Huawei angażuje się w podmorskie kable. Przepływa przez nie 95 procent danych na świecie

18 marca 2019, 14:45 Alert

W sporze między USA i Chinami otwiera się nowy front w zakresie kontroli globalnych sieci dostarczających internet. Podczas gdy USA prowadzą głośną kampanię, by wykluczyć Huawei z sieci komórkowych nowej generacji przez obawy przed szpiegostwem, firma wkracza do sieci kablowych podmorskich, które przewodzą prawie wszystkie dane internetowe na świecie.

fot. Flickr

Około 380 aktywnych kabli podmorskich – wiązek linii światłowodowych, które leżą na dnach oceanów – przenoszą około 95 procent międzykontynentalnego połączeń głosowych i przesyłu danych, co sprawia, że mają one krytyczne znaczenie dla gospodarek i bezpieczeństwa narodowego większości krajów.

Obecni i byli amerykańscy urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i rządy sojuszników obawiają się, że kable te są coraz bardziej narażone na szpiegostwo lub ataki i twierdzą, że zaangażowanie Huawei potencjalnie zwiększa możliwości Chin. Huawei Marine’s Undersea Cable Network, chińska firma, w większości należąca do Huawei Technologies, pracowała nad około 90 projektami budowy lub modernizacji kabli podwodnych na całym świecie. Huawei zaprzecza stawianym zarzutom i twierdzi, że Stany Zjednoczone nie przedstawiły publicznie dowodów na to, że technologia Huawei stwarza ryzyko cyberbezpieczeństwa.

We wrześniu firma Huawei Marine Networks Co. zakończyła pracę nad podmorskim kablem o długości 3750 mil (ponad 6000 kilometrów) między Brazylią a Kamerunem. Niedawno rozpoczęła pracę nad kablu o długości 7500 mil łączącym Europę, Azję i Afrykę, który kończy bieg w Zatoce Kalifornijskiej w Meksyku. Dostęp do podmorskich kabli może pozwolić Chinom na podłączenie urządzeń, które przekierowują lub monitorują ruch danych – lub, w przypadku konfliktu, zrywają łącza do całych państw. Takie zakłócenia mogą być dokonywane zdalnie, za pomocą oprogramowania do zarządzania siecią Huawei i innych urządzeń na przybrzeżnych stacjach lądowych, gdzie kable podwodne łączą się z sieciami lądowymi.

– Jesteśmy bardzo świadomi kontrwywiadu i zagrożeń bezpieczeństwa podmorskich kabli od różnych graczy. Biorąc pod uwagę, że kable podmorskie przenoszą większość danych telekomunikacyjnych na świecie, zabezpieczenie tych kabli pozostaje kluczowym priorytetem dla rządu USA i jego sojuszników – powiedział William Evanina, dyrektor amerykańskiego Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa.

Joe Kelly, rzecznik Huawei, powiedział, że firma jest własnością prywatną i nigdy nie została poproszona przez żaden rząd o zrobienie niczego, co mogłoby zagrozić jej klientom lub firmie. – Gdybyśmy zostali o to poproszeni, odmówilibyśmy – zapewnił. Stany Zjednoczone mocno lobbują sojuszników, ostrzegając Niemcy w ostatnich dniach, że ograniczy wymianę informacji wywiadowczych z Berlinem, jeśli Huawei zbuduje krajową infrastrukturę mobilnego Internetu nowej generacji.

W ubiegłym tygodniu Huawei złożył pozew w amerykańskim sądzie, kwestionując ustawę, która ogranicza agencje federalne do prowadzenia interesów z firmą.

Wall Street Journal/Michał Perzyński