Irlandia odejdzie od paliw kopalnych?

16 lipca 2018, 14:15 Alert

Irlandia chce zostać pierwszym krajem na świecie, który całkowicie rezygnuje z korzystania z paliw kopalnych. Projekt ustawy, przyjęty przy wsparciu wszystkich stron w izbie niższej parlamentu zakłada, że udziały w firmach wydobywających węgiel, ropę naftową, torf i gaz zostaną sprzedane tak szybko, jak to tylko możliwe.

fot. pixabay.com

Według zwolenników podjęcia takich działań, wykorzystanie wszystkich istniejących zasobów paliw kopalnych do celów gospodarczych wywoła katastrofalne zmiany klimatu. W związku z tym pozyskiwanie większej ilości węglowodorów jest moralnie złe i ryzykowne ekonomicznie. Przeciwnicy tak gwałtownej dekarbonizacji twierdzą, że pozbywanie się akcji firm paliwowych ograniczy wpływ na decyzje podejmowane przez ich zarządy.

Nowe prawo dotyczące sprzedaży udziałów w spółkach wydobywających paliwa kopalne zostało przyjęte przez niższą izbę parlamentu Irlandii. Oczekuje się, że dokument przejdzie szybko przez izbę wyższą, a to oznacza, że ustawa może zacząć obowiązywać przed końcem bieżącego roku.

Krajowy fundusz inwestycyjny, którego wartość wyceniono na 8 miliardów euro, będzie musiał sprzedać wszystkie swoje udziały w spółkach odnoszących korzyści finansowe z pozyskiwania lub wykorzystywania węgla, ropy, gazu i torfu. Norwegia również podjęła kroki w celu ograniczenia spalania paliw kopalnych, jednak wart 1 bilion dolarów norweski fundusz inwestycyjny tylko częściowo zbył swoje prawa do podmiotów związanych z węglowodorami energetycznymi.

„Ruch (dezinwestycyjny) podkreśla potrzebę zaprzestania inwestowania w ekspansję globalnego przemysłu. Inwestycje muszą zostać umiejętnie zmniejszone jeżeli chcemy powstrzymać katastrofalne zmiany klimatu” – powiedział Thomas Pringle, niezależny parlamentarzysta, który wprowadził nową ustawę pod obrady Oireachtas (parlamentu irlandzkiego). „Irlandia poprzez sprzedaż (udziałów) przekazuje jasny sygnał, że irlandzka opinia publiczna i społeczność międzynarodowa są gotowe myśleć i działać bez oglądania się na krótkoterminowe interesy” – dodał Pringle.

Éamonn Meehan, dyrektor wykonawczy międzynarodowej organizacji charytatywnej Trócaire, powiedział: „W zeszłym miesiącu Irlandia została uznana za drugi najsłabszy kraj w Europie pod względem jakości działań związanych z klimatem, więc procedowanie tej ustawy to dobra wiadomość. Teraz spowoduje ona znaczne przyspieszenie tempa prac”.

Według zapisów ustawy firma produkująca paliwa kopalne, to taka, która uzyskuje minimum 20 procent swoich przychodów z poszukiwania, wydobywania lub rafinacji paliw kopalnych. Nowe przepisy dopuszczają także inwestycje w irlandzkie koncerny opracowujące paliwa kopalne. Wszystko to pod warunkiem podjęcia przez firmy działań na rzecz rezygnacji z ich produkcji lub przerabiania.

Gerry Liston z Global Legal Action Network, który opracował projekt ustawy, powiedział: „Rządy nie wywiążą się ze zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych, jeśli nadal będą finansowo wspierać sektor paliw kopalnych. Kraje na całym świecie muszą teraz pilnie podążać za Irlandią i odejść od paliw kopalnych”.

The Guardian/Roma Bojanowicz