Gocuł: Modelowa współpraca wojskowa Polski i Wielkiej Brytanii

1 października 2014, 08:12 Bezpieczeństwo

O perspektywach intensyfikacji współpracy wojskowej w kontekście ćwiczeń i treningów oraz kierunkach działań po szczycie NATO, rozmawiali we wtorek szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii generał Nicolas Houghton oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Gocuł.

Spotkanie w Warszawie stanowiło okazję do omówienia wojskowej współpracy bilateralnej Wielkiej Brytanii i Polski. Wzajemne relacje żołnierzy obydwu armii mogą być przykładem dla innych państw NATO. W trakcie rozmów poruszono szereg zagadnień dotyczących dynamicznie zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa w Europie i na świecie, z uwzględnieniem wniosków płynących z kryzysu w relacjach ukraińsko-rosyjskich. – Spójność i jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego kształtują się dzisiaj w realnej współpracy w polu, na poligonach i placach ćwiczeń. Współdziałanie polsko-brytyjskie pozostaje przykładem modelowo rozwijających się relacji, opartych na odpowiedzialności i zaufaniu. Na brytyjskim partnerze można polegać – podkreślił generał Mieczysław Gocuł.

Po wizycie w Sztabie Generalnym WP, gen. Nicolas Houghton spotka się szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisławem Koziejem oraz Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Lechem Majewskim.

Następnie, szef Sztabu Obrony uda się na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie  odwiedzi żołnierzy brytyjskich biorących udział w ćwiczeniu ,,Anakonda 14”.
***
Polsko-brytyjska współpraca wojskowa dotyczy m.in. dwustronnych ćwiczeń  sił lądowych, operacji ISAF, współpracy wojsk specjalnych, polityki pooling and sharing. Istotnym sygnałem świadczącym o zacieśnieniu relacji polsko-brytyjskich jest inicjatywa spotkań dwustronnych w formule 2+2 (MON i MSZ) tzw. kwadrygi.  Konsultacje w tej formule (czterej ministrowie debatują wspólnie podczas posiedzenia plenarnego, poprzedzone bilateralnymi spotkaniami szefów poszczególnych resortów), to jeden z formatów kontaktów, który na trwałe wpisał się do tradycji sojuszniczych relacji Polski i Zjednoczonego  Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Cykliczne spotkania zostały zapoczątkowane  w Londynie w październiku 2010 r.

Wielka Brytania, jako jedno z wiodących państw NATO pod względem zdolności wojskowych i pozycji w Sojuszu, posiada wiele skutecznych rozwiązań, m.in. w zakresie planowania obronnego i dostosowywania sił zbrojnych do współczesnych zagrożeń. Współpraca wojskowa realizowana jest we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Obejmuje ona m.in. udział w seminariach, ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, wymianę szkoleniową kadr, jak również pokazy i wspólne ćwiczenia wojskowe. Na uwagę zasługuje polsko – brytyjska współpraca w obszarze logistyki, zainicjowana przez stronę brytyjską w końcu 2006 roku.

W odpowiedzi na tę propozycję w marcu 2007 r. w Zarządzie Planowania Logistyki – P4 odbyły się dwustronne rozmowy sztabowe, których  celem było wyspecyfikowanie możliwych obszarów współpracy. Obszary te stanowiły podstawę „Polsko-brytyjskiego programu współpracy wzajemnej w obszarze logistyki”. Istotą programu jest wspieranie budowy ekspedycyjnych sił i zdolności logistycznych SZ RP, głównie poprzez wymianę informacji i wsparcie eksperckie ze strony brytyjskiej. Program ten ma charakter otwarty i jest kształtowany z jednej strony potrzebami strony polskiej, z drugiej zaś możliwościami i ofertami strony brytyjskiej.  W maju 2013 r. odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli Zarządu Planowania Logistyki-P4 z delegacją Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, podczas którego uzgodniono obszary współpracy na lata 2013 – 2015.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej