BiznesAlert http://biznesalert.pl Rynek Opinii Mon, 29 May 2017 19:33:10 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 Czy Polki polubią carsharing? (RELACJA) http://biznesalert.pl/polki-polubia-carsharing-relacja/ http://biznesalert.pl/polki-polubia-carsharing-relacja/#respond Mon, 29 May 2017 14:45:21 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100654 1 czerwca w Warszawie ruszy system wypożyczalni miejskich samochodów na minuty Traficar. Za całym przedsięwzięciem stoją trzy silne marki: Renautl, PKN Orlen i Experss. Po siedmiu miesiącach działania w Krakowie, pozyskaniu 15.000 użytkowników, którzy pokonali 200 samochodami 400.000km czas na kolejne miasta. W strategii firmy przewidziane jest na sam ten rok uruchomienie kolejnych systemów we: […]

Artykuł Czy Polki polubią carsharing? (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
1 czerwca w Warszawie ruszy system wypożyczalni miejskich samochodów na minuty Traficar. Za całym przedsięwzięciem stoją trzy silne marki: Renautl, PKN Orlen i Experss. Po siedmiu miesiącach działania w Krakowie, pozyskaniu 15.000 użytkowników, którzy pokonali 200 samochodami 400.000km czas na kolejne miasta. W strategii firmy przewidziane jest na sam ten rok uruchomienie kolejnych systemów we: Wrocławiu, Trójmieście, Aglomeracji Śląskiej – łącznie 1000 pojazdów.

System dostępny w Warszawie będzie jednocześnie początkiem współpracy Traficar z PKN Orlen. Sieć stacji benzynowych będzie udostępniała miejsca parkingowe dla pojazdów Traficar. Będą także podejmowane wspólne działania promocyjne i informacyjne. Jak zapewniają przedstawiciele Orlen to dopiero początek zmian jakie odczują odwiedzający stacje benzynowe tej sieci. Biorąc pod uwagę potencjał jaki drzemie w usługach carsharingowych nie powinno dziwić to, że firmy łączą siły. A stacje z tak doskonałymi lokalizacjami jakie ma Orlen będą bardziej uniwersalne.

Traficar ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w mieście, w takim mieście jak Warszawa to szczególnie istotne. Grupa Express, właściciel marki Traficar podkreśla, że usługa carsharingowa dostępna w Krakowie i w Warszawie jest prosta, oparta o intuicyjną aplikację i bezpieczna. Firma po ponad pół roku funkcjonowania w Krakowie dostrzegła, że znacząco różni się liczba użytkowników kobiet i mężczyzn. Zaledwie 31% w tej grupie stanowią kobiety. Jak wynika ze szczegółowego badania przeprowadzonego w grupie krakowskich użytkowników, kobiety mniej chętnie chcą korzystać z cudzego samochodu. Dlatego kampania promująca usługę w Warszawie ma zachęcać w pierwszej kolejności panie do zarejetrowania się i jeżdżenia samochodami Traficar.

Jak podkreślali przedstawiciele zarówno Traficar jak i PKN Orlen wybór modelu Clio (lidera segmentu) gwarantuje, że samochody są bezpieczne, ekonomiczne i tworzone z myślą o środowisku (zasilenie większości fabryk tej marki pochodzi z PV). Zrównoważona mobilność promowana przez koncern to ważny element strategii, który podkreślano w czasie konferencji prasowej.

Pomysł jest prosty: rejestracja przez aplikację, rezerwacja najbliższego samochodu (jednego z 300 dostępnych w Warszawie), podróż (także poza strefę) i zwrot pojazdu w dowolnym miejscu Warszawy w następujących dzielnicach: Praga Południe, Praga Północ, Mokotów, Wola, Ochota, Żoliborz, Śródmieście. Ceny wynajmu na minuty to taryfy znane z Krakowa. Podstawowa opłata to 0,80 gr za przejechany kilometr, 0,50 groszy za minutę i 0,10 groszy za postój. Traficar zdecydował się na system „free floating”, czyli nie trzeba oddawać samochodów w wyznaczonych miejscach trzeba się tylko zmieścić w strefie.

Carsharing i Renautl nasuwają jednoznacznie skojarzenie z elektromobilnością (ZOE jest w czołówce najpopularniejszych samochodów elektrycznych w Europie). Jednak jak mówili przedstawiciele Traficar na razie nie ma o takiej wersji carsharingu mowy, ze względu na niewystarczająca infrastrukturę do ładowania. Tutaj pomocny może okazać się Orlen, który jak zapewnia jest otwarty na elektromobilność, chce ten segment swojej działalności rozwijać (i nie mówi tu tylko o szybkich ładowarkach Tesli).

Carsharing w Europie najszybciej rozwija się w Niemczech. Tam też praktykowany jest od niemal 20 lat. Polacy wybierają samochody na minuty ze względu na ich dostępność i brak zobowiązań, które niesie za sobą posiadanie samochodu. Najczęściej z krakowskich samochodów Traficar korzystają mężczyźni w wieku między 22 a 29 lat, którzy często posiadają prawo jazdy od niedawna.

Artykuł Czy Polki polubią carsharing? (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/polki-polubia-carsharing-relacja/feed/ 0
Nowy skład rady nadzorczej Taurona http://biznesalert.pl/nowy-sklad-rady-nadzorczej-taurona/ http://biznesalert.pl/nowy-sklad-rady-nadzorczej-taurona/#respond Mon, 29 May 2017 14:15:23 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100652 Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki oraz minister energii ustalili skład rady nadzorczej Taurona na piątą kadencję Minister energii powołał w skład rady nadzorczej Taurona V wspólnej kadencji z dniem 29 maja 2017 r. następujące osoby: Beatę Chłodzińską, Teresę Famulską, Barbarę Katarzynę Łasak-Jarszak, Jana Płudowskiego oraz Agnieszkę Woźniak. Natomiast obradujące w dniu 29 maja 2017 r. zwyczajne […]

Artykuł Nowy skład rady nadzorczej Taurona pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki oraz minister energii ustalili skład rady nadzorczej Taurona na piątą kadencję Minister energii powołał w skład rady nadzorczej Taurona V wspólnej kadencji z dniem 29 maja 2017 r. następujące osoby: Beatę Chłodzińską, Teresę Famulską, Barbarę Katarzynę Łasak-Jarszak, Jana Płudowskiego oraz Agnieszkę Woźniak.

