Innowacje w energetyce: NCBR i ARP o programach wsparcia (RELACJA)

20 października 2017, 07:15 Energetyka

We Wrocławiu odbył się III Kongres Energetyczny. Podczas panelu „Innowacje w energetyce” jego uczestnicy podkreślili, że aby nowe technologie były wdrażane i komercjalizowane, musi zaistnieć współpraca małych start-upów z wielkim biznesem, korporacjami, a kluczem jest sztuka selekcji i monitoring wydatkowania środków, aby nie zostały one zmarnotrawione. Partnerem medialnym wydarzenia był BiznesAlert.pl. 

fot. Tauron

Panel prowadziła Magdalena Jackowska-Rejman, prezes zarządu TechBrainers.

Wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG Łukasz Kroplewski wskazał, że innowacje łączą się bezpośrednio z rozwojem. – W naszej firmie powołano Departament Innowacji i Rozwoju Biznesu, którego celem jest biznesowe podejście i zarządzanie innowacjami. Mamy komitet ds. strategicznych innowacji, który wytycza kierunki rozwoju. Stworzyliśmy także piony ochrony intelektualnej oraz działań wdrożeń i innowacji. Pracujemy z Agencją Rozwoju Przemysłu i Izbą Gospodarczą Gazownictwa przy start-upach. Mamy program InnVento, dzięki któremu współpracujemy już z 7 start-upami w formie pilotażu – powiedział.

Poinformował również o tym, że dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pozyskano ok. 150–160 mln zł w ramach programu Blue Gas, który, jak podkreślił, teraz przynosi efekty przy zastosowaniu w ramach przedeksploatacyjnego wydobycia metanu z pokładów węgla.

Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja, powiedział, że energetyka cały czas się rozwija, ale poprzednie lata pokazują, że nowe technologie dotychczas były wdrażane przez duże firmy. Teraz to się zmienia. Poszukiwane są rozwiązania wśród małych, ale innowacyjnych przedsiębiorstw. Szansą na stymulację rozwoju współpracy jest współfinansowanie ze strony NCBiR. Podał on przykład, czego spółka szuka i czego oczekuje od start-upów. – Jeśli na liniach, na którymś odcinku spadnie napięcie na sieciach, to my chcemy to wiedzieć w momencie zaistnienia takiego zdarzenia, zanim klient zgłosi to operatorowi – powiedział.

Przypomniał, że na obszarze województwa dolnośląskiego są zainstalowane w liczbie 360 tys. tzw. inteligentne liczniki. – Poza usprawnieniem komunikacji z klientem pozyskaliśmy wiele ciekawych informacji, dla których poszukiwane jest zastosowanie – dodał.

Jak powiedział prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, kończą się środki dotyczące wsparcia innowacji, tzw. szybkiej ścieżki, a obecna perspektywa wydatkowania środków dobiega końca. Terminem na składanie wniosków jest rok 2018 w ramach obecnej perspektywy budżetowej.

Niebawem ruszy program Bloki 200+. Środki na modernizację elektrowni węglowych

Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, powiedział, że w Agencji uruchomiono pion rozwoju innowacji, a współpraca odbywa się m.in. z PGNiG w ramach programu InnVento.

Jego zdaniem ciekawą formułą, która się sprawdza, jest „Speed Dating”. – To pomysł na dziesięcio-, piętnastominutowe prezentacje start-upów, swoich pomysłów przed większymi firmami. Następnie przedstawiane są szczegółowe założenia projektów, które zostały wcześniej wybrane i dopiero po ich analizie firmy mogą – jeśli widzą szansę na rozwój – rozpocząć z nimi współpracę – powiedział wiceprezes ARP.

Inną możliwością jest tzw. sieć otwartych innowacji, a więc finansowanie poprzez transfer technologii – jeden jest dawcą, a drugi jest biorcą technologii. – Rozpatrujemy to jako tandem, gdzie w oparciu o transfer technologii zostanie wygenerowany biznes. Do końca roku chcemy zidentyfikować 10 par. W kolejnym roku chcemy dalej ten program rozwijać – powiedział Kensbok.

– W Kobierzycach pod Wrocławiem, w strefie ekonomicznej zarządzanej przez ARP, LG zainwestował w drugą fazę projektu budowy baterii do pojazdów elektrycznych. – Będzie to największa w Europie fabryka produkcji baterii do pojazdów elektrycznych – poinformował wiceprezes ARP.