Grupa Wyszehradzka zaangażuje się w jądrowy projekt badawczy w Rosji

29 czerwca 2017, 07:00 Alert

Instytuty badawcze oraz przedsiębiorstwa z państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry i Polska) wezmą udział w pracach międzynarodowego centrum badawczego, które będzie działało w oparciu o budowany w Rosji najmocniejszy na świecie wielofunkcyjny reaktor badawczy na prędkich neutronach typu MBIR.

fot. Pixabay

Rosatom i V4G4 Center of Excellence podpisały w poniedziałek memorandum o współpracy przy tworzonym centrum wykorzystującym reaktor MBIR.

Do podpisania dokumentu doszło wczoraj w Jekaterynburgu w trakcie największej w historii międzynarodowej konferencji Next Generation Nuclear Systems for Sustainable Development (FR17). Podpis pod nim złożyli dyrektor departamentu ds. zarządzania innowacjami Wiaczesław Perszukow oraz przewodniczący komitetu koordynującego V4G4 Center of Excellence.

Zgodnie z zapisami memorandum strony mają określić kluczowe warunki uczestnictwa we wspomnianym centrum badawczym oraz wskazać konieczną wielkość zasobów reaktora, aby móc zrealizować program badawczy.

Stworzenie wielofunkcyjnego prędkiego reaktora badawczego mogłoby zapewnić sektorowi jądrowemu nowoczesną i zaawansowaną technologicznie infrastrukturę badawczą na najbliższe 50 lat. Zgodnie z planem eksploatacja reaktora MBIR ma się rozpocząć po 2020 roku.

RIA Novosti/Piotr Stępiński