy możliwości wykorzystania do pewnego progu uprawnień do emisji CO2 z obecnego okresu rozliczeniowego w przyszłym okresie. A z funduszu będą mogły być finansowane także efektywność energetyczna i walka ze smogiem, w tym również elektromobilność” – zaznaczył.

Co zawiera kompromis ws. reformy systemu EU ETS?

Parlament Europejski i część państw członkowskich opowiadały się za tym, aby instalacje o wysokiej emisji dwutlenku węgla nie mogły otrzymać środków z funduszu. W trakcie negocjacji zaakceptowano rozwiązanie, zgodnie z którym z pieniędzy nie będą mogły skorzystać kraje, które chciałyby modernizować energetykę węglową. Zawarty został jedynie wyjątek dla krajów, które są poniżej pewnego limitu PKB na mieszkańca, do których Polska się nie zalicza.

Ostatecznie w środę uzgodniono, że państwa członkowskie z mniejszym PKB będą również mogły modernizować swój sektor energetyczny, wykorzystując do 40 proc. uprawnień do emisji w ramach aukcji. Ta liczba będzie mogła być zwiększona do 60 proc. pod pewnymi warunkami. Jak mówił w Brukseli PAP polski dyplomata, dzięki tym zapisom będzie możliwa modernizacja energetyki węglowej w Polsce.

Środowe porozumienie przewiduje także tymczasowe podwojenie do 2023 r. tzw. rezerwy stabilizacyjnej (market stability reserve – MSR) na europejskim rynku pozwoleń na emisję CO2. Rezerwa ta powstaje ze ściąganych z rynku pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych. Propozycja ta miałaby również – poprzez podniesienie cen pozwoleń na emisję CO2 – zmobilizować przemysł do realizacji założeń unijnej polityki klimatyczno-energetycznej i inwestycji w zielone technologie.

System ETS obejmuje 11 tysięcy energochłonnych instalacji w państwach Wspólnoty. Instalacje te odpowiadają za 45 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE.

Polska Agencja Prasowa

Artykuł Sałek: Reforma polityki klimatycznej uwzględnia część postulatów Polski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/salek-reforma-polityki-klimatycznej-uwzglednia-czesc-postulatow-polski/feed/ 0
Mówią jedno, robią drugie. OSW o polityce klimatycznej Niemiec http://biznesalert.pl/osw-krytyka-niemieckiej-polityki-klimatycznej/ http://biznesalert.pl/osw-krytyka-niemieckiej-polityki-klimatycznej/#respond Thu, 23 Nov 2017 10:00:32 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118331 18 listopada zakończył się szczyt klimatyczny w Bonn. Podczas szczytu kontynuowano prace nad zasadami implementacji paryskiego porozumienia klimatycznego, które wejdzie w życie w 2020 roku. Niemcy starały się wykorzystać konferencję do poprawy stosunków z krajami rozwijającymi się, przede wszystkim poprzez zapewnienie o pomocy finansowej. W trakcie szczytu RFN była często krytykowana zarówno przez krajowych, jak […]

Artykuł Mówią jedno, robią drugie. OSW o polityce klimatycznej Niemiec pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
18 listopada zakończył się szczyt klimatyczny w Bonn. Podczas szczytu kontynuowano prace nad zasadami implementacji paryskiego porozumienia klimatycznego, które wejdzie w życie w 2020 roku. Niemcy starały się wykorzystać konferencję do poprawy stosunków z krajami rozwijającymi się, przede wszystkim poprzez zapewnienie o pomocy finansowej.

W trakcie szczytu RFN była często krytykowana zarówno przez krajowych, jak i zagranicznych komentatorów za to, że nie realizuje obietnicy redukcji emisji gazów cieplarnianych. Podczas konferencji Kanada i Wielka Brytania ogłosiły powstanie grupy państw wspierających rezygnację z energetyki węglowej (Global Alliance Power Past Coal), do której dołączyło 20 państw. Niemcy nie mogą uczestniczyć w tej grupie, gdyż węgiel jest w RFN nadal najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej.

