Iran dostarcza węglowodory na spocie. USA nie godzą się na kontrakty długoterminowe

4 października 2016, 07:30 Alert

Pierwszy raz od czasu zniesienia międzynarodowych sankcji wobec Iranu brytyjski koncern energetyczny BP odebrał 1 mln baryłek irańskiego kondensatu gazowego – poinformował dyrektor ds. międzynarodowych National Iranian Oil Company (NIOC) Seyed Mohsen Ghamsari. 

– Na podstawie kontraktu spotowego brytyjskiej spółce dostarczono 1 mln baryłek kondensatu gazowego – powiedział Ghamsari.
Zwrócił przy tym uwagę, że surowiec został sprzedany na podstawie jednorazowej umowy. Jednocześnie Iran kontynuuje rozmowy dotyczące długoterminowych umów z takimi spółkami jak Shell i BP.

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

– Rozpoczęto również rozmowy z Royal Dutch Shell o długoterminowych dostawach ropy, chociaż na razie nie podjęto ostatecznej decyzji – powiedział przedstawiciel NIOC. Dodał, że spółka kontynuuje negocjacje dotyczące charakteru oraz wolumenu dostaw.- Jak dotychczas sprzedano dwóm spółkom z Wielkiej Brytanii dwa ładunki ropy oraz kondensatu gazowego – stwierdził Ghamsari.

W porównaniu z lipcem w sierpniu Iran zwiększył poziom eksportowanego wolumenu ropy o 15 procent – do 2 mln baryłek dziennie. Dzięki silnemu popytowi na irańską ropę w Europie oraz Azji Teheran zwiększył dzienne wydobycie do 3,8 mln baryłek. Irańczycy są bliscy osiągnięcia poziomu wydobycia sprzed nałożenia międzynarodowych sankcji, czyli 4 mln baryłek na dobę.

Dostawa spotowa dotarła także do Gdańska. Grupa Lotos odebrała 2 mln baryłek ropy przy pomocy tankowca Atlantas. Lotos i PKN Orlen rozmawiają o możliwości podpisania umów długoterminowych z Iranem, ale na razie nie ma informacji o przełomie w tym zakresie

Jak informował BiznesAlert.pl, ograniczeniem dla podpisywania umów długoterminowych z Iranem w Europie może być postawa Stanów Zjednoczonych, które nie pozwalają na rozwój współpracy energetycznej z tym krajem ze względu na obawy o możliwość pogorszenia relacji z Teheranem.

Czy Iran stanie się nowym graczem na polskim rynku ropy?


RIA Novosti/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki/Piotr Stępiński