Jak zwiększyć efektywność floty bezzałogowców w operacjach powietrznych?

28 sierpnia 2015, 16:45 Bezpieczeństwo

Zespół naukowców i studentów Politechniki Warszawskiej oraz specjalistów z Lockheed Martin przedstawił dziś na konferencji prasowej wyniki zaawansowanego projektu badawczego OpUSS. Miał on m. in. na celu optymalizację bezzałogowych systemów lotniczych. W ramach projektu opracowano metody i oprogramowanie optymalizacji misji wykonywanej przez zespół różnorodnych bezzałogowych statków powietrznych.

Projekt pt. „Optymalizacja bezzałogowego systemu systemów” (Optimization of Unmanned System of Systems, OpUSS) realizowany był przez Politechnikę Warszawską od listopada 2013 roku na podstawie umowy o współpracy z amerykańską firmą Lockheed Martin.

DSC_0556

Prof. Janusz Narkiewicz, kierownik Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego Politechniki Warszawskiej, pogratulował zespołowi dobrze wykonanej pracy. – Poza zacieśnieniem współpracy między Politechniką, polskim środowiskiem akademickim i firmą Lockheed Martin, wyniki prac zespołu stanowią istotny wkład w rozwój badań nad systemami bezzałogowymi. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy i ostatecznych rezultatów tego ważnego projektu.

DSC_0566

Przeprowadzone loty floty bezzałogowych statków powietrznych stanowiły jeden z ostatnich etapów projektu OpUSS – Optymalizacja bezzałogowego „systemu systemów” wykonywanego przez naukowców i studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy z firmą Lockheed Martin. Wyniki projektu mogą posłużyć do wyboru floty statków powietrznych do wykonania zadanej misji, optymalizacji jej działania, a także formułowania wymagań co do uzupełnienia posiadanych zasobów o dodatkowe statki powietrzne. Projekt jest doskonałym przykładem udanej współpracy międzysektorowej i międzynarodowej: firmy Lockheed Martin ze środowiskiem uniwersyteckim w Polsce.

Jak zgodnie podkreślili uczestnicy projektu oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, zostaną podjęte działania celem wykorzystania rozwiązań wypracowanych w czasie projektu w działalności polskich sił zbrojnych.

DSC_0568

Dotychczasowe efekty prezentowany były m.in. podczas prestiżowej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Aeronautyki i Astronautyki w Dallas, w czerwcu tego roku. Sukces projektu na pewno zachęci młodych polskich inżynierów do pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie platform bezzałogowych.

DSC_0570

Projekt realizowany był przez studentów i pracowników naukowych PW dotyczył optymalizacji współdziałania systemów bezzałogowych statków powietrznych, a także lotów z udziałem samolotów załogowych. Pozwoli to najbardziej efektywnie wykorzystać dostępne zasoby dla wykonywania różnorodnych misji. Program stanowi kolejny przykład udanej współpracy firmy Lockheed Martin z przedstawicielami przemysłu i środowiskami uniwersyteckimi w Polsce, mającej na celu zachęcenie młodych, polskich inżynierów do pracy nad przyszłościowymi rozwiązaniami w zakresie obronności i przemysłu.

DSC_0571

DSC_0575


Citabria

Rekin

Rekin in flight

T-Rex

WUT_LM team_2

WUT_LM_team

WUT_team