Gruzja zainteresowana importem gazu ziemnego z Iranu

5 listopada 2015, 15:34 Alert

(Trend/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Obecnie stosunek do Iranu się zmienił i można swobodnie eksportować jak i importować zarówno energię elektryczną jak i gaz ziemny – powiedział gruziński minister energetyki oraz wicepremier Kahka Kaładze napisał portal Gruzja Online – Iran jest bardzo interesującym dostawcą – stwierdził.

– Wiadomym jest, że w stosunku do tego państwa panują różne nastroje. Powinniśmy maksymalnie wykorzystać położenie naszego państwa i maksymalnie wykorzystać jego zasoby, istnieje możliwość eksportu oraz importu energii elektrycznej w kierunku Iranu przez terytorium Armenii a także gazu ziemnego i nad tą kwestią przyjdzie nam bardzo dużo pracować – powiedział Kaładze.

W kontekście surowców energetycznych warto przypomnieć fakt, o którym 26 października informowała gazeta  Komsomolskaja Prawda . Tego dnia w Mediolanie odbyło się spotkanie gruzińskiego wicepremiera oraz ministra energetyki Kakhi Kaładze z przedstawicielami Gazpromu, którego tematem był tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Gruzji.

– Podczas spotkania zaproponowano rozpatrzenie możliwości tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Gruzji oraz zwiększenia wolumenu dostaw – poinformował w swoim oświadczeniu Gazprom. na który powołuje się gazeta.

Należy przypomnieć, że we wrześniu Kaładze spotkał się z przedstawicielami Gazpromu. Mówiąc o tym spotkaniu dopuścił możliwość zwiększenia wolumenu dostaw rosyjskiego gazu, jeśli Gruzja zakupi go po cenie konkurencyjnej do wartości azerskiego surowca. Jednakże te negocjacje zostały skrytykowane przez przedstawicieli gruzińskiej opozycji oraz niektóre media. Opozycja systematycznie organizuje akcje protestacyjne żądając od rządu zaprzestania rozmów z Gazpromem.

Pod koniec października Kaładze oceniał, iż dzisiaj w Gruzji nie może być mowy o zamianie azerskiego gazu na rosyjski.

Według niego Gruzja zamierza nadal współpracować z Azerbejdżanem w tym z państwową spółką SOCAR.

– Nie są prowadzone żadne rozmowy w sprawie zastąpienia azerskiego gazu rosyjskim, dotyczą zaś dodatkowego wolumenu, który dzisiaj jest potrzebny. Wielokrotnie zwiększaliśmy zakupy w Rosji, ale obecnie wiele osób stara się ten fakt przedstawiać jako kwestię polityczną, jakoby Gruzja chciała zamienić Azerbejdżan na Rosję. Jest to kłamstwo. Od wielu lat współpracujemy z Azerbejdżanem i ta współpraca będzie kontynuowana w przyszłości – powiedział minister.

Wcześniej mówił, że co roku wzrasta zapotrzebowanie Tbilisi na gaz ziemny i dlatego ilości gazu z Azerbejdżanu są niewystarczające. Dlatego też strona gruzińska zamierza przeprowadzić rozmowy z Gazpromem dotyczące zwiększenia dostaw błękitnego paliwa.

Azerbejdżan dostarcza do Gruzji dziennie prawie 6 mln m3 błękitnego paliwa, a dzienne zapotrzebowanie Tbilisi wynosi 6,2 mln m3.