Natomiast obradujące w dniu 29 maja 2017 r. zwyczajne walne zgromadzenie spółki, podjęło uchwały o powołaniu w skład rady : Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego, Pawła Pampuszko oraz Jacka Szyke.

Rada nadzorcza IV kadencji pracowała w składzie: Beata Chłodzińska (przewodnicząca), Anna Mańk (wiceprzewodnicząca), Jacek Szyke (sekretarz), Stanisław Bortkiewicz, Leszek Koziorowski, Jan Płudowski, Jacek Rawecki, Stefan Świątkowski oraz Agnieszka Woźniak.

Polska Agencja Prasowa/CIRE.PL

Artykuł Nowy skład rady nadzorczej Taurona pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/nowy-sklad-rady-nadzorczej-taurona/feed/ 0
Fala innowacji zaleje Kraków. Wkrótce rusza Impact’17 http://biznesalert.pl/fala-innowacji-zaleje-krakow-wkrotce-rusza-impact17/ http://biznesalert.pl/fala-innowacji-zaleje-krakow-wkrotce-rusza-impact17/#respond Mon, 29 May 2017 13:30:19 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100649 Już za 2 dni do Krakowa przyjedzie 300 speakerów z całego świata, aby na impact’17 rozmawiać o wyzwaniach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą gospodarka 4.0. Będą to m.in. przedsiębiorca i wynalazca Bertrand Piccard z Solar Impulse, Timotheus Höttges – CEO TMobile/Deutsche Telekom, Esther Wojcicki z Planet3 oraz Mike Butcher z TechCrunch. W pierwszym dniu […]

Artykuł Fala innowacji zaleje Kraków. Wkrótce rusza Impact’17 pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
Już za 2 dni do Krakowa przyjedzie 300 speakerów z całego świata, aby na impact’17 rozmawiać o wyzwaniach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą gospodarka 4.0. Będą to m.in. przedsiębiorca i wynalazca Bertrand Piccard z Solar Impulse, Timotheus Höttges – CEO TMobile/Deutsche Telekom, Esther Wojcicki z Planet3 oraz Mike Butcher z TechCrunch.

W pierwszym dniu impact’17 weźmie udział również Premier Beata Szydło, która otworzy sesję start4export. Impact’17 rozpoczną krótkie wystąpienia m.in. Kathleen D. Kennedy, dyrektor i wiceprezes Massachusetts Institute of Technology (MIT), która opowie o potencjale cyfrowej ery, a Bertrand Piccard, współtwórca samolotu napędzanego energią słoneczną Solar Impulse 2, którym w 2016 r. okrążył Ziemię, uzasadni dlaczego pozornie niemożliwe zmiany są w zasięgu ludzkich możliwości. Z kolei Mike Butcher, redaktor jednego z największych blogów w świecie nowych technologii, TechCrunch wyjaśni jak sztuczna inteligencja wpłynie na obecną kondycję świata.

Również Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki oraz Wicepremier i Minister Kultury i Narodowego Dziedzictwa Piotr Gliński będą mieli swoje przemówienia w pierwszej części dnia. Jednak impact’17 to nie tylko wystąpienia twórców najbardziej zaawansowanych technologii i startupów, prezesów światowych koncernów, naukowców czy przedstawicieli administracji rządowej. Siłą napędową impact’17 są przede wszystkim
interakcje między wszystkimi środowiskami związanymi z nowymi technologiami, Dlatego uczestnicy impact’17 będą mieli do wyboru 9 formatów networkingowych, w tym m.in. prezentacje najlepszych startupów z Europy Środkowej i Wschodniej czy spotkania indywidualne z mentorami i inwestorami. Oprócz nich odbędą się również rozmowy moderowane z udziałem speakerów. Ich cykl otworzy dyskusja na scenie głównej na temat wyzwań jakie stawia przed światem cyfrowa transformacja. Wezmą w niej udział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Bank Polski; Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe; dr med. Jarosław Oleszczuk, Prezes Zarządu AstraZeneca; Katarzyna Kieli, Prezes i Dyrektor Zarządzająca Discovery Networks CEEMEA oraz Paweł Surówka, Prezes Zarządu PZU.

– Moje doświadczenie pokazuje, że rewolucja w biznesie, czyli tzw. disruption, to nie nagła, nieprzewidywalna zmiana, ale wielowymiarowy proces. Przyszłość bardzo szybko staje się rzeczywistością, szczególnie na rynku medialnym. Dlatego też tak ważna jest otwartość na nieszablonowe pomysły, na szukanie inspiracji, również w innych branżach. Taka postawa pozwoli znaleźć odpowiedzi na wyzwania gospodarki przyszłości. Zmiany, których jesteśmy świadkiem to okazja do tworzenia innowacyjnych rozwiązań – katalizator, który jest motorem rozwoju – mówi o przyszłości Katarzyna Kieli, prezes i Dyrektor zarządzająca Discovery Networks w regionie Europy ŚrodkowoWschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Po godzinie 13 rozpoczną się wystąpienia oraz rozmowy moderowane równolegle na 3 scenach w ramach 12 ścieżek tematycznych. W trakcie pierwszego dnia impact’17 zostaną przybliżone zagadnienia dotyczące ścieżek science to business, fintech&ecommerce, energy&resources, industry 4.0, mobility oraz entreprenership, pozostałe w kolejnym dniu.

W ramach ścieżki poświęconej potencjałowi naukowemu jako siły  napędowej rozwoju gospodarczego będą analizowane rozwiązania i wyzwania dla edukacji na miarę XXI wieku m.in. przez Esther Wójcicki – głównego naukowca Planet3. Zostanie także postawione pytanie jak stworzyć Dolinę Krzemową w Europie ŚrodkowoWschodniej.

