font_preload
PL / EN
Energetyka Ropa 21 grudnia, 2016 godz. 7:30   
REDAKCJA

Jastrzębski: Grupa LOTOS chce być liderem inwestycji (WIDEO)

jastrzebski

– Naszym głównym celem jest podwojenie EBIDTA i odzyskanie dywidendowalności. Chcemy utrzymać się jako lider inwestycji i w najbliższych 6 latach wydać na nie ok. 10 mld zł –  powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl p.o Prezes Zarządu Grupy LOTOS Mariusz Jastrzębski, odnosząc się do celów spółki zawartych w nowej strategii na lata 2017-2022.

Podkreślił przy tym, że spółka chce zwiększyć efektywność kosztową. – To bardzo waży cel, ponieważ uważamy, że jest tuta dużo do zrobienia. Na bieżące funkcjonowanie chcemy rocznie wydawać 300 mln zł mniej. Interesuje nas również innowacyjność, ponieważ stoimy nie tylko jako rafineria, ale jako cały świat przed rewolucją w zakresie motoryzacji, tych produktów, które produkuje rafineria. Musimy znaleźć swoje kolejne filary przychodowe – stwierdził Jastrzębski.

Przypomnijmy, że Rada Nadzorcza  Grupy Lotos zatwierdziła 14 grudnia 2016 roku wspomniany dokument.

W pierwszym etapie, w latach 2017 – 2018, spółka ma skoncentrować się na stabilizacji przepływów pieniężnych, redukcji zadłużenia i kontynuować realizację rozpoczętych projektów inwestycyjnych.

W drugim etapie, w latach 2019 – 2022, Grupa planuje dalszy rozwój w oparciu o nowy portfel projektów inwestycyjnych oraz o środki finansowe pozyskane ze zrealizowanych projektów, a także m.in. dzięki dyscyplinie kosztowej i programowi oszczędnościowemu.

Wśród pięciu celów strategicznych Grupa wymienia między innymi efektywne wykorzystanie koncesji wydobywczych oraz dalszą technologiczną optymalizację rafinerii, a także wprowadzenie nowych produktów i paliw alternatywnych oraz dbałość o standardy jakości. Grupa zamierza również sukcesywnie i powtarzalnie obniżać koszty działalności oraz optymalizować marżę w całym łańcuchu wartości. Wśród celów strategicznych Grupy wymieniono też gotowość do rozwoju i wdrażania innowacji dzięki dedykowanemu funduszowi, nowoczesnemu modelowi współpracy z ośrodkami naukowymi oraz kreatywnemu zaangażowaniu pracowników.