font_preload
PL / EN
Alert 16 listopada, 2015 godz. 9:18   
REDAKCJA

Grupa Wyszehradzka podzielona ws. Nord Stream 2

Nord Stream OPAL JAGAL Gazprom Grafika: Net4Gas

(CEPI/Wojciech Jakóbik)

Dnia 5 listopada w Bratysławie odbyła się konferencja Tatra Summit. W jej trakcie think tank Central European Policy Institute (CEPI) zwołał okrągły stół poświęcony współpracy energetycznej Grupy Wyszehradzkiej.

W paneli wzięli udział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz, dyrektor RWE Slovensko Karl Kraus, dyrektor Eustream Rastislav Nukovic, dyrektor Regionalnego Centrum Badań nad Polityką Energetyczną na Uniwersytecie Korwinusa w Budapeszcie oraz Livia Vasakova, doradca ekonomiczny przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Bratysławie.

Jednym z kluczowych tematów dyskusji był projekt Nord Stream 2. Zakłada on budowę trzeciej i czwartej nitki gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ma pozwolić na rezygnację z tranzytu przez Ukrainę i Słowację. Zdaniem uczestników panelu projekt zaszkodzi dywersyfikacji dostaw gazu w Europie Środkowej, uderzy w dochody i pozycję polityczną Ukrainy oraz innych krajów tranzytowych, jak Słowacja. Przekieruje także inwestycje z niedoinwestowanego Gazociągu Przyjaźń na nowy projekt. Część ekspertów zaproszonych przez CEPI wskazywała jednak na niepewność dostaw przez Ukrainę i malejące znaczenie gazociągu przez Słowację dla dostaw gazu dla Czech.