Gazprom uruchamia kolejne aukcje gazowe dla państw bałtyckich

15 marca 2016, 15:00 Alert

(The Baltic Course/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała Latvijas gaze, Gazprom Export rozpoczął dzisiaj aukcję na błękitnie paliwo, zgromadzone w łotewskim magazynie Incukalns. Aukcja potrwa do 17 marca.

Na aukcji ma zostać wystawionych maksymalnie 560,6 mln m3 gazu ziemnego, z których na Litwę ma trafić do 476,6 mln m3. W ramach aukcji, oferowany surowiec zostanie podzielony na kilkanaście mniejszych pakietów.W aukcji wziąć udział mogą jedynie te podmioty, które mają podpisane umowy z Latvijas Gaze o przechowywaniu surowca we wspomnianym obiekcie.

Podziemny magazyn gazu Incukalns jest jedynym działającym tego typu obiektem w państwach bałtyckich. Magazyn może przechowywać powyżej 2,3 mld m3. Jak informuje LG pojemność magazynu można zwiększyć do 3,2 mld m3. a w przyszłości będzie można przechowywać w nim paliwo także dla potrzeb Finlandii, Litwy i Estonii.

Przypomnijmy, że na początku listopada ubiegłego roku informował BiznesAlert.pl, Gazprom Export wyraził gotowość do przeprowadzenia aukcji na dostawy gazu ziemnego do państw bałtyckich w 2016 roku po zakończeniu obowiązujących obecnie umów długoterminowych.

10 września na swojej stronie internetowej rosyjska spółka poinformowała, że pierwsza w jej historii aukcja gazu ziemnego, która odbywała się między 7 a 10 września została zakończona pomyślnie. Spółka sprzedała jedną trzecią gazu, który przeznaczyła do sprzedaży w tym trybie.

W rezultacie aukcji zawarto ponad 40 transakcji z 15 kontrahentami opiewających w sumie na ponad 1 mld m3 gazu. Stanowi to jedną trzecią wystawionego na aukcję wolumenu – 3,24 mld m3. Punktem odbioru był Greifswald, czyli wejście z gazociągu Nord Stream do infrastruktury niemieckiej. Aukcje dotyczyły dostaw w okresie zimowym.

Aukcyjne ceny kontraktowe były wyższe od cen Gazprom Exportu w kontraktach długoterminowych na kolejny sezon zimowy (październik 2015 – marzec 2016) powiązanych z cenami ropy naftowej w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Niemczech; jak i od spotowych i forwadowych cen w na giełdach europejskich.

Według Gazprom Export wynik aukcji potwierdził słuszność wyboru przez grupę Gazprom kursu na hybrydową formułę cenową kontraktów powiązaną z cenami produktów naftowych oraz cenami na giełdach.