Przed godziną 19:00 Premier Beata Szydło weźmie udział w otwarciu start4export na scenie głównej. Startup4export to wyjątkowa sesja pitchingowa, gdzie przed międzynarodowym jury będą się prezentować najlepsze zgłoszone startupy. Po 3-minutowych prezentacjach, każdy startup usłyszy opinie ekspertów o możliwościach ekspansji zagranicznej danego pomysłu, modelu biznesowego i technologii. Głównym celem tej sesji jest zachęcenie i pokazanie możliwości ekspansji zagranicznej młodych innowacyjnych pomysłów na konkretnych przykładach. Startup4export  jest kluczowym elementem wieńczącym pierwszy dzień impact.

Drugiego dnia impact’17 na scenach pojawią się eksperci z dziedzin investments, biotechnology&digital health, food&agritech, creative industries, digital state oraz techcity. Jak postęp technologii może wpłynąć na poprawę ludzkiego zdrowia będzie głównym tematem ścieżki biotechnology&digital health, w ramach której szczegółowo zostaną omówione zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w opiece zdrowotnej, przyszłości diagnostyki raka oraz wpływu rozszerzonej rzeczywistości (AR) na postęp w medycynie.

Wśród speakerów będą obecni m.in. Matej Adam, IBM Watson Health, Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvita oraz Mateusz Kierepka, Prezes MedApp – firmy, która udowadnia, że wirtualne technologie z powodzeniem mogą służyć pacjentom. Pod koniec dnia spotkają się także wszyscy kluczowi decydenci zainteresowani rozwojem sieci 5G, na czele z Timotheus Höttges – CEO TMobile/Deutsche Telekom, liderem tej technologii w Niemczech, który opowie, dlaczego 5G jest fundamentem gospodarki 4.0. W wystąpieniach i rozmowach moderowanych ścieżki digital state wezmą udział również m.in. Minister Anna Streżyńska – Minister Cyfryzacji, Dave Allen – Wiceprezes Palo Alto Network, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem oraz John Paul Farmer – Dyrektor ds. Technologii i Innowacji Obywatelskich w Microsoft oraz były Doradca ds. Innowacji w Biurze Nauki i Technologii Białego Domu.

Impact’17

Artykuł Fala innowacji zaleje Kraków. Wkrótce rusza Impact’17 pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/fala-innowacji-zaleje-krakow-wkrotce-rusza-impact17/feed/ 0
POLREGIO pojedzie na Pomorze nowym składem od Pesy http://biznesalert.pl/polregio-pojedzie-pomorze-nowym-skladem-pesy/ http://biznesalert.pl/polregio-pojedzie-pomorze-nowym-skladem-pesy/#respond Mon, 29 May 2017 13:15:48 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100644 W poniedziałek, na dworcu Gdańsk Wrzeszcz, odbyło się uroczyste przekazanie nowego pociągu spalinowego Link wyprodukowanego przez PESA Bydgoszcz. To jeden z pięciu pojazdów tego typu zakupionych przez POLREGIO i zarazem jeden z trzech, które będą kursowały na Pomorzu. Przewozy Regionalne, będące największym polskim przewoźnikiem kolejowym, zapowiadają dalszą wymianę taboru. Zaprezentowany dziś mieszkańcom Trójmiasta Link to […]

Artykuł POLREGIO pojedzie na Pomorze nowym składem od Pesy pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
W poniedziałek, na dworcu Gdańsk Wrzeszcz, odbyło się uroczyste przekazanie nowego pociągu spalinowego Link wyprodukowanego przez PESA Bydgoszcz. To jeden z pięciu pojazdów tego typu zakupionych przez POLREGIO i zarazem jeden z trzech, które będą kursowały na Pomorzu. Przewozy Regionalne, będące największym polskim przewoźnikiem kolejowym, zapowiadają dalszą wymianę taboru.

Zaprezentowany dziś mieszkańcom Trójmiasta Link to sprawdzony i doceniany przez pasażerów z Polski, Czech i Niemiec tabor. Docelowo w POLREGIO jeździć będzie pięć tego typu jednostek. – Są nowoczesne, ekonomiczne, a dodatkową ich zaletą jest to, że posiadają specjalne strefy przeznaczone dla najmłodszych pasażerów, co jest nowością w segmencie przewozów regionalnych – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes POLREGIO.

Zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce pociągi Link to pierwsze z nowoczesnych pojazdów, które już zasilają flotę POLREGIO. To dopiero początek prawdziwej zmiany oblicza Spółki. Jeszcze w tym roku na polskie tory wyjadą kolejne z ponad 50 nowoczesnych składów. Wśród nich znajdą się zarówno zupełnie nowe, jak i kompleksowo zmodernizowane pojazdy. – Zmiany, jakie zachodzą  w firmie, to efekt pomyślnie prowadzonej przy współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu restrukturyzacji. W zeszłym roku, po raz pierwszy w swojej 15-letniej historii, Spółka osiągnęła dodatni wynik finansowy we wszystkich obszarach działalności, a zysk netto wyniósł 51,2 mln – mówi Prezes POLREGIO i zapowiada, że Spółka planuje zakończyć ten rok z wynikiem na poziomie ok. 43-44 mln zł zysku.

Nowy tabor

Priorytetem POLREGIO na najbliższe lata jest podnoszenie jakości usług poprzez m.in. wymianę
i modernizację taboru. Spółka rozpoczęła właśnie największy w swojej historii program wymiany floty. Pod koniec kwietnia na Dworcu Wileńskim w Warszawie odbyło się uroczyste odebranie przez Spółkę od producenta pierwszego Linka. Już niedługo Linkami będą mogli podróżować także mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego, łódzkiego oraz lubuskiego.

