Iran chce słać gaz do Europy z pomocą Gazpromu

26 stycznia 2017, 09:45 Alert

Iran przyjął z zadowoleniem udział rosyjskiego Gazpromu w projekcie budowy gazociągu, który pozwoli w przyszłości na dostawy irańskiego gazu do Europy.

Spotkanie PGNiG-NIOC fot. National Iranian Oil Company

IGAT-9

Chodzi o gazociąg IGAT-9, który ma słać 25 mld m3 rocznie z największych na świecie złóż South Pars do Europy przez Turcję. List intencyjny o współpracy przy projekcie podpisały NIGC i Gazprom. Rosjanie zadeklarowali chęć inwestycji na kwotę 2,5 mld dolarów – podaje agencja Mehr za wiceministrem ropy Hamidem REzą Arakim.

Poinformował on, że wydobycie gazu w Iranie wzrosło do około 700 mln m3 dziennie, a w przyszłym roku ma przekroczyć poziom 1 mld m3 dziennie. – Razem ze wzrostem wydobycia musi wzrosnąć pojemność magazynów i przepustowość gazociągów – przyznał Araki. W tym kontekście wymienił szlak gazociągowy o długości 1900 km ze złóż na południu kraju na północną granicę, skąd surowiec mógłby trafiać do Turcji i Unii Europejskiej.

Krajowe potrzeby na pierwszym miejscu

Gazprom i NIGC podpisały już memorandum o porozumieniu w sprawie budowy stacji kompresorowych i magazynów gazu w Iranie. Jego zapasy gazu są szacowane na 34 bln m3, czyli 18 procent światowych zasobów.

Obecnie Iran śle około 9 mld m3 do Turcji i na zasadzie swapu dostarcza go Azerbejdżanowi i Armenii w zamian za elektryczność. Sprowadza także gaz z Turkmenistanu by zasilić niepołączone gazociągami prowincje północne.

Jednocześnie jednak Iran istotnie zwiększa krajowe zużycie gazu. Analitycy zastanawiają się, czy w świetle tego faktu wystarczy mu jeszcze surowca na eksport. – Mimo jednych z największych rezerw na świecie Iran wciąż wydobywa o wiele mniej gazu niż najwięksi producenci, tj. Rosja i Stany Zjednoczone. Niemal cała produkcja, tj. około 170 mld metrów sześciennych gazu rocznie, przeznaczana jest na własne potrzeby. O ile nie dojdzie do gwałtownego wzrostu produkcji spowodowanego napływem zagranicznych inwestycji, Iran nie stanie się ważnym eksporterem gazu w najbliższej perspektywie – przekonywał w rozmowie z BiznesAlert.pl Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

PGNiG działa w Iranie

Polskie PGNiG ma zbadać złoże Soumar, co w przyszłości może mu pozwolić na opłacane wydobycie węglowodorów. Chociaż Polska rozważa dostawy gazu z Iranu, to nadzieje studzi ministerstwo spraw zagranicznych, które przypomina, że Polacy starają się głównie o umowy serwisowe, takie na jaką liczy PGNiG.

Press TV/Wojciech Jakóbik

Ćwiek-Karpowicz: Iran nie zmieni stanu gazowej gry w Europie