Czy Fortum zaangażuje się w Nord Stream 2?

30 kwietnia 2018, 06:00 Alert

Fortum może przejąć niemiecką grupę energetyczną Uniper, partnera Gazpromu w projekcie Nord Stream 2. Furtką jest zakup dużego pakietu akcji rosyjsko-niemieckiej spółki Unipro.

Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl
Nord Stream i jego niemiecka odnoga, OPAL. Grafika: BiznesAlert.pl

Jest zgoda Moskwy

Fińska spółka Fortum podała 28 kwietnia, że uzyskała rosyjską zgodę na planowane przejęcie dużego pakietu udziałów w Unipro, rosyjsko-niemieckiej spółce należącej do niemieckiej grupy energetycznej Uniper. Zgodę wydała Rosyjska Komisja Rządowa ds. Monitorowania Inwestycji Zagranicznych. Zarząd Fortum stwierdził, że ta zgoda jest „kluczowym  krokiem” umożliwiającym fińskej firmie przejęcie dużego pakietu udziałów w Unipro.

Planowane przez Fortum przejęcie tego pakietu było analizowane przez właściwe organy rządowe w Rosji ze względu na potencjalny wpływ na rosyjski rynek energii. Niemiecka grupa Uniper i fińska Fortum posiadają w Rosji kilka ważnych elektrowni i kilkanaście elektrociepłowni.

Zgoda władz rosyjskich pozwala na przejęcie przez Fortum nawet 50 procent akcji Unipro – podaje fińska firma. Według  rosyjskich przepisów przekroczenie tego progu jest niemożliwe, ponieważ Fortum jest spółką kontrolowaną przez państwo. Jednak dla fińskiej firmy to wystarcza, ponieważ zdecydowanie przyczyni się do przejęcia dużego pakietu akcji w grupie Uniper.

Przejęcie Unipera przez Fortum

We wrześniu 2017 roku Fortum ogłosił, że kupi cały pakiet (47 procent) akcji E.ON w Uniper , a także złoży ofertę na pozostałe 53 procent posiadane przez innych akcjonariuszy. Wówczas wyceniono Uniper na 8 mld euro. Jednak od października 2017 roku. Zarząd Uniper sprzeciwiał się przejęciu, oceniając je jako wrogie.  W styczniu br. niemiecki koncern E.On zapowiedział, że sprzeda Fortum posiadany przez siebie pakiet stanowiący 46,65 procent akcji grupy Uniper w cenie 22 euro za akcję. E.On zarobiłby na tym 3,76 mld euro. Johannes Teyssen prezes E.On  powiedział: – Ta transakcja pozwoli nam zbyć nasze akcje Uniper po atrakcyjnej dla nas cenie. E.On skupi się teraz w pełni na swoich klientach i swojej podstawowej działalności w świecie nowej energetyki odnawialnej.

Fortum chce zdobyć niezbędne pozwolenia do połowy 2018 roku, tymczasem transakcja wymaga zgody odpowiedniego niemieckiego organu. Takiej  jednak jeszcze nie ma i losy transakcji nie są przesądzone. Warto też pamiętać, że Uniper, obok Wintershall,  jest partnerem finansowym Gazpromu w projekcie Nord Stream 2. Przejęcie przez fińską spółkę znaczącego pakietu akcji w Uniper może wpłynąć na zmianę szans planów Gazpromu. Z drugiej strony dotychczas Fortum nie tylko był zaangażowany w rosyjski sektor energii, ale jak widać z przejęcia Unipro – dąży do zwiększenia tego zaangażowania. Nie można więc wykluczyć, że w perspektywie w projekcie Nord Stream 2,  Fortum zamieni Uniper.

Bloomberg/AP/Teresa Wójcik

Fortum podporządkuje się polityce UE wobec Nord Stream 2, ale nie wycofa Unipera z projektu