Nowe Linki to dopiero zapowiedź większych zmian, jakie POLREGIO będzie przechodzić w ciągu najbliższych lat. Przewoźnik planuje, aby po 2018 roku, gdy zakończy się realizacja programu restrukturyzacji, w barwach POLREGIO pojawiło się jeszcze więcej nowoczesnych pociągów.
– Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na ok. 230-240 nowych trzy- i czteroczłonowych składów elektrycznych oraz ok. 30 pojazdów o napędzie hybrydowym: elektryczno-spalinowym – dodaje Krzysztof Zgorzelski.

Nowa marka, nowa oferta, nowa jakość

Wymiana pociągów to jedynie część tego, co Spółka przygotowała dla swoich pasażerów. POLREGIO aktywnie rozwija także swoją ofertę: wspólnie z samorządami tworzy nowe połączenia, wdraża usługę zintegrowanego transportu kolejowo-autobusowego, wprowadza atrakcyjne promocje oraz współpracuje z przewoźnikami miejskimi.

W województwie pomorskim POLREGIO obsługuje średnio ponad 220 połączeń dziennie. Przewoźnik, poza obsługą aglomeracji trójmiejskiej i linii regionalnych, zapewnia także połączenia na trasach do sąsiednich regionów, np. do Bydgoszczy, Olsztyna oraz Elbląga. Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, opierającej się na wieloletniej umowie na świadczenie usług przewozowych, POLREGIO oferuje swoim podróżnym unikatową siatkę połączeń umożliwiającą dogodny dojazd do ważnych dla nich miejsc, takich jak praca, szkoła, urzędy i ośrodki zdrowia.

W uroczystym przekazaniu nowego składu dla Pomorskiego wzięło udział kilkudziesięciu gości. Na zakończenie odbył się pierwszy przejazd z Gdańska Wrzeszcza do Gdyni Głównej. Zaprezentowany dziś w Gdańsku nowy Link będzie jeździł na trasach prowadzących do Chojnic, m.in. ze Słupska, z Trójmiasta, Tczewa i Helu oraz ze Szczecinka.

POLREGIO

Artykuł POLREGIO pojedzie na Pomorze nowym składem od Pesy pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/polregio-pojedzie-pomorze-nowym-skladem-pesy/feed/ 0
Gazyfikacja Polski. Gdzie gazociąg nie może, tam PSG gaz skroplony pośle http://biznesalert.pl/gazyfikacja-polski-gazociag-moze-psg-gaz-skroplony-posle/ http://biznesalert.pl/gazyfikacja-polski-gazociag-moze-psg-gaz-skroplony-posle/#respond Mon, 29 May 2017 13:00:23 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100642 W Warszawie trwa VI edycja konferencji LNG w Polsce i Europie 2017, której strategicznym patronem jest BiznesAlert.pl. Przedstawiciel PSG opowiedział o tym, w jaki sposób LNG można wykorzystać do usuwania białych plam na gazowej mapie Polski. – Aby Brama Północna (gazoport i Korytarz Norweski – przyp. red.) uzyskała efekt ekonomicznej opłacalności, musimy budować potencjał krajowy. […]

Artykuł Gazyfikacja Polski. Gdzie gazociąg nie może, tam PSG gaz skroplony pośle pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
W Warszawie trwa VI edycja konferencji LNG w Polsce i Europie 2017, której strategicznym patronem jest BiznesAlert.pl. Przedstawiciel PSG opowiedział o tym, w jaki sposób LNG można wykorzystać do usuwania białych plam na gazowej mapie Polski.

– Aby Brama Północna (gazoport i Korytarz Norweski – przyp. red.) uzyskała efekt ekonomicznej opłacalności, musimy budować potencjał krajowy. Polska Spółka Gazownictwa wpisuje się w to poprzez rozbudowę sieci, gazyfikację białych plam w Polsce – powiedział prezes Adam Węgrzyn. – 1433 z 2479 gmin w Polsce jest zgazyfikowane. Stopień gazyfikacji to 57,81 procent. Zwiększenie tej liczby do 1508 gmin da stopień gazyfikacji 60,79 procent do 2022 roku. Dalsze działania muszą się pojawić w strategii PSG i innych spółek – ocenił Węgrzyn.

– Uruchomienie handlowe terminalu LNG w Świnoujściu w czerwcu 2016 roku całkowicie zmieniło paradygmat dostępu do tego paliwa. Nie mamy bariery w dostępie do LNG. Możemy w terminalu, jeżeli jest taka potrzeba, kupić to paliwo na zasadach komercyjnych. To głównie problem z dostępem do LNG stanowił barierę w dalszej gazyfikacji Polski – mówił gość konferencji. Dzięki uruchomieniu terminalu PSG stworzyło strategię gazyfikacji przy użyciu tej technologii.

Jego zdaniem gazyfikacja za pomocą budowy gazociągów jest wysoce kapitałochłonna, napotyka na szereg barier formalno-prawnych. Dostawy LNG poprzez autonomiczne stacje regazyfikacji są uzasadnioną ekonomicznie alternatywą. Dzięki zmianom na rynku w postaci spadku cen gazu skroplonego możliwe jest opłacalne zastąpienie gazu z gazociągów dostawami LNG w procesie gazyfikacji. – Transport odbywa się zwykle kołowo, cysternami – powiedział Węgrzyn. Pozwala to na rozwój sieci stacji ładowania w dużej odległości od gazociągów.

PSG  planuje budowę zakładu produkcyjnego dla rynku LNG za 200 mln zł

-Planujemy budowę zakładu produkującego zbiorniki i parownice. O ile w Polsce nie ma problemu z zakupem zbiorników kriogenicznych, o tyle jest kłopot z parownicami – cytuje Polska Agencja Prasowa Adama Węgrzyna podczas konferencji „LNG w Polsce i Europie 2017. -Szacujemy, że nakłady na budowę zakładu wyniosą ok. 200 mln zł – dodał.

