5G w Krynicy: Huawei chce zaufania i współpracy (RELACJA)

3 września 2019, 18:15 Bezpieczeństwo

Rewolucjonizuje całe gospodarki, spaja regiony, a nawet może ratować życie. Europejskie państwa zastanawiają się jak wdrożyć technologię 5G, a na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy eksperci dyskutowali o szansach i trudnościach związanych z przejściem do gospodarki 4.0 na panelu, który moderował prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

Panel o 5G na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Fot. BiznesAlert.pl
Panel o 5G na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Fot. BiznesAlert.pl

Podstawa przyszłości

Tonny Bao, dyrektor Huawei na Polskę powiedział, że 5G to najnowsza generacja technologii, która będzie szybsza i sprawniejsza. – Wiąże się ona między innymi ze sztuczną inteligencją i przemysłem 4.0, która da możliwości, których nie ma teraz. 5G to podstawa przyszłości. Łączy się to też z kwestią transformacji energetycznej. Podstawową kwestią będzie stworzenie inteligentnej rzeczy dostosowanej do dużego udziału odnawialnych źródeł energii. Sektor energetyczny z pewnością skorzysta z technologii 5G – stwierdził przedstawiciel Huawei.

Pierścień 5G

Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji dr Jarosław Tworóg zauważył, że najważniejsze będzie połączenie dużych miast: – Kluczowe będzie ustanowienie specjalnych korytarzy i współpraca pomiędzy firmami. Myślimy o tym, by korytarze pomiędzy miastami przyjęły kształt pierścieni. Celem rewolucji 5G jest poprawienie wykorzystania istniejących zasobów. Byłoby ciekawie stworzyć pierścień 5G, który łączyłby regionie w środkowej Europie – południową Polskę, niemiecką Saksonię, Czechy, Słowację i Węgry – powiedział Tworóg.

Korzyści…

Zdaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego, wprowadzenie 5G będzie wielkim wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na rozbudowę niezbędnej infrastruktury – W biznesie nikt nie chce być Świętym Mikołajem – potrzebna będzie dokładna wiedza, w jaki sposób wprowadzana będzie technologia 5G ze strony przedsiębiorstw. Moim zdaniem z wprowadzenia 5G skorzysta wiele gałęzi gospodarki, przede wszystkim logistyka, energetyka i produkcja – mówił Marcin Cichy.

…i koszty

Piotr Kuriata z zarządu firmy Play stwierdził, że polscy operatorzy są dobrze przygotowani na wdrażanie 5G. – Pytaniem pozostaje koszt, który będzie stosunkowo wysoki. Przedstawiciele rządu mówią, że wyniesie on do 20 mld złotych, chociaż rachunki są różni. Jednak to nie koszt jest największym problemem – czasami poprawiając jakość usług w jednym obszarze, trzeba ją obniżyć w drugim. Ponadto w tej materii brakuje edukacji. Potrzebne są też zmiany w prawie, by umożliwić realizację inwestycji – mówił Kuriata.

Łotewski punkt widzenia

– Nie możemy jeszcze mówić o błędach we wprowadzaniu technologii 5G, raczej narzekamy na brak modeli biznesowych. Najczęściej współpracujemy z innymi krajami bałtyckimi, Polską i Niemcami, jednak brakuje zrozumienia co właściwie da technologia 5G – powiedział Neils Kalnins z łotewskiego urzędu ds. komunikacji elektronicznej. Dodał, że 5G to nie tylko szybszy internet; będzie to internet, z którego w pełni będzie korzystał przemysł: – Otworzy nam to drogę do takich idei jak Przemysł 4.0 czy Smart City i wiele innych. Uważam, że w Polsce szanse na powodzenie rewolucji 5G są duże, choćby dlatego, że jest chęć dialogu. Jest tu wielu ludzi, którzy rozumieją jakie zmiany ze sobą to przyniesie – na przykład samochody autonomiczne sterowane za pomocą sieci 5G są w stanie dosłownie ratować ludzkie życie – mówił Neils Kalnins.

Autostrada

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy ciągnąć rewolucję 5G, czy być przez nią ciągnięci. Dlatego kiedy mówi się o jej wdrażaniu, uważam, że słuszna jest metafora autostrady. – powiedział Oliver Blank z niemieckiej firmy Zvei, który zauważył, że potrzebna do tego będzie dobra współpraca pomiędzy europejskimi krajami: –  Nie uda się też bez zaufania. Będziemy musieli jednak wypracować rozwiązania, jak podejść do sprawy danych osobowych. W tym obszarze mamy jeszcze wiele do zrobienia – powiedział przedstawiciel firmy Zvei.

Jakóbik: Jak się człowiek z 5G spieszy, to się diabeł cieszy