font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 10 sierpnia, 2016 godz. 7:30   
REDAKCJA

Izrael chce dzielić się z Polską doświadczeniami w zakresie wojskowości

EXTRA

Współpraca wojskowa między armiami będzie się pogłębiać poprzez poszerzenie zakresu rozmów, wymianę informacji i dzielenie się doświadczeniami a także poprzez czerpanie nauki z doświadczeń w wykorzystywaniu zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak rakiety firmy IMI Systems – mówi Avi Felder, prezes IMI Systems w rozmowie z Bogusławem Mazurem dla Polska the Times. 

Współpraca z Polską pozwoliłaby na umocnienie międzynarodowej pozycji Izraela, a także zwiększeniu potęgi militarnej zarówno Izraela jak i Polski w wyniku wymiany informacji, wspólnych ćwiczeń wojskowych czy współpracy wywiadów.

W epoce rosnącego zagrożenia terroryzmem, wojną hybrydową a nawet groźbą wybuchu wojny konwencjonalnej, doświadczenia Izraela mogą być szczególnie ważne dla Polski. Odnoszą się głównie do wykorzystywania pocisków i rakiet oraz umiejętności przenoszenia strefy wojennej na terytorium wroga. Transfer technologii jest ułatwiony, gdyż Polska jest członkiem NATO i UE. Dodatkowo, stosunki między Polską a Izraelem są bardzo pozytywne, Polska może więc liczyć na to, że Izrael w maksymalnym stopniu podzieli się z nią swoimi doświadczeniami.

Podejście IMI System oczywiście polega na tym, aby sprostać wymogom określonym przez polski program Homar a tym samym zaspokoić potrzeby polskiej armii i polskiego przemysłu w długiej perspektywie czasowej. IMI Systems oferuje kombinację najnowocześniejszych i ekonomicznych rozwiązań z otwartością na transfer swojej technologii do odnośnych gałęzi polskiego przemysłu. EXTRA, który jest niezwykle precyzyjnym pociskiem na odległość 150 km – zasięg dwa razy większy od konkurencji – oraz Predator Hawk, który może precyzyjnie uderzyć w cel na odległość do 300 km, to najbardziej opłacalne pociski obecnie dostępne w branży. Gdy dodamy do tego LYNX, autonomiczną wielozadaniową wyrzutnię, która może wystrzeliwać każdy z oferowanych pocisków, otrzymujemy najbardziej zaawansowany i ekonomiczny system pocisków w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami. Uważamy, że taka kombinacja czyni ofertę IMI Systems najodpowiedniejszą dla Polski w oparciu o wymogi określone przez program Homar.

Jako, że IMI Systems przekazuje rozległą wiedzę oraz wszechstronne technologie produkcji, polski przemysł będzie miał technologiczne zdolności do dokonywania modernizacji i modyfikacji sprzętu. Niezbędne wsparcie zostanie zaoferowane i dostarczone pod nadzorem izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W oparciu o już uzyskane zgody w celu sprostania tym wymaganiom oraz ze względu na to, że Izrael dzieli się technologicznymi i operacyjnymi aktywami ze swoimi sojusznikami, można za pewnością założyć, że współpraca będzie na najwyższym poziomie.