Jego zdaniem fabryka mogłaby ruszyć w 2019 r. Obecnie realizowana jest dokumentacja technologiczna projektu.Produkcja w zakładzie realizowana byłaby wyłącznie na własne potrzeby PSG. Jak powiedział członek zarządu PSG, parametry ekonomiczne inwestycji są „jak najbardziej pozytywne”.  – Mamy jako spółka bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój technologii LNG. Postawiliśmy sobie pytanie: dlaczego mamy kupować podzespoły za granicą?” – powiedział Węgrzyn.

Strategia spółki PSG przewidywała, że w latach 2017-19 na gazyfikację metodą LNG wyda ok. 73 mln zł, co miało obejmować budowę 11 stacji LNG i akwizycję dwóch kolejnych.

Wydatki inwestycyjne firmy będą musiały ulec zwiększeniu. Nasz potencjał jest bardzo duży. Stacji będzie nie 13, a grubo ponad 60 – powiedział Węgrzyn.

– Mamy podpisanych 405 listów intencyjnych ws. gazyfikacji terenów. Z tego w przypadku 200 gazyfikacji są istotne przesłanki, by było to realizowane przy zastosowaniu technologii LNG. W przypadku 60 lokalizacji nasze służby dokonały już analiz i potwierdziły zasadność gazyfikacji poprzez LNG – dodał.

Węgrzyn wskazuje, że budowa stacji LNG zajmuje od 12 do 24 miesięcy. Program gazyfikacji kierowany jest do gmin, tzw. Polski powiatowej, ale też klientów komercyjnych.

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa

Artykuł Gazyfikacja Polski. Gdzie gazociąg nie może, tam PSG gaz skroplony pośle pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/gazyfikacja-polski-gazociag-moze-psg-gaz-skroplony-posle/feed/ 0
Jakóbik: Czy Nord Stream 2 zablokuje Korytarz Norweski? Mit może stać się faktem http://biznesalert.pl/jakobik-nord-stream-2-zablokuje-korytarz-norweski-mit-moze-stac-sie-faktem/ http://biznesalert.pl/jakobik-nord-stream-2-zablokuje-korytarz-norweski-mit-moze-stac-sie-faktem/#respond Mon, 29 May 2017 12:30:34 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100637 Czy gazociągi mogą się krzyżować? Tak, a informacje o tym, że nie mogą to mit, który służy między innymi krytyce projektu Korytarza Norweskiego. Prawdą jest jednak, że jeśli Rosjanie będą chcieli, to mogą utrudnić realizację gazociągu na surowiec z Norwegii do Polski – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl Anders Bjordal, Dyrektor ds. handlu LNG […]

Artykuł Jakóbik: Czy Nord Stream 2 zablokuje Korytarz Norweski? Mit może stać się faktem pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
Czy gazociągi mogą się krzyżować? Tak, a informacje o tym, że nie mogą to mit, który służy między innymi krytyce projektu Korytarza Norweskiego. Prawdą jest jednak, że jeśli Rosjanie będą chcieli, to mogą utrudnić realizację gazociągu na surowiec z Norwegii do Polski – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl

Anders Bjordal, Dyrektor ds. handlu LNG ze spółki Statoil, mówił na konferencji LNG w Polsce i Europie 2017, że z punktu widzenia dostawcy nie ma znaczenia, czy sprzeda w naszym kraju gazu za pomocą Korytarza Norweskiego czy terminalu LNG. – Niezależnie od tego czy będzie to gazociąg, czy dostawy LNG, nowa infrastruktura daje elastyczność. Mile widzimy każdą nową infrastrukturę – podkreślił w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl o to, jaką drogą Statoil chciałby dostarczać gaz do Polski. – Możemy dostarczyć to, co potrzebuje klient. Czy będzie to LNG, czy dostawy gazociągowe? Dla nas ostatecznie to jest po prostu gaz.

Z norweskiego gazu chcą skorzystać Polacy za pośrednictwem Bramy Północnej. Chodzi o istniejący terminal LNG w Świnoujściu, który ma zostać rozbudowany, a także o postulowany Korytarz Norweski, czyli gazociąg łączący Polskę, Danię i Norwegię. Deklaracje z konferencji w Warszawie świadczą o tym, że znajdzie się gaz do zapełnienia tej infrastruktury.

To dobry grunt do ogłoszenia open season na pierwszy z pięciu elementów Korytarza Norweskiego, czyli Baltic Pipe, gazociąg z Polski do Danii przez Morze Bałtyckie. Według moich informacji może się ono odbyć przed trzecim czerwca. Stanowisko Statoil może świadczyć o tym, że oprócz PGNiG ta firma także weźmie udział w procedurze, która polega na rezerwowaniu przepustowości planowanej magistrali. Z kolei rezerwacja pozwala wykazać zainteresowanie i pozyskać finansowanie dla infrastruktury.

Niezależnie jednak jak długo jeszcze Polacy i Duńczycy będą negocjowali podział kosztów i kto wybuduje jaką infrastrukturę, wyzwaniem dla projektu nie będzie tylko utrzymanie współpracy polsko-duńsko-norweskiej. Wygląda na to, że ta układa się dobrze. Problem powstanie, kiedy zapadnie ostateczna decyzja o budowie gazociągu. Według deklaracji polskiego rządu mogłoby do niej dojść do końca roku.

Miejską legendą jest promowana w rosyjskich mediach teza o tym, że Baltic Pipe nie będzie mógł krzyżować się z rosyjsko-niemiecką magistralą Nord Stream. To kwestia konsultacji technicznych, czyli standardowej procedury, do której domyślnie dochodzi w razie potrzeby bez ograniczeń. Jednak problem powstanie kiedy z przyczyn niestandardowych właściciel gazociągu z Rosji, czyli konsorcjum Nord Stream, będzie chciało przedłużyć konsultacje lub je zablokować.

Uspokaja nieco fakt, że poza Gazpromem w akcjonariacie konsorcjum znajdują się firmy europejskie (BASF/Wintershall, E.on/PGE Infrastruktur, Gasunie, ENGIE), które pracują w reżimie innym do gazowej ekspozytury polityki Kremla, jaką jest koncern z Petersburga. Nadużycia przy procedurze konsultacji zadziałałyby negatywnie na ich wizerunek. Inaczej sytuacja wyglądać będzie, jeżeli Gazprom zdoła poprowadzić przez Bałtyk samodzielnie Nord Stream 2. W konsorcjum tego projektu zasiada obecnie sam.

