font_preload
PL / EN
Alert EurActiv.pl 14 października, 2016 godz. 13:00   
REDAKCJA

Grupa Wyszehradzka o bezpieczeństwie gazowym regionu w Rzeszowie

Grupa Wyszehradzka

Wyzwania polityki na rzecz młodych ludzi oraz bezpieczeństwo rynku gazu w regionie to tematy rozmów prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), którzy dziś rozpoczynają dwudniowy szczyt w Łańcucie i Rzeszowie.

Podczas roboczego lunchu prezydenci Polski, Czech, Słowacji, i Węgier: Andrzej Duda, Andrej Kiska, Milosz Zeman i János Áder będą rozmawiać o przyszłości UE i miejscu państw Europy Środkowo-Wschodniej w jej strukturach.

– Chodzi o to, byśmy jako region w dużym większym stopniu uczestniczyli i wnosili swój wkład do jedności europejskiej. Polska i cały nasz region jest bowiem beneficjentem jedności europejskiej i jakiekolwiek pęknięcia czy granice, które pojawiłyby się ramach Europy są sprzeczne z naszym interesem i interesem całego regionu – wyjaśniał minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pierwsza sesja o działaniach na rzecz młodych

Pierwsza sesja plenarna na Zamku w Łańcucie ma być poświęcona strategicznym wyzwaniom polityki na rzecz młodych pokoleń w czterech państwach Grupy. Minister Szczerski poinformował, że będzie mowa o programach, które wspierałyby rozwój zawodowy i osobisty młodych ludzi tak, by powstrzymać ich emigrację. „Prezydenci będą wymieniali się doświadczeniami i dyskutowali na temat tego, jak poszczególne państwa V4 kształtują swoją politykę na rzecz młodego pokolenia. Prezydent Duda będzie mówił także o swoich inicjatywach na rzecz rozwoju startupów i młodej przedsiębiorczości w Polsce” – zapowiedział.

Debata o polityce historycznej, tożsamości i europejskiej kulturze

Druga dzisiejsza sesja ma dotyczyć polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej, czyli – jak tłumaczył prezydencki minister – tego, co stanowi fundament wspólnoty europejskiej. „Europa powinna być także wspólnotą cywilizacyjną. Na tej wspólnocie kultury i tożsamości powinno się budować wspólnotę polityczną i wspólne interesy ekonomiczne” – przekonywał Szczerski.

Również dziś prezydenci zwiedzą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w pobliskiej wsi Markowa. Złożą kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i tych, którzy nieśli im pomoc. Zapalą też znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.

W sobotę o bezpieczeństwie energetycznym regionu

W sobotę (15 października) szefowie państw V4 spotkają się w Rzeszowie na sesji plenarnej, której tematem będzie bezpieczeństwo rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym spotkaniu uczestniczyć mają także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

– To będzie spotkanie w formacie „V4 plus”, dlatego że gościem prezydentów będzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič, odpowiedzialny za politykę energetyczną UE oraz europoseł Tomasz Poręba, który będzie referował prace europarlamentu – zapowiadał minister Szczerski. Przypomniał przy tym, że komisja polityki regionalnej przyjęła niedawno raport tego komisarza nt. połączeń gazowych i infrastruktury gazowej w naszej części Europy.

Prezydencki minister dodał, że w debacie o polskiej wizji bezpieczeństwa energetycznego głos zabierze m.in. prezes Gaz-Sytemu Tomasz Stępień oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Szczerski podkreślił, że dla Polski ważna jest przede wszystkim dywersyfikacja dostaw gazu i związana z nią rozbudowa połączeń gazowych pomiędzy państwami.

Spotkanie prezydentów na podkarpaciu odbywa się w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Roczna prezydencja Polski w V4 zakończy się w czerwcu przyszłego roku.

Źródło: EurAcitv.pl