Izrael i Cypr będą współpracować. „Najwyższy dał nam mannę, ale tym razem nie z nieba”

30 lipca 2015, 07:30 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński)

Izraelskie złoża Lewiatan i Tamar.

Jak poinformowała agencja Reuters, 28 lipca Izrael oraz Cypr osiągnęły porozumienie w sprawie rozszerzenia współpracy w dziedzinie energetyki w tym w sferze wykorzystania rurociągów i sieci energetycznych na europejskich rynkach, ponieważ obie strony zamierzają eksploatować złoża gazu znajdujące się blisko ich wybrzeży.

Premier Izraela Benjamin Netanyahu oraz prezydent Cypru Nicos Anastasiades ogłosili swoją gotowość do współpracy w kwestii zagospodarowania złóż gazu ziemnego na szelfie Morza Śródziemnego oraz organizacji dostaw surowca na światowe rynki.

– Najwyższy obdarzył nas manną, ale nie z nieba a podwodną i chcemy ją zdobyć. Sądzimy, że współpraca, będzie prostsza do osiągnięcia i przyniesie korzyści naszym narodom – powiedział Netanyahu.

We wschodniej części Morza Śródziemnego znajduje się jedno z największych odkrytych w historii regionu złóż gazu ziemnego – izraelskie Lewiatan (niepotwierdzone 450 mld m3) i Tamar (potwierdzone 237-254 mld m3) oraz pobliskie, cypryjskie złoże Afrodyta (szacunkowo 127 mld m3). Obie strony pokładają nadzieje, że dzięki nimi przez dziesięciolecia zyskają niezależność energetyczną a także zdobycie znacznego potencjału eksportowego.

Izraelski premier stwierdził, że obydwie strony badają rożne warianty współpracy ale nie określił jakie konkretnie. Z kolei cypryjski prezydent powiedział, że wśród potencjalnych wspólnych projektów wymieniana jest budowa wschodnio-śródziemnomorskiego gazociągu a także organizacja dostaw energii elektrycznej do Europy wytwarzanej z gazu łupkowego.

– Zgodziliśmy się, że badanie oraz zagospodarowanie zasobów węglowodorów jest suwerennym prawem, które powinno odgrywać ważną rolę w szerszym kontekście regionalnym i w ramach wzajemnie korzystnych warunków – stwierdził Anastasiades.

Więcej w analizie BiznesAlert.pl