font_preload
PL / EN
Alert 7 listopada, 2017 godz. 9:00   
REDAKCJA

USA grożą Iranowi sankcjami, Rosja obiecuje inwestycje w złoża

Igor Sieczin Igor Sieczin

W sytuacji gdy Amerykanie grożą Iranowi nowymi sankcjami, Rosjanie obiecują miliardowe inwestycje w sektorze wydobycia ropy i gazu.

Rosyjski Rosnieft i irańska NIOC podpisały umowę o strategicznej współpracy w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego. Prezes Igor Sieczyn zapowiada inwestycje na 30 mld dolarów.

Nie podpisano dotąd wiążących porozumień dwustronnych, jednak mogą one dotyczyć projektów ze złożami szacowanymi na 55 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej, z potencjałem wydobycia do 1,1 mln baryłek dziennie. Według rosyjskich mediów Rosnieft jest zainteresowany wzrostem wydobycia na irańskich koncesjach.

NIOC podpisał także umowy z Gazprom Nieftem i Łukoilem o wspólnym wydobyciu. Gazprom Nieft zamierza wydobywać ropę ze złóż Czangouleh i Czeszmen Chosz. Podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Iranie spółka podpisała memorandum o współpracy z ministerstwem ropy tego kraju. Mają razem szukać perspektywicznych projektów wydobywczych.

Rosja reaguje na działania USA wobec Iranu

Rosyjskie firmy ślą pozytywne sygnały w sytuacji, gdy amerykański departament stanu odradza inwestycje w irański sektor wydobywczy, ze względu na to, że rozważa wprowadzenie nowych sankcji wobec Teheranu. Z tego względu przed dalszymi inwestycjami w Iranie powstrzymują się polskie PGNiG, PKN Orlen i Grupa Lotos.

Iranowi zależy na zagranicznych inwestycjach w złoża ze względu na konieczność kosztownej modernizacji sektora wydobywczego w celu zwiększenia poziomu wydobycia do poziomu sprzed sankcji wprowadzonych w 2011 roku ze względu na podejrzenia o próbę pozyskania broni jądrowej przez Teheran.

Oilprice/Regnum/Wojciech Jakóbik

USA odradzają współpracę z Iranem. Sygnał dla Polski