Komentarz

Rozdźwięk między proklimatyczną retoryką Niemiec a brakiem zdecydowanych działań na rzecz redukcji emisji CO2 w kraju jest coraz większy. Od 2011 roku, kiedy zdecydowano o przyspieszonej transformacji energetycznej, do 2015 roku emisje CO2 pozostawały na stałym poziomie, od 2015 roku trend jest wzrostowy. Najważniejszym powodem tego jest brak działań zmieniających sektor transportu (zarówno transportu drogowego, jak i lotniczego). Emisje CO2 w tym sektorze nie zmniejszyły się od 1990 roku. Kolejnym ważnym ich źródłem są niemieckie elektrownie węglowe. W 2016 roku 41% niemieckich emisji CO2 związanych z wytwarzaniem energii pochodziło ze spalania węgla; ze spalania ropy naftowej pochodziło 33%, a ze spalania gazu – 22%.

Spośród niemieckich partii jedynie Zieloni i Partia Lewicy mają w programach deklarację wyłączenia wszystkich elektrowni węglowych. Najbardziej radykalne stanowisko reprezentują Zieloni, domagając się wyłączenia w najbliższej kadencji rządu najbardziej emisyjnych elektrowni o mocy 10 GW, a wszystkich elektrowni węglowych do 2030 roku. Zieloni chcą dodatkowo wprowadzić zakaz rejestracji samochodów z silnikiem spalinowym od 2030 roku. Największe niemieckie partie CDU/CSU i SPD nie deklarują poparcia dla zamykania elektrowni węglowych ani wprowadzania zakazów dla samochodów spalinowych. Liberałowie z FDP, którzy tradycyjnie reprezentują interesy przemysłu, chcą zmniejszenia tempa transformacji energetycznej i rezygnacji Niemiec z ambitnych celów redukcji emisji.

Źródło: OSW

Artykuł Mówią jedno, robią drugie. OSW o polityce klimatycznej Niemiec pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/osw-krytyka-niemieckiej-polityki-klimatycznej/feed/ 0
Gazprom: PGNiG straci na LNG z USA. Polska odpowiada: Cena jest rynkowa http://biznesalert.pl/gazprom-pgnig-straci-lng-usa-polska-odpowiada-cena-rynkowa/ http://biznesalert.pl/gazprom-pgnig-straci-lng-usa-polska-odpowiada-cena-rynkowa/#respond Thu, 23 Nov 2017 09:30:46 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118345 Gazprom reaguje na wieści o umowie PGNiG na dostawy LNG z USA. Według Rosjan zakupy przyniosą Polakom straty. Jednak Polacy przekonują, że cena jest „rynkowa” i „europejska”. Polska mogła skorzystać na trudnej sytuacji Centriki, która mogła zostać postawiona pod ścianą. Gazprom: LNG z USA jest droższe od gazu z Rosji Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział, że cena […]

Artykuł Gazprom: PGNiG straci na LNG z USA. Polska odpowiada: Cena jest rynkowa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Gazprom reaguje na wieści o umowie PGNiG na dostawy LNG z USA. Według Rosjan zakupy przyniosą Polakom straty. Jednak Polacy przekonują, że cena jest „rynkowa” i „europejska”. Polska mogła skorzystać na trudnej sytuacji Centriki, która mogła zostać postawiona pod ścianą.

Gazprom: LNG z USA jest droższe od gazu z Rosji

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział, że cena rosyjskiego gazu w Europie sięga średnio 190 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a LNG z USA kosztuje w okresie jesiennym 265-295 dol. – To nie powstrzymuje jednak części klientów, jak polskie PGNiG, przed podpisaniem pięcioletniej umowy na dostawy do dziewięciu ładunków gazu skroplonego z USA – stwierdził.

PGNiG podpisało średnioterminowy kontrakt z brytyjską Centriką na dostawy maksymalnie dziewięciu tankowców LNG z terminalu Sabine Pass w Luizjanie. Przedstawiciele polskiego rządu i PGNiG przekonują, że cena dostaw jest „rynkowa”. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zdradził, że może być ona powiązana z poziomami na giełdach europejskich. Stwiedził, że jest „europejska”.

Problemy Centriki to szansa dla PGNiG?

