Japonia przywraca do pracy kolejną elektrownię jądrową. Presja na ceny LNG będzie rosnąć

26 lutego 2016, 10:00 Alert

(Narodowe Centrum Badań Jądrowych/Wojciech Jakóbik)

Elektrownia jądrowa Takahama w Japonii. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Takahama w Japonii. Fot. Wikimedia Commons

Japońska firma Kansai Electric Power Co zamierza 26 lutego wznowić działalność komercyjną elektrowni jądrowej Takahama 3. Będzie to pierwszy tymczasowe zezwolenie na restart jednostki starszej niż 40 lat. W 2011 roku wskutek awarii w Fukushimie wprowadzono zasady ograniczające możliwość pracy reaktorów jądrowych PWR do 40 lat – informuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Wznowienie pracy reaktorów po awarii w Fukushimie poprzedzały wielostopniowe analizy bezpieczeństwa. Ponadto dodatkowym warunkiem ich ponownego uruchomienia była akceptacja władz lokalnych prefektury,w której mieści się elektrownia.

Takahama 3 to trzeci japońska reaktor, który powraca do swojej działalności. Kyushu Electric Power Co w Sendai 1 i 2 w prefekturze Kagoshima były pierwszymi reaktorami, które wznowiły pełną działalność handlową w ubiegłym roku. Kolejnych 20 reaktorów przechodzi przez proces restartu zgodny z wymogami Nuclear Regulation Authority.

Japończycy chcą, aby energia jądrowa była odpowiedzialna za realizację 22 procent zapotrzebowania na energię elektryczną na wyspach w 2030 roku. 25 kolejnych reaktorów czeka na zgodę na powrót do pracy. Pomimo protestów ekologów, rząd kontynuuje powrót do atomu.

Zwiększanie wytwórczości energii elektrycznej z elektrowni jądrowych zmniejszy presję na ceny LNG powstałą po tym, jak odwrót Japonii od atomu skłonił ją do zwiększenia importu gazu skroplonego, zmniejszenia podaży i istotnego wzrostu cen tego surowca w Azji. W 2015 roku Japończycy sprowadzili 85 mln ton LNG, czyli o 3,9 procent mniej, niż w 2014 roku. W 2016 roku import ma dalej spadać. Według ośrodka analitycznego Energy Aspects, w tym roku spadnie o 2,4 mln ton, a w 2017 roku o 2,2 mln.

To dobra wiadomość dla importerów LNG z innych części świata, na przykład z Polski.