Gazociąg połączy Polskę z krajami bałtyckimi. W południe podpisanie umowy ws. GIPL

15 października 2015, 09:16 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Dnia 15 października w samo południe Polska i Litwa podpiszą porozumienie o budowie gazociągu łączącego oba kraje. Świadkiem asygnaty będzie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Wydarzenie odbędzie się w biurze prasowym Komisji Europejskiej. Wezmą w nim udział także premier RP Ewa Kopacz, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, premier Łotwy Laimdota Straujuma i premier Estonii Taavi Roivas oraz Komisarz UE do spraw energetyki i zmian klimatu Miguel Arias Canete.

Gazociag Polska-Litwa (GIPL) to przedsięwzięcie Litwy i Polski w ramach którego będzie wybudowany rurociąg gazowy o długości 534 kilometrów. Ma on na celu dywersyfikację dostaw gazu w krajach bałtyckich. Projekt GIPL ma na celu integrację rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego z jednolitym unijnym rynkiem gazu, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego. Jak poinformował Gaz-System, w ramach interkonektora po polskiej stronie projektowany jest gazociąg Rembelszczyzna  –  Granica RP o średnicy DN 700 mm i długości ok. 357 km oraz tłocznia Gustorzyn. Planowana jest również rozbudowa tłoczni Rembelszczyzna.

W grudniu 2011 r. Gaz-System i Lietuvos Dujos zakończyły prace dotyczące opracowania „Analizy ekonomicznej połączenia gazowego Polska – Litwa”. Natomiast w maju 2013 r. zakończono prace nad „Studium wykonalności GIPL. Z tytułu realizacji tego projektu Gaz-System pozyskał dofinansowanie unijne w kwocie ok. 78 tys. euro W czerwcu 2014 r. Komisja Europejska przyznała w ramach programu Trans European Networks – Energy (TEN-E) dofinansowanie w kwocie 420 tys. euro, z czego 200 tys. euro trafi do Gaz-Systemu na projekt: „Dokumentacja oceny oddziaływania na środowisko obejmująca okres poprzedzający uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa”.

W maju 2015 r. Gaz-System oraz AB Amber Grid, podpisały umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency – INEA) w sprawie pomocy finansowej UE dla działania pod nazwą „Prace przygotowawcze do realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa do uzyskania pozwolenia na budowę“. Na podstawie umowy projektowi przyznano wsparcie finansowe UE w kwocie 10,6 miliona euro, w tym 8,09 miliona euro dla Gaz-Systemu.