Decyzja o trzecim zbiorniku gazoportu po Baltic Pipe

15 listopada 2017, 12:15 Alert

Podczas konferencji Focus on Gas: Połączyć Australię i Europę Wschodnią przedstawiciel Gaz-System zapewnił, że jest możliwość budowy trzeciego zbiornika gazoportu w Świnoujściu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść dopiero po ocenie rozwoju rynku dzięki planowanym już inwestycjom, w tym Baltic Pipe.

Zapytany przez BiznesAlert.pl prezes Gaz-System Tomasz Stępień zapewnił, że opcja budowy trzeciego zbiornika terminalu LNG pozostaje na stole. – Nie ma decyzji. Ta opcja pozostaje na stole, a wszystko będzie zależało od rozwoju rynku – powiedział. Przypomniał, że na chwilę obecną Gaz-System zamierza rozbudować moce regazyfikacyjne terminalu poprzez zwiększenie ilości instalacji SCV z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie oraz przygotowuje się do ostatecznej decyzji inwestycyjnej o budowie gazociągu Baltic Pipe. Według planów jego budowa miałaby się zakończyć w 2022 roku.

– Jest miejsce na budowę trzeciego zbiornika – przyznał dyrektor ds. rozwoju w Gaz-System Paweł Jakubowski. – Myślimy także o CHP, czyli źródle ciepła dla regazyfikacji i energii do zasilania terminalu – powiedział uczestnik konferencji Focus on Gas.

– Firmy australijskie są w samej czołówce światowej, jeżeli chodzi o sektor gazowy i zaawansowanie technologii – ocenił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw infrastruktury energetycznej. – Chodzi o rozwiązania rzadko spotykane w praktyce w Europie, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Przeniesienie części tych rozwiązań do nas byłoby korzystne – powiedział minister Naimski. W tym kontekście mówił między innymi o technologii wychwytywania metanu ze złóż węgla (coal-bed methane).

Uczestnicy konferencji przyznali w rozmowie z BiznesAlert.pl, że australijskie firmy mogłyby się zaangażować w budowę trzeciego zbiornika LNG i wykorzystać zaawansowane technologie w swej dyspozycji. Dopóki jednak nie ma decyzji o jego budowie, nie ma też rozmów o ewentualnej współpracy. Podczas konferencji Focus on Gas spółka Gaz-System skupiła się na aranżowaniu rozmów Australijczyków z firmami z Europy Środkowo-Wschodniej, które mogłyby być zainteresowane ich usługami.

Wojciech Jakóbik