font_preload
PL / EN
Alert 25 sierpnia, 2016 godz. 12:00   
REDAKCJA

Fortum uruchomi w Zabrzu instalację do produkcji chłodu

Fortum_flags_1

W historycznej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu będzie rozwijany projekt produkcji chłodu – zapowiada Fortum. Koncern ma tam uruchomić urządzenie adsorpcyjne, zasilane z ciepła sieciowego i kolektorów słonecznych.

Fortum od 2013 roku rozwija rozwiązanie pozwalające na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. W pierwszej fazie projektu wraz z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej, firma testowała instalację adsorpcyjną, która przy użyciu ciepła z sieci pozwoliłaby na wytwarzanie wody lodowej, mogącej posłużyć do zasilania systemów klimatyzacyjnych schładzających powietrze. Projekt będzie rozwijany w historycznej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, gdzie według zapowiedzi koncernu, już niebawem zostanie uruchomione urządzenie adsorpcyjne, zasilane z ciepła sieciowego i kolektorów słonecznych.

Koncern podkreśla, że ocieplenie klimatu i coraz bardziej upalne lata wpływają na popularyzację urządzeń klimatyzacyjnych w krajach, gdzie dotychczas panował klimat umiarkowany, takich jak Polska. Przekłada się to na zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną w miesiącach letnich, co stanowi obciążenie dla krajowych systemów energetycznych. W ocenie Fortum rozwiązaniem, które mogłoby pomóc w odciążeniu sieci mogą się okazać alternatywne metody produkcji chłodu, które koncern rozwija w między innymi w Zabrzu.

Koncern zrealizował też projekty związane z dostarczaniem chłodu w Skandynawii. Sztokholmie do produkcji chłodu Fortum wykorzystuje zimną wodę morską, która nocą jest pompowana do wykutych w skale podziemnych zbiorników o łącznej pojemności 50 tys. m sześc. W ciągu dnia zgromadzona woda służy do zasilania liczącej ponad 200 kilometrów sieci chłodniczej, z której korzysta około 600 klientów. Mniejsze sieci chłodnicze znajdują się także m.in. w fińskim Espoo. Fortum dysponuje również instalacją produkcyjną oraz siecią chłodniczą w estońskim mieście Tartu. Zakład produkujący chłód jest zlokalizowany w sąsiedztwie rzeki Emajõgi, która zasila agregaty wody lodowej. Niska temperatura wody w okresach zimowych wykorzystywana jest do naturalnego chłodzenia, co zapewnia wysoką efektywność energetyczną instalacji.

 

Źródło: CIRE.PL