Hinkley Point: Brytyjski projekt jądrowy może się opóźnić o półtora roku

3 lipca 2017, 12:00 Alert

Rozbudowa brytyjskiej elektrowni jądrowej Hinkley Point może kosztować 1,5 mld funtów więcej niż początkowo zakładano – wynika z szacunków francuskiego EDF, który razem z chińskim CGN jest odpowiedzialny za realizację projektu. Warto zaznaczyć, że niecały rok temu doszło do podpisania ostatecznej decyzji o budowie.

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy
Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

EDF poinformował, że po dokonaniu rewizji kosztów Hinkley Point C wyszło na jaw, iż obecnie wynoszą one 19,6 mld funtów. Jednocześnie spółka zaznaczyła, że istniało ryzyko opóźnienia realizacji projektu o 15 miesięcy i jego zakończenia po 2025 roku.

Zdaniem przedstawicieli spółki wzrost kosztów budowy elektrowni nie będzie miał wpływu na umowy podpisane w ramach projektu z brytyjskim rządem oraz innymi partnerami.

Jak zaznacza Financial Times wyliczenia EDF mogą dać paliwo krytykom, którzy uważają rozbudowę elektrowni za zbyt drogi projekt dla brytyjskich podatników ponosząc przy tym duże ryzyko.

Pozostałe dwa projekty bloków jądrowych w Europie, które podobnie jak Hinkley Point wykorzystują technologię EPR również notują wzrost kosztów oraz opóźnienia w realizacji.

Pierwsza próba budowy przez EDF reaktora w Flamanville na północy Francji jest opóźniona o 6 lat a jej koszt przekroczył budżet o 7 mld euro.

Z koli projekt innej francuskiej spółki Areva, który jest realizowany w Finlandii ma 10 lat opóźnienia przekraczając pierwotny budżet o ponad 5 mld euro doprowadzając ją do granicy bankructwa.

W czerwcu National Audit Office ostrzegał że brytyjscy konsumenci energii zapłacą o 30 mld funtów więcej w stosunku do cen rynkowych za ,,ryzykowny oraz drogi” projekt Hinkley Point.

Zgodnie z założeniami rozbudowana elektrownia jądrowa Hinkley Point ma zapewnić 7 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną i pomóc wypełnić lukę po zamknięciu ostatnich elektrowni węglowych w 2025 roku. Wstępne porozumienie o budowie nowej elektrowni brytyjski rząd zawarł z EDF w 2013 roku. Zaangażowanie Chin w projekt zostało potwierdzone w 2015 roku podczas wizyty państwowej, jaką w Londynie złożył prezydent Chin Xi Jinping. Zgodnie z porozumieniem CGN ma objąć 33 proc. udziałów w elektrowni.

Financial Times/Reuters/Piotr Stępiński