Fundusz Witelo: Wsparcie dla polskich startupów

25 października 2016, 07:30 Cyberprzestrzeń

– W naszej opinii w Polsce mamy bardzo dobre warunki inwestycyjne oraz doskonałą kadrę. Estońska firma wypromowała Skype’a. Polskie firmy również stać na taki sukces – podkreślił Grzegorz Stępiński, manager zarządzający w PZU TFI w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie.

– Obserwujemy, że startupy zmieniają rynek bankowy, finansowy i ubezpieczeniowy. Fundusz Witelo pozwoli PZU uzyskać dostęp do takich technologii i rozwiązań. Dzięki tej decyzji możemy być krok przed naszą konkurencją. Fundusz Witelo może być oknem na świat i pomóc w wybudowaniu mostów łączących polski system funduszy Venture Capital. To co będziemy chcieli osiągnąć, to zainteresowanie większych funduszy o zasięgu globalnym polskimi startupami. W naszej opinii w Polsce mamy bardzo dobre warunki inwestycyjne oraz doskonałą kadrę. Estońska firma wypromowała Skype’a. Polskie firmy również stać na taki sukces – podkreślił Grzegorz Stępiński, manager zarządzający w PZU TFI, w audycji Rynek Opinii w Radiu dla Ciebie.

Czym jest Fundusz Witelo?

– Witelo to tzw. fundusz funduszy. W PZU obserwujemy, że za granicą oprócz funduszy, które bezpośrednio inwestują w startupy, pojawiają się coraz częściej instytucjonalne fundusze, które zbierają środki od swoich inwestorów oraz innych funduszy typu Venture Capital (VC), które potrafią wybierać najlepsze startupy i w nie inwestować. PZU, a ściślej Fundusz Witelo ma być tego typu instrumentem. Chcemy zbierać środki w Polsce i inwestować w fundusze VC. Dzięki temu chcemy osiągnąć jak najlepsze wyniki inwestycyjne – powiedział Grzegorz Stępiński, manager zarządzający w TFI PZU.

„Chcemy stworzyć mosty do inwestowania w polskie startupy”

– Traktujemy ten projekt jako inwestycje. Chcemy zdywersyfikować nasze portfolio. Obecnie mamy do czynienia ze środowiskiem bardzo niskich stóp procentowych, więc taka dywersyfikacja pomoże nam osiągnąć jeszcze lepsze wyniki inwestycyjne. To główny powód dlaczego myślimy o takim funduszu. Są też oczywiście inne czynniki, które sprawiły, że podjęliśmy taką decyzję. Obserwujemy, że startupy zmieniają rynek bankowy, finansowy i ubezpieczeniowy. Fundusz Witelo pozwoli PZU uzyskać dostęp do takich technologii i rozwiązań. Dzięki tej decyzji możemy być krok przed naszą konkurencją. Fundusz Witelo może być oknem na świat i pomóc w wybudowaniu mostów łączących polski system funduszy Venture Capital. To co będziemy chcieli osiągnąć to zainteresowanie większych funduszy o zasięgu globalnym polskimi startupami. W naszej opinii w Polsce mamy bardzo dobre warunki inwestycyjne oraz doskonałą kadrę – argumentował gość audycji.

Dzięki Witelo PZU chce inwestować w dobrze zarządzające fundusze

– Tego typu instytucje na zachodzie działają od dawna. Kluczowe wydaje się być funkcjonowanie w danym kraju takiego podmiotu jak fundusz funduszy, który będzie inwestował długoterminowo. Jeśli chodzi o ryzyko, to nie będziemy inwestować bezpośrednio w firmy, ale w zarządzających, którzy mają doświadczenie, sukcesy w tym zakresie i osiągają zyski. To niepowtarzalna szansa na rozwój takiej branży w Polsce. Najbardziej interesują nas rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw oraz medycyna. PZU nie będzie jednak bezpośrednio inwestować w startupy– podkreślił Grzegorz Stępiński. Zaznaczył on, że PZU jest pierwszą firmą w Polsce, która myśli o inwestycjach w innowacje w ten sposób.

PZU współpracuje z NCBiR

– Jeśli chodzi o wsparcie administracji rządowej, gość audycji podkreślił, że Fundusz Witelo współpracuje w tym zakresie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Uważamy, że wsparcie państwa na tym etapie, jeśli chodzi o rozwój sektora VC, jest bardzo ważne. Dlatego też zdecydowaliśmy się na współpracę z NCBiR. Kolejne inicjatywy, jakie powstają w tej instytucji oraz w Polskim Funduszu Rozwoju, będą miały pozytywny wpływ na rozwój tego typu działalności, w jaką postanowiliśmy zainwestować. PZU do części publicznej chce dołożyć elementy stricte prywatne, co powoli na rozwój polskich startupów i wyjść poza Polskę. Przykładem może być rozwój Skype’a. W estońską firmę zainwestowały fundusze w Wielkiej Brytanii i w USA, co pozwoliło na rozwój tej firmy. Uważamy, że takie otwarcie na świat polskich startupów i pomoc polskich funduszy pozwoli na ich rozwój i zyskanie przez nie globalnej pozycji. Naszym zdaniem zaproszenie do Polski funduszy, które mają know-how oraz doświadczenie, jest kluczem do osiągnięcia sukcesu – podkreślił manager zarządzający TFI PZU.

„Na początek kilkaset milionów złotych”

PZU o starcie funduszu poinformował w Krakowie podczas konferencji CYBERSEC. – W tym roku chcemy dokonać pierwszych inwestycji w fundusze typu FIZAN (Fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych). Będziemy inwestować w fundusze VC. Łącznie z zaangażowaniem NCBiR zostanie zainwestowane kilkaset milionów złotych jako początkowy kapitał. Chcemy zarobić jak najwięcej, dlatego inwestujemy w fundusze VC, a nie bezpośrednio w startupy, aby dywersyfikacja była jak największa – zakończył rozmówca Rynku Opinii Grzegorz Stępiński z TFI PZU.

Cała rozmowa do odsłuchania na stronie Radio Dla Ciebie „Rynek opinii: PZU inwestuje w start-upy”

Fundusz Witelo: Jeden z trzech filarów rozwoju innowacji w Polsce