font_preload
PL / EN
Alert 15 grudnia, 2017 godz. 9:45   
REDAKCJA

Japońsko-amerykański reaktor przeszedł brytyjski proces licencyjny

Rosatom reaktor
Hitachi i Hitachi-GE Nuclear Energy poinformowały w czwartek, że reaktor wodny wrzący (ABWR) dla Wielkiej Brytanii z powodzeniem przeszedł proces licencyjny (GDA – Generic Design Assessment) przed brytyjskimi organami regulacyjnymi ds. energii jądrowej. Zakończenie tego procesu otwiera drogę do rozpoczęcia budowy pierwszego reaktora firmy Horizon Nuclear Power w Wylfa Newydd na wyspie Anglesey w północnej Walii.

ABWR jest reaktorem generacji III+, jego konstrukcja dla Wielkiej Brytanii uwzględnia zmiany specyficzne dla tego kraju, uzgodnione z tamtejszymi organami regulacyjnymi, czyli Urzędem ds. Regulacji Energii Jądrowej (ONR), Agencją ds. Ochrony Środowiska (EA) oraz Agencją ds. Zasobów Naturalnych Walii (NRW).

Reaktor ABWR dla Wielkiej Brytanii przeszedł czteroetapową ocenę. ONR wydał potwierdzenie akceptacji projektu (DAC), a EA i NRW zaświadczenia o akceptowalności projektu (SoDA).

W procesie ogólnej oceny projektu (GDA) brytyjskie organy regulacyjne ds. energii jądrowej oceniają potencjalną zdatność projektu reaktora jądrowego do realizacji w nieoznaczonej lokalizacji na terytorium Wielkiej Brytanii. Ocena GDA reaktora ABWR w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. W procesie uczestniczyło 20 grup roboczych, w skład których w szczytowym okresie wchodziło ponad 300 osób z Hitachi-GE, Horizon i GE Hitachi

Organy regulacyjne opublikowały w czwartek potwierdzenie akceptacji projektu (DAC); zaświadczenie o akceptowalności projektu (SoDA); sprawozdania z poszczególnych tematów (etap czwarty GDA); streszczenie sprawozdania oceniającego ONR; decyzje organów EA i NRW; oraz streszczenie decyzji EA i NRW.

Do tej pory z powodzeniem zbudowano i uruchomiono cztery reaktory generacji III+ typu ABWR. Jak podkreśla Hitachi-GE, wszystkie projekty zostały zrealizowane na czas i w ramach założonego budżetu.