Nie wiadomo, czy mit stanie się faktem, ale już teraz polskie władze muszą być przygotowane na takie ryzyko. W obronie Korytarza Norweskiego będzie wtedy należało wykorzystać prawo, które chroni przed nadużyciami. Tak stało się już w przypadku prób stworzenia konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem spółek zachodnich. Prawo antymonopolowe Unii Europejskiej pozwoliło zablokować tę formę koncentracji ze względu na zagrożenie dla rozwoju rynku. Zrobił to polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta decyzją z sierpnia 2016 roku.

Artykuł Jakóbik: Czy Nord Stream 2 zablokuje Korytarz Norweski? Mit może stać się faktem pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/jakobik-nord-stream-2-zablokuje-korytarz-norweski-mit-moze-stac-sie-faktem/feed/ 0
Ursus wraca do gry o elektryczne autobusy dla Warszawy http://biznesalert.pl/ursus-wraca-gry-o-elektryczne-autobusy-dla-warszawy/ http://biznesalert.pl/ursus-wraca-gry-o-elektryczne-autobusy-dla-warszawy/#respond Mon, 29 May 2017 11:45:09 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100634 Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Ursus ponownie stanął przed szansą wygrania największego przetargu na dostawę autobusów elektrycznych w Europie, zakładającego dostarczenia kilkudziesięciu pojazdów dla m. st. Warszawy. Miejski przewoźnik z Warszawy wcześniej zamówił 10 autobusów elektrycznych Ursusa. Na ulicach stolicy może pojawić się jednak jeszcze więcej elektryków polskiego producenta. To efekt uznanego odwołania, które Ursus zgłosił […]

Artykuł Ursus wraca do gry o elektryczne autobusy dla Warszawy pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Ursus ponownie stanął przed szansą wygrania największego przetargu na dostawę autobusów elektrycznych w Europie, zakładającego dostarczenia kilkudziesięciu pojazdów dla m. st. Warszawy.

Miejski przewoźnik z Warszawy wcześniej zamówił 10 autobusów elektrycznych Ursusa. Na ulicach stolicy może pojawić się jednak jeszcze więcej elektryków polskiego producenta. To efekt uznanego odwołania, które Ursus zgłosił w przetargu na 50 krótkich autobusów elektrycznych dla Warszawy.

4 kwietnia 2017 r. ZTM w Warszawie rozstrzygnął przetarg na obsługę komunikacyjną z wykorzystaniem 50 krótkich autobusów elektrycznych. Jako najkorzystniejsza została wybrana oferta firmy Mobilis, która zaproponowała stawkę 8,11 PLN za wzkm (tzw. wozogodzinę) oraz autobusy hybrydowe marek MAN lub Volvo. Oferty konkurentów Arriva Bus Transport Polska (z autobusami Volvo 7900 Hybrid z ceną 8,36 PLN za 1 wzkm) oraz Europa Express City (z autobusami elektrycznymi Ursus City Smile LFE z ceną 6,63 PLN za 1 wzkm) zostały odrzucone.
Jednak w tym miesiącu Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała o przywróceniu oferty firmy Europa Express City, którą wcześniej ZTM wykluczyło z przetargu.

– Spółka EEC zaproponowała najniższą stawkę w przetargu i jest wysoce prawdopodobne, że ZTM nie będzie mieć innej możliwości, tylko uznać tę ofertę jako najkorzystniejszą. Skutkować to może tym, iż w niedługim czasie po ulicach Warszawy poruszać się będą 54 nowoczesne zeroemisyjne autobusy elektryczne Ursus City Smile LFE – komentuje Ursus.

Gramwzielone.pl

Artykuł Ursus wraca do gry o elektryczne autobusy dla Warszawy pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/ursus-wraca-gry-o-elektryczne-autobusy-dla-warszawy/feed/ 0
Brama Północna: Cheniere i Statoil chcą słać gaz do Polski (RELACJA) http://biznesalert.pl/brama-polnocna-cheniere-statoil-chca-slac-gaz-polski-relacja/ http://biznesalert.pl/brama-polnocna-cheniere-statoil-chca-slac-gaz-polski-relacja/#respond Mon, 29 May 2017 11:27:18 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100626 W Warszawie trwa VI edycja konferencji LNG w Polsce i Europie 2017, której strategicznym patronem jest BiznesAlert.pl. Podczas międzynarodowej części wydarzenia wystąpili przedstawiciele amerykańskiego Cheniere Energy i norweskiego Statoil. Deklarowali zainteresowanie polskim rynkiem LNG. Cheniere: Mamy potencjał do kontraktu długoterminowego z PGNiG Dyskusję otworzył Frederik Smits Van Oyen, wiceprezes ds. marketingu w Cheniere Marketing. Przypomniał, […]

Artykuł Brama Północna: Cheniere i Statoil chcą słać gaz do Polski (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
W Warszawie trwa VI edycja konferencji LNG w Polsce i Europie 2017, której strategicznym patronem jest BiznesAlert.pl. Podczas międzynarodowej części wydarzenia wystąpili przedstawiciele amerykańskiego Cheniere Energy i norweskiego Statoil. Deklarowali zainteresowanie polskim rynkiem LNG.

Cheniere: Mamy potencjał do kontraktu długoterminowego z PGNiG

Dyskusję otworzył Frederik Smits Van Oyen, wiceprezes ds. marketingu w Cheniere Marketing. Przypomniał, że jego firma jest liderem eksportu LNGz USA. Posiada dwa terminale LNG: Sabine Pass i Corpus Christi. Pierwszy ma osiągnąć przepustowość 22,5 mln ton rocznie a drugi 9 mln ton na rok. Tymczasem do 2020 roku przepustowość do dyspozycji firmy ma wzrosnąć do 35 a w całym USA do 70 mln ton rocznie.

