Iran i Ukraina stworzą spółkę do handlu ropą w regionie

3 sierpnia 2016, 06:30 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Iran i Ukraina zamierzają powołać spółkę handlującą węglowodorami. W ciągu najbliższych miesięcy chcą zbadać perspektywy dostaw irańskiej ropy nad Dniepr oraz wspólnej realizacji innych projektów. O sprawie poinformowało biuro prasowe ukraińskiego ministerstwa energetyki oraz przemysłu węglowego po zakończeniu wizyty szefa resortu – Ihora Nasałyka – w Teheranie.

Wcześniej Nasyłk poinformował o zainteresowaniu Iranu dostawami ropy naftowej poprzez rurociąg Odessa-Brody. Odpowiednie porozumienia w tej sprawie mają zostać osiągnięte w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak informuje biuro prasowe ukraińskiego resortu energetyki, doszło do konsultacji między przedstawicielami biznesu obu stron. – W wyniku przeprowadzonych konsultacji doszło do podpisania memorandum o współpracy z irańskim GIMDC w ramach utworzeniaspółki joint venture zajmującej się importem oraz eksportem surowców – poinformowało ministerstwo energii. Nie podało więcej szczegółów.

– W wyniku przeprowadzonych rozmów osiągnięto porozumienie w sprawie powołania roboczej grupy ekspertów, która w przeciągu 30 dni przeanalizuje możliwość realizacji najbardziej perspektywicznych projektów we wspomnianych obszarach – czytamy w oświadczeniu.

Przez Ukrainę do regionu

Podczas spotkania z irańskim ministrem ropy Bijanem Namdarem Zangenehem Ihor Nasałyk podniósł kwestię dostaw irańskich węglowodorów nad Dniepr w celu ich przetworzenia przez miejscowe rafinerie. Rozmawiano również o dostawach irańskich surowców energetycznych do państw Unii Europejskiej, w tym na Litwę, do Polski oraz Czech.

Więcej: Polska i Ukraina staną w szranki o ropę Iranu

Według informacji ukraińskiego ministerstwa energetyki, Teheran wyraził gotowość do realizacji dostaw ropy do państw Europy Wschodniej. W zakresie międzynarodowych projektów dotyczących dostaw gazu Irańczycy rozważają możliwość uczestnictwa w nich wyłącznie z uwzględnieniem opłacalności ekonomicznej w kontekście nadpodaży na rynku gazu.  

– Strona irańska z zainteresowaniem przyjęła propozycję udziału ukraińskich spółek w rozwoju irańskiej infrastruktury energetycznej, w szczególności jeżeli chodzi o budowę podziemnych magazynów gazu, budowę oraz modernizację już istniejących tłoczni oraz zwiększenie przepustowości irańskiej sieci przesyłowej – poinformowało biuro prasowe ukraińskiego ministerstwa energetyki.

Rozmowy irańsko-ukraińskie są również ważne z polskiego punktu widzenia ponieważ istniałaby szansa aby węglowodory z Persji mogły znad Dniepru dotrzeć nad Wisłę. Irański gaz mógłby docierać do naszego kraju przez istniejące połączenie gazowe lub planowany Gazociąg Polska-Ukraina. Ropa dotarłaby przez ropociąg Odessa-Brody-Gdańsk, o ile zostanie zbudowany.

Więcej: Ukraina rozmawia z Iranem o dostawach węglowodorów