Polski gaz będzie przenosił góry. INGA w Warsaw Spire (RELACJA)

22 stycznia 2018, 11:00 Gaz. Energetyka gazowa

W warszawskim wieżowcu Warsaw Spire odbył się dzień otwarty programu Innowacyjnego Gazownictwa (INGA) zorganizowanego przez PGNiG, Gaz-System i Izbę Gospodarczą Gazownictwa. – Nie wyobrażamy sobie dziś gazownictwa bez innowacji – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG.

INGA w Warsaw Spire. Fot.: BiznesAlert.pl
INGA w Warsaw Spire. Fot.: BiznesAlert.pl

Kroplewski: Razem możemy przenosić góry

W listopadzie zeszłego roku GAZ-SYSTEM, NCBR i PGNiG wspólnie zainaugurowały programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo. Konsorcja przedsiębiorców i naukowców będą mogły wziąć udział w konkursach na rozwój nowatorskich rozwiązań dla sektora gazowniczego. Łączny budżet programu wyniesie 400 mln zł.

– Wierzymy w nasz potencjał i państwa pomysły, a także w to, że przedstawią Państwo ciekawe oferty – powiedział Kroplewski, reprezentując na wydarzeniu także Izbę Gospodarczą Gazownictwa.

Program INGA będzie realizowany w ramach tzw. Wspólnego Przedsięwzięcia. To unikatowy mechanizm finansowego wsparcia badań przemysłowych i prac rozwojowych. Jego celem jest poprawa innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazowniczego, jako uczestnika globalnego rynku, w perspektywie kilkunastu najbliższych lat. W ramach formuły Wspólnego Przedsięwzięcia NCBR pokrywa 50 proc. kosztów realizacji tzw. Agendy Badawczej opracowanej na podstawie zaproponowanych przez PGNiG oraz GAZ-SYSTEM obszarów problemowych wpisujących się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Dały przykład Gilowice jak innowacje wdrażać mamy

– Nasz potencjał jest wykorzystywany przez zachodnich partnerów, w tym Amerykanów. Chodzi między innymi o program coal-bed methane. Robimy swoje w Gilowicach. Pilotaż się powiódł. Przed nami kolejne etapy: demonstracyjny i biznesowy – zapowiedział Kroplewski. Przypomniał, że gaz z tego źródła może zapewnić do 1 mld m sześc. gazu rocznie na polskim rynku. – Razem jesteśmy w stanie przenosić góry – zapewnił.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło 3 listopada 2016 roku szczelinowanie hydrauliczne pokładu węgla 510 w Gilowicach k/Brzeszcz na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. PGNiG realizuje ten projekt wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB).

PIG-PIB szacuje, że w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym znajduje się 170 mld m sześc. metanu w pokładach węgla. Na świecie pozyskiwanie metanu z pokładów węgla to obecnie jeden z podstawowych sposobów eksploatacji alternatywnych źródeł energii. Stosuje się go m.in. w USA (blisko 50 mld m sześc. rocznie), Australii, Kanadzie, Chinach i Indiach.

NCBiR: Konkrety na przełomie lutego i marca

– Jesteśmy zbudowani skalą zainteresowania tym przedsięwzięciem – powiedział Piotr Pleciński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Podkreślał merytoryczny charakter spotkania w Warsaw Spire. – NCBiR już teraz zaprasza na spotkanie bardziej formalne w zakresie finansowania projektów i aplikacji, które odbędzie się na przełomie lutego i marca, tuż po naborze wniosków, który odbędzie się 19 lutego. Środki ze strony NCBiR to 200 mln złotych. To największe przedsięwzięcie Centrum. Liczymy, że będzie takie nie tylko ze względu na finansowanie, ale i liczbę ciekawych projektów.

Dariusz Dzirba, dyrektor działu rozwoju w PGNiG i Aleksander Zawisza, dyrektor działu rozwoju w Gaz-System przedstawili założenia programu INGA. Konkursy NCBR w ramach programu INGA będą ogłaszane w ośmiu obszarach tematycznych:

  • poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych,
  • pozyskanie metanu z pokładów węgla,
  • materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych,
  • sieci gazowe,
  • użytkowanie, obrót i nowe zastosowania LNG i CNG,
  • technologie wodorowe i paliwa gazowe,
  • technologie stosowane we współpracy z klientami,
  • ochrona środowiska.

AKTUALIZACJA 22 stycznia 2018, godz. 11.30 – informacje o projekcie w Gilowicach