font_preload
PL / EN
Alert 13 marca, 2018 godz. 16:30   

Gaz-System zainwestuje w gazociągi na Ukrainie ekspertyzę a nie pieniądze

Gaz rury fot. flickr.com/bilfinger (CC BY-ND 2.0)

Gaz-System nie zainwestuje w gazociągi na Ukrainie. Wyśle za to ekspertów, którzy pomogą zreformować zarządzanie nimi.

Polska pomoże…

Podczas Forum Europa-Ukraina pod patronatem BiznesAlert.pl odbył się panel poświęcony przełamaniu dominacji głównych dostawców gazu do Europy Środkowo-Wschodniej. W jego trakcie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zdradził, że chociaż polski Gaz-System nie jest zainteresowany inwestycjami w ukraińskie gazociągi, to wesprze prace ukraińskie na rzecz rozdziału właścicielskiego w sektorze gazu.

– Gaz-System nie ma w strategii inwestycji w gazociągi na Ukrainie. Zgłosił się jako partner strategiczny przy pomocy w procesie unbundlingu, czyli rozłączenia przesyłu i dystrybucji w systemie przesyłowym gazu – zdradził Naimski. Potwierdził w ten sposób udział Gaz-Systemu w procedurze zbierania partnerów przy modernizacji gazociągów na Ukrainie. Zaprzeczył też informacjom, które sugerowały, że Gaz-System stanie się akcjonariuszem spółki zarządzającej gazociągami ukraińskimi po reformie, czyli Magistralnych Gazowodów Ukrainy.

Ukraina chce przyciągnąć zachodni kapitał do gazociągów. Rozstrzygnięcie na dniach

…na razie ekspertyzą

– Spotkanie w tej sprawie już się odbyło. Wśród siedmiu firm, które zgłosiły się do pomocy stronie ukraińskiej żadna na tym etapie nie rozważa wejścia kapitałowego. Doświadczenie Gaz-Systemu w unbundlingu i wdrażaniu regulacji europejskich w polskim sektorze gazowym może być pomocna dla Ukraińców – podsumował rozmówca BiznesAlert.pl. Gaz- System został stworzony jako niezależny operator gazociagów przesyłowych w Polsce w ramach liberalizacji polskiego rynku gazu w zgodzie z regulacjami unijnymi.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Polska zainwestuje w gazociągi Ukrainy?