font_preload
PL / EN
Alert PAP 19 września, 2017 godz. 10:30   
REDAKCJA

Gen. Kraszewski: Polskie Siły Zbrojne monitorują ćwiczenia Zapad 17

wojsko Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch

Polskie Siły Zbrojne podjęły działania, których celem jest monitorowanie sytuacji wzdłuż polskich granic, narażonych na działalność prowokacyjną podczas ćwiczeń Zapad-2017 – powiedział dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski.

Rozpoczęte w czwartek manewry strategiczne Zapad-2017 odbywają się na Białorusi, Morzu Bałtyckim, na zachodzie Rosji, a także w obwodzie kaliningradzkim. W sumie ma w nich wziąć udział 12,7 tys. żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów. Zaplanowano je do 20 września.

W poniedziałek w Radiu Warszawa o sprawę ćwiczeń Zapad-2017 był pytany gen. Kraszewski. „Polskie Siły Zbrojne podjęły stosowne działania, mające na celu prowadzenie monitorowania sytuacji wzdłuż granic, na odcinku granic, szczególnie narażonych na działalność prowokacyjną podczas tego ćwiczenia” – powiedział Kraszewski.

„Na chwilę obecną nie odnotowaliśmy takich przypadków” – zaznaczył generał.

Kraszewski dodał, że dopóki ćwiczenia Zapad-2017 nie zostaną w sposób oficjalny zakończone oraz dopóki wojska biorące udział w tych manewrach nie wrócą do miejsca dyslokacji „nie możemy zwolnić tempa monitorowania sytuacji”. „Nie możemy też przejść koło tego ćwiczenia w sposób obojętny” – podkreślił.

Mimo zapewnień władz w Mińsku i w Moskwie, że scenariusz ćwiczeń Zapad-2017 jest czysto obronny, wywołują one duże zaniepokojenie wśród sąsiadów, zwłaszcza na Ukrainie, która w 2014 roku padła ofiarą rosyjskiej agresji. Obawy w związku z ćwiczeniami wyrażały także m.in. Litwa i Polska. NATO zapowiedziało, że będzie się im „uważnie przyglądać”.

Polska Agencja Prasowa/Biuro Bezpieczeństwa Narodowego