Chorwacki gazoport bliżej realizacji

19 czerwca 2018, 07:00 Alert

Chorwacki parlament przyjął prawo pozwalające na sprowadzenie na wyspę Krk pływającego obiektu do magazynowania i skraplania gazu (FSRU). Pływający gazoport ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Chorwacji i będzie elementem programu Korytarza Północ-Południe wspieranego przez Komisję Europejską.

Metanowiec transportujący LNG. Źródło: LNG Hrvatska
Metanowiec transportujący LNG. Źródło: LNG Hrvatska

FSRU ma pozwolić Chorwacji i jej sąsiadom na zmniejszenie zależności od dostaw gazu z Rosji. To południowy odpowiednik terminalu LNG w Świnoujściu, które znalazły się na dwóch końcach sieci połączeń gazowych w ramach Korytarza Północ-Południe. Jego elementy mają wsparcie finansowe Komisji Europejskiej. Obiekt, który ma powstać na wyspie Krk, uzyskał dofinansowanie dzięki znalezieniu się na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania UE.

Przeciwko pływającemu gazoportowi opowiedziały się organizacji ekologiczne. Zapowiedziały dalsze protesty i skierowanie ustawy przyjętej przez parlament do Trybunału Konstytucyjnego.

Spółka LNG Croatia należąca do państwa ogłosiła nowy przetarg na zapewnienie obiektu FSRU po tym jak zredukowała skalę projektu. Ma się on rozwijać w dwóch fazach. Pierwsza zakłada instalację FSRU, a druga budowę lądowego terminalu, jak w polskim Świnoujściu.

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Kołtuniak: Chorwacki bliźniak polskiego gazoportu z problemami