Centrica może być zmuszona do sprzedaży LNG po zaniżonych cenach. Jej wyniki budzą sceptycyzm obserwatorów. Zanotowała ponad 32-procentowy spadek zysków. Był to najgorszy wynik wśród spółek tego typu w Europie. W czwartek 23 października firma ma przedstawić inwestorom szczegółowe plany, które mają ich uspokoić. Komentatorzy Bloomberga nie dostrzegają jednak znaczących przesłanek dla ponownego wzrostu wartości akcji.
Ponadto Centrica zakupiła w przeszłości znaczną przepustowość terminalu Sabine Pass LNG należącego do amerykańskiego Cheniere Energy. W okresie nadpodaży i spadku wartości akcji mogą być zmuszeni sprzedawać je za wszelką cenę.

Jakóbik: Tajemnicza formuła kontraktu na LNG z USA dla PGNiG

Kommiersant/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Artykuł Gazprom: PGNiG straci na LNG z USA. Polska odpowiada: Cena jest rynkowa pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/gazprom-pgnig-straci-lng-usa-polska-odpowiada-cena-rynkowa/feed/ 0
Sałek o elektromobilności: Powinniśmy się skupić na transporcie publicznym http://biznesalert.pl/elektromobilnosc-samochody-elektryczne-pawel-salek/ http://biznesalert.pl/elektromobilnosc-samochody-elektryczne-pawel-salek/#respond Thu, 23 Nov 2017 09:15:36 +0000 http://biznesalert.pl/?p=118336 Polska powinna wpisać się w trend elektromobilności – powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej podczas dyskusji ,,Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce” . – Wiele państw na świecie chce, aby zanieczyszczenia transportowe emitowane przez pojazdy zużywające paliwa płynne mogły się zmniejszać. Wiąże się z tym także hałas, który w przypadku samochodów elektrycznych jest […]

Artykuł Sałek o elektromobilności: Powinniśmy się skupić na transporcie publicznym pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
Polska powinna wpisać się w trend elektromobilności – powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej podczas dyskusji ,,Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce” .

– Wiele państw na świecie chce, aby zanieczyszczenia transportowe emitowane przez pojazdy zużywające paliwa płynne mogły się zmniejszać. Wiąże się z tym także hałas, który w przypadku samochodów elektrycznych jest mniejszy – mówił.

W trakcie wystąpienia wiceminister Sałek zwrócił uwagę, że pojazdy elektryczne są droższe od spalinowych, ale wraz z biegiem czasu konkurencja będzie rosła, a liczba pojazdów elektrycznych będzie rosnąć. – W pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na transporcie publicznym, który odpowiada za emisje w miastach –  stwierdził.

10 mld zł na elektromobilność

Jego zdaniem dla rozwoju indywidualnego transportu elektrycznego istotna jest infrastruktura do ładowania. – Elektromobilność powoli, ale systematycznie rozwija się, co wymusza rozwój stacji ładowania – mówił wiceminister Sałek.

– Elektromobilność pozwala na poprawę jakości powietrza także w centrach miast. To jest dobry kierunek, ale wchodzi efekt skali. Im więcej będzie takich pojazdów, tym jakość powietrza będzie się poprawiać – mówił Paweł Mzyk, wicedyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIW).

W podobnym tonie wypowiedział się wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski. Jego zdaniem smog jest problemem, a elektromobilność może pomóc w zmniejszeniu emisji. – Stąd zaangażowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaangażowanie w elektromobilność – przekonywał.

Przypomniał, że w ostatnim czasie pozyskano finanse na rozwój niskoemisyjnego transportu. Zaznaczył jednocześnie, że NFOŚiGW nadal pracuje nad finansowaniem wspomnianego projektu. W tym kontekście wspomniał o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, którego celem ma być wspieranie rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych, a także tworzenie rynku pojazdów na te paliwa. Jego zdaniem w grę wchodzi kwota ok. 10 mld zł.

 

Artykuł Sałek o elektromobilności: Powinniśmy się skupić na transporcie publicznym pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.

]]>
http://biznesalert.pl/elektromobilnosc-samochody-elektryczne-pawel-salek/feed/ 0