Gazprom promuje Nord Stream 2: Korytarz Północny da oszczędności

17 czerwca 2016, 12:30 Alert

(Gazprom/Kamil Moskwik)

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller po prawej. Fot. Gazprom
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller po prawej. Fot. Gazprom

Aleksiej Miller, przewodniczący Komitetu Zarządzającego Gazpromu, wygłosił 16 czerwca przemówienie w Geo-Economics of Large-Scale Infrastructure Projects podczas sesji panelowej „Projekty Infrastrukturalne”, która odbyła się w Petersburgu podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego 2016.

W swoim przemówieniu, Aleksiej Miller wymienił siedem głównych argumentów ekonomicznych przemawiających na korzyść „północnego korytarza eksportowego”, jak nazywa projekt spółka na swej stronie internetowej.

  • Pierwszym ważnym czynnikiem jest przemieszczanie się „bazy surowcowej” Gazpromu na północ od regionu Nadym-Pur-Taz w okolice regionu jamalskiego.
  • Zauważalny jest spadek produkcji gazu w Europie, przede wszystkim w jej północno-zachodniej części.
  • Kolejnym czynnikiem jest krótka trasa eksportowa do północno-zachodniej Europy. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Jamał, uwzględniagazociąg Nord Stream. Długość trasy jest o 1885 km krótsza niż ta, za pośrednictwem system przesyłu gazy Ukrainy (GTS).
  • Ważnym czynnikiem jest także efektywna droga pod względem kosztów transmisji. Dostarczenie gazu ziemnego do Niemiec z Jamału wykorzystując Nord Stream 2 jest prawie dwukrotnie tańsze niż transport surowca przez ukraiński system przeysłu gazu.
  • Wykorzystując technologiczne „state-of-the-art” możliwe jest prawie sześciokrotne zmniejszenie zużycia gazu w „północnym korytarzu” (dla własnych potrzeb).
  • Poprzez optymalizację obciążenia systemu oraz likwidację nadwyżek nadmiaru mocy produkcyjnych Gazprom może zaoszczędzić do 2 mld USD. Wartość dywidendy po opodatkowaniu dla projektu Nord Stream 2 ma wynieść 6,9 mld USD w 2045 roku.
  • Ostatnim wspominanym czynnikiem jest znaczna redukcja szkodliwych emisji. Trasa z półwyspu Jamalskiego przez Nord Stream 2 produkuje prawie sześciokrotnie mniej szkodliwych emisji niż trasa przez Ukraine.  Według danych podanych przez Aleksieja Millera ukraińska trasa będzie produkować około 223 mln ton CO2 w przeciągu 25 lat. W celu zniwelowania takiej liczby emisji Niemcy musiałby zwiększyć areał lasów o około 15%.

Na zakończenie swojego wystąpienia, Aleksiej Miller zauważył, że w ciągu najbliższych 25 lat, dostawy gazu przez Nord Stream 2 byłyby 3-krotnie bardziej efektywne ekonomicznie niż te, za pośrednictwem GTS Ukrainy, co przekłada się na 45-78 mld USD oszczędności.

Innego zdania jest ukraiński Naftogaz, który przekonuje, że dostawy przez Nord Stream 2, czyli tak zwany przez Gazprom, Korytarz Północny, w 2020 roku mogą być do czterech razy droższe od słanych przez Ukrainę.

Więcej: Naftogaz: Dostawy przez Ukrainę do 4 razy taniej niż przez Nord Stream 2