Splot wydarzeń skutkuje rekordowymi cenami gazu w Europie

13 grudnia 2017, 06:30 Alert

Norweski koncern Statoil wstrzymał wydobycie gazu z platformy gazowej Troll na Morzu Północnym. Wstrzymanie prac to efekt awarii zasilania. Przełożyło się na wzrost gwałtowny wzrost cen gazu na europejskich giełdach.

fot. Gazprom

Usterka na platformie

– Wydobycie gazu zostało wstrzymane ze względu na przerwę w dostawie prądu, a jednocześnie pojawił się alarm gazowy- powiedział rzecznik Statoil Morten Eek. Wciąż nie jest jasne, kiedy produkcja może zostać wznowiona.

– Przerwa w zasilaniu została usunięta dość szybko, jednak wciąż badamy, co spowodowało uruchomienie alarmu gazowego. Dlatego też nadal nie uruchomiliśmy wydobycia i wciąż nie jest jasne, kiedy to nastąpi – powiedział Eek.

Problemy z dostawami

W ciągu dnia Wielka Brytania odbiera z Norwegii 450 tys. baryłek ropy naftowej i gazu ziemnego. Dostawy te we wtorek spadły do ​​127 mln m3 dziennie, mniej o 7 mln m3 dziennie w porównaniu do poniedziałku.

Zmniejszenie strumienia dostaw z Norwegii zbiegło się w czasie z wybuchem gazu, do jakiego doszło w centrum gazowym Baumgarten w Austrii. W efekcie dostawy gazu do części krajów w Europie, głównie na południu zostały ograniczone. Przełożyło się to gwałtowny wzrost cen gazu. We wtorek brytyjskie hurtowe ceny gazu osiągnęły najwyższy poziom od czterech lat. Cena gazu z dnia na dzień wzrosła o 11,75 pensów przy 76,00 pensów za jedną jednostkę ciepła.

Wzrosty cen na giełdach

Cena, w ciągu dnia wzrosła o 12,00 pensów do 80,00 pensów za jedną jednostkę termiczną. – Zaczęło się od redukcji wydobycia z pola Troll po tym, a następnie eksplodował gazociąg na węźle gazowym w Baumgarten – powiedział Reutersowi brytyjski przedsiębiorca gazowy, wyjaśniając dwucyfrowy wzrost cen gazu w Wielkiej Brytanii.

Umowy na brytyjskiej giełdzie dotyczące kontraktów na styczeń wzrosła o 10,64 pensów przy ccienie 73,44 pensów za jedną jednostkę termiczną. Na holenderskim rynku gazu cena gazu z dnia na dzień na giełdzie TTF wzrosła o 1,48 euro do 23,25 euro za megawatogodzinę (MWh).

Reuters/Bartłomiej Sawicki