font_preload
PL / EN
Alert 10 maja, 2016 godz. 14:45   
REDAKCJA

Gazoport ruszy za dwa, trzy tygodnie

Terminal LNG_1

(Wojciech Jakóbik)

Gościem Międzynarodowego Kongresu Naukowo-Przemysłowego [email protected] poświęconego bezpieczeństwu energetycznemu i solidarności europejskiej był Piotr Naimski. Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej poinformował, że polski terminal LNG może zacząć pracę szybciej, niż planowano. To potwierdzenie informacji BiznesAlert.pl.

– Po 10 latach uruchomiliśmy gazoport w Świnoujściu. Zacznie komercyjnie działać w przeciągu dwóch, trzech tygodni. Jest sprawdzony – zadeklarował minister Piotr Naimski.

Według ośrodka ICIS polskie PGNiG ogłosiło przetarg na pięć dostaw LNG do terminala w Świnoujściu.

Cztery dostawy mają dotrzeć do terminala LNG w czerwcu i jedna w lipcu. Przetarg na czerwiec ma trwać od 10 do 13 maja, a na lipiec od 17 do 20 maja. Firma oceniła, że preferuje dostawy indeksowane do hubu gazowego TTF w Holandii oraz kontrakty na miesiąc naprzód – podaje ICIS. Przetargi zostały ogłoszone 3 maja. Mogą one być środkiem nacisku na Katar w celu rewizji ceny dostaw LNG do Polski.

Pierwsza komercyjna dostawa LNG do Świnoujścia jest zaplanowana na 16 lipca 2016 roku. Jeżeli dotrze już w czerwcu, będzie to oznaczało przyspieszenie realizacji planów Polaków.

– Terminal LNG daje nam nowe perspektywy wykorzystania formuły spotowej. Dzięki temu możemy optymalizować portfel i warunki cenowe dostaw gazu – jednocześnie realizując regularne dostawy w ramach kontraktów długoterminowych. Co istotne, to również etap naszych przygotowań do rozpoczęcia przez PGNiG działalności tradingowej LNG w skali międzynarodowej – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych.