font_preload
PL / EN
Energetyka Ropa 13 lutego, 2017 godz. 10:45   
REDAKCJA

Hansen: Ceny ropy pod pozytywnym wpływem raportu MAE

ropa platfoma fot. ENI

Notowania ropy naftowej pozostają w wąskim zakresie, lecz w piątek otrzymały mocne wsparcie w postaci najnowszego comiesięcznego raportu o rynku ropy, sporządzonego przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE) – pisze Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank 

Agencja potwierdziła, że w styczniu OPEC wdrożył 90 proc. z postanowień dotyczących ograniczenia produkcji. Jednocześnie MAE podwyższyła prognozy globalnego popytu na surowiec, co może przyspieszyć proces obniżania zapasów.

Oprócz OPEC, MAE wskazała na ograniczenia podaży ze strony producentów spoza OPEC, którzy w grudniu zadecydowali, że cięcie z ich strony wyniesie 558 tys.baryłek dziennie. MAE podała, że faktyczne ograniczenie wynosi obecnie 269 tys. baryłek dziennie. Rosja ograniczyła dotychczas produkcję o 1/3 z ustalonych wcześniej 300 tys. baryłek dziennie.

W reakcji na te informacje notowania ropy wzrosły o niemal 2%. Kluczem w przyszłości jest dalsze wdrażanie postanowień o cięciach produkcji – jednocześnie inwestorzy mają nadzieję, że produkcja surowca w Libii i Nigerii nie wzrośnie w zbyt szybkim tempie. Gdyby wziąć pod uwagę wzrost produkcji ze strony tych dwóch państw, to stopień realizacji planu cięć OPEC spada do 60-70%.

Notowania ropy Brent pozostają między $54/baryłkę a $58/baryłkę od początku grudnia – w tym okresie średnia cena surowca wyniosła około $55,50/baryłkę. Najnowsze informacje nie zmieniają na razie naszych prognoz, które mówią, że rynek pozostanie w wąskim zakresie w najbliższej przyszłości.

Należy bowiem pamiętać, że fundusze hedgingowe utrzymują już rekordową liczbę długich pozycji w kontraktach na ropę – odpowiada ona 1 miliardowi baryłek. Oznacza to ryzyko znacznej korekty na rynku, jeśli pojawiłyby się negatywne informacje dotyczące poziomów produkcji.

Notowania ropy Brent pozostają w wąskim zakresie, z poziomem wsparcia nieopodal $54 oraz barierą oporu między $57,50/baryłkę a $58/baryłkę.

Wsparcie dla notowań ropy Brent wynosi $54/baryłkę

Źródło: SaxoTraderGO

Źródło: CIRE.PL