Fortum zaczyna prace nad projektem wytwórni paliwa alternatywnego RDF w Polsce

10 kwietnia 2019, 11:45 Alert

Fortum rozpoczyna prace nad projektem wytwórni paliwa alternatywnego RDF w Częstochowie. Paliwo ma być wytwarzane z odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania czy odzysku i ma być ono wykorzystywane w uruchomionej w ubiegłym roku w elektrociepłowni w Zabrzu.

Elektrociepłownia Zabrze. Fot. Fortum
Elektrociepłownia Zabrze. Fot. Fortum
Fortum poinformowało, że rozpoczyna w Częstochowie prace zmierzające do uruchomieniem wytwórni paliwa alternatywnego RDF. – Instalacja będzie przyjazna środowisku naturalnemu i będzie się wpisywać w promowany przez Komisję Europejską i polski rząd model gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreśla spółka

– Dzięki spalaniu RDF i wykorzystaniu tego paliwa w elektrociepłowniach odzyskujemy energię z odpadów i tym samym zmniejszamy wolumen tego, co musiałoby się znaleźć na składowiskach – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Wytwórnia w Częstochowie będzie produkować paliwo przede wszystkim na potrzeby uruchomionej w zeszłym roku w Zabrzu nowej elektrociepłowni Fortum, która jest opalana nie tylko węglem, ale również właśnie RDF. – EC Zabrze to jedna z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Europie. Idealnie wpisuje się w tak zwaną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na składowiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu – dodaje Piotr Górnik.

Surowiec potrzebny do wytworzenia RDF ma być pozyskiwany na lokalnym rynku, co w ocenie Fortum przyczyni się do rozwiązania narastającego w ostatnich latach problemu zagospodarowania frakcji energetycznej. Dodatkowo w instalacji do produkcji paliwa RDF ma być prowadzony odzysk metali żelaznych i nieżelaznych oraz frakcji mineralnych, które następnie trafią do ponownego wykorzystania.

– Jeszcze 150 lat temu społeczeństwa starały się wykorzystać niemal w 100 procentach wszystko, co wytworzyły. Przez ostatnie lata jednak o tym zapomnieliśmy, produkujemy zbyt dużo, nie myśląc o środowisku naturalnym i maksymalnym wykorzystaniu produktów. W Fortum stawiamy na gospodarkę o obiegu zamkniętym, a produkcja RDF w Częstochowie to jeden z przykładów tego, jak jest to dla nas ważne i jak bardzo zależy nam na tym, by otaczający nas świat uczynić czystszym – dodaje Górnik.

Fortum