Zdaniem przedstawiciela Cheniere Energy amerykański gaz skroplony będzie głównym dostawcą LNG w „Zatoce Atlantyckiej” czyli między obiema Amerykami a Afryką i Europą. – Prawie połowa z tego gazu będzie pochodziła od Cheniere – dodał Smits Van Oyen.

Przekonywał, że nowe warunki na rynku umożliwią przedstawienie atrakcyjnej oferty rynkowej. – Tak, możliwe jest obecnie nawet skraplanie gazu z ceną negatywną – mówił. – Z tak silnym fundamentem produkcji jest mało prawdopodobne, że cena będzie rosła. Nie ma ryzyka geopolitycznego, ani związanego z tworzeniem się karteli.

– Z tych powodów jesteśmy wysoce zainteresowani dostawami do Europy i z chęcią będziemy je realizować – podkreślił przedstawiciel amerykańskiej firmy. – Jesteśmy zainteresowani dostawami do Europy, w tym do Polski. Jesteśmy zainteresowani wsparciem Państwa w sektorze gazowym – dodał.

– Polska i Litwa przewodzą trendowi dywersyfikacji dostaw gazu, ale to trend europejski – podkreślił gość konferencji.

– Cheniere Energy nie jest skoncentrowane na umowach długoterminowych. Realizujemy różne kontrakty. Mamy jednak zdolności organizacyjne, dużo statków. Potrzeba dużej mocy w tym zakresie do długoterminowych dostaw. To nas różni w stosunku do innych dostawców. Wszystko zależy więc od preferencji Polaków z PGNiG. Możemy zrealizować każdy możliwy kontrakt, ale dostosujemy się do potrzeb rynku – mówił Amerykanin.

Brama Północna, grafika: BiznesAlert.pl

Statoil: Chcemy słać gaz do Polski. Mniejsza o stan skupienia

Anders Bjordal, Dyrektor ds. handlu LNG ze spółki Statoil, mówił, że dywersyfikacja jest warunkiem wstępnym do rozwoju rynku gazu. – Wszelkie projekty gazociągowe, czy to gazociągowe czy LNG pomagają – powiedział. – Nie dostarczaliśmy dotąd gazu do Polski przy użyciu gazociągów, ale chcielibyśmy to robić.

Przedstawiciel Statoila przyznał, że jego firma rozwija biznes LNG od dziesięciu lat i zamierza rozwijać dostawy w tej postaci, jako uzupełnienie rozwiniętych dobrze dostaw gazociągowych. Norweski gaz jest w jego przekonaniu atrakcyjną alternatywą dla Europy. Dowodzi tego fakt, że Statoil eksportuje głównie do Europy Północno-Zachodniej. Chce także rozwijać obecność w obszarze atlantyckim i Azji.

– Gaz ziemny pozostanie ważnym źródłem energii na poziomie globalnym. Rynek stanie się bardziej regionalny, ale cena stanie się globalna. Powstanie możliwość arbitrażu cenowego, a LNG zostanie w regionie w którym jest produkowany. Spodziewamy się zatem istotnych dostaw do Europy, choć będzie to rynek ostatniego wyboru – mówił przedstawiciel norweskiego koncernu.

– Znaczne ilości amerykańskiego LNG będą płynąć z Ameryki Północnej do Południowej i Europy. Nie należy jednak nie doceniać nowego zapotrzebowania. Przepustowości importowe rosną bardzo szybko. Oznacza to, że popyt będzie rósł – dodał Bjordal.

– Niezależnie od tego czy będzie to gazociąg, czy dostawy LNG, nowa infrastruktura daje elastyczność. Mile widzimy każdą nową infrastrukturę – podkreślił w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl o to, jaką drogą Statoil chciałby dostarczać gaz do Polski. – Możemy dostarczyć to, co potrzebuje klient. Czy będzie to LNG, czy dostawy gazociągowe? Dla nas ostatecznie to jest po prostu gaz.

Z dostaw z USA oraz Norwegii chcą skorzystać Polacy za pośrednictwem Bramy Północnej. Chodzi o istniejący terminal LNG w Świnoujściu, który ma zostać rozbudowany, a także o postulowany Korytarz Norweski, czyli gazociąg łączący Polskę, Danię i Norwegię. Deklarację z konferencji w Warszawie świadczą o tym, że znajdzie się gaz do zapełnienia tej infrastruktury.

Artykuł Brama Północna: Cheniere i Statoil chcą słać gaz do Polski (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/brama-polnocna-cheniere-statoil-chca-slac-gaz-polski-relacja/feed/ 0
PGNiG i PKN Orlen odkryły gaz z użyciem technologii łupkowej http://biznesalert.pl/pgnig-orlen-odkryly-nowe-zloze-gazu-wielkopolsce/ http://biznesalert.pl/pgnig-orlen-odkryly-nowe-zloze-gazu-wielkopolsce/#respond Mon, 29 May 2017 10:49:08 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100621 Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicach Środy Wielkopolskiej. Po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu. Wkrótce rozpocznie się wydobycie gazu ziemnego z tej lokalizacji. Specjaliści Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Grupy ORLEN odkryli nowe złoże gazu ziemnego. Sukcesem zakończyli wiercenie otworu Miłosław-5K/H. Poprzez […]

Artykuł PGNiG i PKN Orlen odkryły gaz z użyciem technologii łupkowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicach Środy Wielkopolskiej. Po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu. Wkrótce rozpocznie się wydobycie gazu ziemnego z tej lokalizacji.

Specjaliści Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Grupy ORLEN odkryli nowe złoże gazu ziemnego. Sukcesem zakończyli wiercenie otworu Miłosław-5K/H. Poprzez zastosowanie nowatorskiej metody udostępniania złoża odwiertem horyzontalnym, uzyskali znaczny przypływ gazu ziemnego z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec).

