Jakubowski: Umowa dla Baltic Pipe do końca stycznia. Nie ma decyzji o trzecim zbiorniku

11 grudnia 2017, 12:22 Energetyka

– Rozwój terminalu LNG oraz rozbudowa krajowej i transgranicznej infrastruktury przesyłowej to istotne czynniki podnoszące bezpieczeństwo energetyczne i rozwój konkurencyjnego rynku gazu – powiedział w trakcie konferencji ,,Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne 2017” Paweł Jakubowski, Dyrektor Pionu Rozwoju w Gaz-Systemie. Patronem wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

Paweł Jakubowski / fot. BiznesAlert.pl

W trakcie wystąpienia podkreślał, że dzięki rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu oraz budowie gazociągu Baltic Pipe (program Bramy Północnej), Gaz -System chce stworzyć alternatywę dla rynku tak, aby umożliwić import gazu z większej liczby kierunków. Zwracał również uwagę na to, że Brama Północna może docelowo pozwolić na pozyskanie 17, 5 mld m sześc. gazu rocznie. – To jest więcej niż rocznie zużywa Polska, ale Gaz-System wierzy w możliwości rynku gazu oraz możliwości eksportowe poprzez połączenia gazowe z naszymi sąsiadami – stwierdził menedżer.

W kontekście gazociągu Baltic Pipe przypomniał o podpisanej w sierpniu umowie z Rambollem na wykonanie prac analitycznych, badawczych i projektowych niezbędnych do uzyskania wymaganych pozwoleń na budowę magistrali. – Trwają prace geotechniczne. Prowadzone są również badania środowiskowe – przypomniał dyrektor Jakubowski.

Wspomniał również o zakończonej w październiku drugiej fazie open season i przeprowadzonym przez stronę polską oraz duńską teście ekonomicznym. – Teraz możemy przystąpić do podpisania wiążącej umowy przesyłowej co powinno nastąpić do końca stycznia 2018 roku. – To zakończy strumień biznesowy projektu a więc całą procedurę open season – powiedział przedstawiciel Gaz-Systemu.

Zapowiedział również, że 2018 rok spółka chce poświęcić na prace związane z projektowaniem gazociągu aby przygotować się do budowy gazociągu. Jednocześnie podkreślił, że projekt jest realizowany zgodnie z planem.

Podczas konferencji odniósł się również do planów Gaz-Systemu dotyczących rozbudowy gazoportu w Świnoujściu. – Rozbudowane mają zostać regazyfikatory. Planowana jest budowa trzeciego zbiornika, ale decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Powstanie także drugie nabrzeże a także możliwy będzie przeładunek LNG na kolei – mówił Jakubowski dodając, że rekomendacje dotyczące trzeciego zbiornika zostaną podjęte do końca przyszłego roku. Natomiast te dotyczące przeładunku na kolej zostaną podpisane w najbliższym czasie, w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Według niego w regionie Morza Bałtyckiego nastąpi dynamiczny rozwój rynku LNG. Wskazał w tym kontekście na bunkrowanie statków czy załadunek paliwa na mniejsze jednostki. Podkreślił, że od momentu uruchomienia terminalu załadowano już ponad 2 tys. autocystern. – To pokazuje, że obiekt jest bardziej obłożony niż instalacje w Holandii czy w Belgii – zapewnił.