Jest węgiel dla Kopalni Jan Karski. Australijczycy publikują wyniki badań

21 lutego 2018, 08:15 Energetyka

Prairie Mining Limited („Prairie” lub „Spółka”) ogłosiła rezultaty badań laboratoryjnych prób pobranych z nowo wykonanego odwiertu, z obszaru przyszłej kopalni Jan Karski. Wykonane badania wykazały występowanie węgla koksującego typu 34 o niskiej zawartości popiołu. Dzięki znakomitym parametrom jakościowym węgiel z KWK Jan Karski może być sprzedany za wyższą cenę. Prairie dostrzega duże i rosnące zapotrzebowanie na ten rodzaj surowca ze strony europejskiego przemysłu stalowego. Wysokojakościowy węgiel koksujący typu 34 będzie stanowił 75% produkcji KWK Jan Karski. Pozyskane dane mają również duże znaczenie dla przyszłości Lubelskiego Zagłębia Węglowego, w szczególności jego chełmskiej części, którą postrzegano do tej pory głównie przez pryzmat produkcji węgla energetycznego.

– Wyniki realizowanego programu eksploracyjnego wykazały, że Jan Karski będzie kopalnią produkującą węgiel koksujący typu 34, podczas gdy historycznie Lubelskie Zagłębie Węgla kojarzone było wyłącznie z produkcją węgla energetycznego. To doskonała okazja dla regionu lubelskiego, a w szczególności chełmskiego, aby stać się wiodącym europejskim dostawcą węgla koksującego dla przemysłu stalowego – komentuje Ben Stoikovich, prezes Prairie. – Wyniki testów potwierdzają, że węgiel koksujący typu 34, będzie stanowić nawet 75% produkcji kopalni Jan Karski. Oznacza to, że nasz produkt będzie droższy niż zakładaliśmy we Wstępnym Studium Wykonalności opracowanym w 2016 r. W związku z zamykaniem kopalni w Czechach i restrukturyzacją polskiego sektora, węgiel koksujący z KWK Jan Karski z powodzeniem znajdzie odbiorców na europejskim rynku węgla – dodaje Ben Stoikovich.

Prairie zakończyła odwiert Kulik 1 na terenie kopalni Jan Karski, który dzięki szerszej średnicy umożliwił zebranie wystarczającej ilości węgla z pokładu 391 i przeprowadzenie szczegółowych badań jakości surowca. Testy zostały przeprowadzone w certyfikowanych ośrodkach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Badania prób pobranych z najnowszego odwiertu, pokazały, że wydobywany węgiel będzie jeszcze lepszej jakości, niż to wynikało z testów wcześniejszych odwiertów wykonanych na terenie koncesyjnym Prairie Mining. Węgiel typu 34, który będzie produktem końcowym z kopalni Jan Karski, charakteryzuje się m.in. dużo mniejszą zawartością popiołu (3,5%) oraz lepszą jakością w porównaniu z węglem typu 34 oferowanym przez innych producentów. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną włączone do studium techniczno-finansowego przygotowywanego aktualnie przez China Coal, strategicznego partnera Prairie.

Wyniki badań zostaną przedstawione regionalnym producentom stali, z którymi Spółka kontynuuje rozmowy na temat przyszłej sprzedaży i dostaw węgla koksującego typu 34.

Węgiel z kopalni Jan Karski z 10% premią względem rynku

Węgiel z Kopalni Jan Karski. Fot. Prairie Mining

Źródło: Platts Price Benchmarking Assessment

Dzięki bardzo dobrym parametrom jakościowym, cena węgla koksującego z kopalni Jan Karski będzie o ok. 10% wyższa od uznanych za benchmark cen węgli oferowanych przez innych światowych producentów np. Rio Tinto Hunter Valley.

Rosnący import węgla

Według informacji Eurostat, w zeszłym roku znacząco wzrósł import węgla do Polski oraz spadła krajowa produkcja tego surowca. W 2017 r. Polska wyprodukowała 65,8 mln ton węgla kamiennego, czyli o ok. 6 mln ton mniej niż w 2016 r, w tym samym okresie popyt utrzymał się na wysokim poziomie. Efektem jest rosnące uzależnienie od importu węgla do Polski (13,3 mln ton węgla w 2017 r.) i wzrost importu o ok. 60% r/r.

Import węgla do Polski. Fot. Prairie Mining

Źródło: Min.Energii; Eurostat/Parkiet

Zwiększone zapotrzebowanie na węgiel sektora stalowego

W 2017 r. światowy rynek stali umocnił się, a kluczowi producenci jak ArcelorMittal w Europie, Nucor Corporation w USA i POSCO w Korei Południowej odnotowali wyższe przychody. Jednocześnie ograniczenia w produkcji węgla typu 34 w ostatnich latach, zmusiły niektórych producentów stali do wprowadzenia zmian procesu dostaw i produkcji, generujących dodatkowe koszty i mających wpływ na bieżącą produkcję.

Według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej szacowane polskie zużycie wyrobów stalowych w 2017 r. wyniesie około 13,5 miliona ton, wobec 13,1 milionów ton w 2016 r., a ciągu najbliższych trzech lat ma osiągnąć poziom 15 milionów ton. Wzrost przypisywany jest rozwojowi branż motoryzacyjnej oraz artykułów gospodarstwa domowego, których Polska jest europejskim liderem.

W 2016 roku Polska sprowadziła 7,2 miliona ton stali. W tym samym czasie istotnie wzrósł także eksport, który wyniósł 5,2 miliona ton stali. Wysoki poziom popytu na polską stal, głównie z krajów spoza UE, w szczególności z Ukrainy, Rosji i Turcji, spowodował ujemny bilans handlowy na poziomie 4,5 mln ton, ponieważ Polska nie była w stanie zaspokoić popytu.

Prairie Mining