Forum Energii: Jak sobie radzimy ze szczytami letnimi? Bilans zmian po kryzysie 2015 roku

25 października 2018, 12:00 Energetyka

Czy, zgodnie z opinią ministra Tchórzewskiego, fotowoltaika pomoże uchronić nas przed blackoutem? Letnie szczyty wciąż pozostają wyzwaniem, chociaż minęły już ponad 3 lata, od kiedy obowiązywał dwudziesty stopień zasilania. Forum Energii przedstawia bilans zmian, które wprowadzono do systemu energetycznego po tym wydarzeniu.

Linie wysokiego napięcia. Fot. pixabay.com

Podczas IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach minister energii wskazał, że dodatkowe 2 GW energii elektrycznej z OZE, przede wszystkim fotowoltaiki pomoże uchronić nas przed blackoutem. Ostatni raz poważne problemy z dostawami energii pojawiły się w sierpniu 2015 r. PSE przez 21 dni stosowały dwudziesty stopień zasilania, czyli czasowe ograniczenia poboru mocy dla odbiorców przemysłowych powyżej 300 kW.

Od tego czasu często wraca wątek bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, dla poprawy bilansu wprowadzany jest chociażby rynek mocy. Forum Energii przedstawia analizę, jakie działania zostały podjęte od tego czasu i które powinny zostać pilnie przeprowadzone, by w przyszłości odbiorcy energii również latem mogli spać spokojnie.

W ostatnich latach moc w elektrowniach konwencjonalnych wzrosła o ponad 2 GW, ale są to jednostki termiczne, które mają swoje ograniczenia, szczególnie latem. Ze względu na dużą korelację produkcji energii ze słońca z występowaniem szczytu letniego, PV mogłaby poprawić bilans mocy latem i przyczynić się do obniżenia hurtowych cen energii elektrycznej. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen. Mimo rekomendacji operatora systemu przesyłowego i ekspertów dotyczących zwiększenia mocy zainstalowanej do co najmniej 2 GW w fotowoltaice, nadal obserwujemy stagnację – w systemie przybyło niewiele ponad 0,2 GW.

Kluczowe wnioski

  • Pokrycie zapotrzebowania na moc latem pozostaje największym wyzwaniem dla stabilności funkcjonowania polskiego systemu energetycznego.
  • Od 2015 r. poprawiła się sytuacja Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Wdrożono mechanizm DSR. Odblokowano transgraniczny handel energią elektryczną.
  • Poprawił się bilans mocy – przez oddanie do użytku elektrowni Kozienice i kilku jednostek gazowych.
  • Nie podjęto wystarczających działań po stronie dywersyfikacji zasobów wytwarzania. Wysoki udział konwencjonalnych elektrowni cieplnych (gazowych i węglowych) oraz rosnące temperatury powodują, że problem mocy w szczycie letnim będzie powracał.
  • Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej latem mogłoby zostać podniesione przez budowę 3-4 GW instalacji fotowoltaicznych. Jednak energetyka solarna znajduje się w stagnacji ze względu brak rządowej strategii energetycznej.
  • Rozpoczęła się reforma rynku energii. Dla stabilności dostaw jest ważne, aby w kolejnych latach zwiększała się jego elastyczność cenowa.

Pełna treść analizy dostępna tutaj.

Forum Energii