HTR: Ciepłownictwo nuklearne dla Grupy Wyszehradzkiej?

16 listopada 2017, 07:00 Alert

Trwa IX Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zorganizowana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Dzisiaj uczestnicy będą rozmawiać między innymi o technologii HTR, która może być atrakcyjną alternatywą dla Grupy Wyszehradzkiej.

IX. Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej. Fot. NCBJ
IX. Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej. Fot. NCBJ

Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych zorganizowały IX Międzynarodową Szkołę Energetyki Jądrowej, która w tym roku odbywa się w dniach 14-17 listopada w Warszawie, w Świerku i w Różanie.

Polski HTR

W dniu 17 listopada odbędzie się spotkanie techniczne w programie VISE (Visegrad Initiative for Nuclear Cooperation). Wykłady będą miały specjalistyczny charakter i omawiać będą problematykę rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych. Chodzi o technologię HTR, która może umożliwić rozwój ciepłownictwa nuklearnego. Budowa reaktora tego typu została uwzględniona w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a także w planach ministerstwa energii. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej nieposiadającym reaktorów jądrowych.

Przewodniczący zespołu, prof. Grzegorz Wrochna z NCBJ zaznacza, że na świecie powstało już kilka reaktorów badawczych w technologii HTR chłodzonych gazowym helem. – Celem polskiego projektu jest wdrożenia takich reaktorów jako źródła ciepła dla przemysłu. Jednocześnie chcemy jednak prowadzić prace badawcze nad jeszcze bardziej nowatorskimi rozwiązaniami. Tak właśnie powinna wyglądać efektywna współpraca nauki z przemysłem: duże inwestycje w sprawdzonych technologiach powinny napędzać wdrożenia pilotażowe nowych technologii i prace badawcze nad technologiami przyszłości. – wyjaśnia.

W 2016 roku minister energii powołał zespół doradczy odpowiedzialny za przygotowanie warunków wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.

Część wykładowa Szkoły organizowana jest przez Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych i odbędzie się w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na Kampusie Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami Narodowego Centrum Badań Jądrowych podczas tegorocznej edycji Szkoły są China General Nuclear Corporation, EDF, General Electric Hitachi, IRtech, Korea Hydro & Nuclear Power, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., SNC-Lavalin, URENCO oraz Westinghouse. Dzięki temu wsparciu możliwe jest także zorganizowanie dwóch dni warsztatów w Świerku oraz w Różanie.

NCBJ/Ministerstwo Energii/Wojciech Jakóbik