font_preload
PL / EN
Alert 20 grudnia, 2016 godz. 6:30   
REDAKCJA

Gazprom rezerwuje środki na Nord Stream 2 i inne projekty

gazociąg gaz rurociąg infrastruktura gazprom fot. Gazprom

Program inwestycyjny Gazpromu na 2017 rok będzie kosztował 910,67 mld rubli. Rada Dyrektorów spółki zatwierdziła go, budżet oraz plan redukcji wydatków w przyszłym roku – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego koncernu.

Pierwotny plan inwestycyjny na 2016 rok zakładał wydatki na poziomie 842 mld rubli, po czym w październiku został zwiększony do 853 mld rubli, czyli o około 7 procent. W 2017 roku na projekty inwestycyjne spółka zamierza przeznaczyć 625,455 mld rubli, na inwestycje długoterminowe – 285,09 mld rubli, a na nabycie środków trwałych – 125 mln rubli.

Zdaniem Wiedomosti wzrost nakładów na inwestycje nie był dla analityków zaskoczeniem. – Gazprom jest zaangażowany w wiele inwestycji. Ze względu na projekty gazociągów Nord Stream 2, Turkish Stream oraz Siła Syberii program inwestycyjny koncernu może wzrosnąć do 1,55-1,6 bln rubli – prognozuje analityk Renaissance Capital Ildar Dawletszin.

Z kolei według analityka Antona Aleksandra Korniłowa lwia część wzrostu nakładów inwestycyjnych najprawdopodobniej jest związana ze zwiększeniem środków przeznaczonych na finansowanie projektu chińskiego – Siły Syberii, eksploatacją złoża Czajandskoje we Wschodniej Syberii (na potrzeby gazociągu do Chin) oraz początkiem budowy Turkish Stream.

W 2016 roku Gazprom miał problemy z programem inwestycyjnym – powiedział wiceprezes spółki Walerij Gołubiew. Jak zauważył Korniłow, miało to związek z niskimi cenami gazu.

Według wiceprezesa Gazpromu Andrieja Krugłowa wyrażone w dolarach dochody koncernu mogą na koniec 2016 roku spaść o ponad 10 procent. W porównaniu z 2015 rokiem EBIDTA może spaść o ponad 30 procent. – Biorąc pod uwagę potrzeby finansowe na program inwestycyjny oraz pogorszenie sytuacji na rynkach surowców energetycznych, pod koniec 2016 roku przepływy pieniężne osiągną najniższy od pięciu lat poziom – powiedział Krugłow.

Według prognozy Aleksandra Korniłowa w przyszłym roku sytuacja finansowa Gazpromu ulegnie poprawie. Będzie to miało związek ze wzrostem cen ropy naftowej, z którymi powiązana jest (z opóźnieniem 6-9 miesięcy) cena gazu w długoterminowych kontraktach na dostawy surowca.

W 2017 roku koncern zamierza pożyczyć 288,26 mld rubli (o 53,5 procent więcej niż w 2016 roku). Plan finansowy Gazpromu zapewnia pokrycie zobowiązań spółki bez deficytu.

Jeżeli chodzi o program optymalizacji kosztów, to dzięki przyjętym w planie działaniom spółka ma zaoszczędzić 12,24 mld rubli.

Gazprom/Wiedomosti