font_preload
PL / EN
Energetyka Ropa 7 marca, 2017 godz. 13:41   
REDAKCJA

Jastrzębski: Dostawa ciężkiej ropy z Iranu po remoncie Rafinerii Gdańskiej

tankowiec

7 marca w Warszawie Grupa Lotos podsumowała skonsolidowane wyniki finansowe za czwarty kwartał 2016 roku i cały 2016 rok. W konferencji wzięli udział przedstawiciele zarządu na czele z prezesem Marcinem Jastrzębskim. Lotos podał w informacji prasowej, że osiągnął w zeszłym roku najlepsze wyniki w historii. Wzrost EBITDA w porównaniu lat 2015 i 2016 wyniósł 20 procent z 2,156 do 2,589 mld zł.

Dzięki programowi Efektywnej Rafinacji (EFRA) Lotos zamierza w przyszłym roku uruchomić instalację opóźnionego koksowania wraz z instalacjami towarzyszącymi, która da oszczędności 2 dolarów na baryłkę przy przerobie ropy naftowej. – Nasza rafineria już dzisiaj jest jedną z najbardziej elastycznych na świecie, a instalacja koksowania jeszcze nam w tym pomoże. Będziemy mogli sprowadzać ropę z każdego kierunku na świecie – powiedział wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Jarosław Kamuła.

– Także jeśli chodzi o bardzo ciężką ropę – dodał Jastrzębski. – Udało nam się sprowadzić ropę z Iranu. W okresie zimowym mieliśmy więcej ciężkich frakcji, które są wtedy niepożądane. Zdecydowaliśmy, że po remoncie przejdziemy przez negocjacje i kolejny ładunek, tym razem ciężkiej ropy naftowej z Iranu, planujemy kupić po zakończeniu remontu. Po wymianie katalizatorów chcemy zobaczyć jak nowe instalacje będą reagować na oba gatunki ropy, lekką i ciężką, które planujemy zakupić. To nam da odpowiedź. Nieustannie analizujemy możliwości na rynku, aby wyliczyć jaka mieszanka różnych rop, jakie gatunki będą dla nas najbardziej opłacalne po remoncie i zakończeniu projektu EFRA.