font_preload
PL / EN
Alert PAP 19 czerwca, 2017 godz. 10:45   
REDAKCJA

Izrael chce słać gaz do Europy

Podziemny Magazyn Gazu w Kossakowie PGNiG energetyka gaz Podziemny magazyn gazu fot. PGNIG

Zasoby gazu w Izraelu, na Cyprze i na południe od Krety mogą wesprzeć eksport tego paliwa do Europy. Takie przekonanie wyraził premier Izraela w wywiadzie dla greckiej gazety „Kathimerini”. Beniamin Netanjahu odniósł się też do budowy najdłuższego na świecie gazociągu podmorskiego EastMed.

Premier Netanjahu podkreślił, że Izrael ma spore zasoby gazu. Mniejsze, ale także ważne złoża znajdują się na Cyprze i prawdopodobnie na południe od Krety. To duże rezerwy, które mogą trafić na europejski rynek. Dodał, że koszt wspólnej budowy gazociągu będzie znacznie mniejszy niż gdyby robić to na każdym obszarze osobno. Izraelski polityk przypomniał, że półtora roku temu projekt EastMed wydawał się niemożliwy do zrealizowania, a teraz jest to osiągalne.

Dwa miesiące temu Włochy, Grecja, Cypr i Izrael podpisały deklarację w sprawie wspólnych prac nad budową najdłuższego i najgłębiej położonego podmorskiego gazociągu na świecie. Zwiększyłby on bezpieczeństwo energetyczne Europy i stałby się alternatywą dla dominacji Gazpromu. Do końca roku ma być gotowy projekt jego budowy.

Polska Agencja Prasowa