Irak chce zwolnienia z sankcji USA wobec Iranu

12 grudnia 2018, 07:15 Alert

Premier Iraku Adel Abd al-Mahdi powiedział we wtorek, że wyśle do Stanów Zjednoczonych delegację, która będzie zabiegać o zwolnienie z sankcji nałożonych na Teheran, co pozwoliłoby Bagdadowi utrzymać import gazu z Iranu.

„Strona amerykańska współpracuje z Irakiem, żeby znaleźć rozwiązania, które usunęłyby presję na Irak, ponieważ (irański) gaz jest powiązany z bardzo ważną kwestią, jaką jest elektryczność” – oświadczył iracki premier na konferencji prasowej w Bagdadzie.

Irak jest obecnie uzależniony od importu gazu z Iranu. Surowiec ten wykorzystywany jest w szczególności do produkcji energii elektrycznej. Zapotrzebowanie irackie wynosi 23 tys. MW dziennie, podczas gdy dzienna produkcja wynosi tylko 15,7 tys. MW.

Premier Mahdi, który objął urząd w październiku br., spotkał się we wtorek w Bagdadzie z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym. „(Kwestia) sankcji została wspomniana” – powiedział Perry dziennikarzom po spotkaniu z irackimi ministrami ds. ropy naftowej Thamerem Ghadhbanem i ds. elektryczności Luajem al-Chatibem.

Kancelaria premiera Mahdiego poinformowała, że amerykański minister przybył do Iraku z delegacją liczącą ponad 50 biznesmanów. Perry zabrał głos na konferencji zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Handlową, w której uczestniczył też minister Ghadhban; powiedział, że „rozmawiali na temat pewnych bardzo pozytywnych możliwości”.

W 2017 roku potwierdzone zasoby gazu ziemnego w Iraku wynosiły 3744 mld metrów sześciennych, co plasowało ten kraj na 11 miejscu na liście krajów pod względem posiadanych zasobów tego surowca. Mimo to produkcja gazu w Iraku wynosi obecnie zaledwie 10,6 mld metrów sześciennych; kraj jest na 40 miejscu na liście gazowych wydobywców. Rozmiary rodzimej produkcji nie zaspokajają potrzeb rynku wewnętrznego.

Na początku listopada USA, po nałożeniu sankcji na Iran, udzieliły Irakowi 45-dniowego zwolnienia na import gazu z Iranu pod warunkiem, że rozliczenia nie będą odbywać się w dolarach. USA oczekują, że po upływie tego okresu Irak uniezależni się od importu energetycznego z Iranu. Irak twierdzi jednak, że jest to zbyt mało czasu i jeszcze co najmniej dwa lata zajmie mu szukanie alternatywnych źródeł zaopatrzenia.

Pod koniec listopada irackie ministerstwo ds. ropy naftowej zapowiedziało, że do końca 2018 r. zwiększy dzienną produkcję ze złóż w Basrze o 4,2 mln metrów sześciennych. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa dzienna produkcja Basra Gas Company do końca 2018 roku osiągnie poziom 29,6 mln metrów sześciennych. Docelowo Irak chce, by BGC produkowało 56,5 mln metrów sześciennych gazu dziennie.

21 października Irak podpisał umowę z amerykańskim gigantem General Electric (GE) i jego niemieckim rywalem, firmą Siemens, na rozwój swojej infrastruktury energetycznej. Projekt tych firm zakłada instalację mobilnych minielektrowni LNG przy niektórych małych polach gazowych na południu Iraku.

Polska Agencja Prasowa