Otwór zlokalizowany na koncesji Kórnik – Środa Wlkp. (nr 32/96/p) osiągnął głębokość ponad 3650 m, a całkowita jego długość wyniosła 4500 m, w tym ponad 400 metrów odcinka poziomego wierconego w złożu gazu. Wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne, a więc z otworu Miłosław-5K/H prowadzone będzie wydobycie gazu ziemnego.

Aktualnie prowadzone są testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża. Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w Grupie ORLEN. Na koncesji tej PGNiG SA jest operatorem i posiada 51% udziałów, Grupa ORLEN posiada pozostałych 49%. Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez PGNiG i ORLEN złóż: Radlin, Lisewo, Winna Góra

PKN Orlen

Artykuł PGNiG i PKN Orlen odkryły gaz z użyciem technologii łupkowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/pgnig-orlen-odkryly-nowe-zloze-gazu-wielkopolsce/feed/ 0
Orlen wchodzi w carsharing: Innowacje i środowisko http://biznesalert.pl/orlen-wchodzi-carsharing-innowacje-srodowisko/ http://biznesalert.pl/orlen-wchodzi-carsharing-innowacje-srodowisko/#respond Mon, 29 May 2017 10:45:56 +0000 http://biznesalert.pl/?p=100619 Otwarcie PKN ORLEN na usługi carsharingu to efekt długoterminowej obserwacji rynku stacji paliw i zmian w sposobie poruszania się ludzi po mieście oraz uwarunkowań demograficznych. Podjęliśmy współpracę z Traficar, operatorem carsharingu, aby zbliżyć się do kolejnego pokolenia odbiorców, szczególnie ludzi kończących studia, zdobywających pierwsze doświadczenia zawodowe, którzy już teraz potrzebują bardzo szybkiego i uniwersalnego sposobu […]

Artykuł Orlen wchodzi w carsharing: Innowacje i środowisko pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
Otwarcie PKN ORLEN na usługi carsharingu to efekt długoterminowej obserwacji rynku stacji paliw i zmian w sposobie poruszania się ludzi po mieście oraz uwarunkowań demograficznych. Podjęliśmy współpracę z Traficar, operatorem carsharingu, aby zbliżyć się do kolejnego pokolenia odbiorców, szczególnie ludzi kończących studia, zdobywających pierwsze doświadczenia zawodowe, którzy już teraz potrzebują bardzo szybkiego i uniwersalnego sposobu poruszania się po mieście, a dla których inwestycja we własny samochód jest nieefektywna bądź poza zasięgiem finansowym – tłumaczy Krzysztof Łagowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Sprzedaży Detalicznej w PKN ORLEN.

Zapewnienie dostępności usługi carsharingu w sieci ORLEN wynika z dążenia Koncernu do sukcesywnego rozwoju oferty dla klientów na stacjach paliw. W ramach partnerstwa z Traficar, od 1 czerwca br., na wybranych stacjach pod marką ORLEN w miastach, w których dostępna jest usługa (Kraków, Warszawa), będzie można pozostawić i wypożyczyć samochód. Na poszczególnych obiektach Koncernu wyznaczone zostały dedykowane miejsca parkingowe. Jednocześnie PKN ORLEN, przewiduje dla klientów szereg ofert specjalnych i promocji z bogatej oferty Stop Cafe i Stop Cafe Bistro. Planowane jest również rozszerzenie współpracy w w kolejnych dużych polskich miastach.

Naszą współpracę rozpatrujemy w dwóch wymiarach. Po pierwsze umożliwia nam zwiększenie wykorzystania potencjału naszych stacji – biznesu, w którym faktycznie stykamy się z naszym ostatecznym odbiorcą – kierowcą. Dodatkowo wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nowych klientów – chcemy przekonać ich, że marka ORLEN to klasa premium nie tylko w zakresie paliw, ale także gastronomii, sklepów convenience, czy nowych usług, takich jak carsharing. W ten sposób możemy zaprezentować jeszcze szerszej grupie odbiorców bogatą ofertę restauracji szybkiej obsługi Stop Cafe 2.0 i sklepów O!Shop, idealnych dla zabieganych klientów w miastach. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt prośrodowiskowy całego przedsięwzięcia, który wynikał będzie z użytkowania naszych wysokojakościowych paliw przez niskoemisyjne pojazdy – podkreślił Krzysztof Łagowski.

Według Frost & Sulllivan do 2025 r. światowa flota pojazdów carsharing wzrośnie niemal czterokrotnie, a liczba użytkowników tej usługi wzrośnie z 7,9 mln do 36,0 mln. W kontekście postępującej digitalizacji, urbanizacji, personalizacji ofert, stacje paliw będą odgrywać w przyszłości rolę centrum obsługi mieszkańców. Zainicjowana współpraca w zakresie carsharingu to odpowiedź PKN ORLEN na zachodzące zmiany układu sił na rynku. Podjęte działania są elementem strategii Koncernu, w której nowoczesne usługi, przemyślana oferta przygotowana pod klienta, czy samowystarczalność energetyczna obiektów będą kluczowym rozwojem segmentu detalicznego.

Decyzja PKN ORLEN to również kolejny przykład gotowości PKN ORLEN do aktywnego uczestnictwa w trendach kształtujących rynek – promocji nowoczesnych, wydajnych i niskoemisyjnych paliw, czy proekologicznych rozwiązań z wykorzystaniem stacji paliw. Kwestie promowania prośrodowiskowych projektów mają duże znaczenie, szczególnie w przestrzeni miejskiej, gdzie na bieżąco pojawia się problem zanieczyszczeń. Według nadal najlepszych pod względem metodyki, szacunków z Uniwersytetu w Berkeley (2011) jeden samochód we flocie carsharing zastępuje 9-13 samochodów pojedynczych użytkowników.

PKN Orlen

Artykuł Orlen wchodzi w carsharing: Innowacje i środowisko pochodzi z serwisu BiznesAlert.

]]>
http://biznesalert.pl/orlen-wchodzi-carsharing-innowacje-srodowisko/feed/ 0