Ekolodzy biorą na celownik Gazprom i Rosnieft

15 stycznia 2018, 06:15 Alert

Gazprom i Rosnieft mogą w przyszłości zostać pozwane o odszkodowanie za skutki globalnego ocieplenia – powiedział w rozmowie z agencją RIA Novosti szef programu klimatycznego WWF Rosja Aleksiej Kokorin.

fot. Gazprom

Sprawy w sądzie za globalne ocieplenie

Wcześniej władze Nowego Jorku skierowały pozwy przeciwko pięciu największym na świecie spółkom naftowym: BP, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil i Royal Dutch Shell, w celu uzyskania odszkodowań za wysiłki, jakie miasto podjęło na rzecz ochrony przed skutkami globalnego ocieplenia.

– To kwestia prawna, a nie klimatyczna. Jeżeli złożono pozwy przeciwko największym spółkom, które mają pieniądze, co do których można łatwo stwierdzić o ile, dzięki nim, wzrosła emisja CO2 do atmosfery, to do tej listy może zaliczyć się Gazprom i Rosnieft. To stworzy atmosferę nerwowości i prawdopodobnie skłoni inwestorów do nieinwestowania w takie spółki – powiedział Kokorin.

Jego zdaniem podobne pozwy będą w pierwszej kolejności kierowane przeciwko spółkom węglowym, a nie gazowym czy naftowym.

Według Kokorina udowodniony został związek pomiędzy zmianą klimatu na świecie, a wzrostem koncentracji CO2 w atmosferze. Jednak w porozumieniu klimatycznym z Paryża zrezygnowano ze stosowania zasady odpowiedzialności historycznej, aby największe, uprzemysłowione państwa nie zostały pozwane. – Porozumienie paryskie nie opiera się na historycznej, tylko na niezróżnicowanej odpowiedzialności. Jest to dość niejasne sformułowanie, według którego działania powinny być podejmowane w zależności od warunków krajowych – dodał.

Porozumienie klimatyczne

Państwa – strony podpisanego w grudniu 2015 roku w Paryżu porozumienia klimatycznego zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

RIA Novosti/Piotr Stępiński

Jakóbik: Nord Stream 2 jest niezgodny z prawem. Ekolodzy ujawniają fakty