Grzegorczyk: Węgiel można zużywać ekologicznie (ROZMOWA)

7 kwietnia 2017, 07:31 Energetyka

W rozmowie z BiznesAlert.pl prezes Grupy Tauron Filip Grzegorczyk opowiada o walce ze smogiem, a także o planie utrzymania węgla w miksie energetycznym Polski coraz większej presji polityki klimatycznej.

Filip Grzegorczyk. Fot. Tauron
Filip Grzegorczyk. Fot. Tauron

BiznesAlert.pl: Na jakim etapie jest dziś budowa bloku w Stalowej Woli?

Filip Grzegorczyk: Prace zmierzające do dokończenia budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli
w 2019 roku są dziś konsekwentnie realizowane. Dzięki spłacie dotychczasowych instytucji finansujących budowę tego bloku, weszło w życie porozumienie w sprawie ustalenia warunków restrukturyzacji projektu i aneksy do umowy gazowej i sprzedaży energii elektrycznej. W marcu ogłoszono też zamówienie sektorowe na dokończenie budowy w formule EPCM, z przewidzianym terminem realizacji 29 miesięcy. W najbliższych tygodniach kontynuowane będą rozmowy z instytucjami finansowymi w zakresie pozyskania nowegokorzystniejszego finansowania.

Czy węgiel pozostaje dziś ważnym produktem i paliwem w Grupie TAURON?

Oczywiście  – w 2016 r. produkcja węgla handlowego w Grupie TAURON była wyższa o 30 proc. w porównaniu do roku 2015 r. i wyniosła 6,37 mln ton.  Zgodnie z naszą nową strategią chcemy mieć 70-80 proc. energii elektrycznej wytwarzanej z własnego węgla. Dzięki trzem własnym kopalniom mamy zagwarantowane stabilne dostawy konkurencyjnego kosztowo i odpowiedniego pod względem jakości węgla oraz możemy rozwijać ofertę produktową w zakresie jego sprzedaży.

W jaki sposób program „Oddychaj powietrzem” ma sprawić że ten węgiel będzie w Polsce pożytkowany w sposób bardziej bezpieczny?

Głównym zadaniem tej programu „Oddychaj powietrzem”  jest edukacja mieszkańców w zakresie różnych metod ogrzewania i ich wpływu na stan powietrza. TAURON zapewnia szerokie spektrum możliwości w zakresie ekologicznego ogrzewania. Wybór zależy od możliwości technicznych np. dostępu do sieci , potrzeb oraz zasobności portfela. Do takich sposobów ogrzewania należy m.in. korzystanie z kotłów gazowych czy nowoczesnych kotłów na ekogroszek. Ekogroszek od TAURONA pochodzi wyłącznie z polskich kopalń należących do Grupy TAURON i jest elementem kompleksowych rozwiązań w zakresie ograniczania niskiej emisji, która jest w głównej mierze spowodowana spalaniem śmieci.

W jaki sposób chcecie trafić do użytkowników z tym przekazem, żeby węgiel używać, ale w sposób bezpieczny i korzystniejszy dla środowiska?

Program „Oddychaj powietrzem” skierowany jest do wszystkich, którzy chcą zdobywać wiedzę na temat czystego powietrza i ekologicznych sposobów ogrzewania, a także do tych, którzy stoją przed decyzją co do wyboru odpowiedniego dla siebie medium grzewczego. Przez edukowanie i zabawę TAURON zachęca do podejmowania ekologicznych działań, zwłaszcza tych, które mają wymierny wpływ na ograniczenie niskiej emisji spalin, czyli wymiany starych pieców na ogrzewanie przyjazne dla środowiska. Istotnym elementem akcji jest uruchomiony portal internetowy Oddychajpowietrzem.pl, który jest platformą wiedzy na temat skutków smogu i metod walki z nim. 

Czy Jaworzno będzie takim nowym, ekologicznym blokiem węglowym?

Tak – nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa  sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,91% netto.  W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW,  będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisję dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów o ponad 50%. Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi rocznie o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany jest pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready). Jest również przystosowany do wysokich rygorów emisyjnych wynikających z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać od ok. 2021 roku.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik