font_preload
PL / EN
Atom Energia elektryczna Innowacje Węgiel 31 maja, 2017 godz. 10:45   
REDAKCJA

Gowin: Polska nauka napędzi innowacje w energetyce (ROZMOWA)

Jarosław Gowin fot. Polska Razem

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin otwiera dzisiaj IMPACT’17 czyli kluczowe wydarzenie branży innowacyjnych. Jest ono objęte patronatem BiznesAlert.pl. W rozmowie z portalem wicepremier mówi o potencjale nauki w innowacyjnej energetyce.

BiznesAlert.pl: Jesteśmy na Impact’17. W jaki sposób innowacje w Polsce mogą się rozwijać z jednej strony wraz z energetyką jądrową w Polsce, a z drugiej razem z czystymi technologiami węglowymi? Przede wszystkim muszą to udźwignąć polskie uczelnie, prawda?

Jarosław Gowin: Jeśli chodzi o technologie węglowe spotkałem się już z 7-8 zespołami naukowców, którzy pracują nad takimi technologiami. Natomiast ciągle jeszcze nie wydaje się, aby udało się je skomercjalizować. Tego typu poszukiwania są obecne na całym świecie. Dla nas są racją stanu, ze względu na stopień zależności polskiej gospodarki od węgla.

Jeśli chodzi o atom? Trzeba to budować praktycznie od zera. Na czym polega problem?

Mogę powiedzieć z satysfakcją, że mamy wiele osiągnięć naukowych, polska fizyka jądrowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Większym problemem jest zastosowanie tych badań po stronie przemysłu, gospodarki. Na razie zdolność wchłaniania wyników badań polskich fizyków jest stosunkowo niewielka.

Jak może wyglądać w tym obszarze współpraca międzynarodowa, być może potrzebujemy pomocy z zewnątrz? Czy nasze uczelnie powinny ją inicjować, czy dadzą sobie radę same?

Nauka nigdy nie rozwija się w środowisku zamkniętym. Osiągnięcia naukowe powstają na przecięciu różnych dyscyplin, kultur naukowych, państw, dlatego jednym z kluczowych elementów reformy którą wprowadzam jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe w Polsce jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik