Godzina dla Ziemi każdego dnia? Danfoss podpowiada jak oszczędzać energię

29 marca 2019, 15:30 Energia elektryczna

30 marca o godzinie 20.30 miliony ludzi na całym świecie, jak co roku, zgaszą światło na symboliczne 60 minut. Jak wprowadzić działania zmierzające w stronę efektywności energetycznej na co dzień? Danfoss Poland udziela podpowiedzi.

fot. Pixabay

Godzina dla Ziemi to akcja zainicjowana przez WWF, która odbywa się zawsze w ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Jest to również okazja do zastanowienia się nad jak każdy  z nas może zaangażować się w ochronę środowiska nie tylko w jeden dzień, ale każdego dnia.

To także okazja, aby się przypomnieć sobie, jak na co dzień możemy oszczędzać energię. – Na co dzień mamy do tego wiele okazji, zarówno w pracy jak i w domu. Oszczędzając energię pamiętajmy zarówno o prądzie, jak i cieple – to ono stanowi ponad 70 proc. zużycia energii w naszych domach – podkreśla Danfoss Poland, która przygotowała wskazówki w tym celu:

  • Dostosuj temperaturę do warunków użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Nie nagrzewaj ich nadmiernie -obniżenie temperatury o 1ºC przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet do 6%. Optymalna temperatura dla człowieka to 20-21ºC., podczas snu lub gdy Cię nie ma w domu obniżaj temperaturę do 18ºC.
  • Podczas wietrzenia pokoju zamknij dopływ ciepła zakręcając termostaty przy grzejnikach lub wyłączając ogrzewanie podłogowe.
  •  Nie zostawiaj włączonego komputera w nocy lub na weekend.
  • Włączaj drukarkę, dopiero gdy przygotujesz całość materiału do wydrukowania. Drukarka włączona non-stop do 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie!
  • Nie drukuj e-maili, jeżeli to nie jest bezwzględnie konieczne.
  • Przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu, którego wpływ na klimat możemy zredukować bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Czerwona dioda sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd.
  • Wymień tradycyjne żarówki na LEDy – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób na generowanie oszczędności.
  • Kupuj mniej – przed zrobieniem kolejnych zakupów zastanów się czy te wszystkie nowe rzeczy są Ci na pewno potrzebne
  • Nie marnuj żywności – kupuj tyle ile jesteś w stanie zjeść i przechowuj ją w odpowiednich warunkach
  •  Wybieraj mniej emisyjne środki transportu – pociąg zamiast samolotu, rower zamiast samochodu.
  •  Ogranicz zużycie plastiku – zwłaszcza jednorazowego. Czy wiesz, że na wyprodukowanie jednej butelki PET potrzeba ok. 0,7 kWh energii? Rezygnując z wody butelkowanej możesz zaoszczędzić, a przy okazji istotnie zredukować zużycie energii i ilość plastikowych odpadów, które w liczbie ponad 8 mln ton trafiają corocznie do oceanów.

Danfoss/BiznesAlert.pl