Izrael uruchomił eksport gazu. Europa liczy na dostawy

6 marca 2017, 15:30 Alert

– Po raz pierwszy w swojej historii Izrael rozpoczął eksport gazu – informuje agencja AFP, powołując się na spółkę Delek Drilling będącą częścią konsorcjum zajmującego się eksploatacją należących do Tel Awiwu złóż gazu na Morzu Śródziemnym.

Jak informuje izraelska spółka, eksport paliwa ze złoża Tamar w Jordanii rozpoczął się w styczniu tego roku. Nabywcą surowca okazały się jordańskie spółki Arab Potash oraz Jordan Bromine, które w 2014 roku podpisały 15-letnią umowę na import ze wspomnianego złoża 2 mld m3 gazu.

Tamar to izraelskie złoże znajdujące się na Morzu Śródziemnym. Jego udowodnione zasoby są szacowane na 200 mld m3. Ponadto rezerwy przylegającego do niego złoża Tamar South mogą wynosić 23 mld m3.

W Izraelu eksploatowane jest również złoże Lewiatan, które pod względem eksportu jest bardziej perspektywiczne od Tamar. We wrześniu 2016 roku jordańska spółka NEPCO oraz Noble Energy (operator złoża Lewiatan) podpisały wartą 10 mld dolarów umowę na dostawy gazu ze złoża Lewiatan. Dostawy powinny się rozpocząć w 2019 roku.

Gaz ziemny jest podstawowym źródłem energii w Izraelu. Według stanu na 2014 rok Tel Awiw wydobywał rocznie ponad 7,5 mld m3.

Według danych U.S. Energy Information Administration z 1 stycznia 2015 roku udokumentowane zasoby gazu w Izraelu wynoszą 7 bln stóp sześciennych.

Izrael może dostarczyć gaz do Europy

Koncepcja dostaw paliwa z Ziemi Świętej pojawiła się już we wrześniu 2015 roku. Wówczas w tureckich mediach ukazały się informacje, że na potrzeby dostaw na światowe rynki gazu ze złoża Lewiatan Izrael może wykorzystać rurociągi przechodzące przez terytorium Turcji.

Do dostaw izraelskiego gazu do Europy może posłużyć także gazociąg ze złóż cypryjskich do Grecji, który jest analizowany przez Komisję Europejską. Ma on osiągnąć długość 1300 kilometrów, z czego 200 km ciągnie się pod wodą ze złóż cypryjskich Lewiatan, 700 km wynosi odcinek do Krety i 400 km na ląd w Grecji. Przepustowość ma sięgnąć 16 mld m3 rocznie.

Budowa ma kosztować 4,3 mln dolarów za kilometr. Komisja rozważa poparcie dla projektu położenia odnogi IGI-Poseidon na północy Grecji i połączenie go z Bułgarią, gdzie gaz śródziemnomorski mógłby zostać przesłany dalej, na rynek Unii Europejskiej.

Trend/Piotr Stępiński

 

Jakóbik: Gaz z Ziemi Świętej dla Europy